İçerikte Anahtar Kelime Kullanmanın Önemi

Anahtar kelime seçimi nasıl yapılır?

Rekabetin çetin olduğu internet ortamında, ne yazık ki sadece bir web sitesi kurmakla iş bitmiyor. Web sitesinin doğru anahtar kelime seçilerek hazırlanmış içeriklerle güncellenmesi de gerekiyor. Böylelikle hedef kitleniz ufacık bir şeyi dahi araştırmak için en önemli kaynak olan Google’da sizi bulabilir. Bunun yanında arama motorlarının üst sıralarında çıkmanın siteniz için ne kadar önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Evet duyduğunuz doğru ve gerçekten de öyle.

Size Google’ın birinci sayfası, birinci sırası ve üst sıralarında yer alabileceğinizi ve sitenizin trafiğini daha fazla arttırabileceğinizi söylesem? Ve ardından üstelik bunu kelimeler kullanarak yapabileceğinizi eklesem? İşte anahtar kelime tamda bunu yapan unsurlardır.

Bu yazımda anahtar kelime nedir? Analizi nasıl yapılır ve nasıl belirlenir? gibi sorularının cevaplarını değineceğim. Edineceğiniz bilgilerle belki sizde web sitenizin bilinirliğine katkı sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet ortamında yer alan anahtar kelimeler özellikle içerik pazarlamasının temelidir diyebiliriz. Çünkü doğru şekilde yönetilen bir arama motoru optimizasyonu (SEO), doğru kelimelerin seçilmesiyle başlar. Arama motorları, ilgili kelimeler kullanarak içerik üreten sosyal platformları ödüllendirir. Dolayısıyla bu durumda hiç de hafife alınacak bir husus değildir. Anahtar kelime, internet kullanıcılarının araştırma yaptığı konu ile ilgili kelime ya da kelime öbeklerini gösteren bir kavramdır.

Daha ayrıntılı şekilde anlatmam gerekirse tüm ana kelimeler, arama çubuğuna yazdığımız kelimelerin veya bir ifadenin olduğunu söyleyebilirim. Yani web sayfanızda veya farklı bir platformda yayınladığınız içeriği en iyi anlatan kelimedir. Hatta metninizin dijital ortamda olmasının nedeni aslında tam olarak bu kavramlardır.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime olmadan içerik öne çıkar mı

İçerik yazarken doğru anahtar kelime veya öbeğini seçmek çok önemli bir konudur. Akıcı bir metin hazırlamak, elbette içerik yazarının yeteneğine bağlıdır. Bunun yanında SEO’ya uygun şekilde hazırlanması yazı akıcılığı kadar da önemlidir. Aynı zamanda strateji oluştururken kurgulama yapmak çok zor konulardan bir tanesidir diyebilirim. Konusunu iyi ve doğru seçtiğiniz içeriğinize doğru kelimeleri yerleştirirseniz arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Bununla birlikte yapacağınız ufacık dokunuşlar sayesinde en üst sıralarda kendinizi bulabilirsiniz.

Eğer hedefiniz içeriklerinizin aramalarda öne çıkartmaksa hedef kelimelerin seçimini yaparken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Kelime veya kelime öbeklerinin seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurları şu şekildedir;

  • İçeriğinizin ana konusunu belirleyin ve değerlendirmeler yapın.
  • Beyin fırtınası yaparak kelimelerinizi belirleyin.
  • Ücretli veya ücretsiz olan kelime araştırma araçlarını kullanmalısınız.
  • Sonuçları görüntüleyerek yorumlayın ve böylece kelime seçimlerinizi değerlendirmeye alın.
  • Yüksek arama hacmi olan kelimelerin aklınızı çelmesine izin vermeyin.
  • Uzun kelime öbeklerine odaklanın.
  • Ana başlıkta yer verin.
  • Belli aralıklarla yazının tamamına kelimeleri serpiştirin.
  • Alt başlıklarda kullanın.

