İçerik Pazarlamada Kullanılan 7 Ölçümleme Yöntemi

İçerik Pazarlamada Kullanılan 7 Ölçümleme Yöntemi

Reklamcıların geçmiş yıllarda yaşadıkları en büyük sıkıntı veriydi, çünkü o dönemlerde içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri farklı işliyordu. Geçmişi bir asırdan fazla olan içerik pazarlamanın geri bildirimlerini almak, yeni kampanya ve içeriği reaksiyona göre belirlemek için veriden çok önseziye ihtiyaç vardı.

Satış kanallarının büyük ölçüde internete taşınmasıyla artık veri sıkıntısı yaşanmıyor. Yaş grubundan lokasyona, ilgi alanından, cinsiyete ve mesleğe kadar hedef kitle artık net olarak belirleniyor. Üstelik içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri ile reaksiyonları anında ölçülebiliyor. Bu da pazarlamanın yönünü belirliyor ve satış kanallarının sürekli canlı kalmasını sağlıyor. Tabii ki henüz teknoloji ‘tüm verileri analiz et, raporla’ komutunu yerine getiren bir robotu icat etmedi. Bu nedenle bu konuda veriyle birlikte kadim reklamcılar gibi sezileri de kullanmak gerekiyor.

Bir kampanyanın doğru yapılıp yapılmadığı, içeriğin nasıl etkileşimler aldığı ve nasıl getiriler sağladığı gibi metriklerin ölçümü gerekiyor. Bunun için de içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri önemli bir yer tutuyor. Sonuca ulaşmak için ölçümler doğru analiz edilmeli ve içerik pazarlaması planı bu sonuçlar doğrultusunda yapılmalıdır.

İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri Neler?

İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri Neler?

Doğru sonuca ulaşmanın yolu ölçme ve değerlendirmeyi doğru yapmaktır. Verilerin ve matematiğin dili vardır. Şayet verilerin anlattığını anlayabilirseniz o zaman doğru yola ulaşmak daha kolaydır. Dijital pazarlamanın en güzel yönlerinden biri olan bol veri, birçok işletme için hayati değerde. Fakat grafiğin yukarı doğru çıkması kolay değil. Bunun için özellikle içerik pazarlama teknikleri kullanıyorsanız daha dikkatli olmalısınız.

Çünkü içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri doğru yapılırsa, reaksiyon doğrudan yükselen grafik değerlerine dönüşebiliyor. Doğru yöntemleri doğru şekilde değerlendirmek ve aksiyon almak tamamen sizin kontrolünüzde. Doğru yöntem için aşağıda anlatacağımız yöntemleri kullanabilirsiniz.

Tüketiciyi Elde Tutma Metrikleri

Ticaretin en katı ve en çok kazandıran kurallarından biridir müşteri bağlılığı… Bir müşteri işletmeye ne kadar bağlıysa, değeri de o kadar artar. Bu nedenle içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri içinde müşteriyi elde tutma metrikleri en önemli değerlerden biridir. Bunun için Google Analytics gibi bu verileri size sağlayan araçları kullanabilirsiniz.

Ziyaretçinin geri dönme yüzdesi, sayfada kalma süresi gibi değerleri görebilir, bunun kıyaslamasını yapabilirsiniz. Bu verileri bir Excel tablosu haline dönüştürerek değişimleri gözlemleyerek aksiyon alabilirsiniz. Ücretsiz pazarlama otomasyonlarına entegre olarak e-posta pazarlamanın geri dönüşlerini takip edebilirsiniz.

Paylaşım Metrikleri

İçerik pazarlama içinde övgüyü en çok hak eden içerikler paylaşım rekoru kıranlardır. Paylaşım, içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri içinde en dikkat edilmesi gerekendir. İnsanların beğendiği şeyleri paylaşma eğilimi olduğu göz önünde tutulduğunda bu önemli bir metrik. Çünkü paylaşılan içerik, beğenilen içeriktir. Paylaşım metriklerini sosyal medya ağlarından aldığınız verilerle tutabilirsiniz. Ayrıca paylaşım ölçer aracı SharedCount gibi gereçleri kullanabilirsiniz.

Örneğin üç aylık değerlendirmede en çok beğeni alan paylaşımlarınızın analizini yaparak ilgi alanı belirleyebilirsiniz. Birbirini tekrar eden içerikler yerine, aynı konularda daha yaratıcı içerikler için kendinizi zorlamalısınız.

Etkileşim Metrikleri

Sosyal medya yayıncılarından işletmelere kadar internette yer alan herkesin ilk derdi etkileşim. İçerik pazarlamasından SEO çalışmalarına, sosyal medya projelerine kadar her şey, etkileşimi artırmak için yapılıyor. Çok etkileşim; çok insan, çok tanıtım ve çok satış demek. Bu nedenle etkileşimle yakından ilgilenmelisiniz. Google Analytics ile içeriklerinizin performansını değerlendirebilirsiniz. Kullanıcıların nereden geldiği, sayfada ne kadar zaman geçirdiği, bağlantı tıklaması yapıp yapmadığı gibi verileri değerlendirebilirsiniz. İçerik pazarlama ölçümleme yöntemleri arasında etkileşimin ölçülmesi yol haritası açısından son derece önemlidir. Etkileşimin ne kadarının aksiyona dönüştüğü de ayrıca değerlendirilmelidir.

