Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Kullanılır?

anahtar kelime nedir nasıl kullanılır

‘Kapalı kapı yoktur, muhtemelen denediğiniz anahtar yanlıştır!’ İşte bu olgu markanızı dünya çapındaki kullanıcı kitlelerine açan kapılar olan web siteleri için de geçerlidir. Öyle ki anahtar kelime nedir? diye yoğun yapılan araştırmalar bunun en iddialı kanıtıdır.

Anahtar; fiziki anlamda evimizin, işyerimizin ve araçlarımızın, mecazi olarak ise gönül veya kariyer kapılarını da açan bir araçtır. Günümüzde ise markanıza dijital dünya kapılarını açarak bilinirlik imkanı sunar. Hedeflediğiniz kitlelere ulaşmanızı ve marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olur. Beraberinde ticaret hacminizi artırmada da önemli bir yol oynar. Bu yazımda ‘anahtar kelime nedir? nasıl belirlenir ve dağılımı nasıl olmalıdır?’ gibi sorulara cevap vereceğim. Böylelikle aramalarda öne çıkan içerikler hazırlayabilirsiniz. Sonucunda hedeflerinize en pratik, hızlı ve ekonomik olarak ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

Kullanıcılar arama motorlarında ürün, hizmet veya bilgi aramalarını o konu ile ilgili kelimeleri yazarak yapar. Müşteri veya kullanıcının arama yaparken o konuyla ilgili aklına gelen odak tanımlama ise ‘anahtar kelime nedir?’ sorusunun özetidir. Örneğin blazer ceket almak istiyorsanız kullandığınız arama motoruna ‘blazer ceket, blazer ceket modelleri, blazer ceket kadın, blazer erkek’ gibi kelimeler yazarak yaparsınız. Çünkü milyonlarca ürün, hizmet, model, marka ve web sitesi içinde sizi hedefinize götürecek en etkili araç budur. Böylelikle arama yaptığınız konu ile ilgili web siteleri listelenir.

Bir web sitesi sahibiyseniz ve anahtar kelime nedir? diye soruyorsanız, web sayfanızdaki içeriği en iyi tanımlayan kelimedir. Yani içeriklerinizin kalbidir. Çünkü doğru kullananlar için sadece hedef kitlelerine giden kapıyı açan bir araç değildir. Aynı zamanda sürdürebilir başarının sırrıdır. Uzun lafın kısası, rakiplerinizin önüne geçmek, yeni müşteriler kazanmak ve kalıcı müşteri sağlamak için iyi bir reklam aracıdır. Dijital dünyanın getirdiği ve gerektirdiği bir araçtır.

Bir veya birden fazla kelimeden oluşabilen anahtar kelimeler, dijital dünyada görünür olmanızı sağlar. Kullanıcıların arama sonuçlarından yola çıkarak web sitesi içeriğine ulaşmasını sağlayan yoldur. Böylelikle alışveriş yolculuğunun satın alma ile sonlanmasına aracılık eder. Özetle anahtar kelimenin temel amacı daha fazla gelir elde etmek için kullanıcıları içeriklerinize çekmektir. Ancak bu etkiyi doğru seçilen ve kullanılan anahtar kelime ile sağlayabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler (Long Tail Keywords) Neden Önemli?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler (Long Tail Keywords) Neden Önemli?

Şayet anahtar kelime nedir? diye araştırıyorsanız, muhtemelen uzun kuyruklu anahtar kelime tanımlamasına rastlamışsınızdır. Long tail keyword olarak adlandırılan uzun kuyruklu anahtar kelimeler, teknik olarak üç veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelerdir. SEO çalışmalarında stratejik açıdan önemli bir yere sahip olan bu kelime öbeği, kullanıcıların daha fazla kişiselleştirilmiş arama yapmasını sağlamaktadır. Yani arama hedeflerinin daha net olmasını sağlar.

