Kopya İçerik Kontrolü Yapılabilecek Ücretsiz Araçlar

Kopya İçerik Kontrolü Yapılabilecek Ücretsiz Araçlar

‘Taklitler aslını yüceltir’ sözü arama motorlarının en değer verdiği kriterlerden birine işaret eder. Çünkü kopya içerik kontrolü yapılmayan tüm girişimler, yarardan fazla zarar getiriyor. Bu işten kopyacılar büyük zarar görüyor. Tıpkı girişteki sözü doğrularcasına da yararlanılan kaynak yüceliyor. Dijital pazarlamanın en önemli argümanı olan içeriğin özgün olması şarttır. Aksi yapıldığında telafisi çok zor hataları da beraberinde getirir. Bu hatalardan etkilenmemek için de yapılması gereken tek şey kopyadan uzak durmak. Özgün üretim her zaman tercih sebebidir. Fakat siparişle gelen içeriklerin kopya olup olmadığını nasıl bileceğiz?

Bu gibi durumlarda da kopya içerik kontrolü devreye giriyor. İnternetin evrendeki yıldızlarla yarışan sayfalarının içinden tek tek kontrolü gerçekleştirmek imkânsız bir girişimdir. Bu durumda yapılması gerekenin en iyisi, bu işi robotlara yaptırmak. Yani içeriğin kopya olup olmadığını kontrol eden araçlar… Bu araçlar sizin yerinize sayısız sayfayı tek tek tarayarak içeriğin özgünlük oranını tespit edebiliyor. İçerik pazarlama sektörünün hayat kurtarıcı yardımcıları olan bu araçlar, meziyetlerini gittikçe daha da artırıyor.

Kopya İçerik Nedir?

Kopya İçerik Nedir?

Eskiden beri, her türlü yayıncı kuruluş ilgi çekici içeriği bünyesine katmak için çabalıyor. Çünkü yararlı içerik bir kitap sayfasında da olsa televizyon yayınında da olsa karşılığını buluyor. Dijital evrim başladığından bu yana içeriğin internetten ulaşılabilenleri büyük kabul görüyor. Fakat özgün içeriğin ne kadar önemli olduğu özellikle sosyal medya ile artık daha iyi anlaşılıyor. Özgün ve yararlı içerik üreticileri kısa sürede milyon takipçisi olan influencerlere dönüşüyor. İnternette yıldızını parlatanlar bu becerilerini özgünlüğe ve kopya içerik kontrolü yapılan araçlara borçlu.

Özgünlüğün önemine bu kadar atıftan sonra kopya içeriğin anlaşılması daha kolay. Başkalarından alınarak, üzerinde değişiklik yapılsa bile sanki kendinin gibi yayınlanan içeriklerin tamamı kopya içeriktir. Özgünlük o kadar önemlidir ki, bırakın birebir alıntıyı, esinlenmeler bile ‘kopya’ damgası yemeye meyilli içeriklerdir.

Bir içeriğin bir yerlerden kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etme görevi ise robotlara verilmiştir. Her içerik pazarlama eyleminden önce kopya içerik kontrolü mutlaka yapılmalıdır. İçeriğin tamamen özgün olduğundan emin olsanız bile, bazı ifade, kalıp ve terimlerin genel kullanıma ait olduğunu unutmayın. Bu nedenle bir içerik yayınlanmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. Ve kopya oranı yüksek içeriklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Kopya İçerik Web Sitelerinin Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Bu sorunun cevabı hem basit, hem de kısa: Kötü etkiler! İnternette varlığı sürdürebilmenin yolu özgünlükten geçiyor. Hizmet anlatımından blog sayfalarına, video içeriklerinde kullanılan müziklere kadar her şey özgün olmak zorunda. Çünkü internet dünyasının kuralları başkasının emeği üzerinden kazanç elde edilemeyecek kadar sert. Hatta ağır cezaları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle kopya içerik kontrolü yapılmadan yayına alınan her içerik başarıdan ziyade zarar getiriyor.

