İçerik Pazarlaması Hakkında 10 Gerçek

İçerik Pazarlaması Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

İçerik Pazarlaması Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

İçerik pazarlaması bilinmeyen noktaları ile dijital dünyanın popüler konuları arasında yer alıyor. Bu konunun bu kadar ön sıralarda yer almasının başlıca etkeni, günümüzde hızla artan sanal platformlar ve teknolojilerdir elbette. Bu kadar farklı platformda ön plana çıkmak için ise içerik pazarlaması faaliyetleri çerçevesinde planlama, kurgu, optimizasyon büyük bir önem taşıyor.

Büyüyen küçülen; artan ve azalan dengeler arasında siz de içerik pazarlaması hakkında çok bilinmeyen konulara hâkim olabilir ve daha emin adımlar atabilirsiniz. Gelin içerik pazarlaması hakkında bilinmeyen 10 gerçek nedir birlikte bakalım.

1. En Fazla İhtiyaç Duyulan Hizmet; ‘İçerik Yazımı’

Günümüzde dışarıdan en çok temin edilen (outsource) hizmet, içerik yazımıdır. İçerik pazarlaması kapsamında ‘içerik yazımı’ ilk sırada yer alırken kaliteli içerik üretmek için devamlı bir faaliyet alanı sağlamak için birçok şirket bunu bir zorunluluk sayıyor. Bu hizmet, %90 içerik ajansları; %10’u ise freelance yazarlar ile dışarıdan sağlanmaktadır.

2. Etkileşim Rekortmeni; Instagram

Şimdilerde birçok sosyal medya platformu üzerinden içerik pazarlaması yapılsa da en çok etkileşimi Instagram’ın aldığını söyleyebiliriz. Dijital pazarlamanın güçlü bir kolu olan Instagram, %59,8 oranında etkileşime sahip. Bu oranı diğer platformlar şu şekilde takip ediyor:

  • Facebook; %19,6
  • Twitter; %4,1
  • YouTube; %3,1
  • LinkedIn; %12,9

3. İçerik Pazarlamasında En Çok Zorlanılan Konu; Yaratıcılık

Yaratıcılık, içerik pazarlaması için en önemli konuların başında gelirken maalesef şirketlerin en çok zorlandığı alanların başında karşımıza çıkıyor. Bu durumun sebebini araştıracak olursak karşımıza yaratıcı içerik üretiminin istediği mesai ve enerji çıkıyor. Bu esasında oldukça doğal bir durum. Çünkü yaratıcılık için öncesinde araştırma, inceleme ve gelişim gereklidir. Doğal olarak yaratıcı içerik üretimi hem çok fazla efor hem de çok fazla zaman ister.

4. Kaliteli İçerikler Üretmek Bu Kadar Zor mu?

Kaliteli İçerikler Üretmek Bu Kadar Zor Mu

 

Söz konusu içerikler olunca en önemli konuların başında elbette kalite geliyor. Yapılan araştırmalara göre içerik pazarlaması için yürütülen faaliyetlerde şirketlerin en çok zorlandığı konuların ikinci sırasında kaliteli içerik üretimi yer alıyor. Birinci sırayı ise yukarıda bahsettiğimiz üzere yaratıcı içerik üretimi kapmış durumda. Ancak bu durum çok da şaşırtıcı değil. Neden mi? Çünkü günümüzde birçok platformda devamlı kaliteli içerik üretimi yapmak zorlayıcı olabiliyor. Bu noktada ise karşımıza içerik ajansları çıkıyor. Şu sıralar birçok şirket kaliteli içerik üretimine karşı korkusunu içerik ajansları ile çalışarak yeniyor. Elbette burada güven ve kalite kontrolü her zaman önemli.

