“Kullanıcılar Bunları da Sordu”: Kullanıcı Sorularını Dikkate Alın

"Kullanıcılar Bunları da Sordu": Kullanıcı Sorularını Dikkate Alın

Siz de birçok marka gibi rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsunuz değil mi? O zaman “Kullanıcılar Bunları da Sordu” kartlarının gücünden yararlanarak bunu yapabilirsiniz.

People Also Ask (PAA) yani Kullanıcılar Bunları da Sordu kutuları, ilk olarak 2016 yılında ortaya çıktı. Sistemin çalışma biçimi oldukça basit. Kullanıcının Google’da yaptığı arayama bağlı olarak ilgili soruları size gösterir. Bu sayede en hızlı biçimde aradığınız bilgi ve detaylarına ulaşabilirsiniz.

İlk ortaya çıktığında dijital mecra tarafından etkisi tam olarak kavranamamıştı. Oysa günümüzde markaların etkili içerik kampanyaları yürütmelerine olanak sağlayan bir sistem olarak karşımızda yer alıyor.

Kullanıcılar Bunları da Sordu kutucuklarında yer almak isteyen sitelerin uygulaması gereken belli başlı kriterler olduğunu söylemeliyiz. Bununla birlikte ilk olarak neden kullanıcı sorgularının ve bu sorguları analiz etmenin önemli olduğuna değineceğiz.

Kullanıcı Niyeti Nedir?

"Kullanıcılar Bunları da Sordu": Kullanıcı Sorularını Dikkate Alın

İnternet aramaları, kullanıcılar tarafından belli bir ihtiyaç dahilinde yapılır. Bu bir sorunu gidermek, bir bilgiye ulaşmak, bir ürünü araştırmak vb. sebeplerden ötürü olabilir. Bu kapsamda kullanıcı niyeti, her zaman aradığı bilgiye en hızlı şekilde ulaşma yönündedir. Dolayısıyla arama motorlarının çoğu zamanla kullanıcı niyetine bağlı olarak şekil almıştır. Kullanıcılar Bunları da Sordu kısmı bu hızlı erişim ihtiyacının bir ürünüdür kısaca.

Kullanıcılar Bunları da Sordu kartları, kullanıcıların mevcut konu hakkında sıklıkla yaptıkları aramaları bünyesinde barındırır. Bu sayede söz konusu hedef kitlenin araması muhtemel olduğu sorunların cevaplarına hızlı erişimi mümkün hale gelir.

“Kullanıcılar Bunları Da Sordu” Neden Önemli?

"Kullanıcılar Bunları da Sordu": Kullanıcı Sorularını Dikkate Alın

Gelelim neden bu uygulamanın siteniz için önemli olduğu konusuna. Öncellikle belirtmeliyiz ki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanıcıların talep ve isteklerini her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Yani internet kullanıcıları bir bilgiye hızlı ve zaman kaybetmeden ulaşmak istiyorsa, içeriklerinizi de buna göre oluşturmanız gerekir.

Bu sistem ile çalıştığınız zaman içerik pazarlaması sizin için maksimum verim sağlar. Çünkü bu tarz kullanıcı dostu içerikler, arama motorlarının gözdesidir. Özellikle Google, kullanıcıları tatmin eden içerikler hazırladığınıza kanaat getirirse; bu içeriklerinizin daha hızlı öne çıkmasını sağlar. Dolayısıyla;

  • Sitenizin üst sıralara yerleşmesi,
  • Daha fazla kullanıcıya ulaşmanız,
  • Tanınırlık kazanmanız için içeriklerinizi Kullanıcılar Bunları da Sordu formatına uygun olarak hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Peki, Kullanıcılar Bunları da Sordu formatına uygun içerikler nasıl hazırlanır?

Doğru Sorular ile Kullanıcı Niyetine Yönelik İçerik Üretimi

Doğru Sorular ile Kullanıcı Niyetine Yönelik İçerik Üretimi

Eğer araştırma yaparsanız, bu içeriklerin SSS formatına benzediğini fark edersiniz. Esasında bu oldukça doğal. Çünkü kullanıcı aramaları çoğunlukla bu formatta karşımıza çıkar. Aramaların geneli, aranan bilgiye en hızlı sonuç verecek şekildedir. Dolayısıyla içeriklerinizin bu kısımda çıkmasını istiyorsanız ilk olarak kullanıcıların ne istediğini anlamalısınız.

Hedef Kitle ve Rakip Analizi

Hedef kitlenizi tanıyın. Yaptıkları aramaları ve aramaların formatını inceleyin. Burada anahtar kelimeler ve anahtar kelimeleri kullanış biçimleri, size içerik stratejilerinizi oluştururken yardımcı olur. Sonrasında rakip site analizlerine geçin. Sektörde size rakip olan markaların sitelerini araştırıp içeriklerini ve öne çıkma oranlarını kontrol edin. İçeriklerin formatı, başlıkları size yararlanabileceğiniz pek çok bilgi sunar.

SSS İçerik Yazımı

Sitenizin içeriklerini inşa ederken SSS (Sık Sorulan Sorular) formatından yararlanın. Burada kullanıcı aramasına uygun bilgi aktarımı yapmak önemli bir konudur. Yani içeriklerde kafa karıştırmamalısınız. Net ve bilgiyi hızlı bir şekilde kullanmaya uygun olarak sunmalısınız. Bu sayede kullanıcılardan daha fazla tıklama alabilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu kartları için SSS içerikleri büyük bir veri kaynağıdır. Dolayısıyla içeriklerinizi bu formatta hazırlarsanız daha hızlı bir şekilde öne çıkmalarını sağlayabilirsiniz.

Rehber Niteliğinde İçerik Yazımı

Eğer içerikleriniz kullanıcıların önüne hızlıca çıksın ve üst sırada yer alın istiyorsanız yapacağınız şey, rehber niteliğinde içerikler hazırlamaktır. Bu noktada kullanıcıların aramasını yaptığı konuya ilişkin;

  • Nedir?
  • Nasıl Yapılır?
  • Nasıl Kullanılır?
  • Ne Zaman Yapılmalı?

Türevinde başlıklar hazırlamalısınız. İşin püf noktası ise bilgiyi direkt sunmanız ve kullanıcıya aradığını açık bir şekilde vermenizde yatıyor. Yani PAA düzenlemelerinde Google’ın kriter aldığı noktaların başında, içeriklerinizin kullanıcıları ne kadar tatmin ettiği geliyor.

Bu tarz içeriklerin sitenizi daha kullanıcı dostu ve işlevsel yaptığının da altını çizmeliyiz. Bu yüzden Kullanıcılar Bunları da Sordu başlıkları site trafiğiniz başka olmak üzere marka tanınırlığınıza kadar birçok alanda önemli bir faktördür. Siz de sitenizi bu tarz içeriklerle besleyerek Google’da üst sıralara yerleşebilirsiniz. Yeter ki “kullanıcı sorularını dikkate alın”.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?