Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmalarında en çok duyulan terimlerden birisi anahtar kelime analizi olarak karşımıza çıkar. Metnin odak noktası olan bu kelime veya kelime öbekleri, web sitesinin hedefleri ile kullanıcılarının arama sorgusu arasında bir köprü görevi görür. Ayrıca çalışmalarda kilit rol oynayan anahtar kelime, çok iyi seçildiği ve uygulandığı takdirde sitenizi arama sorgularında yüksek sıralamalara taşır. Aynı zamanda sizi hedeflerinize ulaştırarak rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

Bu içeriğimizde size dijital pazarlama sektörünün en temel kavramı olan anahtar kelime nedir, nasıl bulunur, anahtar kelime analizi nasıl yapılır ve nasıl kullanılır gibi konulardan bahsedeceğiz. Merak edenler için bir içeriğin mihenk taşı olan anahtar kelimeye dair tüm detaylar içeriğimizde.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Analizi

SEO odaklı içerik yazılarının belkemiği şüphesiz ki anahtar kelimelerdir. Altın değerindeki bu kelimeler, arama motorlarının botlarına, yazılan içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlatan yollardan birisidir. Yazılan içerikleri gören botlar, anahtar kelimeler aracılığıyla yazının hem konusunu hem de temasını anlar. Böylelikle webde arama yapan kullanıcıların belirlediği kelimelere istinaden en alakalı sonuçları çıkarır. Dolayısıyla en gerçekçi pazarlama stratejilerini geliştirmeye imkân sağlar.

Dijital pazarlama alanının olmazsa olmaz unsurlarından birisi anahtar kelimelerdir. Bu kelimeler SEO uzmanları veya daha fazla gelişmek isteyen içerik pazarlamalarının çalışmalarında kullanılan bir yöntemdir. Kelime veya kelime grubundan oluşan bu terim, bir web sayfasının içeriğini özetler. Böylelikle kullanıcıların aramalarında, arama motorları tarafından web sayfalarını listeler.

Anahtar kelimeler, arama motorunun optimizasyonu ile reklamcılığının başlangıç noktası ve temel taşıdır. Çok iyi bir reklam hesabı yüksek dönüşüm oranlarına, yüksek organik sıralamalara, kalite puanına ve doğru kullanıcılara ulaşmayı sağlar. Herkes tarafından önemi ne kadar biliniyor olsa da şayet doğru kullanılmadığı takdirde hiçbir yarar sağlamamaktadır. Yani özetle doğru anahtar kelime analizi yapmak önemlidir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime nasıl bulunur

İnternet kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında “anahtar kelime nasıl bulunur?” sorusu gelir. Metnin kalbi olarak nitelendirilen anahtar kelime belirleme sürecinde, yazı özetini kapsayan temel kavramlara odaklanılması çok önemlidir. Araştırmanın ana fikri, araması yapılan kelimenin kelime öbekleri içerisinde yer almasıdır.

Anahtar kelime analizi için ücretli veya ücretsiz birçok araç vardır. Dijital ortama tam uygun bir şekilde içerik oluşturmanızı ve daha fazla hedef kitleye ulaşmanızı sağlayan anahtar kelime analizi tekniklerinden bazıları şu şekildedir:

Google Arama Motorundan Anahtar Kelime Örnekleri Almak

Google’da arama yaparak anahtar kelimelere ulaşmak mümkündür. İlk olarak ürün veya hizmeti anlatan en basit kelimeler ile araştırılmalıdır. Çıkan önerilere göre ilave yapılır ve geliştirilir. Böylelikle de yeni ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak mümkündür.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’ın ücretsiz bir analiz aracı olan anahtar kelime planlayıcı, kullanıcılarının aradıkları anahtar kelimelerin hacimlerini ve istatistiklerini öğrenmelerini sağlar. Bu araç sayesinde yeni anahtar kelimeler bulmak ve mevcut anahtar kelimeleri ile ilgili arama hacimlerini öğrenmek mümkündür. Ayrıca ücretli Google reklamları, anahtar kelime odaklı bir platformdur. Bu özelliği sayesinde arama sıklığı, rekabet düzeyi ve ücretli reklamlarda geri dönüş yüzdesi gibi pek çok veriyi sunar.

Anahtar Kelime Analiz Araçlarının Kullanımı

Anahtar kelime analizi yaparken yararlı birçok ücretli ve ücretsiz araçlar vardır. Bunlar hedeflenen kategorilerde, kullanıcıların ne tür aramalar yaptığı, rekabet durumları, aramaların aylık hacimleri ve istatistiksel raporlar almayı sağlar. Sağlıklı SEO oluşturmanın ilk ve en temel adımı anahtar kelime analizi yapmaktır. Sektörde bulunan analiz araçlarını detaylı inceleyerek bütçe ve strateji doğrultusunda en uygun araç belirlenmelidir.

