Rehber (How-to) İçeriği Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Rehber (How-to) İçeriği Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İnsanlar hayatlarının birçok aşamasında, bir şeyler satın almadan ya da bir tatil planı yapmadan önce gibi, rehberliğe önem veriyorlar. Bir kılavuza sahip olmak insana güven veren bir durum haline geldi. Dijitalin tüm dünyayı sarmasıyla ve rehber içeriği türlerinin yaygınlaşmasıyla artık bu kılavuzlara ulaşmak kolay hale geldi. Özellikle insanların ‘nasıl?’ sorusuna cevap vermek için hazırlanan bu içeriklerin etkisi de hayli büyük. Geçmiş yıllardan bu yana insanların öğrenme için aradıkları rehberleri internette bulabilmesi bu içerik türünü yaygınlaştırdı.

Sosyal platformlardan videolara kadar pek çok noktada ‘nasıl?’ sorusuna cevap veren rehber içerikler hazırlanıyor. Kullanıcılarla etkileşime girmeyi de sağlayan bu içerik türlerine bloglardan ürün açıklamalarına kadar her yerde rastlanabiliyor. Çünkü kanıtlanan güçlü etkisi sayesinde rehber içeriği vazgeçilmeyenler arasında yer alıyor.

Rehber İçeriği Nedir?

Yazılı basından televizyona kadar asırlardır insanların en çok ilgi gösterdiği rehberler için kütüphanelerde özel yerler ayrılıyordu. İnternetin yaygınlaşmasıyla, insanların kendilerine rehberlik eden yolları bulma yöntemi de değişiyor. Herhangi bir aramada karşımıza çıkan rehber içeriği, özellikle ‘nasıl?’ sorusuna cevap veren içerikleri kapsıyor. İçerikte genellikle maddeler halinde açıklamalar yer alıyor. Uluslararası jargonda ‘how-to’ diye anılan bu içerik türü, merak edilen konuya kısa bir giriş ve sonrasında da adımlar halinde sorulan soruya rehberlik ediyor.

İnsanların sıklıkla başvurması nedeniyle bu içerik türünün modası hiç geçmiyor. Bu nedenle de, dijital pazarlama sektöründe önemi çok büyük. İçerik pazarlamada rehber içeriği adı verilen bu tür için, her içerik pazarlamada mutlaka yer açılıyor. Sektör ne olursa olsun, insanların ‘nasıl?’ sorusuna cevap veren içerikler üretiliyor. Çünkü bu içerikler sayesinde doğrudan marka ya da ürün ismi zikredilmiyor. Ayrıca açıklamalar içinde istenilen ürün ya da hizmete yönlendirme de daha kolaylıkla yapılabiliyor. Çünkü kullanıcılar sorusuna cevap buldukları gibi, devamındaki adımları da bu içeriklerle takip edebiliyor. Özellikle e ticaret sitelerinin oluşturduğu bloglar, ürün ya da hizmete yönlendirmeyi rahatlıkla yapabiliyor. Bu yüzden, internetin tüm mecralarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Üstelik çoğu insan da bu içeriklerden yararlanıyor.

Rehber İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Rehber İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Kullanıcılarınızın ya da müşterilerinizin dikkatini çekmek istiyorsanız, hangi sektörde olursanız olun rehber içeriği hayat kurtarıcıdır. İçerik pazarlaması kullanan tüm işletmelerin, içerik planlamalarının içinde rehberlik eden içerik türleri bulunmalıdır. Bunun için de sektörünüzle, işinizle ilgili merak edilen konuları tespit etmeli, sonrasında da benzeri olmayan içerikler hazırlamalısınız. İçerikleri oluşturmak için yapılması gereken en önemli adım amacın ve konunun tespitidir.

Sonrasında rehberi oluşturmak için hem teknik, hem de yazım bilgilerine ihtiyacınız var. Rehberinizi bir soruna çözüm bulan ya da bir konuda mihmandarlığa ihtiyacı duyanlara yol gösterici şekilde hazırlayın.

Örneğin, ‘Damlatan musluğu durdurmanın 5 yolu?’ ya da ‘Otomobil koltuk döşemesi nasıl temizlenir?’ gibi sorunlara çözüm sunabilirsiniz. Ayrıca ‘Sorunsuz mutfak için en iyi musluk nasıl seçilir?’ veya ‘Otomobil döşemesini yıpratmamanın 5 yolu’ gibi rehberlik eden içerikler de hazırlayabilirsiniz.

