Niş Ne Demek?

Niş Ne Demek?

Daha büyük endüstrilerin veya pazarın belirli bir bölümünü hedefleyen niş, nispeten spesifiktir yani özeldir. Henüz keşfedilmemiş ya da yatırım yapılmamış bir üründür. Herkes tarafından talep edilmez, dolayısıyla belli bir kitleye hitap eder. Yoğun rekabet şartları içerisinde niş ürünler firmanızın öne çıkması için avantaj olabilir. Ancak hedef kitlenin iyi belirlenmesi ve pazarlama stratejilerinin doğru seçilmesi gerekir.

Peki, firma başarınızı sürdürebilir kılma potansiyeline sahip niş nedir, nasıl bulunur ve pazarlaması nasıl yapılır?

Niş Nedir?

Niş Nedir?

Karakteristik ihtiyaç ve beklentilere cevap vermek için tasarlanmış ürün veya hizmet alanını tanımlar. İngilizce “Niche” kelimesinden türemiş bu kavram, son zamanlarda oldukça popülerdir. Pazar için her şeyi sunmak yerine özel olana yönlenir. Spesiyal yani özgün olanı temsil ederken dolayısıyla diğer jenerik ürünlere göre daha pahalıdır. Ancak bu fiyatlandırma, çetin rekabet şartlarında her zaman yüksek olamayabilir.

Tüm pazarın sadece bir bölümüne hitap eden bu alan, dolayısıyla belirli bir kitleye hitap eder. “Niş ne demek” açıklayacak olursak kısaca; pazar boşluğunu tanımlar. Çünkü daha önce pazara sürülmemiş, üzerinde çalışılmamış olandır. Dolayısıyla yenilikçi bir ürün veya hizmetin sunulduğu alanı ifade eder. Bu spesifik alandaki özel ürün ve hizmet genelde yüksek kâr marjı ile satılır. Çünkü miktar olarak diğer standart ürünlere göre daha az üretilmektedir. Fiyatının yüksek olmasıyla ise düşük hacimli olması çoğunlukla tolere edilebilir.

Günümüz şartlarında sürdürebilir iş başarısında özel ürün veya hizmetlerin rolü büyüktür. Dolayısıyla özel bir alan olan bu ürünler içerisindeki üretim ve pazarlama aşamalarının kendine has teknikleri vardır.  Öncelikle daha önce bilinmeyen özel bir alanı ifade ettiği için hitap ettiği kitle de ona göze spesifik tercihleri olan bir kitledir. İnsan doğası gereği özel olmayı herkesin sevdiği düşünüldüğünde, ilgi çeken bir alandır. Bu durumda sürekli canlı kalmasını sağlarken dolayısıyla firmanızı ayrıcalıklı kılmaktadır.

Niş Pazarlama (Niche Marketing) Nedir?

Niş Pazarlama (Niche Marketing) Nedir?

Dilimize İngilizce “Niche Marketing” kelimelerinden geçen niş pazarlama, karakteristik ürün veya hizmetlerin satılmasına yönelik yapılan faaliyetlerdir. “Niş pazarlama nedir?” açıklamak gerekirse kısaca daha dar bir pazarda az sayıdaki tüketici kitleye hitap eden özel ürün ve hizmetlerin pazarlanmasıdır. Bunun yanında büyük işletmelerin uzmanlaştığı alanlar dışında genelde küçük işletmeler tarafından yapılır. Fakat sadece küçük veya orta ölçekli firmalar bu pazarlamayı kullanır şeklinde bir genelleme yapmak mümkün değildir. Daha önce hiç bilinmeyen veya fark edilmemiş ihtiyaç ve beklentilere cevap verecek ürün veya hizmetlerin pazarlanma sürecidir.

Bir market stratejisi olan niş pazarlama (niche marketing) küçük pazarları içeren bir pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama yönteminin ilk fark edilmesi pazara lider olan firmaların hizmet alanındaki küçük boşluğu fark etmesi sonucunda doğmuştur. Az sayıda müşteri kitlesine sahip bu pazar, niş pazarlama yöntemiyle kapanmaya çalışılmaktadır. İşte daha önce fark edilmeyen yani keşfedilmeyen boşlukları şayet fark ederseniz başarılı bir iş potansiyeline sahip olursunuz. Bunun yanında bu pazarlama hedef kitlelerin taleplerini sürekli olarak yenilenmektedir. Dolayısıyla pazarlama dinamikleri de sürekli gelişir.