Yukarıda sıraladığım doğru hedef kelime seçimiyle ilgili adımları uyguladığınız takdirde hızlıca reaksiyon alabilirsiniz. Ayrıca bazı konularınızda yukarıdaki maddelerin hepsini uygulayamayabilirsiniz. Bazen bazı maddeleri kendinize göre özelleştirerek uygulamanız daha verimli olabilir.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi

İçeriklerin temel taşı olan anahtar kelime analizini birçok farklı yolla yapılabildiğini biliyor muydunuz? Bu yolları öğrenmeden önce gelin hep birlikte kelime analizin ne anlama geldiğine bakalım. Bir araştırma süreci olan hedef kelime analizi, SEO uzmanlarının, tüm sektördeki kişi ve kuruluşlar tarafından kullanılır. Bunun nedeni ise kullanıcıların genel bilgi, ürün veya hizmet aramak için arama motoruna girdiği terimleri araştırmak ve bulmak için gerçekleştirilen çalışmalardır. Gelin şimdi yeni anahtar kelimelerin analizini yapmaya.

Hedef kelimelerin analizini yapmak birçok yol olduğunu söylemiştim. Google’ın kullanıcılarına sunduğu anahtar kelime planlayıcı ve Google’da arama yaparak kelimelerin analizini kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda kelime analiz aracı olarak Keywordtool.io, Ubersuggest veya Semrush araçlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca Google’da gerçekleştirilen aramalarda otomatik tamamlanan arama sonuçlarını görebilmek için ise Soovle’yi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 İçerikte Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime veya kelime öbeklerini, doğru kullanılmadıktan sonra verim alması zordur. Dolayısıyla kelimelerin ne kadar önemli olduğu bilinmiş olsa da doğru ve orantılı kullanılmadığı sürece kelimelerden yararlanmak zordur. Eğer ana kelime listelinizi oluşturduysanız artık içeriğinize uygun olarak optimize etmenizin zamanı geldi demektir.

Öncelikle başlıklarınız, konunuzu tamamıyla yansıtmalı ve anlam bütünlüğüne de sahip olması gerekir. Başlıklarda kelime veya öbekleri, hiçbir ek almadan kullanılmalıdır. Çünkü ek alan kelimelerin etki derecesi daha az olur. Bununla birlikte başlıklarda gereksiz açıklama ve sözcük kullanımlarından kaçınılmalıdır.

İçerikte anahtar kelime kullanmanın önemi

Kullanıcılar arama motorlarında bir öğeyi nasıl aratıyorsa içerik başlıkları da aratılan kelimeler ile uyumlu olması gerekir. Aslında bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullanıcıların mantığını çözebilmektir. Örnek vermem gerekirse bir kullanıcı internette telefon araştırırken ilk önce ürünün ismi aranır. Daha sonra da ekran çözünürlüğü, kamera veya hızı gibi teknik özelliklerine bakılır.
Yani telefonla ile ilgili başlık oluşturulacaksa ilk ismi ve sorasında en önemli teknik özelliklerine yer verilmelidir. Kullanıcıların içeriklere ulaşması için hedef kelimelerin yazım kurallarına uyulmalıdır. Bununla birlikte yazının bütünlüğü bozmayacak şekilde kullanılmalıdır. Son olarak bir şey daha söylemek istiyorum; özellikle ana kelimeleri sık kullanıp kesinlikle aldatıcı içerikler oluşturmayın. Eğer tüm bu noktalara dikkat ederek içerik hazırlarsanız sitenizin hit artışı kısa sürede görürsünüz.

Anahtar Kelime Olmadan İçeriğim Öne Çıkar Mı?

Gelişi güzel belirlenen anahtar kelime öbekleriyle başarılı sonuçlar yakalamak için çok şanslı olmak gerekir. Eğer içeriklerinizin hedef kitlenize ulaşmasını ve etkileşim görmesini istiyorsanız planlı çalışmaya özen göstermelisiniz. Arama motorları sizden ilgili kelimeler hakkında anlamlı sonuçlar bekler. Eğer doğru kelime optimizasyonunu yaparsanız arama sonuçlarının başlarına çıkarsınız.

Bununla birlikte ürettiğiniz içeriklerinizde gereğinden fazla ilgili kelime kullanırsınız, sitenizin SEO’suna zarar verebilirsiniz. Bu yüzden anahtar kelime sayısını az ve orantılı yaparken alaka düzeyini ise yüksek tutmalısınız.

 

Sonuç olarak sayfanıza ve URL’nize gönderilerinizle alakalı kelimeler eklerseniz arama motorları da sitenizi o kadar kolay tanır. Bir web sitesi için arama motoru optimizasyonunun çok önemlidir ve web sitesi bakımından çok anlam içerir. Anahtar kelimenin içeriğin başarısına olan etkisi de web sitesinin tanınmasını sağlayan bir kilit noktasıdır.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?