Sık Yapılan İçerik Pazarlama Hataları

Sık yapılan içerik hataları

İçerik pazarlama; ortaya çıktığı ilk günlerden bugüne öyle bir gelişti ki adeta “evrim geçirdi” dense yalan olmaz. Hazırlanan içerikler ilk zamanlar sadece hazırlanıyor ve ziyaretçilerin gelmesi için bekleniyordu. Yani ziyaretçilere davetkar içerikler sunulmuyordu. Oysa aynı hizmet veya ürünü satan veya bilgiyi veren birçok web sitesi türemeye başlamıştı bile.

O günlerde nitekim çoktan seçmeli alternatifler arasından potansiyel müşteriniz neden ve nasıl sizi bulsun? diye bir soru sorulmuyordu bile. Ancak günümüzde bu hiçte böyle değil. Şayet böyle bir tutum içindeyseniz sık yapılan içerik pazarlama hataları yapıyor ve zaman tuzağına düşüyorsunuz demektir. Peki, sık yapılan içerik pazarlama hataları nelerdir? merak ediyor musunuz? Aşağıda detaylarını vereceğim bu konuya dikkat ederek şayet varsa hatalarınızı bulabilir, düzeltme imkanı yakalayabilirsiniz.

SEO ve İçerik Arasındaki İlişki

İçerik pazarlama da başarılı sonuçlar almak istiyorsanız öncelikle SEO ve içerik arasındaki ilişki nedir anlamak zorundasınız. Neil Patel’in sözünden yola çıkarsak; web sitenizi bir insan bedeni gibi düşündüğümüzde onu ayakta tutan omurgadır. İşte SEO sitenizi ayakta tutan omurgadır. İçerik ve SEO her ikisi de web sitenizin trafiğini ve geri dönüşümlerini artırmak amacıyla yapılmaktadır. Yani ana amaç potansiyel müşterileri satın alma hareketine yönlendirmektir. Kaliteli bir içerikte olması gereken doğru anahtar kullanımı, başlıklar, meta, URL gibi bir çok unsur ile web sitenizin veya içeriğin değeri artırılmaya çalışılır. Ve bu değerin kalıcı olmasına katıda bulunmaktadır. Dolayısıyla sitenizin öne çıkması ve ziyaretçi çekmesi sağlanır.

SEO ise sitenize gelen trafiği artırmadan ekstra bir çabadır. Editoryal, organik ve ücretsiz ya da doğal sıralamalardan trafik elde etme gayretiyle yapılmaktadır. Her ne kadar her ikisi de aynı amaca hizmet etse de içerik olmadan tek başına SEO bir şey ifade etmez. Aralarındaki ilişkiyi net bir şekilde ifade etmek gerekirse Lee Odden’ın şu tanımlaması güzel bir örnek teşkil eder. Lee Odden, içeriği sandviçe, SEO çalışmalarını ise mayoneze benzetir. Bilindiği gibi mayonez sandviçte her lezzete değer katar. Ancak tek başına iştah açmaz. İşte içerik pazarlama ile SEO arasındaki ilişki bu ikili gibidir.

İçerik Pazarlama Hataları

İçerik pazarlama hataları

İçerik Pazarlama Hataları

Firma veya bireysel web sitenizi geniş kitlelere tanıtabilmenizin en güçlü yollarından biri içerik pazarlama çalışmalarıdır. Ancak, bu pazarlama türünde elde etmeyi hedeflediğiniz etkiye engel teşkil eden hatalar yapılır. Fark edilmeden yapılan bu hatalar hem zaman, hem maddi hem de potansiyel müşteri kaybına neden olur. Zaman öyle bir hızlı akıyor ki günümüz iş dünyası hiçbir hatayı af etmez. Ve zararlarını pahalıya ödeyebilirsiniz.

Nedir bu sık yapılan hatalar diye merak ediyor musunuz? İşte maddeler halinde sıralıyorum;

 • Hedef kitlenize gözünden içerikler hazırlamamak.
 • Strateji belirlememek.
 • İçeriklerin reklam olduğunu göze sokan doğallıktan uzak olması.
 • Özensiz ve özgün olmaması.
 • Doğru pazarlama kanallarında paylaşılmaması.
 • Anahtar kelime yoğunluğunun ve SEO kriterlerini dikkate alınmaması.
 • Ziyaretçileri sıkan bir üslupla hazırlanması.
 • Rakiplerinizin neler yaptığını takip etmeden gelişi güzel hazırlanması.
 • Bütçe planlaması yapılmadan hazırlanması.

Yukarıda sıraladığım bu hataları düzeltmediğiniz takdirde günde saat başı  içerik yayınlasanız bile hedeflediğiniz etkiyi yaratamazsınız. İçeriklerinizi arama motorlarında milyonlarca yayınlanan içerikler arasında kaybolur, çöp olur gider. Sadece çöp olmakla kalmaz sitenize değer katan kaliteli içerikler varsa onlarında değerini düşürür Ve indexlerde yer almasının önüne geçer.