Niş Ürün Ne Demek?

Niş Ürün Ne Demek?

Online olarak ticaretteki çetin rekabet şartları niş ürün gibi farklı kavramlar doğurdu. “Niş ürün ne demek?” diye merak edenler için tanımlamak gerekirse şu şekilde açıklanabilir: Özel ihtiyaç ve istekleri bulunan belirli müşteri kitlesine hitap eden mallara denir. Diğer bir tabirle spesifik pazarlama stratejileri ile satışa çıkarılan ürünlerdir. Özel olan bu ürünler, hedef kitlesine en hızlı ve memnuniyetlerini kazanacak şekilde pazarlanır. Özetle bu ürün; spesifik pazarlama teknikleri ile hedef kitleye satışı yapılan yeni ve pek bilinmeyen mallardır.

Pazarda spesifik ürün kategorisine müşterilerin çok ciddi bir sorun veya ihtiyacına cevap veren ürünler girer. Patenti alınarak pazarlanan bu ürünlerin satışı ile pazarında lider bir firma olabilirsiniz. Bu sayede tekel olur ve yüksek kârlar elde edersiniz. Bunun yanında marka imajını yükseltmesi ve rekabet şansını artırması ile bu ürünler hemen hemen her firma tarafından sahip olunması istenen mallardır. Özetle her firmanın gelecekteki hedefidir.

Niş Ürünler Nasıl Bulunur?

Niş Ürünler Nasıl Bulunur?

Yukarıdaki bölümde de değindiğimiz gibi bu ürünler günümüz ticaret hayatın da her firmanın sahip olmak için istekte bulunduğu bir ürün kategorisidir. Ancak bir niş ürün bulunması çok da kolay değildir. Belli bir süre disiplinli bir araştırma ve değerlendirme gerektiren bu konuda doğru stratejilerin uygulanması gerekir. Öncelikle hangi tür ürünü arayacağınıza karar vermeniz gerekir. Bunun için kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: Anladığınız veya sevdiğiniz alanda mı bir ürün bulmak istiyorsunuz? Yoksa sektör fark etmeksizin, herhangi bir boşluğu doldurmak için mi bir ürün bulmak istiyorsunuz?

Bu soruların cevabını verdikten sonra aşağıdaki soruların cevapları da belirli bir ürün bulma yolculuğunuzda sizi kârlı bir ürüne yönlendirir.

 • Düşündüğünüz ürünü arayanlar var mı?
 • Hedef kitlenizin eğitim durumu nedir?
 • Hedef kitlenizin genelde ihtiyaçları neler?
 • Hedef kitlenizin satın aldığı ürünler nelerdir?
 • Potansiyel müşterilerinizle ilgili engel ve zorluk nedir?
 • Markanızın web sitesinin trafiği nasıl? İyileştirmek için yapılması gerekenler nelerdir?
 • Hedef kitlenizin kullandığı pazarlama kanalları neler?
 • Hedef kitlenizin hem kişisel hem de mesleki faaliyetleri ne tür?
 • Hedef kitlenizin satın alma potansiyeli ve alışkanlıkları nedir?
 • Hedef kitleniz içerikleri hangi sosyal medya araçları ile tüketiyor?

Niş Ürün Bulmanın Püf Noktaları

Niş Ürün Bulmanın Püf Noktaları

Bahsi geçen bu soruların cevapları ile ürün arayışınız için belli bir çerçeve çizebilirsiniz. İnternette pazarlama yapan markaların büyük bir kısmı, hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını temel alarak belli bir ürün belirler. Bulduğunuz ürün bunu sağlıyorsa pazarda rakiplerinize göre bir adım öne geçebilirsiniz. Tabi ki ürün fikrini düşünürken aynı zamanda teknik detayları ve yatırıma değer olup olmadığını da bakmanız gerekir. Bu değerlendirmeleri yaparken aşağıdaki konular size yardımcı olur:

 • Bu ürünün Google Ads’de tıklama başı maliyeti
 • Adwords’te rekabet seviyesi
 • Ürünün mevcut sektördeki aktifliği
 • Ürünün içerik ile pazarlanma şansı
 • Ürüne dair anahtar kelimelerin aylık aranma hacimleri
 • Yan anahtar kelimelerin aylık aranma hacimleri
 • Ürünün pazarının küçüklüğü

