Marka İçerik Üretimi

Markanızın kim olduğunu en iyi şekilde nasıl anlatabilirsiniz? Etkileyici kelimeleri bir araya getirerek mi, müşterilerinize onların olduğu yerden seslenerek mi? Marka içerik üretimi ile kurumsal kimliğiniz dijital pazarın yıldızı olsun!

marka içerik üretimi

Dijital pazarın fiziki sınırlardan arınmış hali markanızın uçsuz bucaksız bir diyarda bilinirlik kazanmasına imkan verir. İnternette yer alan her platform markanın kendisini sunacağı bir sergi, bir vitrindir. Müşterilerinizin ürünlerinizi satın alıp, hizmetlerinizi kullanması için sizi tanıması gerekir. Sizi rakiplerinizden ayıran ‘marka’yı bilen müşteriler yükselmenizi, dijital pazarda en bilinen yıldız, Kutup Yıldızı olmanızı sağlar. Böylece müşterilerinize kaliteli hizmetin yönünü gösterme şansı elde edersiniz. Ancak bu konuma ulaşmak için öncelikle kimliğinizi potansiyel müşterilerinizle paylaşmalısınız. Dijitalin hakim olduğu pazarlama dünyasında bu, içerikler ile yapılır.

Markanın kimliği ve benimsediği kültürün harmanlandığı içerikler müşteriye ‘Bu kim? Ne yapıyor?’ gibi soruların cevabını verir. Sınırlardan yoksun dijital dünyada markanın belli bir çizgiyle ilerlemesini sağlar. İçerikler markanın olduğu kulvara göre tasarlanır. Gıda sektöründeki içerikler ile tekstil sektöründeki içeriklerin dili ayrıdır, her biri hedef kitleye bulunduğu alanı tanıtmak, sevdirmek için başka bir tını kullanır. Markayı anlatan içerikler onu en iyi yansıtan metin türü ile hedef kitleye sunulur.

Fakat markanın müşterilerini selamladığı ilk içerikler dijital dünyadaki mağazasında, yani web sitesinde bulunan ‘hakkımızda’, ‘marka öyküsü’, ‘misyon’ ve ‘vizyon’ metinleridir. Hem rakip hem de müşteri açısından oldukça kalabalık olan internette ‘Ben buyum, tanıştığımıza memnun oldum.’ demenin en yalın ve etkileyici yolu bu içeriklerdir. Çünkü bunlar markanın imajını, amacını ve kim olduğunu doğrudan yansıtan kelime şölenidir.

Daha fazla bilinmek isteyen, satışlarının yükselmesini hayal eden, potansiyel müşterileri için artık yabancı olmak istemeyen markalar Yaratıcı Metin Yazarı’nın sizi yıldıza dönüştürecek kalemi ile internette parlayacak. Marka içerik üretimi en yaratıcı haliyle sizin kim olduğunuzu herkese anlatacak!

Kimliğimi Marka İçerik Üretimi ile Nasıl Yansıtabilirim?

marka içerik üretimi nedir

Markaların varlığı yalnızca bir isimden ibaret değildir. Dijital pazarda hedef kitlesini selamlayan bir markanın bundan daha fazlası olup, anlam kazanması gerekir. Marka içerik üretimi bu anlamın peşindedir. Ürün ve hizmetlerinizi pazarlayarak bir yıldız gibi herkese ışığını sunmak isteyen bir markanın kim olduğunu, arzularını, planlarını içerikler hedef kitleye iletir. Üstelik bunu en etkileyici şekilde yapar ki hedef kitle ‘müşteri’ adını alarak markanın bir parçası olur.

İçerik pazarlama tüketicilere merak ettiği soruların cevabını veren ve onları satın alma eylemine teşvik eden bir hamledir. Markaların pazarda hayata tutunması, başarıya sımsıkı sarılması için de bu hamleye ihtiyacı vardır. Bu hamlenin parçalarından biri markanın bilinirliğinin artarak müşterinin güvenini kazanmasını sağlamasıdır. Marka için üretilen içerikler bu güveni inşa eder.

Pazarlama sektörüne adım atarken markanın sahip olduğu amaç onun kimliğini oluşturur. Marka pazarın neresinde, neden burada, ne yapmak istiyor, bunu kimler için yapıyor ve neler yapacak gibi sorular kimliği oluşturan kısımlardır. Cevap bulan soru markanın sağlam bir kimliğe sahip olmasına aracı olur. Böylece markanın ismi anlamlı hale gelir, unutulması zorlaşır.

Fakat bu kimliğin dijital pazarda yansıma bulması için markanın yapması gereken şey hedef kitlesine en doğru nasıl sesleneceğini keşfetmesidir. İçerik markanın fısıltı olan kimliğinin yankı bulmasını sağlar. Planlı, özenle hazırlanmış bir içerik hem markanın ‘kim’ olduğunu herkese ilan eder hem de pazardaki faaliyetlerini etkileyici biçimde sunar. Marka içerik üretimi, kimliğin eşsiz bir dil ile bir araya gelerek hedef kitleye ikram edilmesidir. Kimlik içerik için önemli bir unsurdur. İçeriğin detayları kimlik sayesinde ortaya çıkar.

Markanın bulunduğu sektörü en iyi yansıtacak olan şey kişiyi cezbedecek içeriklerdir. Dijital pazarın kendi kuralları vardır, içerik üretiminin de. Bu kurallar birleştiğinde pazar iyi uyumlu olan ve markanın olduğu yeri kimliğiyle anlatan içerikler doğar.

Kim olduğunuzu, neyi neden yaptığınızı, amacınızı, kısaca kimliğinizi içeriğe emanet ettiğinizde alacağınız dönüt sizi tanıyan, kabullenen müşteriler ve pazarda kazanılmış bir bilinirlik olur. Ancak bunun için önce kim olduğunuzu keşfetmeniz ardından da içeriğin sizin yıldızınız olacağına inanmanız gerekir.

