Performans Pazarlama

Performans Pazarlama

Bir satış tekniği olan performans pazarlama, geleneksel satış yöntemlerine göre nispeten bütçe dostu olmasıyla ilgi çeker. Yenilikçi bu satış tekniğini öne çıkartan özellik en doğru kullanıcıya en doğru kanalla ulaşmayı sağlamasıdır. Böylelikle yapılan tüm çalışmalar başarıyla sonuçlanır.

Bütçenin etkin olarak faaliyetlere yönlendirildiği performans pazarlamanın %100 ölçülebilir olması ve raporlanabilmesi sayesinde ise elde edilen veriler doğrudur. Dolayısıyla pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde eşsiz bir kaynaktır. Peki performans pazarlama nedir, nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir?

Performans Pazarlama (Performance Marketing) Nedir?

Performans Pazarlama (Performance Marketing) Nedir?

Göz ardı edilen bir dijital pazarlama stratejisi performans pazarlamasıdır. Dilimize İngilizce “Performance marketing” kelimelerinden gelen performans pazarlamasında, reklam verenler sadece belirtilen aktivasyonlar gerçekleştiği zaman ödeme almaktadır. Mesela bir kullanıcı web sitesine veya içeriğe tıkladığı zaman ya da satın alma aktivasyonu gerçekleşirse ödeme yapılır.

Sonuçlara dayalı bir dijital pazarlama stratejisidir. Kullanıcıların içerikle nasıl etkileşime girdiğine bağlı olarak ödeme yapılmaktadır. Böylelikle hedef kitlelerine ulaşmak isteyen markalar için ideal bir pazarlama tekniğidir. Uzmanlara göre yeni bir şeyden etkilenme süresi yedi saniyedir. Bu yüzden pazarlama yapılacak olan tekniğin o saniyeler içinde etkili olması şarttır. Aksi takdirde kullanıcının ilgisi dağılır.

Markaların pazarlama çalışmalarında reklam ve içerik hizmetine ödenen bütçelerin iş hedefine ulaşıldıktan sonra yapılması, bu pazarlama modelinin temelini oluşturur. İşte bu yüzden performans pazarlama denilmektedir. Sistem; hazırlanan çalışmaların gömülü web içeriği, videolar, arama motorlarına ve sosyal medya kanallarına yerleştirilmesi ile işlev görür. Bu sistemde çalışma için ayrılan bütçe geleneksel yöntem gibi hizmetin başında ödenmemektedir. Ölçümler ile elde edilen satış miktarı, tıklanma ve paylaşılma sayısına göre sonuç alındıktan sonra ödenir.

Performans Pazarlama Özellikleri ve Faydaları

Performans Pazarlama Özellikleri ve Faydaları

Sunduğu avantajlar ile dijital dünyada yükselişte olan bir satış tekniğidir. Yenilikçi bu pazarlama tekniği küçük bütçelerle rekabet ortamında güçlü olmayı sağlayacak sonuçlar verir. Dolayısıyla sürdürebilir iş başarısında kayda değer bir marka bilinirliği adımı atar. Kullanıcılarına sunduğu avantajlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

 • Kullanıcı odaklı bir pazarlama şekli olmasıyla doğru zamanda hedef kitleye ulaştırır.
 • Tamamlayıcı ve bütünleyici bir tekniktir.
 • Dinamik ve esnek yapısı sayesinde hızlı aktivasyonlar yapılmasını sağlar.
 • Stratejik hedefleme yapma imkânı sunar.
 • %100 ölçülür olmasıyla iyileştirebilir bir yapıya sahiptir.
 • Optimize edilir özelliktedir.
 • Kişiselleştirebilirsiniz.
 • Veriye dayalı sistemi sayesinde ayrılan bütçe etkin şekilde kullanılır.
 • Zaman ve emek dostudur.

Bu süreç esnasında tüm adımlar ölçülmektedir. Rapor olarak alınırken bu sayede etkili proje ve kampanya çalışmaları için zemin hazırlar. Böylelikle tüm dijital mecralara yönelik özel çalışmalar yapma imkânı da sunar.

Performans Pazarlama Nasıl Yapılır?

Performans Pazarlama Nasıl Yapılır?

Her pazarlama tekniğinin kendine has adımları ve dikkat edilmesi gereken hususları vardır. Bunun yanında etkisi de farklı dijital kanallara göre değişir. Performans pazarlama yapılırken öncelikle abonelik, satış, web sitesi trafiği ve marka hedefi belirlenmelidir. Daha sonra dijital kanallarda iyi performanslı projeler birer birer optimize edilmektedir. Ardından ise pazarlama süreci boyunca metrik ve analizler değerlendirilerek satış yüzdeleri ve yatırım getirisini yükseltmek için stratejiler geliştirilmelidir. Böylelikle daha etkili bir çalışma yapılır.

