İçerik Dağıtım Stratejileri Belirlemenin Önemi

İçerik Dağıtım Stratejileri Belirlemenin Önemi

Bir fikri bulma, ürüne dönüştürme kadar onu sunma kanalları da ticaretin en özen isteyen konularından biridir. Dijital dünyada tüm bu kanalların belirlenmesi ve amaca daha net ulaşılması için içerik dağıtım stratejileri kullanılır. Stratejiler, içerik pazarlamasının en önemli ayaklarından birini oluşturur. İçerik pazarlaması, metinden, videoya, e-kitaptan sosyal medya paylaşımlarına kadar geniş bir alanda yürütülür. Fakat bu yöntemin bodoslama yapılması imkansızdır.

Sektöre, talep miktarına, ilgi alanına, lokasyona kadar pek çok değişken yöntemin içinde yer alır. Yani üretimle dağıtımın bir bütünlüğe sahip olması şarttır. Aksi taktirde neyi nasıl üreteceğiniz, kime nasıl sunacağınız, neyi amaçladığınız muğlakta kalır. İçerik dağıtım stratejileri tüm bu bulanıklığı siler, ürünün doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiye ulaşmayı sağlar. Bu nedenle bu stratejilerin belirlenmesi ve doğru uygulanması son derece önemlidir.

İçerik Dağıtım Stratejileri Nedir?

İçerik Dağıtım Stratejileri Nedir?

Hedef kitleye ulaşım içerik pazarlamasının temelini oluşturur. Belirlenen kitleye, belirlenen içerik türleriyle ulaşım önemlidir. Kitleye etkileyici şekilde ulaştığında istenilen ticari hedefe ulaşım da kolaylaşır. Bu kolaylığı sağlayabilme için de içerik dağıtım stratejileri kullanılması gerekir. Peki bu terim neyi ifade eder?

Bir işletmenin hedef kitleye ulaşma için doğru içerikleri oluşturmasını, onları doğru şekilde sunmasıdır. Bunun için farklı içerik türleri ve farklı ulaşım kanalları kullanılır.

Bu stratejilerin içinde içeriğin yazılı mı video mu olacağı, sosyal medyadan mı, web sayfasından mı ulaşacağı gibi konular yer alır. Bu stratejilerin belirlenebilmesi için sırasıyla şu verilere ihtiyaç vardır;

 • Hedef kitle
 • Talep
 • İçerik türü ve sunum şekli
 • Ulaşım kanalları

Yani doğru içerik dağıtım stratejileri belirlenebilmesi için öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. O kitlenin talep ettiği içerik türünü tespit etmelisiniz. Kitleniz ne tür içerikleri daha kolay tüketiyor? Örneğin gençlere hitap ediyorsanız videolu içerik tercih edebilirsiniz. Ya da daha sabırlı kullanıcılar için detaylı bir kılavuz hazırlayabilirsiniz. Fakat bunları nasıl sunacaksınız? Doğru tasarım, anlaşılan bir dil ve doğru planlama ile… İşlem bununla da bitmiyor. Stratejilerin belki de en önemli bölümü olan ölçme ve değerlendirme yapmalısınız. Bu çıktılar stratejilere yeni hatlar belirlemenize yardımcıdır.

Hedef Kitleyi Tanıyarak İçerik Oluşturma

Anahtar kelimenin içerik pazarlamanın en önemli noktası olduğu bilinen bir gerçek. Fakat içerik pazarlamanın anahtar kelimesi ise hedef kitledir. İçerik dağıtım stratejileri de bu anahtar kelime üzerinde yoğunlaşıyor. Hedef kitle, bir işletme için hayati bir önem taşıyor. Hedef kitlesi ile bütünleşebilen işletmeler büyük markalara dönüşebiliyor. Bu nedenle her işletmenin hedef kitlesini iyi tanıması kilit konumda.

Kitlenin iyi tanınması, onların ilgi alanlarının da bilinmesi anlamını taşıyor. İlgi alanlarına hitap edebilen içerikler, hedef kitle ile bir bağ kuruyor. Ayrıca bu bağ iletişimi güçlendiriyor ve marka değerine önemli bir katkı koyuyor. Ayrıca hedef kitleye odaklı içerikler arama motoru optimizasyonlarında da avantaj sağlıyor. Çünkü arama motorları alaka düzeyine çok önem veriyor. Hedef kitlenin arama sonuçları ile alakalı içerikler her zaman üst sıralarda yer bulabiliyor. Bu nedenle içerik dağıtım stratejileri için hedef kitlenin ne kadar tanındığı önemli bir yer tutuyor.

