İçerik Pazarlama Stratejisi

Hangi ürünün müşteriye değer kattığını, fayda sağladığını, ilgisine layık olabileceğini içerik pazarlama sayesinde tüketiciye sunmak mümkündür. İçerik Pazarlama Stratejisi ise Yaratıcı Metin Yazarı ile mümkün!

‘Işığın değdiği her şey içeriktir.’ Bu, dijital pazarın öncüsü yazar Ann Handley’in bir sözü… İçeriğin değerine vurgu yaptığı, her şeyin aslında bir içerik kaynağı olabileceğini ifade eden kısa bir söz… Dijital pazarda içeriğin konumu ise içerik pazarlama adıyla ışık saçar. Markalara ışık tutan sağlam içerikler ateş böceklerine benzer. Tek başına pek fark edilmeyen ama karanlıkta ışık saçan ateş böcekleri kalabalık dijital pazarda müşterileri markaya çeken içeriktir.

Bu içeriklerin markaya başarı getirmesinin sırrı sağlam bir içerik pazarlama stratejisi içinde saklıdır. Tüketicinin memnuniyetini en üst seviyeden yakalayan, kişinin aradığı niteliklere sahip ürünleri bulmasını sağlayan pazarlama anlayışı içerik pazarlamasıdır. Kelimelerin, görsellerin dijital dünyada yeni özellikler kazanıp bir davetiye ve ürüne dönüşmesi pazarlama sürecindeki hamleleri de başkalaştırmıştır.

Markalar dijital pazara adım attığında kalabalık bir rekabet alanını selamlar. Bu alanda yer alan rakipleri müşteri avındadır. Bu av müşteri için bir kelebek avı kadar basit ve zararsızdır. Müşteri ilgisini çeken markaya yönelir, onun sunduklarını tüketir. Markalar için ise bu av biraz daha zorludur. Çünkü internetteki kalabalık yığının içinde kişinin ilgisini nasıl çekeceğini, güvenini nasıl kazanacağını çözmesi gerekir. Bu yüzden markaların pazarlama stratejisine ihtiyacı vardır.

Stratejiler, markanın başarı elde etmesi için değişmez ihtiyaçlardır. İnternetin hızına alışan ve cevap ararken onu en hızlı şekilde elde etmek isteyen kullanıcıların bu talebi içerik üretimini ortaya çıkarır. Markanın kim olduğunu ne yaptığını ne pazarladığını ve pazarladığı ürünün ayrıntıları içerik aracılığıyla müşterilere anlatılır. İçeriğin oluşumu bir fikir ve amaçla başlar. Dağıtıma geçip pazara yayıldığında ise içerik ticaretin bir parçası olur. Bu parçanın markaya etkileyici bir sonuç getirmesi, müşterinin ilgisini okşaması için ise geçtiği her aşamanın özenle planlanması şarttır.

Neye neden yatırım yaptığını bilmek isteyen markalar için biz bu şartı yerine getiriyor, içerik pazarlama stratejisi oluşturuyoruz. İçeriklerin markanıza ışık tutması için yaratıcılığımızı konuşturuyor, dijital pazarlamada sağlam içeriklerle amacınıza yürümeniz için yanınızda oluyoruz.

Neden İçerik Pazarlama Stratejisine İhtiyacım Var?

Değer ve süreklilik. Tüketicilerin içerik pazarlaması esnasında beklediği şeylerdir. Kişi satın alacağı ürün ya da hizmeti tanımak, onu güvenerek kullanmak ister. Ürünün değerine ikna olmayı, sürekliliğine şahit olmayı diler. Bu, dijital pazarda yer alan birçok marka tarafından bilinen bir durumdur. İçerik pazarlama stratejisi de rakiplerinin önüne geçip müşterilerini yakalamasını sağlar.

Dijital bir kalemin sanal mürekkebini akıtması ilgi çekici bir içerik için yeterli değildir. İçerik stratejisi, içerik yazılmaya başlanmadan planlanmalıdır. Marka içeriğini kelime kelime tasarlarken ‘Ben bunu kimin için yapıyorum?’, ‘Nerede yapıyorum?’ ve ‘Neden yapıyorum?’ gibi sorulara cevap bulmalıdır. Markanın cevapsız kaldığı an ise içerik pazarlamasına dair danışmanlık alması gerektiğine işaret eden bir vakittir.

