Ne Sıklıkla İçerik Paylaşımı Yapılmalı?

Ürün, hizmet veya markanızı dijital mecralarda görünür kılmanın en etkili ve faydalı yollarından biri içerik paylaşımı yapmaktır. Web sitenizin başarılı olmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Çünkü arama motorlarında yükselmek için etkili bir araçtır. Ancak istediğiniz etkiyi her içerik paylaşımı sağlar şeklinde genel bir kural yoktur. Nitekim her iş alanında olduğu gibi bu işinde püf noktaları vardır.

Günümüzde web siteleri, her ihtiyacımızı karşılayan bir mecra olan dijital dünya da işinizin hayatta kalmasına yardımcı olan en önemli varlığınızdır. Nitekim arama motoru ve kullanıcı dostu içerik paylaşımı bu anlamda çok değerlidir. Başarılı ve istikrarlı bir içerik paylaşımı ile arama motorlarında ön sıralara gelebilir, ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz. Sonucunda da satışlarını katlayabilirsiniz. Markanızı müşterilerinizin zihnine kazıyarak ihtiyaç durumunda ilk akla gelen olabilirsiniz. Peki, siteler için içerik yazmanın önemi  nedir ve ne sıklıkla içerik paylaşımı yapılmalı? biliyor musunuz? Her zaman sandığınız kadar kolay olmayan bu konu hakkındaki deneyimlerimi sizin için aralıyorum. Beraberce bir göz atalım;

Siteler İçin İçerik Yazmanın Önemi

Günümüzde, ellerinde internet gibi ultra zengin bir alışveriş merkezi bulunan müşteriler, seçimlerinde çok daha bilinçli. Alım kararı vermeden önce en iyi fiyatlı, en kaliteli ve çeşit içeren ürün veya hizmetleri bulmak için bir araştırmaya girmektedir. Bunun yanında ihtiyacı olan ürün veya hizmet hakkında en doğru ve açıklayıcı bilgi veren firmaları mercekleri altına almakta. Markaların ise potansiyel ve mevcut müşterilerinin bu bilinçli arayışlarına cevap verecekleri yer, web sitelerindeki içerik paylaşımı. İşte bu yüzden kaliteli içerik çok ama çok değerlidir. İçerik yazmanın önemini maddeler halinde sıralamam gerekirse;

 • Web sitesi dijital dünya da var olduğunuzu göstermenin yolu, içerikler ise var olduğunuzun kanıtıdır.
 • Kaliteli içerikler ile piyasaya sunduğunuz bilgi, ürün veya hizmete vakıf olduğunu gösterirsiniz. Profesyonelliğinizi konuşturur, tecrübesi olmayanların yarattığı çatlak seslerden gür sesinizi ayırırsınız.
 • Güncel ve dinamik bir firma olduğunuzu gösterir.
 • Ekonomik ve hızlı geri dönüş sağlar.
 • İçerik paylaşımı müşteriler sizin onlara değer kattığınızı gösterir. Şayet potansiyel müşterileriniz veya portföyünüzdeki müşteriler sizin onlara değer kattığınızı fark ederse sizi tercih eder.
 • İçerikler müşterilerin sizi tercih etmesini sağlamakla kalmaz, ihtiyaç durumunda da kolay kolay sizi gözden çıkartmasına da önler.

Öncelikle içerik paylaşımı yapmanın hafife alınacak  bir konu olmadığını bilerek bu çalışmaları yapmalısınız. SEO yönergelerine uygun, hedef kitleyi kalbinden vuran, güven empoze eden, profesyonel olduğunu kanıtlayan ve doğru sıklıkta içerikler paylaşmalısınız. Aksi takdirde marka prestijiniz zedelenebilir.

Bu yüzden sizi rakiplerinizden ayıracak, arama motorlarında üst sıralara taşıyacak içerik paylaşımı özel bir ilgiyi hak eder. Yani sadece içerikleri gelişi güzel paylaşıp onları okumasını bekleyecek hatayı yapma lüksünüz yoktur.

İçerik Paylaşımı Aralığı Neye Göre Belirlenir?

İçerik paylaşımı aralığı nasıl olmalı

Kullanıcılarla etkileşiminizi ve dolayısıyla karlılığınızı artırmak için önemli faktörlerden biri olan içerik paylaşımı aralığı yaratıcı etki de oldukça önemlidir. Düzenli ve rutin olarak yapılan paylaşımlar sitenizi güncel ve dinamik tutar. Düzensiz paylaşılan içerikler ise hem arama motorları hem de kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaramaz. Dolayısıyla yeni müşteriler kazandırmaması yanında eski müşterileri de kaybetme riski oluşturur.

Marka bilinirliğinizi doğrudan etkileyen içerik paylaşımı sıklığı belirlenirken ise birden fazla faktör ele alınarak yapılmalıdır. Öncelikle bir içerik planı ile günlük en az kaç içerik paylaşımı yapacağınızı belirlemelisiniz. Bu planda hangi mecrada paylaşım yapacağınıza göre paylaşım sıklığını belirlemeniz gerekir. Ayrıca müşteri ve takipçilerin yaptığı yorum veya istekler de sizin paylaşım sıklığını yeniden planlamanızda yol göstericidir. Ayrıca içerik yayın planı çıkartırken elinizdeki içerik sayısı, zamanınız ve iş gücünüz gibi diğer faktörler de belirleyicidir. Bu alanda duayen olanların önerilerine göre günde en az bir içerik paylaşmak en ideal sıklıktır. Doğru paylaşım sıklığı kullanıcılarda olan etkileşime girme ve dolayısıyla hesabınızı büyütme şansını artırır. Ancak içerik paylaşım sıklığı farklı platformalar göre değişebilmektedir. Örneğin çok hızlı akışa sahip Twitter, Instagram ve Facebook platformlarında günde 2-3 içerik paylaşılması önerilirken, Youtube’ta haftalık 1 içerik paylaşmanız yeterli olabilmektedir. Web sitenizde ise en az günlük 1 içerik paylaşmanız önerilmektedir.

