Ajans İçerik Üretimi

Kaliteli bir içerik için ‘yaratıcı’ bir ajans! Markaların dijital pazarda etkileyici bir duruşa sahip olmasının yolu içeriklerden geçer. Ajans içerik üretimi markaların bu ihtiyacını karşılayan içerikleri ortaya koyar. Bu üretim pazarlama esnasında markayı öne çıkaracak olan her detayın sağlam bir içerik içinde yer almasını sağlar.

içerik ajansı

Ajans içerik üretimi; ajansın müşterileri için hazırladığı etkileyici, kaliteli ve ‘yaratıcı’ içerikleri kapsar. İnternetin kuralları, markanın kimliği ve hedef kitlenin özelliği içeriği tamamlanmış, ‘yaratıcı’ bir hale getirir.

Markalar dijital evrende görünürlük kazanmak için SEO yani arama motoru optimizasyonundan faydalanmalıdır. Arama motorunda yapılan ilgili sorgulama sonucu markanın üst sıralardan müşterilerine selam vermesini sağlar. Bunun olması için ise içerikler SEO kuralları ile harmanlanmalıdır. Anahtar kelimeler, yalın cümleler, vurucu başlıklar… Bir içeriğin SEO’yu ikna etmek, onun gururunu okşaması için özen göstermesi gereken detaylardan sadece bazılarıdır.

Arama motorunun kurallarını benimseyen içeriklerin yanı sıra ajans içerik üretimi reklam ajanslarının da bir parçasıdır. Markaların ‘kim olduğunu’ hedef kitlesine göz alıcı bir şekilde sunması için reklama ihtiyacı vardır. Potansiyel müşteriyi besleyecek, zihnindeki ‘Bu ne yapıyor?’, ‘Bu ürünü ya da hizmeti neden kullanmalıyım?’ sorularını yanıtlayacak reklamlar markalar için idealdir. Bu reklamların oluşumu için de kaliteli bir içerik üretimi şarttır.

Markanın bilinirlik kazanmak için danışmanlığına başvuracağı PR ajansı da içerik üretimi sayesinde tanıtım hizmeti sunar. Dijital pazarda kim olduğunu göstermek isteyen, müşterileri için değişmez bir isim olmayı dileyen markalar doğru tanıtım hamleleri ile istediklerine kavuşur.

Dijital pazarın rekabet kaynayan ortamında farkını ‘yaratıcılık’ ile ortaya koymak isteyen markalar konu içerik olduğunda Yaratıcı Metin Yazarı’na danışır. Ajans içerik üretimi denildiğinde ustalığını kalemiyle konuşturan Yaratıcı Metin Yazarı birçok ‘yaratıcı’ zihnin buluşma noktasıdır. Markanızın bilinirliğini arttıracak olan içeriklerin kalite ile taçlanmasını istiyorsanız, biz buradayız!

seo uyumlu içerik

SEO ile Ajans İçerik Üretimi

İçeriğinizin Google’da üst sıralara yerleşerek bir taht kazanmasını ister misiniz? Ajans içerik üretimi ile ortaya çıkan SEO uyumlu içerikler tahtınızı kazanmanızı sağlar. ‘Yaratıcı’ içerik markanızın etkileyici bir imaja sahip olmasına yardımcı olur. Ama bu içeriğin markanın imajına katkıda bulunması için önce hedef kitleye ulaşması gerekir.

Bu yüzden de içerikler SEO ile tanışmalı, onun kurallarına uyum sağlamalıdır. SEO markanıza ait içeriklerin, web sitesinin arama motorunda üst sıradan kitlesine göz kırpmasını sağlar. Arama motoru optimizasyonun ortaya çıkışı 1995 yılına dayanır. Bir gazeteci olan Danny Sullivan gençliğinin baharında olan dijital dünyaya adım atar. Sullivan’ın web sitesini tasarlayarak hayatını kazanmaya başlar. Fakat bir gün bir müşterisi çıka gelir ve Sullivan’dan ‘Neden benim web sitem ilk sırada değil?’ diye hesap sorar. Böylece SEO doğar ve dijitalde yer alan her içeriği yepyeni kurallarla tanıştırır.