İçerik stratejisi markanın pazarda daha sağlam adımlar atmasına ve müşterilerin markaya bağlılık kazanmasına vesile olan bir ticaret hamlesidir. Bu ticari hamlenin en eski modern yansıması 1895 yılında John Deere’nin çıkardığı ‘The Furrow’ dergisidir. Deere tarım makineleri üreten bir şirketin sahibiydi. Çiftçilerin günlük sorunlarına kendi sorunu gibi yaklaşan Deere pazarladığı makinelerin tarım için ne kadar faydalı olduğunu aktıran içerikleri ‘The Furrow’ dergisinde müşterilerine sundu. Geleneksel içerik pazarlama ile başlayan bu hamle o kadar başarılı oldu ki ‘The Furrow’ hayatına hala, tabi dijital evrende, devam ediyor.

Burada Deere’nin stratejisinin ışık saçan kısmı neresiydi? Makineler mi, çiftçiler mi yoksa her ikisi de mi? Deere’nin içerik stratejisinin önemli noktası hem kendi ürünlerini hem de müşterilerini tanımasıydı. Kendi amacını, isteklerini bilen bir marka içerik oluştururken bunları işler. Fakat bu isteklerin gerçek olmasını dileyen bir marka önce hedef kitlesini tanır, ardından bu kitlenin ilgisini yakalayarak amacına sağlam adımlarla gider.

Ancak her marka bunu tek başına yapamaz. Çünkü dijital pazarda yapılacak birçok hamle vardır, içerik pazarlama da bunlardan biri ve belki de en önem taşıyanıdır. Bu yüzden stratejisinin planlanmasında ayrıca özen gösterilmesi gerekir. Bir markanın bilinirlik kazanmak, müşterisini arttırmak için içeriğe de stratejiye de ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi için de Yaratıcı Metin Yazarı farklı içerik pazarlama stratejileri ile hizmetinizdedir.

İçerik Pazarlama Stratejisinde Hangi Yolları İzleyebilirim?

İçerik pazarlamanın temel hedefi müşteriyi harekete geçirmektir. Dijital dünyada dört bir yana yayılan içerikler marka adına ‘Gel, bizi kullan, bu ürünü satın al!’ diye bağrışan ama sesleri çığlık olarak değil, hoş bir tını şeklinde çıkan davetiyelerdir. Blog yazıları, hizmet yazıları, sosyal medya içerikleri, e-kitaplar, infografikler, videolar, görseller… Birçok içerik türü markanın başarı kazanması için pazarlama sürecine dahil olur.  Markaların karanlık dijital pazarda ateş böcekleri olan içerikler potansiyel müşterilere parlak ışıkları ve hoş sesleri ile yol gösterir, onları markanın bir üyesi haline getirir.

Kaliteli bir içerik pazarlama stratejisi okunabilir içeriklerden oluşur. Keşfedilen doğru kitlenin bu içerikleri tüketirken eğlenmesine imkan verir. Pazarda yükselmek isteyen bir marka tek tür bir içeriğe değil, farklı türdeki içeriklere de odaklanır. Böylece müşteriye her açıdan ulaşır, onu yakalamaya çalışır.

Müşteri güveni, bağlılığı ve bağımlılığı içerik ile düğümü atılan unsurlardır. Bu düğümlerin ne kadar sağlam olacağı ya da ne biçimde atılacağı ise markaların kimliğine, amaçlarına bağlıdır. Dolayısıyla her markanın izleyeceği strateji de farklıdır.

Markanızı ve Hedef Kitlenizi Uyumlu Hale Getirelim!

Hedef kitle analizi markanın dijital pazarda yapacağı hamlelerin sağlam olması için büyük bir önem teşkil eder. İçerik pazarlama stratejisi de büyük ölçüde bu analiz ile tasarlanır. Hedef kitlenin internette nerede bulunduğu, nelerden hoşlandığı, satın alma alışkanlıklarının nasıl olduğunu öğrenmek markanın içeriğini nasıl üreteceğini ve dağıtacağını belirler.