Bu ürünün illa piyasada hiç olmayan bir mal olması gerekmez. Bazen piyasada olan bir ürün de farklı ihtiyaçlara yönelik geliştirilerek yeniden trend olma şansı yakalayabilmektedir. Bunun yanında bir niş ürünün pazarı ne kadar dar ise kâr marjı genelde o kadar fazladır. Yeni bir bu ürün deterjan, kişisel bakım ürünleri, otomotiv parçaları, el yapımı ürünler, bitki çayları, sağlıklı beslenme ürünleri ve pet ürünleri gibi her sektörden olabilmektedir.

Niş Ürünler Nasıl Öne Çıkarılır?

Niş Ürünler Nasıl Öne Çıkarılır?

Markalar; yeni pazarlar ve pazarlama trendlerini her zaman mercek altına almalıdır. Çünkü böylelikle çağımızın her bilgi ve ürününe pratikçe ulaşan müşterilerine hitap edersiniz. Spesifik pazarlama yaparken de bu yeni pazarlar titizlikle incelenmelidir. Trendleri hakkında bilgi sahibi olarak tüketici segmentasyonu sağlanmalıdır. Bunun yanında şayet spesifik pazarlama yapılacaksa hedef kitleler ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre küçük küçük gruplara ayrılmalıdır.

Bu pazar içerisinde hangi ürün ve hizmet sunulacağı öncelikle belirlenmelidir. Ardından bu ürünün hitap ettiği müşteri kitleleri seçilmesi gerekir. Böylelikle hangi kitle için hangi dijital pazarlama yöntemleri kullanılacağı tespit edersiniz. Bunun yanında SEO reklam çalışmaları arama motorlarında web sitesi ve ürünü üst sıralara taşıyacak şekilde yapılmalıdır. Belirlenen pazarlama tekniklerinde ilk adım sonrası ise spesifik pazarlama yaptığınızı artık söylenebilirsiniz.

Niş Ürünleri Pazarlama Teknikleri

Niş Ürünleri Pazarlama Teknikleri

Bu ürünleri öne çıkartmak için kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • İçerik Pazarlaması: Hedef kitlenin alaka düzeyine ve belirli değere göre hazırlanan içerikler bu ürününüzü öne çıkartmaktadır.
 • Yaratıcı Metin: Bu ürünün tanıtımının hedef kitleye hitap ve ikna edecek mahiyette yapılması, pazardaki başarı oranını yükseltir. Yaratıcı metin olarak hazırlanan reklamlar farklı platformlarda yayınlanarak marka bilinirliği artırır.
 • SEO Analizi: Bir ürünle ilgili hazırlanan içeriklerin SEO kriterlerinde yazılması arama motorlarının seveceği yazılar hazırlamak demektir. Bu ürününüzü bu şekilde en etkili şekilde tanıtır ve kısa zamanda bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Analizi: Bu ürünlerin tanıtılmasında doğru anahtar kelimelerin bulunması önemlidir. SEO stratejilerinde bu anahtar kelimelere yer verilmesi pazarın büyüme potansiyeli de artırır.

Günümüzde ticaret çok zor ancak başarılı olmak için bir sürü ekonomik yöntem var. Rakipler de çok, ancak öne geçmek için her gün yeni teknikler gelişiyor. Siz de rakiplerinizin bir adım önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Bunun için hızlı, pratik, ekonomik ve etkili sonuçlar veren dijital pazarlama tekniklerini kullanabilirsiniz.

Niş ürün geliştirir, SEO stratejileriyle hazırlanan içeriklerinizle web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Böylelikle yüksek dönüşüm oranları ile doğru kullanıcılara ulaşırsınız.

Bu pazar, diğer pazarlara göre nispeten daha az trafik üretir. Ancak söz konusu bu trafikten dönüşüm olasılığı her zaman daha fazladır. Çünkü özel ve belirli bir kitleye hitap eden ürünlerdir. Dolayısıyla başarılı olma şansı daha yüksektir. Bu yüzden arama motoru optimizasyonunda etkili sonuçlar verecek ve niş ürününüzü tanıtacak stratejiler konusunda yenilikçi olmanız önerilir. Böylelikle online pazarlamada etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?