Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanır?

Nasıl ki bir iş başvurusu yaparken kendinizi doğru tanıtmak sizi onlarca kişi arasından öne çıkartırsa, işte ürün veya hizmet ile ilgili iyi hazırlanmış bir tanıtım yazısı da aynıdır. Çünkü ürün veya hizmetiniz ile ilgi yaptığınız doğru tanıtım, tek başınıza açamadığınız kapıları size açar. İyi bir tanıtım karşınızdakine markanızı yakından tanıma fırsatı verir. Rakiplerinden bir adım öne geçirtebilirken, potansiyel müşterinizi satın alma eylemine yönlendirebilmektedir.

Malum hepimizin zamanı çok kıymetli. Almak istediğimiz ürün veya hizmet ile ilgili en kısa yoldan en iyi fiyatlı ve en işlevsel seçimler yapmak isteriz. Empati yaptığımızda, uzun uzun araştırmalar yapmak yerine en kısa zamanda bilgi alarak en doğru kararı vermek hayalimizdir. İşte bu etapta doğru ve kaliteli bir ürün açıklama yazısı yazmanın önemi daha iyi anlaşılır. Bu yazımda iyi bir tanıtım yazısına dair detaylar vermeye çalışacağım. O zaman bu içerik türünün ne olduğunu açıklayarak başlayabiliriz.

Tanıtım Yazısı Nedir?Tanıtım yazısı ve SEO arasındaki ilişki

Herhangi bir ürün, hizmet, marka veya web sayfasının özelliklerini tanımlayan içeriklere tanıtım yazısı denir. Kısaca ürün veya hizmetin en iyi özelliklerini özetleyen ve müşteriyi marka veya firmaya güvenmeye teşvik eden yazılardır. Başarılı hazırlanmış bir tanıtım metninin, potansiyel müşterilerin bir ihtiyacını karşılaması veya sorununu çözmesi gerekir. Nitekim kullanıcıların sorunlarını nasıl çözebileceğini açıklamalıdır. Bu içerik türü, daha fazla satış yapmak amacıyla değil, istikrarlı satış yapmak amacıyla yazılır. Bunun yanında müşteri merkezli bir bakış açısı ile kaleme alındığında potansiyel müşterilere güven telkin eder.

Tanıtım yazısı anahtar kelime odaklı ve link çıkışlı hazırlanan metinlerdir. Reklam içerikli olan bu yazılar, aynı zamanda Advertorial metin olarak da anılmaktadır. SEO açısından büyük önem arz etmesiyle arama motorları algoritmaları tarafından kolay tespit edilebilmektedir. SEO kriterleri kadar müşteriye hitap eden bir dille yazılmasıyla müşteri ile web sitesi veya ürününüz arasında duygusal bir bağ oluşturur. Dolayısıyla onu ürün veya hizmetinizi satın almaya teşvik eder.

Tanıtım Yazısı ve SEO İlişkisi

İçeriklerde SEO yönergelerinin takip edilmesi, web sitenizin Google index de yer almasında önemli bir adımdır. Trafiği artırır ve dolayısıyla müşteriyi  satın alma kanalına yönlendirir. Etkili reklam çalışmaları yapar ve üstelik çok ekonomiktir. Şayet ürün açıklama yazısı SEO odaklı ise arama motorları tarafından içerik algılanır ve üst sıralara taşınır. Bunun yanında içerik içerisine link atılırsa, potansiyel müşterileri ayrıca davet eder.

Link atılan veya tanıtım yazısı yayınlanan platformun yüksek trafiği olması etki alanını genişletir. Bunun yanında SEO uyumlu yazılar özellikle içeriği besleyecek görsel ve videolar ile desteklenirse daha etkili olur. Özetlemek gerekirse SEO uyumlu bir açıklama yazısı web sitenize olan trafiğin artması ve dolayısıyla gelirin artmasına neden olur. Rekabet şansınızı artırır ve sürdürebilir başarı adına satışlarınızı katlar.

Tanıtım Yazısı Nereden Alınır?

Ürün, hizmet veya markanızla ilgili tanıtım yazısı içeriği gereği önemli bir metindir. Kendine has dili, formu, içermesi gereken bilgiler vardır. Hedeflenen etkiyi yaratması için ise SEO yönergelerinde olması gerekir. Her ne kadar bazı kişiler tarafından kolayca yazılabileceği düşünülse de profesyonel bir destek alınması gereken bir içeriktir. Çünkü potansiyel müşterinin ilgisini binlerce hatta milyonlarca mübadil ürün veya hizmet arasından çekmesi gerekir. Açıklama yazısı alacağınız editör veya dijital reklam ajansına karar verirken bazı kriterlere dikkat etmeniz en doğru seçimi yapmanızı sağlamaktadır.