Her ne kadar aranma hacimleri tek anahtar kelimeye göre daha az olsa da etki alanları çok daha fazladır. Çünkü kişiselleştirilmiş bilgiler içerdiği için geri dönüşüm oranları daha yüksektir. Dolayısıyla hedefe yönelik detaylı aramalar olduğu için SEO çalışmalarındaki yeri çok önemlidir. Örneğin sukulent satıyorsanız ‘en güzel sukulent çeşitleri’ diye arama yapan bir kullanıcının sukulent alması daha yüksek olasılıktır. Dolayısıyla satışlarınızı artırmak için bu kelime öbeğini içeren içerikler bulundurmanız müşteri adaylarını sitenize çeker.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

Hedef kitlelerinizin arama motorlarında hangi sorgulamaları yaptığını bilmeniz size bilinçli ve başarılı bir içerik hazırlama imkanı sunar. Anahtar kelime analizi araçları işte kullanıcıların ürün ve hizmetlerinize ulaşmak için kullandığı kelimeleri sorgulama sürecidir. Şayet doğru anahtar kelimeleri bilirseniz potansiyel müşterileri çekecek trafik yaratabilirsiniz. Özetle kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları kelimeleri bulmanızı sağlayan bu araçlar, anahtar kelime analiz araçları adını taşır.

Anahtar kelime nedir? diye merak edenler için bir adım ötesi doğru kelimeleri bulmak için nasıl bir yol izleyeceğidir. Nitekim sizde benim gibi bu konuda detaylı araştırmalar yapan biriyseniz birçok anahtar kelime analiz aracına rast gelmişsinizdir. Ücretli ve ücretsiz bu araçlardan bazılarını sıralamam gerekirse şu şekildedir;

Ücretsiz Kelime Analiz Araçları

 • Google Adword Keyword Planner
 • Keysearch
 • Seomonitor
 • KWFinder
 • Ubersuggest
 • Keywordshitter
 • Wordstream
 • Wordtracker
 • io
 • SEOChat Suggestion
 • Link Sleuth
 • Trellian Keyword Discovery
 • Ranksonic

Ücretli Kelime Analiz Araçları

 • Semrush
 • Moz Keyword Explorer
 • Ahrefs Keywords Explorer
 • Long Tail Pro

Ücretli anahtar kelime analiz programları genelde hedef odaklı sonuçlar verir. Nitekim elde edilen analiz sonuçları profesyonel içerik çalışmalarında da yer alır. Bunun yanında aylık veya yıllık üyelik ücretleri vardır. Özellikleri arasında sektördeki yeni anahtar kelimeleri öğrenebilme ve reklam maliyetinizi belirleyebilme de yer alır. Ayrıca aylık aranma hacimlerini de takip edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Dağılımı Nasıl Olmalı?

Anahtar Kelime Dağılımı Nasıl Olmalı?

Bir içerikte geçen tüm kelimelerin aynı oranda olduğunu düşündüğümüzde hepsi aynı etkiyi yaratır. Yani etki anlamında bir kelimenin diğerinden farkı yoktur. Anahtar kelime dağılımı, belirlenen odak kelime ve kelime öbeğinin içerikte kaç kez kullanıldığını belirtmekte olan bir optimizasyon öğesidir. İçerik veya web sayfasında o anahtar kelimenin kaç kez görüldüğünü göstermektedir. Bu dağılım aynı zamanda içerik veya web sayfası ile anahtar kelimenin alakası olup olmadığının ölçüldüğü bir değerdir.
Web sayfası veya bir içerikte anahtar kelimenin kaç kez tekrar etmesi gerektiğine dair kesin bir oran belirtilmemiştir. Ancak SEO otoriterleri oranın minimum% 1 maksimum ise % 2 olması gerektiğini savunmaktadır. Bunun yanında oran, anahtar kelime sayısının içeriğin toplam kelime sayısına bölünmesi ile bulunmaktadır. Örneğin 600 kelime olan bir içerikte 6-12 arası anahtar kelime kullanılması önerilmektedir. Ayrıca anahtar kelime dağılımının paragraflara eşit olarak dağıtılması önemli bir detaydır.

Anahtar Kelime Hacmi Nasıl Ölçülür?

Kullanıcıların arama yaparken bir anahtar kelimeyi aylık olarak yaklaşık kaç defa geçtiğini belirleyen SEO ölçüsüne hacim denir. Bu rakam genelde Google’daki arama sayısını ifade eder. Odak anahtar kelimenin içerikteki hacmini ölçen ücretli ve ücretsiz birçok analiz aracı mevcuttur. Bu araçlarla da ölçüm yapmanız mümkündür. Yukarıda sıraladığım anahtar analiz araçları aynı zamanda arama hacimleri ile ilgiliyi bilgiyi de sunar.

Kullanıcıları web sitenize veya ürününüze çekmeye sağlayan anahtar kelime dijital dünyanın en popüler unsurlarından biridir. Doğru zaman ve şekilde kullanıldıklarında dijital dünyadaki reklamınızı en ekonomik, pratik ve hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Sizin için başarı kapısının kilidini açar.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?