Markam İçin Neden İçerik Üretmeliyim?

marka içerik üretimib2b

Kültür ve vizyon. Bir markanın dijital pazarda dik bir şekilde durması için benimsediği iki öğe. Markanın var olma nedenini, gelecekte atacağı adımların özeti olan vizyon ve çalışırken göz önünde bulundurduğu değerler marka içerik üretimi esnasında kullanılan yıldızlı detaylardır.

Bu detaylar bir kalemin ucunda toplanır, kağıtta ezilir, mürekkeple yoğurulur. Sonucunda da markanın kim olduğunu duyuran bir içerik çıkar. İçerik pazarlama marka için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Değişmezdir. ‘Bu ürün de neymiş? Bu marka iyi mi acaba?’ gibi sorular müşterilerin zihninde olan ve kaliteli bir içerikle silinecek olan sorulardır.

Markanın bu soruların bir parçası olmaması, şüpheye hiç yer vermemesi için içerik üretmesi gerekir. Bilinirlik kazanıp, görünür olmasının formülü budur. Dijital pazarın kalabalık ortamında markanın bilinirlik kazanmasının yolu da içerikten geçer. Marka vizyonunda taşıdığı amacın gerçekleşmesi için pazarda ilerlemelidir. Örneğin bir gıda markası ürünlerinin tüm ulusta yankı bulmasını mı istiyor? Öyleyse insanlara bunu anlatmalıdır. ‘Benim ürünüm hepiniz için! Benim ürünüm kaliteli! Ben işimi doğru yapıyorum!’ diye haykırmalı ama bunu içerik yardımıyla etkileyici bir biçimde yapmalıdır. Bu sayede markanın pazarlamaya çalıştığı gıda ürünü her ne ise hedef kitlenin dışında da tanınmaya başlar. Çünkü içerikler markanın sesini duyurmuştur.

Aynı sektörde birçok markanın yer aldığı pazarda Kutup Yıldızı olmak zordur. Markanın kendisini, hedef kitlesini ve olduğu yeri iyi tanıması, hakim olması gerekir. Bütün bunları içerik ile birleştirdiğinde de tıpkı Kutup Yıldızı gibi yön gösterici olur. ‘Kalite için doğru adres’ denildiğinde verilecek karşılık markanın adı olur. Bunun için de marka içerik üretimini nerede ne zaman için üreteceğini çözmelidir.

Marka İçerik Üretiminde Hangi İçeriklerden Faydalanabilirim?

b2b içerik

En güzel görünüme sahip olmanız için size en yakışan kıyafeti giymelisiniz. Bir markada dijital güzellik kazanması için de kendisine en uygun olan içerik türlerini kullanmalıdır. Marka içerik üretimi sırasında detay detay işlenecek olan içeriğin formu markanın kimliği açısından önem teşkil eder.

Bu yüzden de içerik ve hedef kitle analizi devreye girerek markanın en iyi içeriğe sahip olması için çalışır. Hedef kitlenin nerede olduğu, nelerden hoşlandığı, hangi içeriklerin hedef kitle tarafından daha fazla tüketildiği gibi küçük noktalar büyük bir içeriği oluşturur. Bir otomotiv markasını hayal edelim… Renk renk, farklı özelliklerde birkaç tane araba türü bu markaya ait olsun. Marka arabalarını hedef kitlesine nasıl tanıtacak? Her arabayı aynı metin ile mi ilan edecek yoksa her biri için özel satırlar mı yazacak? Hangisi daha başarılı olacak?

Marka içerik üretimi, arabaların her birinin en vurucu özelliğini öne çıkararak bir içerik tasarlar. Otomatik olan arabanın anlatımında bu vurgulanır, otomatik ehliyeti olan herkes o içeriğin hedef kitlesi olur. Bu kitlenin en fazla olduğu alana göre de içerikler ortaya çıkar. Ürün açıklaması markanın web sitesinde yer alır. Arabanın daha cazip bir hale gelmesi için şık bir blog yazı da ona eşlik eder. Hedef kitlenin yoğun olarak dolaştığı sosyal medya platformları da içeriklerden payına düşeni alır, hedef kitlenin arabayı tanımasını sağlar.

Pazarda sektörü ne olursa olsun bir marka içerikler aracılığıyla müşterilerine seslenmek istiyorsa kendisine uygun olan içerikleri keşfetmelidir. Hangi içeriğin onun kimliğine, pazarlamasını yaptığı ürüne daha çok yakıştığını bulmalı ve kalitesini hedef kitlesi ile tanıştırmalıdır.

Yaratıcı Metin Yazarı ile Marka İçerik Üretimine Fark Katın!

Kalite, özgünlük, başarı. Yaratıcı Metin Yazarı kalemini değdirdiği her metnin bu unsurlara merhaba demesini sağlar. Marka içerik üretimi sayesinde markalar kurumsal kimliklerini, benimsedikleri kültürü ve vizyonlarını dijital pazara taşıma imkanı bulur. Pazarladıkları ürün ve hizmetleri hedef kitlelerine tanıtır, onlara anlam kazandırır. Biz siz bu anlamı kazanırken yanınızda hem üretici hem de danışman olarak yer almaktayız.

Özenle tasarlanan içerikler markanın Kutup Yıldızı olmasına yardımcı olur. Yaratıcı Metin Yazarı’nın ‘yaratıcılığını’ konuşturduğu içerikler ise markanızın daha hızlı parlamasını ve kocaman bir gökyüzü gibi olan dijital pazarda tıpkı Kutup Yıldızı gibi parmakla gösterilmesini sağlar!

Kaynakça

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?