Kopya İçerik Oluşturmanın Site Trafiğine Etkisi

Kopya içerik nedir

Web sitesi sahipleri sayfalarının trafiğini arttırmak için Google’ın üst sıralarında yer almak ister. Bu bağlamda sürekli içerik yayınlamanın yararlı olduğunu bilir. Ancak kopya içerik yarar sağlamayı bırakın sitenize zarar bile verebilmektedir. Web sitenizin trafiği arttırmak için çok önemli olan içeriklerden kaliteli olanını seçmek her zaman o kadar kolay değildir. Doğru içerik sizi tüm arama motorlarında rakiplerinizi geride bırakıp ilk sıralara çıkarabilir. Peki ya kopya içerik? İşte bu yazımda sizlere yinelenen içerik oluşturmanın sitenizin trafiğini etkileyip etkilemediğini anlatacağım. Eğer siz de Google’ın birinci sayfasında yer almak istiyorsanız verdiğim önerilere kulak vermenizi tavsiye ederim.

Kopya İçerik Nedir?

Kopya içerik, dijital dünyada bir metnin birden fazla yayınlanması anlamına gelen bir durumdur. İster aynı site içerisinde isterse farklı bir sitede aynı metnin yayınlanması sonucu oluşur. Yinelenen içerikler ya yüksek oranda benzerlik gösterir ya da tamamen birbirleriyle eşleşmektedir. Bu tür metinlere, aynı URL içerisinden veya farklı URL’ler üzerindeki sayfalardan ulaşılabilmektedir. Dolayısıyla bu durum da genellikle SEO üzerinde olumsuzluklara neden olur. Ayrıca arama motorlarından içerik ile ilgili bir arama yapıldığı zaman çıkan sonuçların arasında yinelenen içerik de görülebilmektedir. Bunun yanında yinelenen içerikleri sadece metin oluşturma olarak düşünmeyin. Çünkü belge, sunum, video veya görsel olarak oluşturulan içeriklerinde kopyası vardır.

Kısacası kopya içerik içerisinde bulunan cümlelerin birkaçı veya tamamının birebir alınmasıdır. Bununla birlikte Google, bir makalenin kısmi veya tamamının kopya olduğunu tespit ettiğinde siteye cezai yaptırım uygulayabilmektedir. Örneğin bir içerik yazacaksınız ve kaynak bulduğunuz sayfadan bazı cümleleri birebir kopyalayarak yazınıza direkt eklediniz. İşte içeriğinize kopyaladığınız o cümleler kopya olarak geçmektedir. Bu yüzden araştırma sırasında öğrendiğiniz bilgileri her zaman kendi yorumunuzla yazarsanız özgün bir içeriğe sahip olursunuz.

İçerik Nasıl Oluşturulmalı?

İçerik nasıl oluşturulur?

Her geçen gün teknoloji ve dijital dünyanın gelişmesiyle, bütün işlerimizi internet ortamında yapmaya başladık. İnternetin bu kadar yoğun kullanılması sonucunda birçok kişi, web sitesi açma fikrine kapıldı. Ancak bazı internet kullanıcıları, asıl önemli olanın sadece siteyi açmak değil bu sayfa adına doğru içerik oluşturmak olduğunu bilmiyor.

Aslında doğru içerikler üretmek için birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Kaliteli kopya içerik olmayan metinler oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabilirim;

 • İçerikleriniz mutlaka özgün ve güncel olmalıdır.
 • İçeriklerinizi mümkün olduğu kadar anlaşılır bir dilde yazmanızın sıra ayrıca kısa tutmanız gerekmektedir.
 • Dil bilgisi ve imla kurallarına uymaya özen gösterilmelidir. Aynı zamanda üslubunuza ve anlatım tarzınıza dikkat etmelisiniz.
 • İçerik ve başlığınız arasında muhakkak uyum olmalıdır.
 • Önemli bilgilerinizin merkezde kalmasını sağlayan ters piramit tekniğini kullanmanızda fayda vardır.
 • Web sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırmak için mutlaka SEO uyumlu içerikler üretmelisiniz.
 • İçeriğin güvenliğini arttıran yazılarınıza bağlantılar eklemelisiniz.
 • İçeriklerinizi bir müşteri gözüyle bakarak üretmelisiniz.

Özetlemem gerekirse doğru içerikler üretmek için internet kullanıcılarının ilgisini çeken konuları bulmanız gerekir. Daha sonraki süreçte bu konulara dair yazılarınızı planlanmanız, yazıya dökmeniz ve yayınlamanız şarttır.

Hangi İçerikler Daha Fazla Trafik Alır?

Yeni içerik üretmek, stratejiler oluşturmak ve internette yayınlamak gibi attığınız adımlardan sonra web sitenize trafik çekemediğinizi görmek üzücüdür. Ancak kopya içerik yerine özgün içerikler ürettiğiniz takdirde sayfanızın trafiğini artırmanıza ve daha çok hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Liste şeklinde, nasıl yapılır gibi sorularının cevaplandığı veya Influencer yani popüler kişiler ile soru cevap şeklindeki içerikler kullanıcılarının dikkatini, daha fazla çekmektedir. Aynı zamanda başarı hikayelerinin bulunduğu, lansman haberlerinin veya yeni ürün tanıtımları site trafiğini yüksek içeriklerdir.