Bu zarar elbette arama sonuç sayfalarındaki sıralamalara da doğrudan etki ediyor. Çünkü arama motorlarının botları, indekse alınan yeni bir içeriğe ilgi duyuyor. Tıpkı bir kullanıcı gibi geliyor ve içeriği kontrolden geçiriyor. Şayet kopya ya da telif sorunu yaşatan unsurlar barındırıyorsa tavrı net oluyor. Botlar, bu tür içerikleri bırakın arama sonuç sayfasında göstermeyi, mümkünse göstermemeyi tercih ediyor.

Yani, kullanıcılara kötü deneyim yaşatacağını düşündüğü bu içeriği listesinden çıkarıyor. Bunu barındıran web sayfasını da önce belli bir sayfa geriye itiyor. Sonraki ziyaretlerinde de benzer içeriklerle karşılaşırsa yaptırımı daha sert oluyor. Kopya içerik kullanıyorsanız, arama motorlarında bulunmayı beklemeyin. Çünkü kendinizi affettirip tekrar arama sonuç sayfalarına girmek zor ve zaman alan bir süreci beraberinde getiriyor.

Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

İnternette yer alma düşünceniz baki ise o zaman en sık başvurmanız gereken araçlardan biri kopya içerik kontrolü… Az önce zikredilen sebeplerden ötürü bu kontrol en sık tutulması gerekenlerden biridir. Elbette internet aleminin sayısız sayfalarının içeriğini tek tek kontrol etmek mümkün değil. Bunun için işleri çok daha hızlandıran robotlar mevcut.

Hazırladığınız ya da hazırlattığınız içerikleri bu araçlarla mutlaka denetlemelisiniz. Bir Türk atasözü, güvenin, kontrole mâni olmadığını söyler. Kontrolü doğru yapabilmenin yolu da kopya içerik kontrolü yapan araçlardan geçiyor. Yayımlamak istediğiniz metni çoğu ücretsiz olan bu araçlara taratmanız yeterli. Araçlar size metninizin yüzde kaç oranında intihal (kopya) içerdiğini söyleyecektir.

Kopya İçerik Kontrolü için Ücretsiz Araçlar

Doğru hamleleri yapabilmek için yararlanılan bu araçların çoğu ücretsiz. Eğer kendi çapında, düşük içerik paylaşımları yapıyorsanız işinizi kolaylıkla görecektir. Fakat daha fazla içeriği kontrol etme düşünceniz varsa o zaman ödeme planlarına dahil olmanız gerekebiliyor. Ayrıca araçların çoğu Türkçe kaynak taraması da yaparken, bazıları özellikle İngilizce metinler için tercih ediliyor. En sık kullanılan kopya içerik kontrolü araçları şunlar;

  • Turnitin: Özellikle öğrenci ve akademisyenlerin vazgeçemediği araç Turnitin’dir. Araç, metnin özgünlüğünü kısa sürede kontrol ederek, kopya oranı hakkında detaylı bir rapor sunuyor.
  • Copyscape: Dünyanın en yaygın kullanılan araçlarından biri de Copyspace… İnternet üzerinde yer alan blog yazılarından, kategori içeriklerine kadar tüm metinleri tarıyor. Çevrimiçi tüm içeriklerde en iyi sonuçlardan biri de bu araç sayesinde alınıyor.
  • Grammarly: Bu araç, kopya içerik kontrolü yanında aynı zamanda özgün ve doğru yazılar yazmak için kullanılıyor. Özellikle İngilizce dilindeki metinlerin gramer hatalarını da kontrol ediyor.
  • Quetext: Özgünlük kontrolünü en iyi yapan araçlardan biri de Quetext… Metinlerde tarama yapan araç, intihal oranı ile ilgili de rapor hazırlıyor.
  • KopyaKontrol: Özellikle Türkçe içerik kontrolünde ve Türkiye’nin dijital ajanslarının başucu araçlarından biridir. İnternet üzerindeki tüm metinlerde bu araç sayesinde kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz. Bu sayede internetteki varlığınızı devam ettirebilirsiniz.

Bir içeriğin özgünlüğünü kesinleştirmek ile o içeriğe bir yıldız armağan edilir. Çeşitli kopya kontrol araçları sayesinde özgünlüğü teyit edilen içerikler yer aldığı web sitesinin ya da platformun yükselmesine yardımcı olur. Özgünlük bir içerik için barındırdığı kelime kalitesi kadar önemlidir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?