Call To Action Nedir? Neden Önemlidir?

call to action

İçerikleri pazarlama teknikleri arasında günümüzde giderek popüler olan call to action, hızlı ve etkili sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Ancak bu kavram kafanızda, klişe söz öbeklerini canlandırmamalı. Çünkü insanlar artık bu tarz ifadeler görmekten bıktılar. Call to action ya da diğer bir ifade ile CTA cümleleri, klişe ifadeler olmaktan ziyade kullanıcıları harekete geçirmeyi hedefleyen yaratıcı ifadelerdir. Elbette kullanım şeklinize bağlı olarak klişe ifadelerle de etkili CTA çalışmaları yapmanız mümkün.

Eğer içeriklerinizden efektif sonuçlar bekliyorsanız mutlaka call to action nedir sorusunun yanıtını bilmelisiniz. CTA nedir merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Call To Action (CTA) Nedir?

“Hareket geçirici mesaj” olarak dilimize çevirdiğimiz CTA, bir eylem çağrısıdır. Kavramın kendisinden de anlayabileceğiniz üzere kullanıcıda teşvik yaratan ifadeleri niteler. Kısaca web sitelerinde yer alan bir aracın kullanıcı üzerinde hızlı etki yaratmasını sağlayan kısa ve etkili söz öbekleri olarak ifade edebiliriz. Çoğunlukla e-ticaret sitelerinin içeriklerinde karşımıza çıkıyor olsa da günümüzde kullanım alanı gitgide yaygınlaşıyor.

Günümüz internet kullanıcıları artık en hızlı sonuçları en hızlı şekilde elde etmek istiyor. Talep böyle olunca pazarlamacılar da buna uygun taktikler gelişmeye başladılar. Hareket geçirici ifadelere içeriklerinizin sonunda yer vermeniz daha fazla etkili olmasını sağlar.

Blog, ürün tanıtım ya da kategori içerikleri başta olmak üzere tüm içerik türlerinde kullanıma uygundur. Kullanıcıyı hızlı bir şekilde satın almaya yönlendirir. Bu noktada kullandığınız yer ve kullanım şekliniz alacağınız etkiyi belirler. Bir çeşit emir ifadesi dahi olsa bunu kullanıcıya samimi bir üslupla aktarmalısınız. Amaç, kullanıcıda rahatsızlık uyandırmadan eyleme yönlendirmektir. Etkili CTA çalışmaları sayesinde kullanıcılarınızı yönlendirebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Etkili Call To Action Nasıl Yapılır?

call to action

CTA, etkili bir pazarlama taktiğidir. Elbette bunu gerçekleştirmek için oldukça çeşitli seçenekleriniz var. İlk adım ise amacınızı doğru belirlemek ve mesajınızı kullanıcının aldığından emin olduğunuz bir alana yerleştirmek. Bu yüzden görünür olduğundan emin olmalısınız. Mesela bir iletişim butonunun üzerine yerleştirebilirsiniz. Dolayısıyla oluşturduğunuz CTA’nın etkisini arttırmak için tasarım unsurlarına da dikkat etmelisiniz.

Etkili bir CTA oluşturmak için öncellikle hedef kitlenizin gözünden duruma bakabiliyor olmanız gerekiyor. Unutmayın ki hedef kitlenizi ve taleplerinizi ne kadar iyi anlarsanız o kadar efektif işler ortaya çıkartabilirsiniz.

Güven Verin

Her şeyden önemlisi, hedef kitlenizi harekete geçirmek istiyorsanız onlara güven vermelisiniz. Bu kapsamda sitenizin tasarımından kullanımına, içeriğinizin dilinden satın alma seçeneklerine kadar her adımda güvenilir olduğunuzu yansıtmalısınız. Eğer oluşturacağınız call to action etki göstersin istiyorsanız bu süreçte kullanıcının işini kolaylaştıran yönlendirici butonlar eklemeyi unutmayın. Bu butonların açılma hızının bile kullanıcının karar verme sürecini etkilediğini belirtmeliyiz.

Tasarıma Önem Verin

Sade, göze hitap eden ve profesyonel bir tasarım kullanıcıları çoğunlukla etkiler. Bu karşı tarafa; işinizi titizlikle ve güvenilir bir şekilde yaptığınız izlenimi verir. Yani diğer bir ifade ile tasarım seçiminiz kullanıcının gözünde profesyonel bir imaj çizmenizi sağlar. Verdiğiniz mesajın yanı sıra kullanıcılarınızın bunu nasıl algıladığı da önemlidir sonuç olarak.