Anahtar Kelimenin En Çok Dikkat Çeken Noktasını Belirleme

Google aramalardaki veri toplama aşamasının diğer bir kriteri de hangi içeriğin ne kadar ilgi gördüğüdür. Bunu öğrenmenin yolu da bir arama yapıldığında tümü, alışveriş, görseller, videolar ve haberler gibi sekmelerden özel aramalar yapabilmenizdir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise her anahtar kelimenin bu sıralamayı değiştirdiğidir.

Rekabet ve Anahtar Kelime Tipleri

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İnternetin en temel kavramı olan anahtar kelime analizi; internet kullanıcılarının arama motorunda arattığı terimlerin bulunması ve araştırılması kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların bütünüdür. Web sitelerine yazı hazırlanma aşamasında bu analizi yapmak çok önemlidir. Sitenizin arama motoru sonuçlarında üst listelerde yer alması ve kullanıcı trafiğinin artması adına, anahtar kelimeleri doğru seçmelisiniz.

Anahtar Kelime Rekabeti

Anahtar kelime seçerken dikkat edilmesi gereken en kritik noktalardan birisi anahtar kelime rekabetidir. Bu rekabet uzun vadeli bir web sitesinin yükseliş stratejisini belirler. Analiz araçlarında kelimelerin zorluk seviyeleri ise ana anahtar kelime olarak seçildiğinde ilk sayfalarda listelenen sitelerin kalitesine göre tespit edilmektedir.

Örneğin aranma hacmi aylık 300 bin olan cep telefonu kelimesinin zorluğu 91’dir. Zorluk seviyesinin 100 üzerinden yüksek bir rakam ile olmasının en olası sebebi listenin başlarında yer alan sitelerin kalitelerinin çok daha yüksek seviyelerde olmasıdır. Yeni ve gelişmekte olan sitelerin bu sıralamalara gelmesi özellikle de ilk sayfaya yerleşmesi kısa vadede çok zordur. Bu noktada web sitelerin uzun kuyruklu anahtar kelimelerinden (short tail) stratejiler oluşturması daha sağlıklıdır.  Özellikle sitenizi belirli bir seviyeye getirene kadar yüksek rekabetli kelimelerden kaçınmanız önerilmektedir. Bu şekilde kullanım sizin için çok daha faydalı olur.

Anahtar Kelime Tipleri

Anahtar kelime analizini atlamanız durumunda hem istediğiniz sonuca ulaşmanız zorlaşır hem de sitenizin trafiğinin düşmesine yol açar. Oysa yüzlerce farklı anahtar kelime fikrine sahip olmanın sayısız faydası vardır. Bununla birlikte bu noktada en iyisinin hangisi olduğunun bilinmesi çok önemlidir. Yaygın olarak kullanılan anahtar kelime türleri şu şekildedir:

Kısa Kuyruk Anahtar Kelime

Short tail (kısa kuyruk anahtar kelime), kısa ve net şekilde yapılan aramalardır. Örneğin arama motorunda “SEO nedir?” araması bir short taildir ve çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Ortak özellikleri ise çok net kelimeleri ile daha genel bir ifadeyi temsil etmesidir. Kullanım ve net ifade şekli barındıran short tail, farklı arama şekilleriyle hem türetilmesi zor hem de manasız anahtar kelimelerdir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime

Long Tail (uzun kuyruklu anahtar kelime), genellikle düşük ve orta ölçekli siteler için ideal terimlerdir. Kullanıcıları siteye yönlendirme konusunda çok daha hızlı şekilde başarı sağlar. Long Tail’in en büyük avantajının düşük rekabet, en önemli dezavantajının ise çok düşük aranma hacmine sahip olması olarak bilinir. Aynı zamanda anahtar kelimeler ile üreteceğiniz içerikler, çok daha keskin ve spesifik bir kitleye hitap etmek zorundadır. Örneğin SEO’da dikkat edilmesi gereken noktalar gibi uzun aramalarda, daha çok spesifik bir kitleye hitap eder. Dolayısıyla bu tür aramalar, kullanıcının net bir soruya cevap alması için yapılmaktadır.

