Evergreen İçerik Ne Demek?

Evergreen İçerik Ne Demek?

Ölümsüz içerik var mıdır? İçeriklerin kullanım süreleri hakkında hiç düşündünüz mü? Esasında içeriklerin kullanım süresi üzerinde pek çok değişken olmakla birlikte ölümsüze en yakın olanlara biz evergreen içerik adını veriyoruz. Kafanızda hemen “evergreen içerik ne demek” sorusunun canlandığını duyar gibiyiz. O halde gelin bu sorunuzu yanıtlayalım.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen İçerik Ne Demek?

Bazı konular vardır ki üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin önemini kaybetmez. Aranma hacmi çoğunlukla yüksektir. Bu konuları kapsayan bilgilerde uzun vadede değişiklik olmaz. En temel bilgileri içeren konulardır diyebiliriz. İşte bu konuları kapsayan ve çoğunlukla “nedir, nasıl yapılır” sorularının cevaplarını içeren içeriklere evergreen adını veririz.

Bu içerikler, trend konulardan oluşmazlar. Çünkü trend konular, belli dönemlerde yükselir ve düşer. Ancak evergreen içerikleri kapsayan konuların bir sürekliliği olduğundan bahsedebiliriz. Yani moda trendleri, politika, ekonomi vb. konular evergreen değildir; olamaz. Bunun yerine içerik pazarlaması, SEO, temel sağlık bilgileri yahut ilk yardım gibi konular evergreen olarak kullanılabilir.

Kelimenin Türkçe karşılığı “her zaman yeşil kalan” şeklindedir ki bu da kullanım amacı hakkında bize bilgi verir. Bu ismin altında yatan anlam; evergreen konuların her zaman bir okunma değerinin bulunmasıdır. Kolay kolay eskimez bu konular. İşte bu noktada içerik pazarlaması için doğru stratejiler geliştirmenize olanak sağlar. Neden bu içeriklere sitenizde yer vermelisiniz biliyor musunuz peki?

Neden Evergreen İçerikler Tercih Edilmeli?

Kalıcılığı hedefleyen evergreen içerik, zaman geçse de ciddi değişimlere uğramayan konuları kapsar. Dolayısıyla sitenizde bu tarz içeriklere yer vermeniz demek kalıcı ve sağlam bir içerik stratejisi kurabileceğiniz anlamına gelir.

Aranma hacimleri genel olarak düşüş yaşamaz. Dolayısıyla bu tarz içerikler, sitenizin görünürlüğünü arttırıcı etki gösterir. Neden evergreen içerik kullanmanız gerektiğini maddeler halinde sıralayabiliriz. Ancak belirtmemiz gereken nokta elbette bu faydaları elde edebilmek için kaliteli içerikler oluşturmanız gerektiğidir. Böylelikle zaman geçse bile içeriklerinizin değeri azalmaz.

  • Organik trafiğinizi olumlu etkiler. Belli anahtar kelimelerden düzenli bir trafik elde edebilirsiniz bu sayede.
  • Arama motorlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Özellikle son dönemde oldukça popüler olan Google Keşfet için bu içeriklerin değeri oldukça yüksektir.
  • Kaliteli ve hacimli bir içerik ile devamlı içerik üretimine ihtiyaç duymadan trafik çekmeye devam edebilirsiniz.
  • Kullanıcılar içeriklerinizi kaynak içerik olarak kullanabilir. Bu Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında kaliteli içerik oluşturduğunuzun bir göstergesi olarak değerlendirilir.
  • Evergreen içerikler, daha az bütçe ile daha kapsamlı içerik stratejileri geliştirmenize olanak sağlar.
  • Marka bilinirliği kazanabilirsiniz.