İçerik Pazarlamada Nelere Dikkat Edilmeli?

İçerik pazarlama; pazarlama gibi bir firmanın başarısında önemli rol oynayan bir süreci sadece bir departmana bırakmaz. Öyle ki doğru bir strateji ile yapıldığında binlerce rakip veya ürün içerisinde sizinkini öne çıkartma kabiliyetine sahiptir. Bunun yanında firma çapınızın ve ne kadar büyük olduğunun bu mecrada pek bir önemi yoktur. Yani dünya çapında bilinirlik sağlayabilirsiniz. Ancak içerik pazarlama nelere dikkat edilmeli konusunda hassas bir yaklaşımla bu çalışmayı yapmalısınız.

İçerik pazarlamada dikkat etmeniz gerekenler maddeler halinde sıralamak gerekirse şu şekildedir;

 • Yeni müşteriler yanında mevcut müşterileri yeniden satın almaya yönlendirecek bir strateji takip edilmelidir. (remarketing çalışmaları)
 • Kullanıcı dostu ve ilgi çekici içerikler için içerik optimizasyonu kullanılmalıdır.
 • Yüksek kaliteli görseller kullanılmalıdır.
 • Trafik sağlamak için içerik yayını bölünerek istikrarlı şekilde yapılmalıdır.
 • Alanınızda uzman olduğunu gösteren içerikler hazırlanarak pazarlama yapılmalıdır.
 • Sayfanız ile ilgili anahtar kelimeler seçilerek içerikler hazırlanmalıdır.
 • Sürekli değişen SEO kriterleri takip edilmelidir.
 • Hedef müşteri kitlenizin ne istediği, hangi sorunlarına çözüm aradığı veya ilgi alanları gibi pek çok faktör ele alınarak yapılmalıdır.

Günümüzde en etkin pazarlama araçlarından biri olan içerik pazarlama doğru yapıldığında çok kısa sürede hedefe ulaşmayı sağlar. Ancak gözden kaçırılan hatalar ufak dahi olsa marka imajını zedeleyebilmektedir. Bu yüzden uzmanından yardım alarak yapılması her zaman doğru bir yaklaşımdır.

Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

Kaliteli içerik nasıl oluşturulur?

İçerik pazarlama da kaliteli içerik hazırlamanın püf noktaları vardır. Her iş veya sektörde olduğu gibi bu püf noktalara dikkat ederek yapıldığında istenen sonuca ulaşabilirsiniz. Kaliteli bir içerik için öncelikle temel unsur hedeflediğiniz kitleye hitap etmesidir. Bunu da hedef kitleyi iyi analiz ederek sağlayabilirsiniz. Analiz aşamasında hedef kitlenizin kim olduğu, ilgi alanları, hobileri, dikkat süresinin ne kadar olduğu, neler tükettikleri ve alışveriş alışkanlıkları gibi faktörleri ele alarak yapabilirsiniz.  İçeriklerinizi hazırlama adımlarınızda ise bazı noktalara dikkat etmeniz de yarar vardır. Böylelikle kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz. Kaliteli içerik oluştururken dikkat etmeniz gerekenleri sıralamam gerekirse;

 • İçeriğinizde konudan uzaklaşmamalısınız.
 • Potansiyel veya mevcut müşterilerinizi satın alma hareketine geçmeye teşvik etmelisiniz.
 • Uzun ve sıkıcı paragraflar oluşturmamalısınız.
 • Fark yaratacak görseller seçmelisiniz.
 • Aylık bir içerik planı oluşturmalısınız.
 • Kendi tarzını yaratmalı ve ilgi çekmelisiniz.
 • Kopya olmayan özgün içerikler yayınlamalısınız.
 • Ara ara sayıların geçtiği bölümlere yer vermelisiniz.
 • Başlıklarınızı ilgi çekici ve etkili seçmelisiniz.
 • Güncel ve doğru bilgilere yer vermelisiniz.

Kaliteli içerik oluştururken dijital pazarlama trendlerini ve haberlerini yakından takip etmeniz oldukça önemlidir. Böylelikle hedef kitlelerinizin ilgisini çekecek mevcut müşterilerinizi de yeniden satın almaya yönlendirecek içerikler oluşturabilirsiniz.

Özetle içerik pazarlama doğru ve zamanında kullanıldığında hedef kitleleri kalbinden vurabileceğiniz bir pazarlama aracıdır. Alanında profesyonel olan birinden destek alarak uyguladığınızda sitenizi kısa sürede liste başı yapar. Nitekim benim 2 yıl kadar sürede yapamadığımı başarılı bir dijital reklam ajansı 3 ay kadar kısa bir sürede başardı. Boşuna demiyorlar “kalite asla tesadüf değildir” diye…

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?