Anahtar Kelime Analizinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Anahtar kelime analiz araçları

Aslına bakıldığında anahtar kelime metne hizmet etmelidir. Bunun için de en esaslı yolu, iş ile ilgili kullanıcıya doğru şekilde bilgi aktaracak kalitede yazı yazılmasıdır. Anahtar kelime analizinde doğru seçim yapmanın yanı sıra kelimelerini doğru yerlere yerleştirilmesi de sitenin başarısını arttırmaktadır. Bu nedenle anahtar kelime analizinde dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Net bir şekilde içeriğin ne olduğu ve çalışmadan beklentiler belirlenmelidir.
 • Ürününüzü satmak veya bir içeriğin daha fazla kişi tarafından okunmasını mı istiyorsunuz? Bu nedenle anahtar kelime bulmada ilk adım amaç belirlemek olmalıdır.
 • Bir checklist oluşturulmalıdır. Bu da anahtar kelime belirlerken sorulması gereken “Düşük maliyetli mi?”, “Arama hacmi nasıl?”, “Rekabet seviyesi iyi mi?” gibi soruların yer aldığı bir bölümdür.
 • Anahtar kelime planlayıcı aracılığıyla anahtar kelime analizi yapılmalıdır.
 • Sonuçların analizini yaparak amaca, bütçeye ve stratejiye en uygun olan kelimeler seçilmelidir. Ancak tüm bunları yaparken sadece arama hacmine odaklanılmamalıdır.
 • Long tail anahtar kelimelerin dönüşüm oranı çok fazladır. Dolayısıyla bu durum göz önünde bulundurularak içerikteki o anahtar kelimenin yeterince kullanıldığından emin olunmalıdır.
 • Anahtar kelimeler mümkün olduğunca başlıklarda kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelimelerin aranma hacimleri incelenmelidir.
 • Sadece aranma hacmi çok yüksek olan anahtar kelimeler kullanılmamalıdır.
 • İçerik ile ilgisi olmayan anahtar kelimelerden kaçınmalısınız.
 • Anahtar kelime araçlarından verimli bir şekilde yararlanmalısınız.
 • İçerikteki anahtar kelime sayısına dikkat edilmelidir.
 • Metin anahtar kelimeler ile boğulmamalıdır. Kelimeler içeriğe doğal bir şekilde ve yazı akışını bölmeyecek şekilde yerleştirilmelidir.
 • Popüler anahtar kelimeler yerine alternatif kelimeler de kullanmalısınız.
 • Kelime öbekleri kullanılmalıdır.
 • Rakiplerin anahtar kelime analizi yapılmalıdır.
 • Asıl ana kriterin anahtar kelimeler değil metni yazmak olduğu unutulmamalıdır.

Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime Analizinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Her alanda doğru çalışmalar yaparak başarıyı elde etmek mümkündür. Doğru SEO çalışmaları da uygun ve düzgün bir şekilde anahtar kelimeler kullanılarak gerçekleşir. Arama motorlarında en üst seviyelerde yer almanız için doğru seçimleri yapmalısınız. Doğru anahtar kelimeler belirlendikten sonra, bunları içeriklerde nasıl konumlandırılacağı çok önemlidir. Çünkü bu adımda yapılan yanlışlar, anahtar kelimelerden istenilen sonuçları alamamaya neden olur.

Farklı yerlerde doğru şekilde kullanıldığında etkisini gösteren anahtar kelimeler SEO’nun can damarıdır. Anahtar kelimelerin kullanıldığı yerler şu şekildedir:

 • Ana anahtar kelime meta title ve description etiketlerde geçmelidir.
 • Ana anahtar kelime içerikteki Heading 1 de kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Heading 2, 3, 4 gibi diğer alt başlıklarda kullanılmalıdır.
 • İçeriğin ilk ve son 200 kelimesinde geçirilmelidir.
 • İçeriğin bulunduğu sayfanın URL’sinde olmalıdır.
 • İçerikte belirlenen linklerin anchor text’lerinde yer almalıdır.
 • Kullanılan görsellerin alt text’inde yer verilmelidir.

Marka bilinirliğinde etkin bir rol oynayan içeriklerin hedef kitleye ulaşmasında doğru anahtar kelimeler önemli rol oynamaktadır. Hem doğru anahtar kelime seçilmesi hem de doğru yerde kullanılması için anahtar kelime analizini mutlaka yapmalısınız.

Sizde çetin rekabet şartlarında rakiplerinizin bir adım ötesine geçebileceğiniz reklamlar yapmak istiyor musunuz? O zaman SEO odaklı doğru içeriğin hazırlanması ve anahtar kelime kullanımı konusuna vakıf olmalısınız. Aksi takdirde içeriklerinizde, reklam ve pazarlama uğruna yaptığınız tüm emek ve masraflarda boşa çıkar.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?