İçerik Üretimi için Süreklilik Neden Önemli?

İçerik Üretimi için Süreklilik Neden Önemli?

Dijital dünyada işletmeler pazara uyum sağlayamadığında unutulma riskiyle karşı karşıya kalır. Unutulmamak için işletmenin bir süreklilik kazanması önemlidir. Varlığını sürdürebilmek isteyenler de içerik üretimi ile kitlelere sürekli ulaşmanın yollarını arar. Çünkü organik olarak bulunabilme, kitleleri elinde tutabilme, yeni kitlelere ulaşmanın tek yolu içerikten geçer. Fakat içerikte çok önemli ve belki en önemli kural devamlılıktır. Arama motoru optimizasyonunu da kapsayan içerik pazarlama araçları sürekliliği sağlayamadığı sürece başarıya ulaşmaz.

Stratejiyi doğru belirleyip, sabrı da hesaba katarak uzun ama mükafatı büyük bir yolculuğa çıkmak mümkündür. Bu da düzenli içerik üretimi ile sağlanır. Fakat hangi kitle için, ne tür içerik üretilecek? Bu ve bu gibi soruların cevabı içerik stratejileriyle bulunur. Tabii ki bu stratejilerin tamamı düzenli üretime bağlıdır. Düzenli üretim yoksa bir başarı beklemenin de anlamı olmaz.

Web Site İçerik Üretimi Nedir?

Web Site İçerik Üretimi Nedir?

Yaşayan organizma olan web sayfaları sürekli değişime ihtiyaç duyar. Bir web sayfası ne kadar dinamikse o kadar çok etkileşim alır. Web sayfalarının dinamikliğini sağlayabilmenin yolu; içerik üretimi. Bu üretim, web sayfalarının ihtiyaç duyduğu her türlü şeyi kapsar. Hizmet anlatımlarından, firma özgeçmişine kadar SEO uyumlu içerikler gereklidir. Fakat hizmet yazılarını ya da özgeçmişini sürekli güncelleyemezsiniz. Bunun için kullanıcıların ilgisini çeken blog ya da video içerikler üretmelisiniz. Yaptığınız işle ilgili insanlara bilgiler aktaran, onların hayatlarını kolaylaştıran deneyimler sunmalısınız. Üstelik bu üretimin sürekliliği çok önemlidir.

Arama motorları iyi deneyim sunan içeriklere önem veriyor. Örneğin kamp malzemeleri satan bir işletme, kampçılara ipucu veren içerikler üretir. Bunu bilgilendirme amacıyla yapsa da ürün satışını destekleyen adımlarla yapar.

Doğru ve sürekli içerik üretimi işletmeleri zirveye taşır. Fakat düzenli olmayan bir üretimin başarıya ulaşması beklenemez. Bu tıpkı ağla balık avlamaya benziyor. Ağı bir kez attınız. Şayet her gün düzeltip bakım yapmazsanız balık yakalayamazsınız.

İçerik Üretimi ve Site Trafiği Arasındaki Orantı

Site trafiği günümüz ticaretinin en önemli verilerinden biridir. Özellikle içerik pazarlaması çalışmalarının neredeyse tamamı site trafiğini artırma üzerine yapılır. Haliyle içerik üretimi ile site trafiği arasında doğru bir bağlantı var. Çalışmalar, üretimin trafiği artırması beklentisiyle yapılıyor. Düzenli ve sabırla yapılan her çalışmanın sonuca ulaşma olasılığı yüksek. Bu nedenle içeriği üretme ve site trafiği arasındaki orantı şöyle özetlenebiliyor;

  • Sıralamada Yüksek Sonuç: Üretimin devamlılığı arama sonuç sayfasına doğrudan etki eden bir unsurdur. Sıralamanın yükselmesi trafiğin de artması anlamını taşıyor.
  • Daha Fazla Zaman: Düzenli içerik üretimi sayesinde kullanıcılar sayfada daha fazla zaman geçiriyor, iç bağlantılara daha fazla ilgi gösteriyor.
  • Anahtar Kelime Hedefi: Doğru arama sonuçlarına doğru cevaplar sunma mümkün. İçeriklerdeki anahtar kelime hedefi doğru belirlendiğinde site trafiğinin artma olasılığı da yükseliyor.
  • İçerik Kalitesi: Her içerik, içerik değildir. Bir metnin ‘içerik’ kategorisine girebilmesi için öncelikle yararlı olması gerekiyor. Yararlı, ilgi çekici ve kaliteli içerikler site trafiğinin ilk kurallarından biridir.
  • İçerik Stratejilerine Yatırım: Site trafiğini yükselen grafikle görmek isteyenler bu alanda yatırım yapmalıdır. İçerik pazarlamasını yapılan yatırımın zamanla geri dönüşü mümkündür. Fakat bu yatırımın doğru stratejiyle yürütülmesi ve site trafiğini artırdığını gözlemlenmesi gerekiyor.

Kaliteli İçerik Üretmenin Sırları

Kaliteli İçerik Üretmenin Sırları

Kitlelere ulaşma ve bu bağın kopmadan baki kalmasını sağlama içerik üretimi ile mümkün. Becerisi olan herkes, içerik konusunda kendini geliştirebiliyor. Fakat doğru sonucu almanın yolu da doğru uzmanla buluşmadan geçiyor. Özellikle çok sayıda metriğin değerlendirildiği içerik pazarlamada kaliteli içeriğin önemi de artıyor. Kaliteli içeriğin bir standardı yok fakat formülü var. Arama motorları için ‘en iyi içerik, kullanıcıya en iyi deneyimi sunan içeriktir’ mottosu geçerli.

Bu durumda kaliteli içeriğin, iyi kullanıcı deneyimi yaratması gerekiyor. Bunun için öncelik rakip analizlerinde. Kitlenizin ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz içeriğin anahtar kelimesini belirleyin. Sonra rakip analizleri yaparak eksikleri belirleyin. Belirlediğiniz eksiklerin üzerine araştırma yapın.

Kaliteli içerik üretimi için ilk kural ‘içselleştirmektir.’ Kitlenize seslenmeye hazırsanız, içselleştirdiğiniz bilgileri onlara en yalın haliyle anlatın. Ayrıca onların anlayacağı dilden cümleler kullanın. İhtiyaç duyduğu her şeyi içeriğinizde bulmasını sağlayın.

Kafalardaki tüm soru işaretlerini gideren içerikler her zaman en iyileridir. Fakat kaliteli içerik için yazım kuralları, doğru kelimelerin seçimi, anlatım biçimi gibi daha birçok bileşen gereklidir. İçerik üretimi şayet kaliteli ve devamlıysa o zaman başarı yolları açıktır.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?