Kaliteli evergreen içeriklere sahipseniz, yayınlanma tarihinden bağımsız olarak güncel bir ziyaretçi trafiğine sahip olabilirsiniz. Ayrıca genel olarak temel bilgileri kapsar. Dolayısıyla içerik stratejinizi geliştirirken ilk olarak sitenizi bu içeriklerle zenginleştirmenizi tavsiye ederiz. Sonrasında trend konulara dahi değinseniz bu içeriklerin değerinde bir düşüş olmaz. Elbette bazı dönemlerde eklemeler ve çıkartmalar yaparak da içeriğinizin tazeliğini koruyabilirsiniz.

Evergreen İçerik Örnekleri

Siz de konuyu daha kapsamlı anlamak için sitemizde yer alan evergreen içerik örnekleri üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak bilmeniz gereken evergreen içerikler, giriş seviye bilgi içermelidir. Nedir, nasıl yapılır gibi sorulara kullanıcıları doyuran hacimli içerikler oluşturmalısınız. Neden mi? Çünkü temel bilgiler olarak adlandırdığımız giriş seviye bilgiler sürekliliği olan konulardır. Yani aranma hacimleri genellikle stabil kalır ve çoğunlukla yüksektir.

Doyurucu içerikler hazırladığınızdan emin olmalısınız. Konu hakkında kullanıcıların tüm merak ve sorularına içeriğinizde yer vermeli ve cevaplamalısınız. İçeriklerinizi, ziyaretçileriniz bu konu hakkında sıfır bilgiye sahipmiş gibi düzenlemelisiniz. Bu noktada öncellikle rakip analizi yapıp, rakip sitelerdeki içeriklere göz atmayı unutmayın.

Kullanıcılarınızın temel bilgi ihtiyaçlarını analiz etmek için çeşitli yöntemler var. Bu yöntemlere başvurarak kendi sektörünüzde ve hedef kitlenizin daima ilgisini çekecek içerikler oluşturabilirsiniz. Bu içeriklerin en büyük avantajı, belli bir süre değil uzun bir süre sitenize ziyaretçi trafiği sağlamasıdır. Bu yüzden doğru ve planlı bir strateji ile hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Sektör Analizi Yapın

Bulunduğunuz sektöre ait temel bilgileri ilk olarak listeleyin. Konu başlıklarını temel bilgiler olacak şekilde sıraladığınızda içerik stratejisi oluşturmak daha kolay hale gelecektir. Böylelikle hedef kitlenizin sektörünüze ait yaptığı aramalara en doğru yanıtları oluşturacak evergreen içerikleri hazırlayabilirsiniz.

İçeriklerinizle Kullanıcılarınıza Bir Rehber Oluşturun

Temel bilgiler dahi olsa bu içerikleri sıfırdan bilgi sunar gibi düzenlemelisiniz. Birbiriyle ilgili içerikleri hazırlarken belli bir sıralama izlemelisiniz. Bu sayede kullanıcılarınızın sitenizdeki içeriklerden kapsamlı bir şekilde yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin bir dijital ajansınız var. Müşterilerinize SEO, içerik pazarlaması ve web tasarım gibi hizmetler veriyorsunuz. Bu noktada hazırlayacağınız evergreen içeriklerde hizmet başlıklarını kullanarak “nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır” gibi sorulara yanıt verin. Sonrasında hizmetlerin alt başlıkları olan detay kavramlara yöneldiğiniz içerikler hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Hedef Kitleye Bağlı Anahtar Kelime Analizi Yapın

İçerik pazarlamasında iki temel kriter vardır; hedef kitle ve anahtar kelimeler. İçerik üretiminde istediğiniz sonuçları elde etmek için hedef kitlenizi doğru analiz etmelisiniz. Sonrasında bu kitlenin hangi konularda bilgi araması yaptığını tespit etmelisiniz. Bu konuları tespit etmek size evergreen içerikler oluşturmanızda yardımcı olur. Sıklıkla bilgi ihtiyacı olan konulara yönelerek; bu konulara dair kaliteli ve hacimli içerikler oluşturmalısınız. Bu sayede içeriğinizin ne zaman yayınlandığından bağımsız olarak kaliteli içeriklerle hedef kitlenizin organik trafiğinin düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?