Markanın içerik pazarlamaya dair verdiği kararların odağında hedef kitlenin olması onun bilinirliğine katkıda bulunur. Ayrıca kitle tükettiği içeriklerin kendisine ne kadar uygun olduğunu gördükçe markaya karşı bir sıcaklık hissetmeye başlar. Bir süre sonra kitle markanın sunduğu içeriklerin kendisine özel olduğunu kabullenerek markaya karşı bir bağlılık duymaya başlar. Böylece içerik stratejisi hedef kitlenin kalbine dokunarak markanın onu kazanmasını sağlar.

Pazarlama Alanlarını Aktif Kullanalım!

Markanın pazarladığı ürün ya da hizmetin dijital pazarın hangi alanına uygun olduğunu keşfetmek büyük önem taşır. İçerik pazarlaması markanın sesini duyurması için en müsait olan dijital platformlarda gerçekleşmelidir. Hedef kitlenin en yoğun bulunduğu internet alanının hangisi olduğu da içerik stratejisi için bir diğer önemli konudur. Ateş böceği olan içeriklerin müşterileri markaya götürmesi için görünür olmaları şarttır. Işığın gözüktüğü alanlar markayı müşteriler için bilinir kılar.

İçeriklerin markaya ışık tutması için ayrıca gereken şey; olduğu dijital alanı canlı tutmaktır. Çünkü ışığı takip ederek gelen bir müşteri hareketsiz bir platformda uzun süre barınmaz. İçerik pazarlama stratejisi ile ‘Ben buradayım!’ diye haykırmalı ve etkileyici içeriklerle müşterilerini selamlamalıdır.

İçerik Pazarlama Stratejimiz Etkileşim Odaklı Olsun!

Müşteri güveni kazanmak isteyen markalar bize kulak verin! İçerik pazarlama stratejisi müşterinin dilek ve şikayetlerine göre çizilmelidir. Hedef kitle analizi yapılarak hazırlanan içeriklerin ölçümü yapıldığında marka bir sonraki adımının ne olduğunu öğrenir. Çünkü içeriğin ölçümü onun aldığı etkileşimi sunar. İçerik neden beğenildi, hangi kısmı eleştiri aldı, neden ihtiyacı karşılamadı gibi sorular içeriğin pazardaki ömrünü gösterir.

Müşteriler internet sayesinde içerik hakkındaki fikirlerini yalnızca satış oranlarına yansıtarak ifade etmek zorunda değildir. Beğeni, yorum, paylaşım, mesaj gibi seçenekler müşterinin markaya dair düşüncesini ilan eder.  Nitekim, pazarda adımının sağlam olmasını isteyen bir marka da bunları dikkate alır, ışığını korur.

Markanın pazarda bulunma amacına, satmak istediği ürün ya da hizmete, hitap ettiği kitleye göre farklı içerik pazarlama stratejisi izleriz. Kaliteli bir içerik stratejisi için ise Yaratıcı Metin Yazarı en etkileyici içerikleriyle sizi başarıya götürmeye hazır.

İçerik Pazarlama Stratejisinin Yaratıcı Tarafı; Yaratıcı Metin Yazarı

Anlamlı, kaliteli içerikler üreterek tüketiciye markanın kim olduğunu ve ne yaptığını anlatmak içerik pazarlamanın özüdür. Bunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ise içerik pazarlama stratejisi sayesindedir.

Markanın en yaratıcı hali olarak biz size bütün ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir içerik stratejisi sunuyoruz. Kalemimizi sizin için sıvıyor, yaratıcı içeriklerimiz ile markanıza ateş böceği oluyoruz. Dijital pazarda ışıklar saçmanız, hedef kitlenizin sizi dinlemesi için çalışıyoruz. Yaptığınız her yatırımın karşılığını alması için biz içerik stratejisi planlamamız ve danışmanlığımızla buradayız. Gelin, en yaratıcı içerik stratejisini sizin için kaleme alalım!

Kaynakça

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?