Inbound Marketing (Pazarlama) Nedir?

Inbound Marketing (Pazarlama) Nedir?

Sabırla yürütüldüğünde bir sihirli değnek etkisi yaratan dijital pazarlamanın en önemli aşaması inbound marketing… Kullanıcıyı bir tüketiciden çok insan olarak gören bu yöntem, onlara yararlı içerikler sunmayı amaçlar. Pazarlama yöntemi markayı ya da ürünü ön plana çıkarmadan insanların hayatlarını kolay hale getiren ya da eğlendiren içeriklerden oluşur. Bu yöntem, pazarlamayı doğrudan satışa yönlendirmek yerine insanların marka, ürün ya da hizmetle bağ kurmasına yardımcı olur.

Dijital pazarlamanın en büyük nimetlerinden biri olan ‘ölçülebilme’ özelliği burada da kendini gösterir. Inbound marketing çerçevesinde oluşturulan içeriğin etkileşimi ölçülebilir. Bu etkileşimi satışa yansıtabilmek için metrik değerler kullanılır. Inbound pazarlama, doğru planla, geri bildirimleri doğru analiz edildiğinde dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biridir. Özellikle markasını büyütmek isteyenler için de yakından ilgilenilmesi gereken bir konudur.

Inbound Pazarlama Nedir?

Inbound Pazarlama Nedir?

Türkçeye ‘gelen aramayı ya da bağlantıyı karşılama’ olarak çevrilen inbound, kullanıcının yaptığı aramanın karşılığında sunduğunuz bir içeriğe ulaşması anlamını taşır. Inbound marketing; dijital pazarlamada hedef kitle için bir anlam taşıyan içerikler üretmeyi ifade eder. Bir deterjan firmasının giysilerin uzun ömürlü kullanımı için ipuçları verdiği bir içerik buna örnek olabiliyor. Ayrıca marka isminin ya da ürünün zikredilmesinden ziyade, içeriğin ‘faydalı’ olması önemlidir.

Türkçeye aramayı karşılama gibi bir karşılıkla ifade edilebilse de bu bir telefon aramasını karşılama kadar kolay bir işlem değildir. Zira dijital pazarlamada her şey bir veriye dayanıyor. Ve yapılan her şey bir amaç taşır. Inbound marketing de tamamen verilere deneyimlere ve testlere dayanmalıdır. Bu pazarlama yönteminde kitlenin isteklerinden içeriğin hedefine, kullanıcı yolculuğu gibi pek çok verinin doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Bu da nasıl yapıldığını ortaya koyar.

Inbound Marketing Nasıl Yapılır?

Inbound Marketing Nasıl Yapılır?

Dijital ortamlar, pazarlamada başarıya ulaşmanın yolunu hayli kısalttı. Fakat hedefe ulaşmak için kullanılan yolun doğru şekilde yürünmesi de önemlidir. Zira kısa yoldan başarı çok tesadüfi olaylarla gelir. Kalıcı başarı ise azimli, kararlı ve sabırlı çalışmayla mümkündür. Kullanıcıların duygularına hitap eden, onların hayatlarını kolaylaştıran içerikler üretmek Inbound marketing ile mümkündür. Fakat bunun için doğru adımları atmak gerekir.

Öncelikle hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve markanıza değer katacak içerik şekillerini belirlemelisiniz. Üreteceğiniz içeriklerin size özgü ve özgün olmasına dikkat edin. Özellikle hedef kitlenizin duygusal bağlar kurabileceği içerikler için testler uygulayın. A/B testi sonuçlarına göre içerikler üretin. Anahtar kelimelerin etkisini unutmayın. Kullanıcılarınızın sizinle kurduğu anahtar kelimeler ile içeriklerinizi renklendirin.

İlgi çekici, paylaşılmaya teşvik eden içerikler üretmeye gayret edin. Son dönemin en popüler etkileşim aracı videoyu mutlaka kullanın. Videolu içerikler için sosyal medya kanallarını sıklıkla kullanın. İçeriklerinizin etkileşimlerini doğru analiz ettiğinizde beğenilen türlerin benzerlerini artırabilirsiniz.