Potansiyel Müşteri Yaratma Metrikleri

Ticarette bir müşteriyi elde tutma ve ömür boyu değer yaratma ne kadar önemliyse, potansiyel müşteriler de o kadar önemlidir. Peki içerik pazarlama ile potansiyel müşteriyi nasıl bulacağız? Bunun için de potansiyel müşteri yaratma metriklerini değerlendirmelisiniz. Örneğin yeni bir içerik paylaştığınızda artan etkileşim, sosyal medya sayfalarındaki takipçi artışı potansiyel müşteriye işaret ediyor. İçerik pazarlama ölçümleme yöntemleri yapılırken, bu değerler de ayrıca ele alınmalıdır. Bunun takibini manuel olarak yapabileceğiniz gibi, dijital pazarlama araçlarına da entegre olabilirsiniz. Adobe Summit, Act-On gibi pazarlama bulutlarına kayıt olarak potansiyel müşteri metriklerini daha sağlıklı alabilirsiniz.

Satış Metrikleri

Verilen tüm tanıtım ve pazarlama gayretlerinin sonucu satışa yansıyor. Yapılan tüm iyileştirmeler ve çalışmalar da satışı artırmak için yapılıyor. Fakat içerik pazarlama ile ulaşılan satışın kasaya etkisinin de bilinmesi gerekiyor. Yani, içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri kullanımı, satış tamamlandığında bitmiyor. Satış metriklerinin de ayrıca değerlendirilmesi içerik pazarlamanın sağlıklı yürüyüp yürümediğinin göstergesidir. İçeriğin satışa etkisi olup olmadığını ölçmek için yine dijital pazarlama araçlarına entegre olmak doğru bir çözümdür. Bunun için SalesForce gibi araçları kullanabilirsiniz. Satış metriklerinizi doğru değerlendirdiğinizde içerik pazarlama ile katlayarak devam etmeniz mümkün.

Üretim Metrikleri

İçerik pazarlamanın temelinde yatan şey üretimdir. İçeriğin planlanması üretimi, dağıtımı bir sistem dahilinde yapılmalıdır. Bu nedenle üretim metrikleri de başucunuzda bulunması gereken önemli değerlerdendir. Burada içeriğin planlanma ve üretim süreci, yayımlama ve yayma süreci kaydedilmelidir. Ardından içeriğin aldığı etkileşim değerleri, paylaşımlar değerlendirilmelidir. Beğenilen içeriklerin üretimlerine ağırlık vermek için planlamalar yapılmalıdır. Bu metrikler, müşteri bağlılığı ve potansiyel müşteriler için de önemli veriler sunuyor.

Maliyet Metrikleri

İçerik pazarlamada tüm metrikler önemlidir fakat maliyet metrikleri her zaman önemlidir. Tabii ki, içerik pazarlama, diğer yöntemlere göre hayli maliyetsiz bir yöntem. Fakat bu da maliyetsiz olduğu anlamına gelmiyor. İçerik pazarlama ölçümleme yöntemleri içerisinde maliyet ne en baş ne de en son sıraya konulmalıdır. Bu ölçümlerin tamamı maliyetle kıyaslanmalıdır. Doğru ajansla çalışmak sizi birçok maliyetten kurtarıyor. Fakat bu metrik incelendiğinde içerik pazarlamanın satışa bir etkisi yoksa durum yeniden değerlendirilebilir.

İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri Neden Önemli?

İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri Neden Önemli?

İçerik pazarlamada her zaman söylenen şey, sabırlı olunmasıdır. Çünkü, dün başlanan bir çalışmanın verimini bugünden almak çok zor. İçerik pazarlamada sabır en önemli dayanak noktasıdır. Fakat doğru çalışmayla sabır gösterilirse sonuç mümkündür. Tüm ölçümler yapılırken çalışmanın zamana yayılarak değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. İçerik pazarlama ölçümleme yöntemleri de işte bu yüzden önemlidir.

Dijital pazarlamanın en önemli aşamasında eğer içerik pazarlamayla yola çıktıysanız veri sizin için her şeydir. Doğru verileri, doğru aksiyonla harmanlarsanız başarıya ulaşmak sizin için kolaydır.

Dijital dünyada veri her şeydir. İçerik pazarlamanın bize sunduğu ölçümleme olanağı sayesinde daha ilerilere gidecek projeksiyonlara kavuşmak mümkün. Yukarıdaki 7 basamaktaki metriklerin tamamı, sizi ve işletmenizi daha ileriye götürmek için yol gösteriyor. Ancak dijital pazarlama ve içerik pazarlamanın ayrı ayrı uzmanlık alanları olduğunu da unutmayın. Şayet, metrikleri alıyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız o zaman kılavuza başvurmaktan çekinmeyin. Yüzlerce firmayı dijitalde ilerilere taşıyan dijital ajanslar bu verileri sizin için değerlendirip bir aksiyon planı hazırlayabiliyorlar.

Eğer dijital dünyada var olmak istiyorsanız içerik pazarlama ölçümleme yöntemleri sizin için büyük bir öneme sahiptir. Hangi şartta olursa olsun bu verilere dayanarak çok daha ilerilere atılmanız da gerilemeniz de mümkün. Bu yöntemleri doğru bir biçimde kullandığınız sürece ise başarı yolun sonunda sizi bekleyen şey olur.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?