Bunun yanında tanıtım yazısı nereden alınır sorusunun cevabı farklı olabilmektedir. Çünkü çoğu zaman hangi sitede yayınlanacağı şeklindeki sorunun da cevabı da olabilmektedir. Bu durumda açıklama yazısı alacağı web sitesinin istenen etkiyi yaratabilmesi için bazı kriterlere bakılmalıdır. Bunlar güncel, SEO yönergeleri güncellenen, kaliteli ve özgün içerik üreten, alanında otoriter ve güçlü olması gibidir. Ayrıca sizin ürün veya hizmetinizle benzer kategorilerde olması da aranan özellikler arasındadır. Özetle ister açıklama yazısını yazdıracağınız, isterseniz bu içeriği yayınlatacağınız web sitesinin bu içerikler konusunda profesyonel olması şarttır.

Dijital Pazarlamada Tanıtım Yazısının Önemi

Günümüz alışveriş alışkanlıkları önceki döneme göre epey değişti. Nitekim herkes satın almadan önce bütün seçenekleri görmek ve hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu, daha bilinçli bir seçim yapma isteğiyle günümüz teknolojilerinin kullanılmasındandır. Yapılan anket çalışmalarında, çevrimiçi müşterilerin % 87’nin iyi ürün veya hizmet açıklama yazısı ile satın almaya karar verdikleri belirlenmiştir. İşte bu durum kaliteli hazırlanan bir tanıtım yazısı ile taleplerin artıracağının en net göstergesidir.

Bir ürün veya hizmeti açıklayan yazı, günümüzde hiper dijitalleşen dünyanın değişime ayak uydurmuş pazarlama modelidir. Bu kadar dijitalleşen dünyada bu yazının önemi asla inkar edilemez. Müşteriye aradığı ürün veya hizmet ile ilgili her seçeneğin özelliklerini aktarır. Bir nevi markanın sesi görevini görür. Müşterilerin daha bilinçli olarak satın alma kararı vermelerine yardımcı olur. Şayet bu yazı ne kadar ilgi çekici ve yaratıcı ise potansiyel müşterinin o ürün veya hizmeti satın alma şansı da o kadar yüksek olur.

Ürün Tanıtımı Yazısı Nasıl Olmalı?

Ürün tanıtım yazısı nasıl hazırlanır?

Genelde ürünün fotoğrafının altında yer alan tanıtım yazısı, iyi bir söz ustası ile mükemmel bir satış personelinin ortak çabalarını gerektirir. Bu yazıları hazırlarken püf nokta öncelikle ürünün özelliklerinin robot gibi tek düze sıralanmamasıdır. Çünkü potansiyel müşterileri satın almaya teşvik edecek ve ikna edecek şekilde yazılmalıdır. Müşterinin markanız ile duygusal bağ kurmasının önüne açması gerekir. Tanıtım yazı nasıl olmalı diye sıralayacak olursak;

  • Öncelikle özgün olmalıdır.
  • Anahtar kelime kullanımı ve SEO yönergelerine uygun olarak hazırlanmalıdır.
  • Ürün veya hizmetinizi doğru ve bilgi verici olarak tanıtmalıdır.
  • İçerik içerisinde 5’ten fazla link çıkış olmamalıdır.
  • İçerik uzunluğu ortalama olarak 150 kelime civarı olması yeterlidir.
  • Dili doğal, akıcı, imka kurallarına uygun olarak hazırlanmalıdır.
  • Ürün veya hizmetin foto ve videosu ile zenginleştirilmelidir.
  • İlgi çekici ve duygusal bağ yaratacak bir üslupla yazılmalı ve ikna edici olmalıdır.
  • Kelimeler kolay okunabilir olmalıdır.

Hemen hemen her ticaret sitesinde görebileceğiniz tanıtım yazısı satış ve dönüşümleri etkileme potansiyeli yüksek bir içeriktir. Doğru yapıldığında hızlı ve ekonomik şekilde başarılı bir reklam çalışmasıdır. Dolayısıyla alelade kalemi elime aldım yazdım türü bir yazı değildir. İşin inceliklerini bilen profesyoneller tarafından hazırlanmalı ve hedefi 12’den vurmalıdır.

İçerik Talep Et

Son Gönderiler

Son Gönderiler

Featured Snippet Nedir? Ne İşe Yarar?

Featured Snippet Nedir? Ne İşe Yarar?

Dijital çağın en işlevsel ürünlerinden birinin arama motorları olduğu bir gerçektir. Kendini sürekli geliştiren bu sistemler, featured snippet gibi becerileriyle

Site Trafiği İçerik Yazarak Yükseltilir Mi?

Site Trafiği İçerik Yazarak Yükseltilir Mi?

İster elektronik ticaret ister blog sitesi olsun, internet alemindeki her şey site trafiği ve onu artırmanın yolları üzerinde şekillenir. Çünkü

İçerik Üretimi için Süreklilik Neden Önemli?

İçerik Üretimi için Süreklilik Neden Önemli?

Dijital dünyada işletmeler pazara uyum sağlayamadığında unutulma riskiyle karşı karşıya kalır. Unutulmamak için işletmenin bir süreklilik kazanması önemlidir. Varlığını sürdürebilmek