5. İçerik Pazarlamasında Sosyal Medya Etkisi

İçerik pazarlama, kendi içinde birçok dala ayrılıyor. Bu noktada karşımıza iki büyük alan çıkıyor; bunlardan birisi blog yazıları olurken diğeri ise sosyal medya platformları. Sosyal medya, içerik pazarlamasında şirketlere büyük bir avantaj sağlıyor ve bu süreçte birinci sırada yer alıyor. Ayrıca web sitesinin doğal trafiğini de olumlu yönde etkiliyor. Sosyal medya, medya tanınırlığı; içerik pazarlaması ve web sitesi trafiği için stratejik bir öneme sahip diyebiliriz.

6. Pandemi Sürecinde Pazarlama Bütçeleri

Günümüzde pek çok kişi içerik planlaması ve pazarlaması için büyük firmalarla çalışmayı tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalar kapsamında pandemi sürecinde çoğu şirket, içerik pazarlama çalışmalarına önceki yıllara göre daha fazla bütçe ve zaman ayırdı. Elbette elde edilen sonuçlar bu şirketleri memnun ederken söz konusu faaliyetler başarılı olarak kayda geçti.

7. İçerik Pazarlama Stratejilerinde En Önemli Adım; Fikir Üretme

Dijital pazarlamada yeni fikirler aslında altın değerindedir. Çünkü artık tüm sektörler ve firmalar bu engin denizin içinde yer alıyor ve hepsi de aynı hırsla güneşten daha fazla yararlanmak için denizin en üstünde olmak istiyorlar. Burada metaforize ettiğimiz deniz, dijital iken denizin üstü ise arama motorunun üst sıraları olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bu denizde görünür olmak ve yeni fikirler üretmek için neler yapabilirsiniz?

  • Hedef kitlenizin talep ettiği konuları dikkate alın.
  • Amacınıza uygun hikayeler türetin; hikayeler her zaman satış pazarlamasından daha etkilidir.
  • Hedef kitlinizi analiz edin ve onları tanıyın.
  • İnsan psikolojisinin verdiği avantajlardan yararlanın. Örnek olarak nostalji ya da bilinmeyenler üzerine durabilirsiniz.

8. Gündemi Takip Eden İçerikler İçerik Pazarlamada Başarı Getiriyor

Yapılan araştırmalara göre gündemi takip eden içerikler, beklediğinizden daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlıyor. Bu sayede içerik pazarlaması da başarılı bir sonuç elde ediyor. Gerçek zamanlı içerik hazırlama ve planlama, özünde anı yakalamanızı ve müşteri reflekslerini ortaya çıkarmanızı sağlar.

9. Hedef Kitleye Ulaşmak İçin Okuyucu Dili Kullanın

Okuyucu dili kullanmak son derece önemli. Çünkü arama motoru algoritmaları da böyle istiyor. Bu engin denizde öğrenmeniz gereken ilk şey, arama motorları kullanıcılarını daima önemser. Bu denizde yer alan her platformun da aynı özeni ve ilgili kullanıcılarına sunmasını bekler. Sizin kullanıcılarınıza karşı tavrınız arama motorlarının size karşı tavırlarını belirler.  Bu yüzden okuyucu dili kullanarak samimi ve kibar üslupla ilerlemelisiniz.

Hedef kitlenize ulaşmak için onların hislerini uyandıracak bir üslupla, onların diliyle içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz.  Konuşma stili ile dürüst ve samimi bir imaj yaratın.

10. İnteraktif İçerik Kullanmanın Önemi

İçerik pazarlaması kapsamında bahsi geçen interaktif içerikler, kullanıcının daha fazla ilgisini çeker. Çeşitli animasyon, görsel, gif ya da grafiklerle içeriklerinizi daha canlı ve hareketli hala getirebilir ve bu sayede etkileşiminizi ciddi oranda arttırabilirsiniz. İnteraktif içerikler, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından daha samimi ve esprili bulunur. Yani bu sayede içeriklerinizin hem tıklanma oranını arttırmış hem de sadık bir kullanıcı kitlesi edinmiş olursunuz.

Siz de bu yazımızda derlediğimiz içerik pazarlaması hakkında bilinmeyen 10 gerçek ile daha emin adımlarla içeriklerinizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?