Müşteri Nasıl Bulunur? Dijitalde Niş Hedef Kitle Oluşturma

Müşteri Nasıl Bulunur? Dijitalde Niş Hedef Kitle Oluşturma

Neredeyse tüm sektörlerde satış-pazarlama faaliyetleri dijitale taşınmış durumda. Rekabetin bu sektörlerin tamamında oldukça yüksek olması bu yüzden sürpriz değil. Ancak niş olarak adlandırdığımız pazarlama tekniği, rekabet açısından dijitalin daha avantajlı alanlarını oluşturuyor. Çünkü tüketicilerin spesifik ihtiyaçları neler tespit ederek kendi sektörünüzde piyasa hakimiyeti elde edebilirsiniz niş pazarlamada. Bu da yüksek kâr anlamına geliyor. Dolayısıyla dijitalde niş hedef kitle oluşturma ya da bir diğer ifade ile bu kitlelere ulaşma birçok girişimcinin hedefleri arasında yer alıyor.

Dijitalde niş hedef kitle oluşturmak için önce niş pazarlama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu kapsamda öncellikle niş pazarlama nedir sorusunu yanıtlayalım.

Niş Pazarlama Nedir?

Müşteri Nasıl Bulunur? Dijitalde Niş Hedef Kitle Oluşturma

Özel ve dar bir müşteri kitlesini hedef almak için niş pazarlama (niche marketing) taktikleri geliştirmeniz gerekir. Burada spesifik gereksinimleri olan tüketiciler hedef alınmaktadır.

Niş ürünleri, piyasadaki diğer ürünlerden ayıran ilk özellik belli ve özel bir ihtiyaca yönelik olarak üretilmeleridir. Örneğin diyabet hastaları için üretilen şeker çorapları, yoga ekipmanları ya da evcil hayvan ürünleri bu gruba dahildir. Bu tarz ürün gruplarında üretim sınırlı olduğu için rekabet neredeyse yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla stratejik bir niş pazarlama sayesinde kısa sürede sadık müşteri kitlesi oluşturmanız mümkün.

Niş Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Niş Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Niş pazarda müşteri nasıl bulunur bilmek istiyorsanız öncellikle kendi niş pazarınızı belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle niş hedef kitle oluşturma çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Gelin adım adım kendi niş pazarınızı nasıl belirlersiniz bakalım:

  • Birinci adım: İlk olarak tüketicilerin özel ihtiyaçlarını analiz edin.
  • İkinci adım: Yeterince önemsenmeyen ihtiyaçlara odaklanın ve ön plana çıkartın.
  • Üçüncü adım: Diğer markalar tarafından karşılanmayan ve ürün açığı olan ihtiyaç ürünlerini tespit ettikten sonra bu alandaki rakiplerinizi araştırın.
  • Dördüncü adım: Sorun çözmeye yönelik bir yaklaşımla niş pazarlama stratejileri geliştirin.

Niş ürün tespiti, en önemli kısımdır. Bu noktada piyasayı iyi analiz etmeniz gerekiyor. Kendi içinde dar ihtiyaçları olan kişileri tespit etmeli ve onların yaşadığı sorunları çözmenizi sağlayacak ürünlere odaklanmalısınız. Dijitalde niş hedef kitle oluşturma sürecinin en yorucu kısmının ilk etap olduğunu söyleyebiliriz bu kapsamda.

Hedef Kitle Araştırması

Niş pazarlamada doğru ürünü doğru müşteriye pazarlama söz konusudur. Bu kapsamda önce niş ürün ihtiyacı olan hedef kitleleri araştırmanız gerekiyor. Özel olarak belirlenmiş ihtiyaçları olan hedef kitleleri bulmak için akademik ve sektörel kaynakları taramalısınız. Ayrıca sosyal medya da bu konuda size pek çok veri sağlar. Burada amaç, bu kitlenin belli bir sorununa karşı çözüm geliştirmektir. Dolayısıyla hedef kitlenin istek, ihtiyaç ve beklentilerini doğru tespit etmelisiniz.

Ürün Araştırması

Solak kişilere yönelik olarak özel üretim ürünler, bilgisayar ürünleri için özel olarak tasarlanan klavye ve mouse, gluten alerjisi olanlar için üretilen glutensiz gıdalar niş ürün örnekleridir. Bu örneklerden yola çıkarsak hedef kitlenizin mevcut sorununu en iyi şekilde kavramalı ve bu sorunu çözmeye yönelik bir ürün seçiminde bulunmalısınız.

Üretim Maliyet Analizi

Niş pazarlama, yüksek kâr oranına sahiptir. Arz talep meselesine bağlı olarak sınırlı sayıda üretilen bu ürünlerin maliyeti, piyasa ortalamasının üstündedir. Ayrıca niş ürünlerde rekabet düşük olduğu için ürünlerinizi belirlediğiniz fiyatlardan tüketiciye satmanız çok daha kolay olur. Ancak bu ürünlerin üretim maliyeti de yüksek olabilir. Çünkü az bulunur ürünler, geniş kitlelere sunulan ürünlere göre daha az üretilir. Bu da üretim maliyetinin artmasına neden olabilir. Sonuç olarak ürünlerinizin fiyatlarını üretim ve tedarik masraflar analizlerini yaparak belirlemelisiniz.

