İçerik Pazarlamada Müşteri İkna Yöntemleri

İçerik Pazarlamada Müşteri İkna Yöntemleri

Satış oranlarınız yükselsin mi istiyorsunuz, o halde müşteri ikna yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bazı durumlarda markalar, gerekli tüm pazarlama yöntemlerini de kullansalar hedefledikleri satışa ulaşamazlar. Hemen hüsrana uğramayın böyle durumlarda. Belki de bazı şeyleri yanlış ya da eksik yapıyorsunuzdur. Mesela içerik pazarlamada müşteri ikna yöntemleri neler biliyor musunuz? Peki, içerik pazarlaması ile satışlarınızı arttırabileceğinizden haberiniz var mı? İşte şimdi satış sorununuzu çözmek için bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müşteri İkna Yöntemleri Nelerdir?

İçerik Pazarlamada Müşteri İkna Yöntemleri

İkna, apayrı bir sanat adeta bir yetenektir. Buna dijital pazarlama ve satış özelinde baktığımız zaman, ikna edici faaliyetler yürüten markaların hep bir adım önde olduğunu görürsünüz. Elbette doğru stratejiler ve müşteri ikna yöntemleri ile siz de bu markalar arasında olabilirsiniz.

Esasında ikna yöntemleri birbirini tamamlar niteliktedir. Yani içerik pazarlaması ile satışları arttırmak isteyen kişilerin bu yöntemlerin geneline hâkim olması gerekir. Bu sayede düşündüğünüzden daha hızlı bir şekilde hedef kitleniz ile etkileşime girebilirsiniz. Böylelikle geri dönüşüm ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Kullanıcı İhtiyaçlarını Anlayın ve Yönlendirin

Müşteriler ihtiyaçlarını bilirler. Ama bu ihtiyacı karşılayabilecek ürünler konusunda yeterli çözümleri üretemezler. Dolayısıyla yanlış ürün seçiminde bulunabilir yahut satın alma işleminden uzakta kalmayı tercih edebilirler.

Bu gibi durumlarda, bilgilendirici ve yönlendirici içerik stratejileri geliştirmeniz gerekiyor. Öncelliğiniz müşteri sorun ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlamak olmalı. Bilgi vermekten ya da ürünü almak yerine muadil çözümler sunmaktan çekinmemelisiniz. Bu sizin samimiyetinizi gösterir. Ancak satış yapmak için atlamamanız gereken bir konu var. O da sunduğunuz çözümler arasında müşteri taleplerini en iyi karşılayan ürünü sizin sunduğunuz yönünde olmalıdır. Burada devreye müşteri ikna kabiliyeti girer.

Müşterileriniz ürünü satın almadan sorununu gidermek istiyor ya da en ucuz ürün ile ihtiyacını karşılamak istiyor olabilir. Bu noktada yapmanız gereken müşterinizin sorunu için en uygun ürünü onun tercihine sunmaktır. İkna olabilmesini sağlamak için diğer kullanıcı yorumlarına ve deneyimlerine içeriklerinizde yer verebilirsiniz. Storytelling yani hikâye anlatıcılığı ile içerik oluşturursanız müşterilerinizin sizinle daha hızlı samimiyet kurmasını sağlarsınız. Bu da müşteriyi ikna edip yönlendirme yöntemlerinden birisidir.

*Storytelling ne demek öğrenmek için tıklayın.

Uzmanlığınızı Gösterin

İçerik pazarlamada müşteri ikna yöntemleri içerisinde müşterilerinizi en çok etkileyen uzmanlığınızı yansıtma şeklinizdir. Çünkü her internet kullanıcısının aşağı yukarı birkaç kötü alışveriş deneyimi olmuştur. Bunlar satın alma sürecinin herhangi bir bölümünde olabilir. Bu kapsamda içerikleriniz ile müşterilerinize bu tür olumsuz deneyimler yaşatmayacağınızın garantisini vermelisiniz.

İçerik pazarlama ile müşterilerinize güven vermek ve uzmanlığınızı göstermek için farklı içerik türlerini bir arada kullanın. İlk olarak sitenizde yer alan tüm içerikler, bu çerçevede tutarlı ve uyumlu olmalıdır. Özellikle kendinizden bahsettiğiniz noktalarda işiniz hakkında ve iş geliştirme süreçleriniz hakkında bilgi paylaşımı yapın. Bu sayede müşterilerinizin güvenini kazanmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu da doğal olarak satışlarınızın artmasını destekleyen bir konudur.