İçeriklerinizi eğer satış odaklı hazırlıyorsanız bu durumda ürüne yönlendirme yapmanız da kolaylaşıyor. İçeriğinizi ‘yıllarca sağlam kalan mutfak bataryaları’ sayfasına yönlendirebilirsiniz. Rehber içeriği ifadesinin ‘rehberlik etmesi’ gerektiğini unutmayın. Bu nedenle ilgi çekici konular ve başlıklarla dikkat çekmeye çalışın. Doğru bilgilerle maddeler halinde konuyu aktarın. Eğer bir konuda sayısız rehber varsa, siz ya bu kervana katılmayın ya da yenilikçi fikirleri kovalayın. Bu nedenle kafanızdaki içeriğin benzerlerini iyi analiz edin.

Rehber İçerik Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilir?

İnsanlar asırlar boyu yollarını rehberlere bakarak buldular. Rehberlere olan güven yüzyıllar geçse de azalmıyor. İnternette yer alan rehberlerde birçok insan yön gösterici ve faydalı oluyor. Bu nedenle hazırlayacağınız içerikte birinci kural ‘fayda’ olmalıdır. Doğrudan insanlara faydası olan her içerik, arama motorları tarafından da en çok sevilenleridir. Çünkü kaliteli deneyim, internet kullanıcılarının arama motorları sayesinde yaşadığı bir şeydir. Bu nedenle rehberi hazırlarken şunlara özellikle dikkat edin;

  • Samimi olun, yanıltmayın: Rehber içeriği hazırlarken samimi ama aşırıya kaçmayan bir dil seçin. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğunun insanlar tarafından test edileceğini unutmayın. Bu nedenle doğru bilgilerle doğru yönlendirmeler yapın. İlgi çekmek uğruna yanıltıcı bilgilerden uzak durun. İçeriğiniz ne kadar yararlı olursa, insanların deneyiminin de o kadar yükseldiğini unutmayın.
  • Yalın olun: İçeriğiniz rehber olduğu için kolay anlaşılması çok önemli. Bu nedenle kendiniz nasıl yapıyorsanız, aynı yalın diller kullanıcıya da aktarın.
  • İlgi çekici olun: Yukarıda mütevazılıktan bahsetsek de, internet rekabetin en yoğun olduğu mecra. Bu nedenle ilgi çekmek zorundasınız. İçeriğinizin konusundan başlığına kadar tamamının öne çıkma potansiyelinin yüksek olmasını sağlayın.
  • Görsellik: Bazı insanlar okuduğunu ‘şıp’ diye anlasa da bazıları görsel tarif olmadan konuyu kavrayamıyor. Bu nedenle görsel kullanımı çok önemli. Çizim, fotoğraf ve videolarla içeriğinizi mutlaka destekleyin.
  • Optimizasyona (SEO) uyum: Aktardığınız bilgiler ne kadar kaliteli de olsa, karşı taraf anlayamadığında bir anlamı kalmıyor. Bunun yolu da metinlerin doğru bir dille anlaşılan şekilde yazılması. Peki, bunu nasıl yapacağız, SEO sihirli çubuğuyla… Rehber içeriği türleri SEO uyumlu olmalı ve arama motorlarında kolaylıkla bulunmalıdır.

Rehber İçerik Hangi Amaçla Yazılır?

Rehber İçerik Hangi Amaçla Yazılır?

İçerik pazarlama kanallarından en önemli birilerinden olan bu içerik türü çoğu yerde karşımıza çıkıyor. ‘En iyi dil kursu nasıl bulunur?’ sorusundan ‘Kuru fasulye en doğru nasıl pişirilir?’ sorusuna kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor. Fakat ilgi çekiyor diye bütün içerikler de böyle yapılamaz. Bunun için amacı net olarak belirlenmelidir. Eğer satış kanallı bir içerik hazırlanıyorsa, potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek manevralar kullanılmalıdır. Sadece bilgi verme amacı taşıyorsa da mümkün olduğunca zenginleştirilmelidir. Böylelikle kullanıcının sayfada geçirdiği süre ve yaşadığı deneyim artacaktır. Bu sayede site trafiğine ciddi yansımalar oluyor. Rehber içeriği, dijital pazarlamanın çok önemli bir parçası ve modası geçmeyenlerdendir.

Kişinin internetteki veri kalabalığı arasında istediği bilgiye ulaşması ve bu bilginin doğru olması sağlam bir rehberliğin göstergesidir. İçeriklerin doğru ve doyurucu rehberliği sayesinde insanlar interneti bir gezi, bilgilenme alanı olarak kullanma şansına sahiptir. Yalnızca doğru rehberi bulmaları yeterlidir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?