Makale Spinleme ve İçerik Kalitesine Etkisi

Makale Spinleme ve İçerik Kalitesine Etkisi

Emeksiz yemek, kulağa çok güzel gelen bir tabir. Rekabetin çok yoğun olduğu dijital dünyada emeksiz yemeğe ulaşmak isteyenlerin sık başvurduğu yollardan biri makale spinleme… Daha önce oluşturulan bir içeriği, anlamını değiştirmeden dönüştürme anlamındaki makale spinleme, özellikle içerik pazarlamanın önem kazanmasıyla daha da arttı. İnternette var olmanın, satış yapmanın ya da yüksek trafiğe sahip olmanın tek yolu içerikten geçiyor.

Bu nedenle önemi de her geçen gün daha da artıyor. İçerik üretiminin devamlılığı da çok önemli. İşte bu aşamada bir içeriği dönüştürerek sanki yeniden yazıldığı izlenimini yaratmak mümkün. Bu, insan ya da robot eliyle de yapılabilen bir işlem. Fakat rekabetin bu kadar güçlü olduğu, robotların dikkatinden hiçbir şeyin kaçmadığı dijital dünyada bu avantaj mı sağlıyor, dezavantaj mı? Gelin bunu öğrenmeden önce spinlemenin ne olduğuna bir bakalım.

Spinleme Nedir?

Spinleme Nedir?

İçerik, sıradan bir internet kullanıcısı için ekmek ve sudan sonra, hayatından en çok yer verdiği şeylerden biri. Herhangi bir ürün alırken de bilgiye ulaşırken de internet kullanıcıları sayısız içeriğin içinde yaşıyor. Tüketim bu kadar çok olunca üretimin de aynı paralellikte devam etmesi gerekiyor. Fakat bazen bu tempoya ayak uydurmak mümkün olmuyor. Bu durumda kimileri için ‘uyanıklık’ kimileri için ise ‘yeniden dönüşüm’ anlamına gelen makale spinleme gündeme geliyor.

Bu işlem, temel olarak internetteki herhangi bir içeriğin dönüştürülmesi anlamını taşıyor. Dönüştürme sırasında içeriğin temel fikri kaybolmuyor sadece cümlelerin akışı değişiyor. Bu işlemi insan eliyle ya da makine robotlarla yapmanın yolları var. Robotlarla yapılanların sanki otomatik çeviri gibi anlamsız cümleler yığını oluşturduğu oluyor. Bir yazar tarafından yapıldığında ise daha anlamlı ve yararını koruyan bir içeriğe dönüşebiliyor.

Fakat bu dönüştürme işlemi her içerik için geçerli olmamalıdır. Çünkü başka sitelerin emek ve para harcayıp oluşturduğu içeriklerin dönüştürülmesi bir yöntem değil. Makale spinleme, geçmişte yarattığınız ve hala güncelliğini düşündüğünüz içeriklerinize uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde etkileşimi yüksek içerikleri dönüştürebilirsiniz. Başka kaynaklardan alınan içeriklerin spinlenmesi, ahlak kurallarına aykırıdır.

Spin Makale Yararları

Dijital alemde ayakta kalmanın en önemli araçlarından olan içeriğin özgünlüğü her zaman üst düzeydedir. Yani özgünlüğün etkileri her zaman daha net şekilde görülebiliyor. Etik kurallar, intihal gibi endişeler yaratsa da makale spinleme yararlı özellikler de barındırıyor. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

  • Anlaşılırlık: Mevcuttaki bir içerik yararlı bilgiler içerse de anlaşılması zor ifadeler içerebiliyor. Bunun gibi içeriklerin farklı bir bakış açısıyla, daha anlaşılabilen şekilde yorumlanmalıdır. Bu yararlı bir spinleme yöntemidir. Kullanıcı deneyimini de yükseltiyor.
  • SEO etkisi: Arama motoru optimizasyonu yapılan yararlı bir içeriğin yeniden yorumlanması etkili bir yöntemdir. Popüler anahtar kelimeler içeren, SEO uyumlu bir içerik, yeni anahtar kelimeler eklenerek yeniden yorumlanmalıdır.
  • Hızlı üretim: İçerik sürekliliği olması gereken bir çalışmadır. Bu nedenle makale spinleme hızlı üretimin bir yoludur.
  • Yeniden kullanım: Temel bir içerik, farklı ürün açıklamalarında kullanmak mümkündür.

Spinleme bu amaçlar doğrultusunda kullanıldığı sürece içerik için bir tehlike oluşturmaz. Ama zararları bazen bu yararlarını gölgede bırakır.

