Anahtar Kelime Kalite Puanı ve Web Sitelerine Etkisi

Anahtar Kelime Kalite Puanı ve Web Sitelerine Etkisi

Dijital dünyanın başarı kilidini açan anahtar kelime kalite puanı ile içeriğin etkisini görmek daha da mümkündür. Doğru anahtar kelime sayesinde pazarlama bambaşka bir boyuta taşınır.  Binlerce yıldır kütüphanelerden çıkan bilgiler insanlık yoluna ışık tutuyor. Fakat kütüphanelerde indeksleme yöntemi olarak insan hayatına giren anahtar kelimelerin şimdiki etkisi çok daha büyük. Geçmişte istenilen bilgiye ulaşmak için saatlerce taramalar yapmak gerekiyordu. Ama şimdi dijital pazarlamadan bilgi paylaşımına kadar neredeyse her şey bu kelimelerin üzerinde şekilleniyor.

Anahtar kelimeler bu kadar önemliyken, onun web sayfaları üzerindeki etkisini ölçmemek olmaz. İşte bu etkiyi ölçmek için de anahtar kelime kalite puanı ölçümü önemli bir metrik veriyor. Arama motorları anahtar kelimelerin tıklanma oranlarına ve kullanıcının tıkladıktan sonraki deneyimine dikkat eder. Sadece önem değil, puan da verir. 1 ila 10 arasındaki bu puan anahtar kelimenin kalitesini belirliyor. Özellikle içerik tabanlı dijital pazarlamada bu kalite ve puan çok önemli. Bir kural değil ama yol gösterici çok iyi bir referans. Çünkü bu sayede doğru pazarlama yöntemlerine ulaşım mümkün.

Anahtar Kelime Kalite Puanı Nedir?

Anahtar Kelime Kalite Puanı Nedir?

Dijital dünyanın en önemli gereçlerinden biri anahtar kelimelerdir. Bu sayede arama motoruna yazılan herhangi bir terim, saniyeler içinde karşılık buluyor. Burada önemli olan, kullanıcıya ulaşabilen bir noktada bulunmaktır. Bunun yolu da doğru anahtar kelimeleri kullanmaktır. Öncelikle anahtar kelimelerin nasıl puanlandığının izahı gerekiyor. Burada anahtar kelime kalite puanı devreye giriyor. Arama motorları, tıklanma olasılığı yüksek anahtar kelimeleri belirliyor. Kullanıcı tıkladıktan sonra yaşadığı deneyimi kaydediyor. Deneyimi de 1 ila 10 arasında bir puan ile derecelendiriyor.

Bu değerlendirmeyi yaparken, anahtar kelimenin yönlendirdiği sayfanın içeriği ve anahtar kelime içerik uygunluğu gibi önemli kriterler değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sonucunda kalite puanı ortaya çıkıyor ve bu da sıralamaya etki ediyor. Arama motorları anahtar kelimelerin alaka düzeyiyle desteklenmesine de çok önem veriyor. Yani kalite puanını artıran etmenler arasında yer alıyor. Örneğin, ‘ekose ceket’ aramalarında, ‘kareli ceket’ anahtar kelimesi kullanılması anahtar kelime kalite puanı artışında önemli rol oynar.  Artan her puan ile de başarının kilidini açmaya bir adım daha yaklaşılır.

Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Özellikle Google, kalite puanının uyulması gereken katı bir kural değil, yol gösterici bir rehber olarak değerlendiriyor. Puanı hesaplarken de şu üç noktaya dikkat ediyor;

  • Beklenen Tıklanma Oranı (TO): Kullanıcının anahtar kelimeyi tıklama olasılığıdır.
  • Alaka düzeyi: Kullanıcılara ulaşmanın en iyi yollarından biri alaka düzeyidir. Bir terim ilgili alaka seviyesinin zenginliğini ifade ediyor.
  • Karşılaşılan Sayfanın Yaşattığı Deneyim: Kullanıcının karşılaştığı içerik, anahtar kelime ile özdeşleşiyor mu?

Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Bir şeyin nasıl hesaplandığını biliyorsanız onu nasıl yükselteceğinize de çok yaklaşmışsınız demektir. Yukarıdaki başlıkta anahtar kelime kalite puanı hesaplama yöntemi var. Artış sağlama da aynı formülün uygulanmasıyla mümkün. ‘Tıklanma olasılığı, alaka düzeyi ve deyim’ üçgeninin önce tek tek tüm noktalarını, sonra da tamamını sağlamalısınız.

