E-Ticaret Hedef Kitlesi için İçerik Stratejileri

E-Ticaret Hedef Kitlesi için İçerik Stratejileri

Ticaret sektöründe kuralları, hedef kitle belirler. Her sektörün kendisine has bir hedef kitlesi olduğunu söyleyebiliriz. Ama e-ticaret hedef kitlesi söz konusu olduğu zaman stratejilerin daha komplike ve bütünlükçü olarak yapılması kesinlikle işletme yararınadır. Dolayısıyla e-ticaret içerik stratejileri oluşturmadan önce muhakkak hedef kitle analizi yapmalısınız. Stratejilerinizi kim için oluşturacağınızı ve bu kişilere nasıl ulaştıracağınızı bilmeniz sizi rakiplerinizin otomatikman önüne taşır. Tüm bunlar için öncelikle hedef kitle ne demek bilmeniz gerekiyor. Sonrasında hedef kitle tespiti ve bu kitleye uygun içerik stratejileri oluşturma devreye giriyor.

Hedef Kitle Ne Demek?

E-Ticaret Hedef Kitlesi için İçerik Stratejileri

Artık büyük – küçük neredeyse tüm işletmeler dijitalde müşterilerine daha kolay ulaşmanın yollarını arıyor. Pazarlama faaliyetlerinin önemseyen tüm işletmelerin ise birinci önceliği, hedef kitleleri. Bu bağlamda hedef kitlenin ne demek olduğunu bilmek ve ona uygun stratejiler geliştirmek gerekiyor.

Hedef kitlenin en net tanımı: “pazarlama faaliyetlerine dönüt veren kişiler” şeklindedir. Sözün özü;

  • E-ticaret sitesine giriş yapan,
  • Ürünleri inceleyen,
  • Favorileyen ya da sepetine ürün ekleyen tüm kullanıcılar e-ticaret hedef kitlesine dahil oluyor.

Hedef kitleyi tanımanın ve analiz etmenin gerekliliği esasında satış odaklıdır. Çünkü hitap ettiğiniz kitleyi ne kadar iyi tanırsanız o kadar satış yapabilirsiniz. Nitekim reklam çalışması yaptığınızda bu reklamların ne kadar kişiye ulaştığının bir önemi yok. Doğru hedef kitleyi baz almazsanız isterseniz 2 milyon kişi reklamınızı görüntülesin yine de satışlarınızı planladığınız ölçüde arttıramazsınız. Bu yüzden içerik stratejileri dahil tüm dijital pazarlama yöntemlerin hedef kitle, pazarlama çalışmalarının merkezinde yer alır.

Hedef Kitle Nasıl Tespit Edilir?

E-Ticaret Hedef Kitlesi için İçerik Stratejileri

Artık hedef kitlenin ne demek olduğunu ve neden önemli olduğunu kavradığımıza göre şimdi bir sonraki adıma geçiş yapabiliriz. Hedef kitle nasıl tespit edilir?

E-ticaret hedef kitle analizi için öncellikle ürünlerinizin kime hitap ettiğini bulmalısınız. Bunun için ürünlerinize dair şu soruları yanıtlamakla işe başlayabilirsiniz:

  • Ürünleriniz hangi yaş aralığına ya da aralıklarına hitap ediyor?
  • Satışını yaptığınız ürünlerin kullanım amacı ne?
  • Bölgesel mi, ülke genelinde mi yoksa global mi satış yapıyorsunuz?
  • Ürünlerinizi çoğunlukta talep eden cinsiyet hangisi?
  • Birden fazla mı ürününüz var yoksa farklı özelliklere sahip daha fazla mı ürün pazarlıyorsunuz? (Bu sorunuzun cevabına göre birden fazla hedef kitle için çeşitli pazarlama stratejileri oluşturmanız gerekmektedir.)

Unutmayın ki eğer hedef kitlenizi belirlemezseniz maalesef yaptığınız tüm pazarlama stratejilerinin sonucu hüsranla bitecektir. E-ticarette, hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsunuz değil mi? Daha da önemlisi yaptığınız çalışmaların çöpe dönmesine engel olmak istiyorsanız mutlaka hedef kitle analizi ile yol haritası çıkartmalısınız.

Sadece tek bir hedef kitleniz olmayabilir. Özellikle geniş çaplı ürün yelpazesi olan e-ticaret siteleri ve pazaryerleri için bu gayet doğal. Bu durumda e-ticaret içerik stratejisi oluştururken hitap ettiğiniz her hedef kitleye uygun faaliyetler sürdürmelisiniz. Şayet niş bir ürün odaklı ilerliyorsanız bu noktada hedeflediğiniz müşteri kitlesinin daha dar ölçekte ve ama istikrarlı olacağını söyleyebiliriz.