Inbound Marketing Türleri

Dijital pazarlamanın çok farklı yolları vardır. E- posta, sosyal medya, arama sonuçları gibi sayısız seçenek kullanıcılara ulaşma yolu olarak kullanılır. Inbound marketing de bu pazarlama yöntemlerine entegre edildiğinde başarıya ulaşma olasılığı yüksektir. Her ne kadar terimde ‘pazarlama’ ifadesi geçse de içeriklerde pazarlamadan uzak dil kullanımı önemli. Ayrıca bu yöntemin satıştan çok kullanıcılar ile bir bağ kurmak olduğunu unutmayın. Özellikle bunun için şu inbound pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz;

  • Etkileşimli içerikler: Kullanıcılar ile sürekli etkileşime girecek içerikler üretmelisiniz. Etkileşim alması muhtemel şunun gibi bazı yolları kullanabilirsiniz: Anketler, sorular, yarışmalar, hediye kuponları, hesaplayıcılar (Örneğin kredi hesaplama, ya da yer döşemesi hesaplama gibi araçlar), infografikler, e-kitaplar
  • İnternet seminerleri: Özellikle hekimlik gibi uzmanlık gerektiren konularla hazırlanan içerikler sosyal platformlarda ilgi görüyor. Uzmanı olduğunuz konuda kullanıcılarınızı bilgilendiren seminerler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların sektörünüzle ilgili geri plan bilgilerini paylaşmanız bağ kurmanıza yardımcıdır.
  • Canlı yayınlar ve videolar: Video dijital pazarlamanın artık vazgeçilmez bir gereci. Bu nedenle videolu içeriklere önem verebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlar, sorulara verilen cevaplar önemli bir etkinliktir.
  • E-bültenler: Kullanıcılara firmanızla, ürünlerinizle ve sektörünüzdeki gelişmelerle ilgili özel hazırlanan bültenler gönderin.

Inbound Marketing Örnekleri

Dijital pazarlamanın önemli aşamalarından biri olan inbound marketing için sayısız örnek mevcuttur. Yukarıdaki yöntemler başarıya ulaşanlardan bazıları. Örneğin web sayfanızda kullanıcıları sadece bilgilendirmeyi amaçlayan bir blog oluşturun. Araştırmalara göre blog sahibi olan markalar, diğerlerinden 13 kat daha başarılıdır. Bu yüzden e-kitap gibi bilgi dolu ve ücretsiz hediyeler üretin. Özellikle kullanıcıların istediği her şeyi bulabileceği infografikler oluşturabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada doğru etiketleri takip ederek inbound marketing çalışmaları yapabilirsiniz.

Inbound Marketing’in Avantajları Neler?

Inbound Marketing'in Avantajları Neler?

Bu pazarlama yöntemi, başarısı kanıtlanan bir yöntemdir. Fakat başarıya ulaşmak kısa sürede mümkün değildir. Zamana yayılarak bir planlama ile yapıldığında başarı bir gün kaçınılmaz olarak gelir. Çünkü içerikler, satıştan çok ‘bağ kurmaya’ odaklandığı için sabırlı olmakta yarar vardır. Müşteri bağlılığı ticaretteki en önemli değerlerden biridir. Ayrıca inbound marketing yönteminin en önemli avantajı ise müşteri bağlılığının sağlanmasıdır. Bunun dışında şu avantajları vardır;

  • Strateji: Ürettiğiniz içeriklerden aldığınız geri bildirimleri bir stratejiye dönüştürebilirsiniz. Özellikle beğenilen içeriklerin satışlara etkisi önemli bir veridir.
  • Müşteri bağlılığı: Uzun süreli bir çalışma olan bu yöntemde müşteri bağlılığı önemlidir. Markanıza değil de içeriklerinize ilgi gösteren bir kullanıcı, gelecekteki potansiyel müşteridir.
  • İletişim: Inbound marketing yönteminin en önemli avantajı belki de iletişimdir. Hazırlanan içerikler kullanıcılar ile doğrudan iletişime geçmenin harika yöntemidir. Buradan alınan sonuçlar doğru değerlendirilerek pazarlama stratejisi şekillendirilebilir.

Dijital ortamlar müşterilere ulaşmanın yanında onlarla sıkı bağ kurmanın yöntemlerini beraberinde getiriyor. Ayrıca Inbound pazarlama yöntemi de bir satıcı-müşteri ilişkisinden çok ‘dostluk ilişkisi’ kurmanın da bir yöntemidir. Bunlar marketin, dolayısıyla firmanın dijital pazardaki varlığını bir sihirli değnek değmiş gibi sağlamlaştırır, güçlendirir. Ama asıl sihir azim ve emektir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?