  • SEO’ya önem verin!: Arama motoru optimizasyonu, anahtar kelimelerin üzerine kurulu bir sistemdir. Bu nedenle ilk yapmanız gereken SEO çalışmalarını hızlandırmaktır.
  • Alaka düzeyi ile alakadar olun!: Bunu alaka düzeyini takip ederek yapın. Eğer anahtar kelimelerinizin içinde ‘kareli ceket’ yoksa, kareli ceket arayan birine ‘ekose ceket’ satamazsınız. Bu nedenle sektörünüzle ilgili alaka düzeyleri konusunda yaratıcı ve gözlemci olun.
  • Beklenen tıklama oranı ile ilgilenme: Eğer girdiğiniz anahtar kelimeler doğrudan tıklanıyor ve iyi bir deneyim yaşatıyorsanız o zaman anahtar kelime kalite puanı yükselecektir.
  • Kullanıcılara iyi deneyim yaşatın: Pazarlamacılıktan internete transfer olan ‘gel gel’ uygulamalardan uzak durun. Yani sırf kullanıcıların dikkatini çekmek için uyumsuz içerik önermeyin. Kullanıcılar aradığını net olarak sayfanızda bulabilmelidir. Kandırırsanız hem kullanıcınız azalır hem de puanınız düşer.

İçerikte Anahtar Kelime Belirlemek Önemli midir?

İçerikte Anahtar Kelime Belirlemek Önemli midir?

İçerik pazarlamanın DNA kodları içerikten geçiyor. Bu nedenle içinde anahtar kelime olmayan bir içerik düşünülemez. Hatta içeriklerin tamamının anahtar kelimelerin üzerine kurgulandığını söylemek mümkün. Yani, anahtar kelime ile alakalı ne kadar zengin içerik sunabilirseniz o kadar avantajlısınız. Haliyle burada anahtar kelime kalite puanı da çok önemli. Çünkü arama sonuç sayfalarında her zaman en iyi deneyimi yaşatan siteler en üstte yer almayı hak ediyorlar.

Bu nedenle anahtar kelimenin doğru belirlenmesi, alaka düzeyi ile zenginleştirilmesi ve içeriğin de mükemmel deneyimi yaşatan şekilde hazırlanması çok önemli. İçeriğin odak anahtar kelimesi belirlendikten sonra alaka düzeyine eğilmek gereklidir. Bunun için de arama sonuç sayfalarındaki ‘alakalı aramalar’ kısmı en verimli kaynaklardan biri. Fakat daha ileri düzeyler için anahtar kelime analiz araçlarının kullanılması gerekiyor. Doğru anahtar kelimenin, doğru alaka düzeyi ve doğru içerikle birleşmesi gerekiyor. O zaman anahtar kelime kalite puanı yüksekliğinden söz edilebiliyor.

Reklam Verirken Anahtar Kelime Seçimi

Reklam Verirken Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelimeler içerik pazarlamasında olduğu kadar dijital pazarlamada da en belirleyici ögeler. Arama motorlarına reklam vermenin yolu anahtar kelimeden geçiyor. Çünkü robotlar, sizi verdiğiniz anahtar kelimelere göre kullanıcılara yönlendiriyor. Tıpkı içerik pazarlama gereçlerinde olduğu gibi dijital reklamcılıkta da anahtar kelime kalite puanı önemli bir metrik.

Çünkü arama motorları reklamları da anahtar kelimeler ve alaka düzeyleri üzerinden düzenliyor. Bu nedenle yukarıdaki örnekte olduğu gibi anahtar kelimeniz sadece ceket ise reklam bütçeleriniz de sonuçsuz kalabiliyor. Çünkü dijital pazarlama basit gibi görünse de pek çok analizden noksan bırakılarak yapıldığında zararsız bir gerece dönüşüyor. Özellikle reklam verirken, tıpkı ‘kalite puanı üçgeninde’ olduğu gibi bazı şartların yerine getirilmesi önemli. Reklama ayırdığınız bütçeyi geri alabilme amacındaysanız o zaman reklam verirken de bir kılavuzluk hizmetinden yararlanmak gerekiyor. Çünkü dijital dünyada anahtar kelime kalite puanı ölçümleri ile çok para harcayan değil, parayı doğru harcayan kazanıyor.

İnternette, arama motorlarında başarıya giden yolda bazı kilitler vardır. Bu kilitleri açmak için de anahtar kelime kullanılır. Anahtar kelimenin sahip olduğu kalite puanı ise kilidin nasıl ve ne zaman açılacağını belirler. Yani yüksek kalite başarıyı daha çabuk getirir. Bu nedenle anahtar kelimelerin konuyu özetleyen bir kelimeden ya da kelime öbeğinden öte olduğunu kabul ederek internetteki maceraya atılmak önemlidir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?