Sosyal Medya İçerik Üretimi Hakkında İpuçları

sosyal medya içerik üretimi hakkında ipuçları

Sosyal medya içerik üretimi ile ilgili tarihsel bir yolculuğa çıkalım. Bilindiği gibi geçmiş tarihte bazı dönemler, yeni bir devrin başlangıç noktası olarak görülürdü. Bu açıdan baktığımızda, 2000’li yıllarında dijital çağın başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla gün geçtikçe gelişen teknoloji ve dijital dünya ile birlikte internet kullanım oranı da arttı. İnternet ve sosyal medya kullanımı ise resmen her yaştan bireyin hayatının bir parçası haline geldi. Sık ve geniş bir kullanım ağına sahip internet ortamı ile birlikte hayatımıza da pek çok kavramda girdi. İşte bunlardan biri sosyal medya içerikleridir.Peki, bu denli hayatımızda yer alan sosyal medya içerik üretimi nedir? Bugün geldiğimiz noktada sosyal medya içeriğinin önemi ve hazırlığı ile ilgili detaylar nelerdir. Size bu alanda bilgiler vermeye çalışacağım.

Sosyal Medya İçerik Üretimi Nedir?

İlk baktığınızda sosyal medya içerik üretimi size biraz karmaşık gelebilir. Benden size bir tüyo aslında bu terimin kelimelerine bakarsanız tam olarak ne anlama geldiğini kolaylıkla çözebilirsiniz. Kısaca açıklamam gerekirse; İçerik; sanat, yayın ve iletişim alanlarında izleyici ya da kullanıcıya aktarılan bilgi ve deneyimlerin bütünüdür. İşitsel, görsel, yazınsal ve düşünsel unsurlarının birleşerek bir bütünü oluşturması şeklinde açıklayabilirim. Yani internet ortamında karşımıza çıkan, gördüğümüz ve hatta istemeden de olsa maruz kaldığımız tüm ses, video, görsel ve metinler bir sosyal medya içeriğidir.

Özetlemek gerekirse dijital dünyayı var eden ve bu ortamda karşımıza çıkan tüm öğeler bir tür içeriktir. Biraz daha teknolojik olarak açıklamak gerekirse dijital veri biçimindeki her içeriğin bu kapsama girdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hâl böyle olunca bu ortamda olmanın ilk şartı kaliteli dijital içerik üretimidir. Çünkü etkili ve kaliteli içeriklere sahip olanlar her zaman rakiplerine büyük bir fark atar.

Sosyal Medya İçeriği Nasıl Hazırlanmalı?

sosyal medya içeriği nasıl hazırlanır?

Sektörünüzün dijital dünyadaki başarısı, sosyal medya içerik üretimi ile doğrudan alakalıdır. Tabii ki burada sadece önemli olan içerik üretmek değildir. Burada asıl dikkat etmeniz gereken kaliteli ve doğru içeriklere sahip olmaktır. Bunun nedeni ise şudur: Etkili stratejiler ile nitelikli içerikler ürettiğiniz takdirde kullanıcılarınızın daha çok dikkatini çekersiniz. Ayrıca daha fazla hedef kitleye ulaşma şansını da yakalarsınız. Çünkü hem arama motorları hem de kullanıcılar özgün ve nitelikli içeriklerin peşindedir. Bizim görevimiz ise onlara istediklerini vermektir. Ben de bu aşamada sosyal medya içerik üretimi ile dijital ortamda izlemeniz gereken yollar hakkında bilgi vererek destek vermeye çalışacağım. Profesyonel ve özenle yürütmeniz gereken dijital içerik üretim aşamalarını şu şekilde sıralayabilirim;

 • Eyleme geçmeden önce ilk rakip analizini yapmalısınız.
 • Hazırlayacağınız içerikler, ziyaretçi kitlenize hitap etmelidir.
 • Üreteceğiniz içerikler, sektörünüze uygun olmalıdır.
 • Yayınlanacağı internet mecrasını doğru seçmeniz gerekir.
 • Anahtar kelime analizi yaparak yüksek arama hacmine sahip kelimeler belirlemelisiniz.
 • SEO kurallarına ve analizine uyumlu içerikler üretmeye özen göstermelisiniz.
 • Hem yazıya uygun ve dikkat çeken hem de içerisinde anahtar kelimenin geçtiği başlıklar kullanmalısınız.
 • Yazıya uygun video ve görseller ekleyerek içeriğinizi zenginleştirmelisiniz.
 • Hedef kitlenize gerçek ve güncel bilgiler yansıtmalısınız.
 • Yönlendirme linkleri eklemelisiniz.
 • Anlatılmak istenen konu ile ilgili kurguyu doğru şekilde yapmalısınız.
 • Hedef kitlenin ilgisini çeken ve sıkmayacak şekilde yazmalısınız.
 • Çok uzun paragraflar kullanmaktan kaçınmalısınız.