Genellikle endüstri haberlerinin bulunduğu içeriklerin trafiği yüksek olmaktadır. Çünkü devamlı bilgi sahibi olmak isteyen birçok kişi halihazırda vardır. Bununla birlikte sosyal medya mecralarında videolar ve canlı yayınlar yaratıcılığa açık ve oldukça da popüler içeriklerdir. Ayrıca kullanıcılarının görseller aracılığıyla bilgi almalarında daha etkili olan infografik içerikler daha fazla trafiği arttırabilmektedir. Mizah ise hayatımızın her alanında ilgi çekicidir. Bu nedenle mizaha yer verilen içerikler kullanıcıları sıkmadığı için daha çok paylaşımı da sağlar.

Kopya İçerik Site Trafiğini Düşürür mü?

Kopya içerik site trafiğini düşürür mü

Google sayfalarında aynı konu başlığına sahip milyonlarca yazı yazıldığını görmüşsünüzdür. Ancak aralarında kopya içerik olsa da bunların çoğu birbirinden farklı yani özgündür. Yeni içerikler üretirken en önemli konu, başkalarının çalışmalarından alıntı yapmamaktır. Çünkü intihal yapmak sadece etik dışı bir davranış değil, aynı zamanda SEO performansınızın zarar görmesine de sebebiyet verebilmektedir.

Bilindiği gibi intihal yani alıntı, bir başkasının oluşturduğu içeriği alıp hiçbir değişiklik yapmadan kendi içeriğinizde kullandığınız anlamına gelir. Kopya içerik, internet ortamındaki sayfalar için en büyük olumsuzluklardan biri olduğunu söyleyebilirim. Amacınız her olursa olsun bunu yapmaktan kaçınmanızı öneririm. Eğer bu şekilde Google’da sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız bir kez daha düşünmeniz gerekir. Çünkü intihal içeriklerde arama motorları, SERP’deki sıralamanızı düşürebilmektedir. Ayrıca daha ciddi durumlarda ise site kaldırma cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte bazı içeriklerinizi Google’da iyi olsa da ancak kullanıcıların dikkatini çekmeyebilir. Ya da bu durumun tam tersi de olabilmektedir.

Eğer içerikleriniz kullanıcılar tarafından etkileşim görmüyorsa dolayısıyla site trafiğiniz düşer. İlk kez sayfanızı ziyaret edenler çalışmalarınızın benzersiz veya orijinal olmadıklarını gördüklerinde siteden hemen ayrılır. Sonucunda markanız veya web sitenizin itibarı zedelenebilir.

Şimdi ziyaretçiler yazılarımın alıntı olup olmadığını nerden bilecekler? diye düşünüyor olabilirsiniz. Doğru, içeriklerinizi alıp denetleyecekleri halleri yok. Ancak kullanıcıların SERP’nin en üstündeki bir çiftten geçmesinin ardından sayfanıza ulaşmış olabilirler. Ayrıca içeriğinizi sayfanın birinci sayfasında yer alan kaynaklardan kopyaladıysanız, ziyaretçileriniz otomatik olarak aşina olabilmektedirler. Dolayısıyla kopya içerik üretmek sayfanızın hem bütünlüğünün hem de güvenirliğinin bozulmasına yol açabilmektedir.

Nasıl Özgün İçerik Oluşturabilirim?

Nasıl özgün içerik oluşturabilirim

Daha önce hiç yazılmamış yazıların yazıldığı, yapılmayan şeylerin yapıldığı ve hiç söylenmeyen sözlerin söylendiği bir içerik düşünün? Yani daha önce hiçbir kimsenin oluşturmadığı bir içerik, işte o özgün bir içeriktir. Ancak böyle bir içeriği üretmenin kolay olup olmadığını merak edebilirsiniz. özellikle de sayısız verilerin bulunduğu dijital dünyada, kopya içerik oluşturmak kolayda sürekli olarak hiç yapılmamış yeni bir şeyler üretmek mümkün mü?

Aslında buna cevap vermem gerekirse pek mümkün değil gibi duruyor. Bu yüzden özgün içeriği, bu zamana kadar hiç yapılmamıştan ziyade benzersiz olarak tanımlasam daha doğru olur herhalde. Ancak özgün bir içerik üretirken birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. İşte özgün içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar;

 • Yazacağınız konuyla ilgili özgün fikirlerinizi sadece kullanıcıların etkileşimi için oluşturmamalısınız. Kelimelerinizi aynı zamanda arama motorlarının sıralamasında üstlerine çıkma amacıyla da yazmalısınız.
 • İçerik yazarken net olmalısınız yani size ait olmayan bir üslup kullanmamızda fayda vardır.
 • Özgün ve kurallara uygun içerikler üretme hakkında bilgi sahibi olmak için online eğitime katılarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Kopya içerik üretmemek için SEO kurallarına uyarak hareket edin. Araştırın, kuralları öğrenin ve içeriğinize uyarlayın.
 • Gerçekten de özgün içerikler oluşturmak istiyorsanız sürekli kurallara uygun içerikler üretmenizi tavsiye ederim.

Özgün içerikler oluşturmak internet kullanıcılarının akıllarında kalmak için çok çaba ister. Bununla birlikte ayrıca arama motorları içerisinde de doğru yeri almak gerekir. Bunun için ise tüm özgün içerikler, arama motorlarının atadığı sıralamalarda kendilerine en uygun yeri bulmaktadır. Yani okunabilir SEO uyumlu içerikler yazmalısınız. Samimi ama planlı ve tutarlı olun. Ve kesinlikle kopya içerik paylaşmaktan uzak durun!

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?