Duygulara Hitap Etmeyi Bilin

Tüketicileri bir ürünü satın almaya ikna etmek için akıl ve duygularına hitap etmelisiniz. Ancak yapılan araştırmaları değerlendirdiğimiz zaman gördüğümüz üzere tüketicinin duygularına hitap eden söylemler, satış noktasında markaların daha başarılı olmasını sağlıyor. Bu yüzden müşteri ikna yöntemleri arasına tüketicilerin duygularına hitap edecek içerik stratejileri eklemeyi sakın unutmayın.

İçerik Pazarlamada Müşteri İkna Yöntemleri

İçeriklerinizde Markanızın Özel Taraflarını Vurgulayın

Her markanın kendisine ait bir vizyonu ve imajı vardır değil mi? Biz bunu kısaca marka tanınırlığı yaratmada ilk adım olarak değerlendirebiliriz. Eğer markanızı tanınır hale getirirseniz doğal olarak daha fazla tüketiciye ulaşırsınız. Dolayısıyla bu da satışlarını arttırır. İşte bu yüzden markanızın ayırt edici özellikleri üzerine durduğunuz içeriklerinizi doğru planlayarak müşterilerinize sunun. Unutmayın ki tüketicileri satın almaya ikna etmek için içeriklerinizde satışı ön plana çıkartmanıza hiç gerek yok. Yapmanız gereken markanızın özel olduğuna müşterilerinizi ikna etmek. Bu şekilde uyguladığınız müşteri ikna yöntemlerinin etkili bir marka değeri yaratmada çok işinize yaracağını belirtmeliyiz.

Sihirli Kelimeleri Yakalayın

İçerik pazarlaması demek sihirli sözcüklerle kullanıcılarınızı etkilemeniz demektir. Doğru sözcükleri doğru yerde kullanırsanız hedeflediğiniz satışlara o kadar hızlı ulaşabilirsiniz. Örneğin e-ticarette call to action içeren metinler, müşterilerin satın alma davranışlarını olumlu yönde etkiler.

*Call to action nedir öğrenmek için tıklayın.

İçeriklerinizde markanız ve ürünleriniz hakkında olumlu söylemler kulanın. Ama bunlar içi boş ve müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratan vaatler olmasın. Daha ziyade tüketicilerin satın alma davranışlarını tetikleyen kelimeler seçebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz üzere insanlar duygusal alışverişleri daha sık yaparlar. Çünkü satın alma eylemi, insanları mutlu eder. Bu kapsamda kişileri mutlu edecek bir satın almayı teşvik eden kelimeler ve söylemler kullanın.

Örneğin işlevsel, duyarlı, yenilenmiş, sağlıklı gibi kelimeler; müşteri ikna yöntemleri içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Söylemlerinizde Tutarlı ve Uyumlu Olun

İlk olarak abartıdan kaçın. Evet, markanızın ve ürünlerinin olumlu ve farklı yönlerini müşterilerinize aktarmalısınız. Ama bunu tutarlı ve yine ürünlerinizle uyumlu şekilde yapın. Aksi halde içeriklerinizde vaat ettikleriniz özellikleri aldığı ürünlerde bulamayan müşterilerinizde ciddi bir olumsuz izlenim yaratırsınız. Maalesef özellikle sosyal medyanın etkisi ile bu olumsuz düşünceler bir viral halinde potansiyel müşterilerinize de bulaşır. Bu yüzden içerik pazarlamada müşteri ikna yöntemlerinin tüketicileri memnun ve mutlu edecek formatta olmasına özen göstermelisiniz.

Müşterilerinizin Kişisel Yararları Üzerinde Durun

İnsanlar, bir ürün satın alırken bunun hayatını güzelleştirmesini ister. Gerek duygusal gerek işlevsel yararı üzerinde duracağınız içeriklerle müşterilerinizi etkileyebilirsiniz. Müşterilerinizin çıkar ve beklentileri ile örtüşen içerikler oluşturmalısınız. Bu durum, ürün maliyetinin ötesindedir. Yani tüketici ucuz olduğu için bir ürünü tercih ederken siz içeriklerinizde müşterilerinize işlerine daha çok yarayacak opsiyonları da sunmalısınız. Bu yöntem sayesinde müşterilerinizde satış-pazarlamasının ötesinde bir marka-müşteri ilişkisi geliştirebilirsiniz. Eğer müşterilerinizi satın almaya teşvik etmek istiyorsanız öncellikle onlara güven aşılamalısınız.