Fark ettiyseniz internet ortamı, çetin bir rekabet içerisindedir. Eğer benim gibi sizde bu rekabetin birinci sıralarına yerleşmek istiyorsanız, kaliteli içerikler sunarak kullanıcılara istediklerini vermeniz gerekir. Ancak etkili dijital içeriklere sahip olmak istiyorsanız bir üretim sürecindeki aşamalara ve birçok nokta dikkat etmenizde fayda vardır.

Doğru İçerik Nasıl Üretilir?

Doğru içerik nasıl hazırlanır?

Bir sosyal medya platformunda karşımıza çıkan ses kaydı, blog yazısı, video, bir hizmet veya ürün tanıtım yazısı bir içeriktir. İnternet ortamında bu kadar fazla mecraya yönelik, kaliteli, özgün ve etkin içerikler üretmek başarınıza başarı katar. Eğer sizde hedef kitlenizle aranızda güçlü bir bağ kurmak istiyorsanız sosyal medya içerik üretimi için yaratıcı olmanız oldukça önemlidir. Çünkü internet dünyasını kullanan kişiler her gün pek çok içerikle karşılaşır.

Ayrıca karşı karşıya kaldıkları bu yazılar arasından yalnızca yaratıcı olduğu izlenimi verenler ilgi görür. Dolayısıyla da bu tür yazılar aracılığıyla iletilen mesajlar daha çok fazla dikkate alınır. Bu nedenle içeriklerin internet ortamındaki çalışmaları desteklemesi ve fark oluşturması için yaratıcılık ön planda tutulmalıdır. Aksi hâlde yazılardan istenilen etki alınamadığı gibi zamanla dijital ortamda kaybolup gider. Kısacası doğru içerik üretmenin birinci yolu etkileşimi bol olan içeriktir. Hedef kitle ile etkileşim yüksek olduğu sürece paylaşımlara karşı ilgi de o kadar fazladır.

Instagram İçin İçerik Üretimi

Kaliteli, doğru ve dikkat çekici sosyal medya içerik üretimi için yapılması gereken birçok şey vardır. Ancak üretime başlamadan önce sayfanız hakkında birtakım bilgilere sahip olmanız gerekir. Eğer profilinizin analizini doğru olarak yaparsanız, içeriklerinizi de en doğru şekilde oluşturabilirsiniz.

Instagram için sosyal medya içerik üretimi aşamasında ise öncelikle kesinlikle bir düzen oluşturmalısınız. Çünkü tasarım ve paylaşım sürecinde her şeyin düzenli olması başarılı bir çalışma sağlar. Şimdi gelelim Instagram için içerik üretimi aşamalarına.

 • Takipçilerinizi doğru şekilde analiz ederek hedef kitlenizi tanımalısınız.
 • Sayfanızın etkileşimini arttırmak için profilinizde görsel bir tema belirlemelisiniz.
 • Marka ve ürünlerinizi tanıtan içerikler oluşturmalısınız.
 • Sayfanızın temasına uyumlu görseller kullanmalısınız.
 • Akıcı ve dikkat çeken video fikrileri belirlemelisiniz.
 • İçerik konularıyla ilgili planlı çalışmalar yapmalısınız.
 • Paylaşımlarınızın altında eğlenceli, öğretici veya ilgi çekici hikayeler anlatmalısınız.
 • Sosyal medya kullanıcılarının duygularına hitap etmelisiniz.

Yukarıda değindiğim yöntemlerle kaliteli sosyal medya içerik üretimi için artık yeterli bilgiye sahibiz. Sizde sayfanızı çeşitli fikirlerle donatarak hızla gelişen ve büyüyen bir profile sahip olabilirsiniz. Ancak sayfanızda daha profesyonel çalışmalara yer vermek istiyorsanız alanında uzman bir ajans ile çalışmanızı tavsiye ederim.

 

 

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?