Spin Makale Zararları

Bu kadar bilgi ile dönüştürülen bir makalenin yararlı olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Madalyonun arka yüzüne bakmakta da yarar var. Çünkü bu yöntemin yararları olduğu kadar zararları da var. Bu zararlar, sıralama sonuç sayfasına etki edecek kadar büyüyebiliyor. Bu nedenle makale spinleme yapılırken şu zararlar da göz önünde bulundurulmalıdır;

  • Yasal ve etik zararlar: Bir içeriğin hak sahibi, onu yayımlayan mecradır. Başka kaynaklardan alınan ve dönüştürülen içerikler telif sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Aynı zamanda başkasının emeğini basitçe dönüştürmek de etik bir yaklaşım değil.
  • Spam riski: İndekslenen tüm içerikler arama motorlarının robotlarınca kontrol ediliyor. Bu kontrollerin içinde kopya, intihal ve spin içerikler de var. Eğer içeriğinizin spin olduğu anlaşılırsa spam olarak işaretlenme olasılığı yüksek. Bu da arama sonuç sayfalarından atılmanız anlamını taşıyabiliyor.
  • Kalite sorunu: İçeriğin kaliteli olması en önemli kuraldır. Kaliteli içerik yüksek deneyim sunduğundan her zaman birinci sıradadır. Makale spinleme, kalite sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Bu zararları sebebiyle spinlemenin fazla tercih edilmemesi gerekir. Özgünlüğü zedelemesinin yanı sıra ciddi hukuki sorunlara da yol açma ihtimali vardır.

Spin Makale ve Kopya İçerik Arasındaki Fark Nedir?

Spin Makale ve Kopya İçerik Arasındaki Fark Nedir

İçerik pazarlamasında temel esas her zaman marka imajını yükseltmektir, Dolayısıyla satış ya da ziyaret sayılarına etki amacını taşıyorlar. Bu; cümlelerin içerisinde ‘imaj’ sözcüğü geçtiğinden işletmelerin uzak durması gereken bir konu. Çünkü hem kopya içerikler, hem de makale spinleme marka imajını zedeleme olasılığı yüksek yaklaşımlardır.

Spin makale, bir içeriğin fikrinin değiştirilmeden anlatım şeklinin değiştirilmesidir. Dolayısıyla buna bir ‘esinlenme’ olarak bakılabiliyor. Fakat kopya içerik, bir yerden alıp doğrudan kullanmaktır. Dolayısıyla kopya içeriğin yararından bahsetmek mümkün değil. Fakat spin içeriklerde bazı yararlardan söz edilebiliyor. Bu nedenle çalışmalarınızda ‘esinlenebilirsiniz’ fakat asla çalmayın. Bu marka imajınız açısından son derece önemli bir konudur.

Makale Spinleme İçerik Kalitesini Düşürür mü?

Makale Spinleme İçerik Kalitesini Düşürür mü

İçerik kalitesi, dijital dünyadaki en önemli argüman. Çünkü kaliteli içeriğin yaratıcıları rakiplerinden her zaman bir adım öne geçiyorlar. Üstelik daha görünürler. Dijital dünyada da bunun avantajlarını kullanıyorlar. Makale spinleme içeriklere dönüşebildiği sürece başarılı olabiliyor. Bunun yolu da esinlenilen içerikten daha iyi deneyim sunan bilgilere yer vermek. Haliyle sadece cümlelerin yerini değiştirmek sadece arama motorlarının botlarını atlatmaya yardımcıdır. Daha iyi deneyim sunamadığınız sürece zaten kullanıcılar sizi tercih etmez.

İçerik üretiminde özgünlük, her içerik pazarlamanın mottosu olmalıdır. Rakiplerden daha iyi deneyim sunma adına iyi yazarlarla çalışılmalıdır. Çünkü teknoloji ve gündem her gün değişiyor. Daha iyi deneyimler sunmanın yollarını arayan içerik üreticileri fark ediliyor. Bu nedenle içerik pazarlamanın içindeki herkes makale spinleme yerine özgünlüğe odaklanmalıdır. Birilerinin yolundan gitmektense yeni yollar açanlar, ardından birilerini de sürükleyebiliyor. Bunu da kaliteli şekilde yapanlar kalıcılığı yakalıyor.

Kopya kadar büyük bir sorun teşkil etmese de spinleme yöntemi de özgünlükten uzak bir yoldur. İyi, sağlam bir içerik için başvurulması gerekilen tek bir yol vardır. O da özgünlüktür.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?