Duyguyu Karşı Tarafa Aktarın

CTA çalışmalarında karşı tarafın duygularına nüfus edebilmeniz gerekir. Mesela bir kampanya oluşturdunuz ve ziyaretçilerinizin satın alma eylemini hızlandırmasını istiyorsunuz. Bu noktada hedef kitlenizde bir aciliyet hissi yaratabilirsiniz. Yahut özel bir gün için CTA çalışması yaptınız, bu noktada hedef kitlenizin satın alma eylemini gerçekleştirmesi için bu özel güne yönelik bir duyguyu harekete geçirmeniz gerekiyor. Bu sayede aklında satın alma fikri olmayan kullanıcıların bile satın alma eylemini gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Anlaşılır Olun

Net olmak ve amaca doğru bir şekilde yönlendirmek önemlidir CTA çalışmalarında. Kısa ifadeler her zaman daha efektif sonuçlar almanıza olanak sağlar.

Yazı Tipi ve Boyutunu Görünür Kılın

İlk olarak oluşturacağınız butonun ekranı rahatsızlık verecek kadar kaplamaması gerekiyor. Yazı tipinin site yazı tipinizle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Uyumlu ve etkili bir görünüm yaratmalısınız. Kullanıcı sayfaya bakar bakmaz CTA çalışmanızı görmeli ama rahatsızlık duymamalıdır. Renk seçimlerinizin ise marka renkleri ile uyumlu olmasını öneririz. Bu sayede kullanıcılar, çağrınıza güven duyacak ve satın alma işleminde tereddüt duymayacaktır.

Call To Action Faydaları Nelerdir?

Özellikle hedef kitleleri harekete geçirme konusunda pek çok yararı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki iyi hazırlanmış bir CTA çalışması, satın alma eyleminde inatçı kitleler üzerinde bile etki gösterir.

Esasında günümüzde site trafiğini arttıran ziyaretçilerin pek azı satın alma eylemini gerçekleştirir. Bu ortalama %4 oranında seyretmektedir. Dolayısıyla harekete geçirici bu mesajlar, özellikle kampanya dönemleri ve özel günlerde satışları ciddi oranda arttırır. Etkili CTA çalışmalarıyla:

 • Hedef kitlenizi müşteriye çevirebilirsiniz.
 • Satın alma alışkanlığını tetikler ki bu sayede sadık bir müşteri kitlesi oluşturma fırsatı yakalarsınız.
 • Satışlarınızı arttırmanız üzerinde doğrudan etki gösterir.
 • Doğru eylem çağrıları ile insanların güvenini kazanabilir ve bir marka değeri yaratabilirsiniz.
 • Müşteri memnuniyetini arttırır.
 • CTA’ları ayrıca kullanıcılarınızın ziyaret etmesini istediğiniz sayfalara yönlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Call To Action Örnekleri

2

CTA çalışmalarında kullanıcıların bazı duygularına hitap etmeniz gerekir. Bir aciliyet hissiyatı yaratabilirsiniz örneğin. Özellikle fırsat ürünleri, süreli kampanyalar, süreli fiyat indirimi, süreli bedava kargo gibi durumlarda kullanabilirsiniz bu CTA’ları.

 • “24 saat süren bedava kargo fırsatı!”
 • “İndirim kuponu için acele et, sadece ilk 100 kişi için geçerli!”
 • “Gece yarısına kadar geçerli %40’a varan indirimleri yakala!”
 • “Sınırlı sayıda fırsat ürününü görmek için tıkla!”

CTA’dan etki almak için sınırlandırmalardan mutlaka yararlanmalısınız. Bu süre, ürün ya da kişi bazlı olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tarz söylemler, kullanıcıda çok fazla düşünmeden satın alma eylemini gerçekleştirmek için harekete geçirici etki yaratır.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kullanıcıları yönlendirmek için de CTA’dan yararlanabilirsiniz.

 • “Fırsat ürünlerini görün!”
 • “Üye olarak indirim kuponu kazanın!”
 • “İlk alışverişinizde %20 indirim kazanın!”
 • “Üyelere özel kampanya ve fırsatları yakalamak için tıkla!”

Etkili call to action çalışmaları sayesinde sadece satışlarınızı arttırmazsınız. Bu sayede kullanıcılarınızla samimi bir bağ geliştirir ve onların ilk tercihi haline gelebilirsiniz. Bu noktada önemli olan ziyaretçilerinizin güvenini zedeleyecek olumsuzluklardan onları uzak tutmanızdır.

Günümüzde bilinirlik kazanmış markaları incelerseniz doğru zamanda doğru CTA’lar ile hareket ettiklerini görebilirsiniz. Bu yüzden size tavsiyemiz satışlarınızı arttırmak ve müşteri memnuniyeti kazanmak adına pazarlama stratejilerinizde mutlaka CTA kullanımına yer vermenizdir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?