‘Yaratıcı’ bir içeriğin Google’da kabul görmesi için uyması gereken kurallar vardır. Fakat bu kurallar içeriği sınırlamak için değil, daha iyi olması içindir.

Anahtar Kelime

İçeriğinizin hedef kitleye ulaşması için odak anahtar kelimeye sahip olması önemlidir. Bu kelime ile arama motorlarında başarının kilidi açılır. İçeriğin anlattığı konuyla bağlantılı olan ve kullanıcının en fazla sorguladığı sözcük anahtar kelime olarak seçilir. Böylece içerik sık yapılan bir sorgulama esnasında kullanıcının karşısına çıkar.

Okunabilir İçerik

Ajans içerik üretimi sırasında kelime kelime işlenen bir içeriğin tüketimi için okunabilir olması gerekir. Kullanıcıların sorusuna cevap veren, akıcı bir dili olan içerikler arama motorunun beğenisini kazanır.

Doğal Bir Dil

SEO anlamsız bir kelime yığınından hoşlanmaz. İçerikte seçip alabileceği kesin bilgiler görmek ister. Dolayısıyla içeriğin dili mümkün olduğunda net ve doğal olmalıdır.

Başlık Hiyerarşisi

İçeriğin ana başlık dışında alt başlıklara ayrılmış olması gerekir. Bu hiyerarşi H1, H2, H3 şeklinde ilerler.  İçerikte anlatılan her belli başlı detay bir başlığın altında toplanır, arama motoruna sunulur. Böylece Google içeriğin bahsettiği tüm detaylara kucak açar.

Kapsayıcı Dil

Google herkesin kullandığı bir arama motorudur. Bu motorda olan içeriklerin herkese hitap etmesi ve dilinin ayrıştırıcı olmaması gerekir. İçerik üreten bir ajans hitap ettiği kitleyi tanıdığı gibi dışında kalan kişileri de düşünerek onları rahatsız edecek herhangi bir söylemden kaçınmalıdır.

Link Yapısı

İçerikte yer alan iç ve dış linkler sayesinde markanın arama motorundaki görünürlüğü artar. Linkler içeriği hem markaya hem de ilgili başka içeriğe bağlar.

Görsel Optimizasyonu

Görsel içeriklerin markayı yansıtması önemlidir. Fakat SEO söz konusu olduğunda bu içeriklerin boyutu da ayrı bir öneme sahip olur. İçeriğin arama motorunda yavaş bir biçimde gözükmesine engel olan her detayın iyileştirilmesi gerekir. Bu yüzden içerik ajansları görsel optimizasyon hizmeti sunar.

SEO’nun bu detaylarına dikkat edilerek yapılan ajans içerik üretimi sayesinde marka ‘yaratıcı’ içeriğini Sullivan’ın yıllar evvel ortaya çıkardığı kurallarla tasarlar. Böylece marka bilinirlik kazanma yolunda sağlam bir adım atar.

reklam

Ajans İçerik Üretimi ve Reklam

Üretici ve tüketici arasında ‘yaratıcı’ bir bağ olan reklamlar markanın bilinirlik, satış oranını arttırma amaçlarına dinamik kazandırır. Ajans içerik üretimi ile bu ‘bağın’ en kaliteli ve etkileyici forma kavuşması mümkündür.

Reklam ajansları, markaların neyi nasıl ve ne zaman yapacağını belirlemesinde yardımcı olur. Markanın yükselmesini sağlayacak kampanyaların oluşumu, ana satış temasının ne olacağına karar verme ve reklamın hangi alanda yayınlanacağı gibi durumlarda atılan ‘yaratıcı’ adımlar reklam ajansına ait olur.

Ajans içerik üretiminde markaların ajanstan beklediği şeyler;

  • ‘Yaratıcılık’ becerisinin olması,
  • Pazarlama yeteneğine sahip oluşu,
  • Başarılı geçmiş deneyimleriyle güven vermesi,
  • Markanın ihtiyaçlarına cevap vermesi

Bunlar reklam için içerik üretirken göz önünde bulundurulması gereken detaylardır. Markanın hedef kitlesini çekeceği, ilgisini yakalayacağı reklamlar dijital pazarda başarı kazanmak için idealdir. Ayrıca reklamlar kararsız olan kitle üzerinde de etkili olan bir türdür. ‘Bu ürünü mü alsam yoksa diğer markanınkini mi alsam? Ne yapsam?’ Zihni bu sorularla dolu olan, ne yapacağını tam olarak bilmeyen kitleye ‘Gel, bu markayı kullan!’ demek için reklamlar kullanılır.