Hedef Kitleye Yönelik İçerik Stratejileri

E-Ticaret Hedef Kitlesi için İçerik Stratejileri

Hedef kitle verilerinin her biri size altın değerinde bilgiler sunar. E-ticarette yükselmek ve satışlarınızı arttırmak için bu verileri kullanmalısınız. E-ticarette marka bilinirliği kazanmak ve tanınır olmak esasında sandığınızdan daha kolay ama bir o kadar da dinamik bir denge kurmayı gerektirecek kadar zordur. Siz bir kaya kadar güçlü stratejiler kurduğunuzu düşünürken doğru verilerle hareket etmediğiniz takdirde kendinizi bir ip cambazı gibi havada asılı esnek bir ipin üstünde buluverirsiniz. Sonuç olarak e-ticaret hedef kitle analizi yapan ve buna uygun içerik stratejileri oluşturan markaların adımlarının daha güvenli olacağını önemle belirtmemizde fayda var.

Sosyal Medya İçerik Stratejisi

Sosyal Medya İçerik Stratejisi

Günümüzün dinamik etki alanlarının başında bayrağı, sosyal medya taşıyor. Bu yüzden hedef kitlenizi tanımladıktan sonra sosyal medya kanalları üzerinden içerik üretimi yapmak için kolları sıvamalısınız. Bu içeriklerde, hedef kitlenizi en kolay şekilde etkileyecek “call to action” yani hareket geçirici içeriklere yer vermenizi tavsiye ederiz.

Pazaryerleri İçerik Stratejisi

Pazaryerleri İçerik Stratejisi

Bir pazaryeri için güvenilir olmak ilk hedefler arasındadır. Çünkü günümüz internet kullanıcılarının öncellikleri arasında güvenilir siteler üzerinde rahatlıkla alışveriş yapabilmek ilk sırada yer alır. Bu kapsamda ürünleriniz ve kategorileriniz hakkında bilgilendirici içeriklere yer vermeniz gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre satışlar üzerinde e-ticaret ürün açıklamaları ve kategori alt metinlerine yer veren sitelerin daha çok tercih edildiğini görebiliyoruz.

E-Ticaret Blog İçerik Stratejileri

E-Ticaret Blog İçerik Stratejileri

Pazaryerlerinde ürün açıklamaları ön plandadır. Buna karşın niş ürün satışları yapan bir e-ticaret sitesi için kullanıcılarla iletişim kurabilmenin ve geri dönüşümleri hızlandırabilmenin en önemli adımı, blog içerikleridir. Amaç elbette yine aynı; kullanıcılara güven ve bilgi vermek. Ayrıca blog içeriklerinin başka avantajları olduğunu da söylemeliyiz. Mesela marka ile müşteri arasında samimi bir bağ kurar ki bu markanın tanınırlık kazanması açısında çok büyük bir avantajdır. Elbette e-ticaret hedef kitle analizi yapmadan oluşturacağınız blog içerikleri herkese hitap eder formatta olursa maalesef bu noktada çok da verim alamayacağınızı belirtmeliyiz. Yani kullanıcılarınızı tespit ederek onların soru ve sorunlarına uygun içerikler üretmeniz, sitenizi ön plana çıkartacak içerik stratejileri arasında yer alır.

E-Ticaret İçerikleriyle Hedef Kitleni Satın Almaya Yönlendir

E-Ticaret İçerikleriyle Hedef Kitleni Satın Almaya Yönlendir

Kullanıcılar artık geleneksel pazarlama taktiklerine geri dönüş vermiyorlar. Hatta kendilerine hitap etmediklerini düşündükleri siteleri direkt eliyorlar. Dolayısıyla yüksek rekabetin olduğu dijitalde daha fazla hedef kitleye ve müşteriye ulaşmak dolayısıyla satışa ikna edebilmek için öncellikle hedef kitlenizi tanımalısınız. Onları önemsediğinizi göstermelisiniz. Onları tanımak ve buna uygun e-ticaret içerik stratejileri oluşturmak size sandığınızdan daha fazla getiri sağlayacak. Planlı içerik stratejileri ile herhangi bir reklam faaliyeti yürütmenize gerek yok. SEO’dan da destek alarak rakiplerini geride bırakmanız ve bir basamak daha yükselmeniz hiç de zor değil. Bu noktada bilmeniz gereken şey, e-ticaret hedef kitle analizleridir. Bu kapsamda elde ettiğiniz verilere bağlı içerik stratejileri oluşturmaya özen göstermeniz gerektiğidir. Sonrasında başarılarınız kendiliğinden gelecek.

Bu meşakkatli yolculukta siz de güvenilir bir ortağa ihtiyaç mı duyuyorsunuz? Yaratıcı Metin Yazarı olarak tüm deneyim, bilgi ve uzmanlığımızı sizlere sunuyoruz. Kaliteli ve hedef kitle odaklı içeriklerle görünür olmak çok da zor değil. Bunun bütün çalışma partnerlerimize gösterdik. Siz neden onlardan biri olmayasınız?

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?