Satış Amaçlı İkna Edici İçerikler Nasıl Hazırlanır?

Satış Amaçlı İkna Edici İçerikler Nasıl Hazırlanır?

İçerik pazarlamada müşteri ikna yöntemleri öncellikle samimiyetten geçer. Eğer müşterilerinizde sağlıklı bir samimiyet geliştiremezsiniz istediğiniz ölçüde satış oranını yakalamanız mümkün değildir. Doğru hedef kitleye doğru yöntemlerle sunacağınız içerikler ise satış oranlarınızı arttırıcı etki gösterir. Çünkü tüketicilerin satın alma eylemlerinde, kelimelerin gücü oldukça önemli bir etki gösterir.

Satış amaçlı ikna edici içerikler nasıl yazılır diyorsanız gelin dikkat etmeniz gereken noktalara birlikte bakalım.

Müşterilerinizi Anladığınızı Gösterin

Müşterilerinizle aranızda duygusal bir bağlantı kurmalısınız. Merkeze almanız gereken konu ürün değildir. Ürünün ortaya çıkış amacı; yani kullanıcı ihtiyaçlarıdır. Eğer buna uygun içerikler üretir ve stratejilerinizi bu bağlamda geliştirirseniz, müşterilerinize; “seni anlıyorum”, “ihtiyaçların ve beklentilerin için en iyisini üretiyorum” izlenimini verirsiniz. Bu da doğal olarak kullanıcıların size karşı bir sıcaklık, samimiyet hissetmesine olanak tanır. Eğer satışlarınızı arttırmak ve müşterilerinizi satın almaya ikna etmek istiyorsanız öncelikle onların duygularını etkilemelisiniz.

İnandırıcı Olun

Dürüst ama ilgi çekici söylemler her zaman, insanlar üzerinde daha etkilidir. İnandırıcı olabilmeniz için ilk olarak müşterilerinize güven vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla müşterilerinize sattığınız ürünler konusunda uzmanlığınızı ve güvenilirliğinizi içeriklerinizde yansıtmanız gerekiyor.

Etkileşime Önem Verin

İçerik pazarlamada müşteri ikna yöntemlerinin temelleri etkileşime dayanır. İçeriklerinizden etkilenip ürünlerinizi satın alan her bir müşteri sizin için geri dönüşüm oranını yükselten bir etki gösterir. Dolayısıyla müşterilerinizin duygu ve düşüncelerini önemsemelisiniz. Özellikle sizinle sosyal medya ya da direkt iletişim kanallarınız üzerinden iletişime geçen müşterilerinizle alakadar olmalısınız. Elbette müşteri yorumları her zaman olumlu olmuyor. Ama bu noktada doğru stratejileri kullanarak olumsuz düşünceleri sağlıklı bir etkileşimle olumlu hale getirebilirsiniz. İşte biz buna müşteri ikna yöntemleri diyoruz.

Samimiyeti Ön Plana Taşıyın

Müşterilerinize içeriklerinizde, ailenizden biriymiş gibi hitap edin. Nasıl havalar soğuduğunda sevdiklerimizin sıcak bir ortamda ve güvenli olmasını istiyorsak, siz de bir marka olarak müşterilerinize bu samimi hisleri yansıtmalısınız. Ancak bu sayede oluşturacağınız içeriklerle samimi bir marka-müşteri ilişkisi yaratabilirsiniz. Bu da satışlarınızı otomatikman arttırıcı etki gösterir.

Kampanya ve Fırsatlardan Bahsedin

Bazen bir ürüne ihtiyacımız olmasa bile satın alırız değil mi? Aklımızda hiç yokken fazladan bir ayakkabı, kaban ya da mutfak aleti alırken buluruz kendimizi. Peki, bizi tetikleyen unsurlar neler oluyor genelde? Elbette fırsat ve kampanyalar. Siz de potansiyel müşterilerinizi harekete geçirmek istiyorsanız içeriklerinizde güncel fırsat ve kampanyalarınız hakkında müşterilerinize bilgi vermelisiniz. Müşteri ikna yöntemleri arasında satın almayı en çok tetikleyen tekniğin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Abartılı ve Tutarsız İfadelerden Kaçının

Abartılı ifadeler kullanmak doğru oranda ve doğru yerde size fayda sağlar. Ama içeriklerinizde bunu kullanmayı bir alışkanlık haline getirirseniz, müşterilerinizin gözünde samimiyetsiz bir izlenim bırakma ihtimaliniz var. Bu yüzden söylemlerinizde abartıya sıklıkla başvurmayın. Daha ziyade tutarlı olmayı tercih edin.