Reklam fikrinin doğuşundan somut bir hale ulaşana kadar içerik büyük bol üstlenir. Markanın kendisini en kaliteli biçimde sunması için neler yapabileceğine dair her içerik reklamın kalitesini arttırır. Reklam filmi senaryosu, ajans içerik üretimi esnasında ‘yaratıcılığın’ en fazla parladığı noktadır.

Hedef kitlenin hoşuna gidecek, onu harekete geçirecek olan reklam içeriği sayesinde marka amaçlarına en etkileyici yol ile ulaşır.

PR Ajanslarının İçerik ile İlişkisi

Markalar iletişim konusunda yardıma ihtiyaç duyduklarında kimden yardım alır? PR ajansları markanızın aradığı ajanstır. Ajans içerik üretimi ile markanın hedef kitlesine ulaşmasını sağlayan her iletişim detayı bir ajansın kontrolünde olduğunda ortaya daha kapsayıcı ve etkileyici bir sonuç çıkar.

Ürün ve hizmetlerinin hedef kitlesi tarafından tanınıp kullanılmasını isteyen markalar içerik sayesinde hayallerine bir adım daha yaklaşmış olur. Marka adına onun iletişim sürecini organize eden ajanslar internette yayınlayacağı her mesajın yerine ulaşması ve anlam bulması için ‘yaratıcı’ içeriklerden faydalanır.

İletişim; göndericinin alıcıya mesajını bir kanal yoluyla gönderdiği bir süreçtir. Bu süreçte ‘kanal’ olarak kullanılan içeriklerin kalitesi ise mesajın ne kadar güçlü ve etkili olacağını belirler. Marka ve tüketici arasındaki sağlıklı iletişimin yolu içerikten geçer. Bu yolun ‘yaratıcı’ olması için de doğru ajansı bulmanız gerekir.

Yaratıcı Metin Yazarı Aradığınız İçerik Ajansı!

Dijital pazarda ‘İşte bu o!’ diye tanınmak istiyorsanız hamlelerinizi doğru atmalısınız. İçerik dikkatli oynamanız gereken bir hamledir. Ajans içerik üretimi de bu hamlenin bir parçası olarak markanıza ihtiyacı olan içeriği sunan bir hizmettir.

Yaratıcı Metin Yazarı’nın farklıyla markanızın kitlesine sesleneceği içerikler ‘yaratıcılık’ ile mürekkebe sarılmış olacak! Hedef kitlenizin tüketirken sıkılmayacağı, markanızı tanırken zevk alacağı içeriklerin SEO ile uyumlu olmasını sağlıyor, reklamlarınızın en ‘yaratıcı’ hale bürünmesine yardımcı oluyoruz.

Kalite bizim kalemimize ait. ‘Yaratıcı’ zihinlerin bir araya geldiği Yaratıcı Metin Yazarı SEO, reklam ve içerik hizmetini beraber size sunuyor. Gelin ve markanızı yukarı taşıyacak içerikleri selamlayın!

Kaynakça

  • Arslan, Müge, Reklam Ajansı Seçiminde Kullanılan Kriterler ve Yeni Eğilimler: Kavramsal Bir İrdeleme, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü
  • Ergüven, Sinan, Reklam Ajansı Seçim Süreci, Kurgu Dergisi, Sayı 20, 2003
  • Gedik, Y., Arama motoru optimizasyonu (SEO): Avantajları, Zorlukları ve Stratejileri Üzerine Kavramsal Bir Değerlendirme, Uluslararası Sosyal Bilimler ve Eğitim Dergisi, Cilt 4, Sayı 6, 2022
  • https://yoast.com/tag/content-seo/
  • Uğurlu, Saadet, Dijital PR ve İtibar Yönetimi Açısından Sosyal Medyada Kriz Yönetiminde Bir Vaka İncelemesi: “Üsküdar Belediyesi- Kedi Evi” Projesi, İnsan&İnsan, Sayı 17, 2018
Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?