İçerik Dağıtım Stratejisinin Hedef Kitleye Etkisi

İçerik Dağıtım Stratejisinin Hedef Kitleye Etkisi

İnternetteki milyarlarca kullanıcı arasından doğru hedefe ulaşmanın sayısız avantajları vardır. Fakat bu ulaşımın bir plan ve strateji dahilinde olması gereklidir. Çünkü bu sayede hem hedef kitle hem de potansiyel müşteri ve kullanıcıya ulaşmak mümkündür. İçerik dağıtımını sağlayan stratejileri sayesinde kitlenin ilgisinin çekilmesi, marka bağlılığının yaratılması da olasıdır. Elbette tüm bunların satışlara yansıyacağı da unutulmamalı.

İçerik pazarlaması, hedef kitlenin taleplerinin karşılanması anlamını taşır. Bir strateji dahilinde talepleri karşılanan kullanıcılarda marka bağlılığı sağlanır. Özellikle ticarette uluslararası bir değer olan müşteri bağlılığı içerik dağıtımının bir strateji dahilinde yapılmasıyla sağlanabilir.

Bu tür stratejiler sayesinde marka ya da ürünlerle ilgili bir dil ve ton yakalanması da mümkün. Hedef kitlenin konuştuğu dile yakın, aynı tonlarda bakış açısı yakalamayı sağlar. İnsanlar beğendiği şeyleri paylaşmaktan zevk alır. Bu da çoğalmayı beraberinde getirir. Doğru içerik dağıtım stratejileri sayesinde kitlenin çoğalması mümkün hale gelir.

İçerik Dağıtım Kanalları

İçerik Dağıtım Kanalları

Artık, kitleleri etkileyebilmenin çok fazla yolu var. Arama motorları milyarlarca insanın ulaşmak istediği her şeyi saniyeler içinde getiriyor, sosyal medya kanalları her gün milyarlarca kullanıcıya hitap ediyor. Ulaşım kanallarının ve kitlenin bu kadar büyük oluşu pek çok işletmenin iştahını kabartıyor. Fakat öncelik milyarlarca kullanıcının içinden doğru stratejiyle, doğru kanalla hedef kitleye ulaşmaktadır.

Bunun için de kullanılabilen sayısız kanal yer alıyor. Özellikle bunlardan bazıları şöyle sıralanabiliyor;

 • Web sayfaları: Günümüz dünyasının en temel ulaşım araçlarından biridir. Doğru kullanıldığında harika bir iletişim aracına da dönüşüyor. Burada, blog yazıları, infografikler, videolar ve diğer içerik türleri kullanılabiliyor.
 • Sosyal Medya: Neredeyse bebekler dahil her kesime hitap eden bir sosyal platform mutlaka var. Siz de hedef kitlenizi belirledikten sonra doğru sosyal medya kanallarından birini seçmelisiniz. Ardından içerik dağıtım stratejileri dahilindeki ilgi çekici içerikleri paylaşabilirsiniz.
 • E-Posta: İnternetin icadından beri vazgeçilemeyen bu iletişim aracını stratejilerinize mutlaka dahil etmelisiniz. Çünkü bu kanal, müşterilere doğrudan ulaşılabilen ve etkili sonuçların alındığı bir yöntemdir.
 • Arama motoru optimizasyonu: Arama motorları da iyi bir içerik dağıtım kanalıdır. Web sayfanız ile paralel kullanıldığında etkileşimi yüksek sayılar mümkündür. Bunun için arama motoru optimizasyonuna yani sitenize önem vermelisiniz.
 • Video siteleri: Her türlü videonun paylaşımının yapıldığı video siteleri dev bir platforma dönüştü. Günümüzün en iyi etkileşim alan içeriklerinin videolar olduğu düşünüldüğünde bu kanalı da mutlaka kullanmalısınız.
 • Podcast’ler: Çok fazla ses dosyası paylaşılabilen sistem var. Bu nedenle podcast içerik kanallarını kullanabilirsiniz.
 • Influencerler: Son dönemin en etkili pazarlama yöntemi olan influencerleri içerik dağıtım stratejileri içine dahil etmelisiniz.

İnternette hedef kitlenin nerede olduğunu keşfetmek içeriğin dağıtımının yapılmasını kolaylaştırır. Kalabalık bir mecra olan internetin farklı platformlarında yer alan insanlara ulaşmak için marka ya da firmanın da pek çok yerde var olması gerekir. Dağıtım noktası olarak kullanılan her alan zamanla marka için bir mağazaya dönüşür ve içeriklerin doğru stratejiler ile daha fazla insana ulaşmasını sağlar.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?