Yazılan İçerikler Kaç Kelime Olmalı?

Yazılan içerikler kaç kelime olmalı

Marka bilinirliğini artırma çalışmalarında içerik paylaşım aralığı kadar kelime sayısı da önem arz eder. Dijital reklam dünyasında günümüze kadar yapılan içerik paylaşımı araştırmalarında ideal kelime sayısının 600-1000 kelime arasında olduğu tespit edilmiştir. Nitekim kullanıcıların kahve molasında keyifle okuyabileceği bu içerik uzunluğu, ideal kabul edilmektedir. Bu kelime sayısına sahip içeriklerinizin diğer sosyal medya pazarlama kanallarında paylaşılma şansı da oldukça yüksektir.

Bilimsel olarak cevap içeren bloglarda uzunluk 300-2000 kelime arasında değişmektedir. Ancak bu içeriklerin tek parça hazırlanması yerine 2 parça şeklinde yayınlanması daha etkili bir yaklaşımdır. Böylelikle tıklanma oranları daha yüksek olur. Bunun yanında çok uzun yani 1600 kelimeden daha uzun içeriklerde sanılanın aksine aramalarınızı artırabilmektedir. Yoast arama motoru optimizasyonu uzmanları 2500 kelimeden fazla olan makalelerin usta yazarlar tarafından kaleme alındığında trafiği artırabileceğini savunmaktadır. Ancak bu etki, uzun bu metnin birbirini tekrar eden bölümlerden oluşmaması kaydıyla elde edilebilmektedir.

İçeriklerim Nasıl Index Alır?

İçerik paylaşımı web sitesi, marka, ürün veya hizmetlerin sesini duyurmak isteyenler için güçlü bir megafondur. Çünkü en büyük hedef olan Google indexlemeye girmeyi sağlar. Bunun yanında doğru bilgilerle dolu bir içerik zengin görsellerle beslense bile SEO yönergelerine uygun değilse kaliteli kabul edilmez. Çünkü index içerisinde yer almaya yetmez. İndexe girmek için yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak;

 • Site haritası çıkartmak.
 • SEO yönergelerine göre içerikleri hazırlamak.
 • İçeriklerini güncel bilgilerden oluşturmak.
 • Özgün içerik paylaşımı
 • Sosyal medya ile optimize olmak.
 • Yorum almaya müsait içerikler hazırlamak.
 • İç linklemelere yer vermek.
 • Backlinkler almak.
 • Sitenizi mümkün olduğu kadar hızlandırmak.
 • Pingleme siteleri kullanmak.

İçeriklerinizi indexe aldırmak için tüm bunlardan önce öncelikle sağlıklı bir siteye sahip olmanız gerektiğiniz belirtmek isterim. Çünkü mobil uyum sorunu yaşayan, virüs bulunduran ve açılma sorunu yaşayan sitelerin indexe girme şansı yoktur.

İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalı?

İçerikte anahtar kelime kullanımı nasıl olmalı

İçeriğinizin description, header ve title etiketlerinde geçireceğiniz anahtar kelimelerin sizi ana sayfada üst sıralara taşıyacağını biliyor muydunuz? Ancak şunu bilmelisiniz ki çok anahtar kelime kullanımı o kadar üst sıralara tırmanacağınız anlamına gelmez. Çünkü aşırıya kaçtığınızda arama motorları algoritmaları tarafından içeriğiniz anahtar kelime spamı olarak tanınabilmektedir. Dolayısıyla odak bu kelimelerin yoğunluğu önemlidir. Anahtar kelime kullanımı ile kesin bir yüzde belirtilmemiş olsa da SEO alanında söz sahibi olanlar %1-%2 arasında kullanılması gerektiğini savunmaktadır. Paragraflara eşit olarak dağıtılması gereken bu anahtar kelimeler sayesinde, Google index de yer alabilirsiniz. Bunun yanında alt başlıklarda içeriğin toplamında % 2 geçmemek kaydıyla da kullanmanız da yarar vardır.

Örnek vermek gerekirse 1000 kelimelik bir içerik sayısında minimum 10, maksimum 20 anahtar kelime kullanabilirsiniz. Ancak odak olmayan anahtar kelime harici içeriğe uygun başka anahtar kelimeleri de hacimleri doğrultusunda kullanmanız yarar sağlar. Görsellerin alt açıklamalarında yine içerik toplamında maksimum oranı geçmemek kaydıyla anahtar kelime kullanmak yarar sağlar. Dijital pazarlamanın iddialı çocuğu içerik paylaşımı ilk günden bugüne gelişti de gelişti. Web sayfalarını veya markalarını daha bilinir kılmak isteyenlerde bu değişime ayak uydurdu. Profesyonel ellerden yapılan içeriklerin etkilerini kısa sürede görebilirken, ödeyeceğiniz hizmet bedelini misli misli çıkartır. Diyeceğim o ki; bunu bilerek en erken zamanda bu yatırımı yapmanızda yarar vardır.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?