İçerik Başlıklarında Clickbait’ten Uzak Durun!

Clickbait Ne Demek?

Kandırılmayı kimse sevmez, değil mi? Ama bazı durumlarda merak duygumuzun da önüne geçemeyiz. İşte meraka dayalı tıklamayı ve kullanıcıları yanlış yönlendirmeyi baz alan clickbait, bu durumlardan birisidir. Peki, clickbait ne demek? Nasıl işliyor? Daha da önemlisi Türkçeye “tık tuzağı” adıyla çevirdiğimiz bu uygulama, sitenize nasıl zarar verir? Neden tık tuzağı kullanımından uzak durmanız gerektiğini konunun detayları ile içeriğimizde bulabilirsiniz.

Clickbait Ne Demek?

İçerik Başlıklarında Clickbait'ten Uzak Durun!

İnternet kullanıcılarını çeşitli video, görsel ya da haber başlığı ile tıklamaya teşvik eden yanıltıcı bağlantılara clickbait adını veriyoruz. Peki, neden tık tuzağı deniyor bu uygulamaya? Sebebi esasında oldukça basit. Çünkü kullanıcıları yanıtlatan ve tıklamaya teşvik eden çekici başlıkların altında aslında aradığınız şeyleri bulamıyorsunuz. Tıklama tuzağı başlıkları, çoğunlukla merak duygunuzu hedef alır. Nesnel gerçeklikten sizi uzaklaştırarak ilginizi bu başlığa çeker. Ancak maalesef söz konusu başlığa ya da görsele tıkladığınızda, gittiğiniz sayfayla bir ilişkisi olmadığını görürsünüz. İşte bu; tık tuzağıdır.

Clickbait (Tık Tuzağı) Nasıl Çalışır?

Tık Tuzağı

Sansasyonel bir içerik dilinin hâkim olduğu, başlığıyla içeriğinin uyuşmadığı tık tuzaklarında amaç; görüntülenme ve tıklanma oranlarının artmasını sağlamaktır. Başlık dili, kullanıcı merakına hitap ettiği için tıklanma oranları yüksektir. Ancak tıklama sonrası beklenmeyen bir içerikle karşılaşan kullanıcıda büyük bir hayal kırıklığı oluşur.

Tık tuzağı kullanan sitelerin genel olarak beklentileri; daha fazla tık, geri dönüşüm ve reklam parası almaktır. Ancak bu tarz uygulamalarda, kullanıcı deneyimi önemsenmiyor. Dolayısıyla kullanıcılarda bir güvensizlik ortaya çıkıyor. Aynı tıklamayı tekrar yapmamaya karşı temkinli davranıyorlar. Daha da kötüsü söz konusu siteyi, internetteki sorgulamalarında artık tercih etmiyorlar. Bu durumda clickbait yapan sitelerin itibar kaybı yaşaması muhtemel son oluyor.

Clickbait Neden Sitene Zarar Verir?

Tık Tuzağı

Çoğu marka tık tuzağını başarılı bir araç olarak görürken maalesef dezavantajlarını ve siteleri için zararlarını göz ardı ederler. Ancak bu uygulama, marka tanınırlığını büyük ölçüde zedeleyici etki gösterir. Kullanıcı güvenini kırar. Bilmeniz gereken nokta ise dijitalde müşteri güveni kazanmak zordur. Ancak müşteri güvenini zedelediğiniz zaman bunu geri çevirmek çok daha zordur. Bu yüzden tık tuzağı sitelere büyük ölçüde zarar veren bir uygulamadır. Aynı zamanda marka değerini düşürür. Başlıca zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tıklama tuzağı ile sitenize ziyaretçi çekmeye çalışırken marka değerinizi zedelersiniz. Dijitalde büyümek ve arama motorlarında yükselmek isteyen markalar için bu elbette son derece olumsuz bir durumdur.
  • Bu uygulama ile kısa sürede hızlı bir şekilde ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. Ancak uzun vadede bakacak olursak site kalıcılığınız uzun sürmez. Çünkü kullanıcılar bir süre sonra bu tuzağa düşmeyecekler ve sitenizi tercih etmeyeceklerdir.
  • Kullanıcı tepkisi çekebilirsiniz. Özellikle sosyal medya platformları üzerinden siteniz için karalama kampanyaları başlatılabilir. Dolayısıyla sizi tanımayan internet kullanıcılarının gözünde bile değer kaybı yaşarsınız.
  • Sitenizin güvenilirliğini sarsar.

Bu nedenlere bağlı olarak clickbait başlıklardan uzak durmayı tercih etmelisiniz.

Site Trafiğinizi Arttırmak için Ne Yapabilirsiniz?

Site Trafiğinizi Arttırmak için Ne Yapabilirsiniz?

Tık tuzağı uygulamasını birçok sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak için tercih ettiğini yukarıda belirttik. Ancak bunu kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde dijitalde markanızı büyütmeniz ve gelişmeniz maalesef mümkün olmayacaktır. Tık tuzağı; kullanıcı güveni, marka değeri gibi önemli konularda sizi olumsuz etkiler. Peki, bu durumda site trafiğini arttırmak için ne yapmalısınız? Hangi yöntemler ile kullanıcılarınızın güvenini sarmadan ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz?

Öncellikle kullanıcılarınızda güven inşa etmelisiniz. Bir marka değeri ve tanınırlığı elde etmenin en sağlıklı yolu budur. Bunun için atacağınız ilk adım zengin içeriklerle sitenizi beslemek olmalıdır. Etkili bir içerik stratejisi ile hem kullanıcılarınızın hem de arama motorlarının gözünde değer kazanırsınız. Doğru bir planlama sayesinde site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca bu clickbait’te olduğu gibi bir anda yükselip sonradan düşüşe geçmenize neden olmaz. Böylelikle sağlıklı bir kalıcılık inşa edebilirsiniz.

Unutmayın ki dijitalde daha fazla kullanıcıya ulaşmak için öncellikle hedef kitlenizi tanımalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Tık tuzağı gibi uygulamalar uzun soluklu bir başarı elde etmenizi sağlamaz. Üstelik geri dönüşü olmayan bir kayıp yaşamanıza bile neden olabilir. Bu kapsamda hem markanıza hem de kullanıcılarınıza değer verdiğinizi ürettiğiniz kaliteli içeriklerle gösterebilirsiniz. Yaratıcı ve ilgi çekici konularla beslediğiniz web sitenizin kısa süre içerisinde ziyaretçi sayısında artış yaşadığını gözlemleyebilirsiniz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?