Markalı İçerik ve Markalı İçeriğin Pazarlamadaki Yeri

Markalı İçerik ve Markalı İçeriğin Pazarlamadaki Yeri

Dünyanın en eski işlerinden biri olan pazarlama, internete taşındığından beri sayısız terim hayatımıza girdi. İnternetten önce de var olan markalı içerik de son dönemde sıklıkla duyulan terimlerden biri. Kullanıcıları satışa yönlendirmeyen, pazarlama yapmayan bu yöntem, daha çok ‘içerik’ ekseninde şekillenir. Fakat yolun sonu yine markaya ve ürüne çıkıyor. Boğa sembollü enerji içeceği markasının yıllardan bu yana sıra dışı spor aktivitelerini desteklemesi bu eksenin somut örneklerinden biridir.

Aktivite boyunca kimse kimseye enerji içeceği satmaya çalışmaz ama kişinin zihnine marka gizlice yerleştirilir. Bu ‘markalı içerik’ örneği, sadece az bilinen sporları desteklemeyi ve insanları eğlendirmeyi amaçlar. Fakat bu yol dolaylı olarak içeriği sağlayan markanın ürününe çıkar. Kişi farkında olmadan marka ile tanışır. İşte asırlardır insanların hayatında yer alan bu durum, internet dünyası için de son derece önemli.

Markalı İçerik Nedir?

Markalı İçerik Nedir?

İnsanlar duygularıyla var olan varlıklardır. Haliyle duygularına hitap eden her şeyle daha kolay etkileşim kurabiliyorlar. Markalı içerik aslında duyguya hitap etmenin bir yöntemidir. Markadan bağımsız olarak; insanları, bilgilendirmeyi, eğlendirmeyi amaçlayan her türlü içeriğe bu isim verilir. Burada doğrudan bir satıştan çok dolaylı olarak kişinin markaya yakın hissetmesini sağlama amacı vardır. Dünyada birçok firma, markalarından bağımsız olarak çeşitli aktiviteler düzenler, içerikler üretir.

Bu ifade günümüzde de sosyal mecralarda sıklıkla karşımıza çıkar. Örneğin bir deterjan firması kıyafetlerin nasıl yıpratılmadan kullanılacağını aktaran içerikler paylaşır. Ya da bir tur şirketi dünyanın en güzel yerlerinin ilginç noktalarını sergileyerek ilgi çekmeye çalışır.

Özetle markalı içerik denildiğinde ilk amaç satış ve pazarlama değildir. Tamamen insanları bilgilendirme, eğlendirme odağı taşıyan içeriklerdir.

Instagram’da Markalı İçerik

Instagram'da Markalı İçerik

Geçmişten bu yana hayatımızda olan bu terim, Instagram ile daha çok duyulan hale geldi. Bunun sebebi, Instagram’ın buna izin vermesi. Bu platform, bu uygulamayı bir takipçinin, bir markanın içeriğini paylaşması olarak değerlendiriyor. Yani bir influencer, ürettiği markalı içerik ile takipçilerine ulaşıyor.

Instagram, kullanıcı kitlesi nedeniyle son dönemde dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden birine dönüştü. Haliyle, işletmeler için de bu platformda ön plana çıkmak hayati önem taşır. Dev firmalar kullanıcılarıyla bu platformdan iletişim kurar. Küçük firmalar ise dev firmalarla yarışan kapasitelere sosyal medyanın gücü sayesinde ulaşır.  Kullanıcıların deneyimlerini artıran içeriklerle markanın tanıtımı yapılır. Çünkü hiç kimse, doğrudan bir satış pazarlama diline sosyal medyada maruz kalmak istemez.

Dijital pazarlamanın hızlı platformu Instagram, kitleye doğru şekilde ulaşmanın en iyi yollarını sunar. Makyajla ilgilenen binlerce kişilik kitlesi olan bir influencer, birçok pazarlama yönteminden çok daha etkili bir yoldur.

Instagram’da Markalı İçerik Nasıl Oluşturulur?

Instagram, insanların görsel ögelerle iletişim kurduğu bir platform. Burada sayfalar dolusu yazının yer aldığı bir içerikle öne çıkmanızın imkanı yok. Rekabetin saniyelerle ölçüldüğü bu platformda her şey bir parmak hareketine bağlı. Bu nedenle kullanıcıların dikkatini çekebilme çok büyük önem taşır. Çünkü burada fark yaratabilenler dikkat çeker. Günlük mutfak rutininin bile içerik diye sunulduğu bu platformda en önemli yol kaliteli içeriğe ulaşmak. Özellikle işletmeler için bu yöntem, artık günümüz pazarlama dünyasının olmazsa olmazı haline geldi. Üstelik bunun için dev enerji içeceği firması gibi bir takım aktivitelerin öncüsü olmaya gerek yok. Hızlı tüketilen fakat ilgi çekici yöntemlere ihtiyacınız var.

Instagram’da markalı içerik oluşturma konusunda da bilinmesi gerekenler var. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Trendleri takip edin: Son dönemin en hızlı tüketilen içerik türü videodur. Instagram’da da en çok ilgi görenler bilgi ya da eğlence dolu videolardır. İlgi gören video oluşturmak için trendleri takip etmelisiniz. Gündeme ilişkin konularla bağlantılı içerikler üretin.
  • Odak noktanızı iyi belirleyin: Markanızı mı, bir ürünü mü, yoksa bir kampanyayı mı ön plana çıkarmak istiyorsunuz? Hangisini vurgulamak istiyorsanız içeriğinizi buna göre hazırlayın.
  • Hedef kitlenizi belirleyin: Markanız, ürününüz için hazırlayacağınız markalı içerik için en önemli konu hedef kitledir. İçeriğinizin daha fazla kitleye yayılması için hedef kitlenizin isteklerini belirleyin.
  • Influencerler ile iletişim kurun: Instagram’da yüksek kitleye ulaşanlar, içerikleri sayesinde bulundukları noktadalar. Eğer bir influencer sizin hedef kitlenize hitap ediyorsa, içerik üretimi konusunda iletişim kurmaktan çekinmeyin, fikirlerini dinleyin.

Instagram, markalı içerik ile geniş kitlelere ulaşılabilen yegane platformlardan biridir. Ayrıca unutmayın, doğru içeriğin milyonları bulan etkileşimi beraberinde getirme ihtimali her zaman var.

Marka için bir broşürden çok daha etkili olan bu içerikler kişinin markayı tanımasını, beğenmesini ve hatta benimsemesini sağlar. Dolaylı olarak bu yöntem markanın hem fiziki hem de internet dünyasında varlığını sürdürmesini sağlar.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?