Aynı anda bir veya birkaç dijital kanalda yapılabilmektedir. Hedef kitleye en hızlı şekilde oluşacak kanal tespit edilmelidir. Kullanılan kanallardan yaygın olarak tercih edilenler:

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması)
 • Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması
 • Programatik Reklamcılık
 • Native Advertising (Doğal Reklamcılık)
 • Real Time Bidding (Programlı Satın Alma)
 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)
 • Remarketing/Retargeting (Yeniden Pazarlama/Hedefleme)
 • Sosyal Ağ Reklamları
 • GDN (Görüntülü Reklam Ağları)

Değişen tüketici davranışları ve yeni teknolojilerle şekillenen dijital pazarlama teknikleri arasında olan performans pazarlama yaparken önce bir altyapı oluşturulmalıdır. Ancak bu altyapı asla kısa sürede hızlı satışına yönelik olmamalıdır. Mutlu kullanıcılar yaratmaya odaklanmalıdır. Bu teknikle beraber hazırlanan tüm içerik çalışmaları heyecan verici, özgün, hedefe yönelik ve iyi düşünülmüş olması gerekir. Şirketin hedefleri değerlendirilerek temel performans göstergeleri doğru olarak belirlenmelidir. Bunun yanında kullanıcıyı bıktıracak anı kurtarıcı tarzda içeriklerden kaçınmalısınız. Pazarlama stratejilerinde öngörülerde bulunarak ilerleyiniz.

Yaratıcı İçeriklerin Performans Pazarlama Açısından Önemi Nedir?

Yaratıcı İçeriklerin Performans Pazarlama Açısından Önemi Nedir?

Dijital pazarlamanın yükselen yıldızı olan bu pazarlama hedef kitlelere ulaşmanın ve marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur. Satışları artırmak, daha fazla tıklama almak veya potansiyel müşteriler oluşturmak isteyen markalar kesinlikle bu yöntemi kullanması önerilir. Ancak bunun herkese uyan tek bir çözüm olmadığı bilinmelidir. Çünkü markaya, hedef kitleye ve amaca göre doğru yaklaşımın değişir. Performans pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt kümesi olsa da ikisi tam olarak aynı şey değildir.

Dijital pazarlama; arama motoru optimizasyonundan sosyal medya pazarlamasına, e-posta pazarlamasından tüm çevrimiçi satış tekniklerine kadar çok geniş bir kavramdır. Bu pazarlama türünde yaratıcı içerikler üretmek çok önemlidir. Çünkü günde milyonlarca içeriğin yayınlandığı düşünüldüğünde dijital kanallarda öne çıkmanın tek yolu ilgi çekici içerikler oluşturmaktır. Böylelikle pazarlama çalışmanız fark yaratır ve kâr elde edebilirsiniz.

Bir içerik web sitesi veya markanın kim olduğunu ziyaretçilerine göstermenin en etkili yoludur. Böylelikle ziyaretçiler aradıklarını kolaylıkla bulurken satın alma aktivasyonu da başlar. Bunun yanında dijital dünyada gün geçtikçe artan içerik trafiği ile yaratıcı içeriklere olan ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Çünkü kullanıcıya katkı sağlamayan ve kullanıcı deneyimini yükseltmeyen hiçbir içerik kayda alınmamakta dolayısıyla katkı sağlanmamaktadır.  Arama motorlu kriterlerine uygun SEO stratejileriyle hazırlanmış yaratıcı içerikler ise en iyi dönüşüm sağlar.

SEO Odaklı Yaratıcı İçerikler ve Performans Pazarlama

SEO Odaklı Yaratıcı İçerikler ve Performans Pazarlama

Dünya genelinde yıllık 325 milyar doları geçen dijital reklam harcamaları yapılmaktadır. Bu yüksek rakam çevrimiçi pazarlamaya yönelik farklı yaklaşımların kullanıma sunulmasının nedenidir. Yeni yaklaşımlardan biri de medya veya dijital performans pazarlaması olarak da adlandırılan performans pazarlamasıdır. İçerikleriniz SEO tabanlı ise maliyetlerini ve performansını optimize edebilirsiniz. Bunun yanında bu teknikte sadece garantili sonuçlar için ödeme yaparsınız. Bu da sonuç odaklı bir pazarlama sistemi olduğu için pazarlama faaliyetlerinizde daha yüksek bir yatırım getirisi elde etmenizi sağlar.

Yaratıcı içerik stratejileri ile web siteniz veya markanızın öne çıkmasını daha kolay olur. Çünkü anahtar kelimeler ile hazırlanan SEO odaklı bir içerik potansiyel müşterilerinizi sitenize yönlendirir. Arama motorları kriterlerine göre olması sayesinde ise üst sıralara kısa sürede taşınır. Böylelikle rakiplerinizin arasından sıyrılarak farklı olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Ayrıca web sitenizi ziyaret edenleri satın almaya teşvik edebilirsiniz. Bunun yanında müşteri sadakatini de sağlayabilirsiniz.  İşte tüm sebeplerden dolayı yaratıcı içerikler performans pazarlama stratejileri arasında en etkili olanlar arasındadır.

Özetlemek gerekirse, performans pazarlama sonuçları ölçme, optimize etme ve her bir çalışmanın maliyetini bilmeyi sağlayan bir tekniktir. Çevrimiçi pazarlama da yenilikçi bir strateji olarak günden güne değeri daha çok artmaktadır. Markaların hedeflerine hızlı ve sistematik bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir yöntem olmasıyla ise önemli bir araçtır. İşte tüm bu sağladığı katkılarla performans pazarlama, üzerinde durulması ve incelenmesi gereken çağımızın en gözde pazarlama tekniklerinden birisidir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?