Müşteriyi İkna Eden Etkili İçerik Örnekleri

Müşteriyi İkna Eden Etkili İçerik Örnekleri

Tanınmış markalara baktığınız zaman müşterilerini satın almaya ikna etmek için çeşitli yöntemler denediklerini görürsünüz. Müşteri ikna yöntemleri, bu noktada marka ve satış yapacağı kitle arasında dayanıklı bir köprü vazifesi görür. Peki, satışa yönlendiren etkili müşteri ikna yöntemleri örnekleri neler?

Coca Cola

Coca Cola, dünyada hemen hemen her ülkede tüketiliyor değil mi? Peki, nasıl ve ne zaman satışlarını bu kadar arttırarak bir marka değeri yaratmayı başardı. Öncellikle içerik pazarlamada çok başarılı olduğunu söylememiz gerekiyor. Nasıl mı? Çünkü lokal ve bölgesel satış-pazarlama stratejileri gösteriyor. Yani önce hedef kitlesini analiz ediyor ve ona uygun içerik stratejileri ile harekete geçiyor. Buna en yakın örneği ülkemizden verebiliriz. Mesela Ramazan Bayramı dediğimiz zaman gazlı içecek tüketsin ya da tüketmesin birçok kişinin aklına Coca Cola reklamları gelir. “Kalabalık iftar sofraları, mutlu aileler ve bu sofranın olmazsa olmazı Coca Cola.” Esasında markanın tek yaptığı şey, hedef kitlesini iyi analiz etmek ve ürünü özümsemesini, içselleştirmesini sağlayacak içerik stratejileri oluşturmaktır. Bu sayede müşterilerini satın almaya ikna eder.

Eti

Eti reklamlarında ve içeriklerinde ilk gözümüze çarpan toplumla özdeşleşmiş bir samimiyettir. İçeriklerde çoğunlukla toplumun genelinin hoşuna giden mizah ögeleri yer alır. Bu da müşterilerin ürünlere sempati duymasına neden olur. Hatta arkadaş ortamlarında sırf bu esprileri yapabilmek için söz konusu ürünleri satın alan onlarca müşterinin var olması bu duruma en iyi örnektir. Yani bu da etkili müşteri ikna yöntemleri arasındadır.

Garanti Bankası

“İnternet bankacılığı kullanmayan son insan!” Etkili müşteri ikna yöntemlerinden başka bir örnekle devam ediyoruz. Garanti Bankası’nın bu çalışmasını siz de görmüşsünüzdür. Müşterilerini internet bankacılığı kullanmaya ikna etmek isteyen Garanti Bankası, müşteri bilgilerini tarayarak internet bankacılığını kullanmayan müşterilerini tespit etti. Müşterilerinin adını, e-posta adreslerini ve iletişim bilgilerini listelediler. Sonrasında bu kişilere doğrudan ulaşmak için her müşteriye özel bir e-posta hazırladılar. Bu e-posta içerisinde kişiye özel bir video bulunuyordu. Videoya tıklayan müşteriler, “internet bankacılığını kullanan son insan” olduğunu öğrendiği bir haber bülteni ile karşı karşıya kaldılar. Sonuç ne mi? Bu çalışma sayesinde Garanti Bankası, çalışma dahilindeki müşterilerinin %21’ini internet bankacılığı kullanmaya ikna etmiştir.

Ülkemiz ve dünya geneline baktığımız zaman, birçok tanınır markanın farklı müşteri ikna yöntemleri uyguladığını görebiliriz. Burada önemli olan içerik pazarlamada müşteri ikna yöntemleri kullanırken yaratıcı, samimi ve ilgi çekici olmayı başarmanızdır. Bu sayede müşterilerinizden daha etkili ve hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

Müşteriyi ikna eden etkili içerik örnekleri kaynakçasına ulaşmak için tıklayın.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?