Rakip Analizi

Niş hedef kitlenize doğrudan ulaşmak için seçtiğiniz ürünler kapsamında rakiplerinizi araştırın. Unutmayın ki az rakip sayısı, sizin için büyük bir avantaj oluşturur. Özellikle piyasa hakimiyeti elde etmek istiyorsanız buna uygun bir rekabet alanı seçmelisiniz.

Niş pazarlamada keşfedilmemiş ihtiyaçlara odaklanmak önemli. Ama bu ilerleyen evrelerde keşfedilmeyeceği anlamına gelmiyor. Ayrıca dijitalde niş hedef kitle oluşturmak isteyen kişilerin mutlaka rakip faaliyetlerini incelemeleri gerekir. Çünkü az da olsa dijitalde her sektörde bir rekabet olduğu gerçeğini göz ardı etmemelisiniz.

Müşteri Nasıl Bulunur ya da Müşteri Beni Nasıl Bulur?

Müşteri Nasıl Bulunur ya da Müşteri Beni Nasıl Bulur?

Yukarıda belirttiğimiz üzere niş bir hedef kitle ve bu hedef kitlenin sorunlarını çözmeye yönelik bir ürün tercihinde bulunduktan sonra sıra hedef kitleniz ile iletişime geçmeye geliyor. Dijitalde niş hedef kitle oluşturma ve sonrasında bu hedef kitleyle iletişime geçme süreçlerinde kurduğunuz stratejileri doğru belirlemeniz gerekiyor.

Niş hedef kitlenizin sizi keşfetmesini sağlamak ve onlara ulaşmak için çeşitli kanallar kullanabilirsiniz. İçerik pazarlaması, sosyal medya, tanıtım ve reklamlar bunların başında gelir. Dijitalde niş hedef kitle oluşturma çalışmalarınızda tüm dijital pazarlama taktiklerini göz önünde bulundurmalısınız. Hedef kitlenizin internet kullanım alışkanlıklarına göre onlara en kolay yoldan nasıl ulaşabileceğinizi tespit edin. Bu süreçte en az yorucu ve masrafsız olan yöntem içerik pazarlaması olarak karşımıza çıkar. Nasıl mı?

Dijital İçerikler Müşteriyi Nasıl Çeker?

Ulaşmak istediğimiz her ürünü artık önce internette aratıyoruz, değil mi? Peki nasıl? Anahtar kelimeler kullanarak elbette. İşte içerik pazarlamasının büyüsü de burada ortaya çıkıyor.

Kullanıcılar, arama yaptıklarında arama motorları siteleri tarayarak anahtar kelimeye en uygun içerikleri kullanıcıya sıralıyor. Dolayısıyla rekabetin ve rakiplerin oldukça az olduğu niş pazarlamada doğru anahtar kelimeleri kullanarak hedef kitlenize ulaşmanız çok da zor değil.

Eğer piyasaya yeni girdiyseniz ve hedef kitlenize en kısa sürede ulaşmak istiyorsanız önce rakip siteleri analiz edin. Burada;

  • İçerik türleri,
  • Kullandıkları dil,
  • Anahtar kelimeleri,
  • İçeriklerde yürüttükleri pazarlama stratejileri neler tespit edin.

Mümkün ise rakiplerinizin eksiklerini analiz edin. İşte bu size ayrıca bir avantaj sağlar. Sonrasında içerik üretimine geçmeden anahtar kelime analizi yapın. Kullanıcı aramalarını tespit ederek üreteceğiniz içeriklerle kısa sürede hedef kitleniz için görünür olursunuz. Düzenli ve kaliteli içerik üretimi ile arama motorlarının üst sıralarında kalıcılık sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak planlı bir içerik stratejisi niş pazarda marka değeri oluşturmanızı destekler.

İçerik Stratejisi Satın Alma Davranışını Nasıl Etkiler?

Doğru teknikleri kullanarak müşterilerinizin satın alma davranışını olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Niş hedef kitle oluşturma ve müşterilerinize satış yapma faaliyetlerinizi içerik pazarlaması ile hızlandırabilirsiniz.

İçerik pazarlamasının en büyük avantajı müşterilerinizle doğrudan etkileşim kurma olanağı yakalamanızdır. Dolayısıyla onları etkileyecek içerik oluşturarak marka-müşteri samimiyeti yaratabilirsiniz. Bunun için storytelling yönteminden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca call to action da içerik pazarlamasında satın alma davranışını hızlandıran bir yöntemdir.

Ana amacınız, müşterilerinize markanızı tanıtmak ve onlarla sağlıklı bir iletişim kurmak olmalı. Sonrasında müşteri odaklı yaklaşım ile müşterilerinizin sorunlarına çözümler sunabilirsiniz. Özellikle ürün tanıtım ve blog içeriklerinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Ürün tanıtımları ile kullanıcılarınızı satın almaya teşvik edebilirsiniz. Blog içerikleriniz ise marka sadakati yaratmada yardımcınız olur. Dolayısıyla sadık bir müşteri kitlesi yaratmanız çok da zamanınızı almaz. Sonuç olarak reklam gibi maliyetli pazarlama stratejilerine başvurmadan ürettiğiniz kaliteli içeriklerle müşterilerinizin satın alma davranışlarını hızlandırabilirsiniz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?