Hızlı Google Index Almak için İçerik Önemli mi?

Google hızlı index alma ve içerik arasındaki ilişki

“İçerik tüm dijital pazarlamanın atom parçacığıdır”. Dijital dünya profesyonellerinden kabul edilen Rebecca Lieb’in söylediği bu söz, reklam dünyasının duayenleri tarafından kabul edilmiş olmalı ki dijital reklam çalışmaları sürekli geliştirilmektedir. Örneğin arama motorlarının kullanıcılarına doğru sonuçlar verebilmek adına yaptığı Google index de bu çalışmalardan biridir.

Şayet benim gibi bir sizin de bir web sayfanız varsa, marka bilinirliğini hızlı ve ekonomik olarak artırmak için yollar arıyor olabilirsiniz. O zaman Google indexleme kriterlerini yerine getirmeniz gerektiğiniz söylemek isterim. Bir nevi indexlemenin sesine kulak kabartmalı ve web sitenizdeki içerikleri buna uygun hazırlamalısınız. Ama bunu sağlayabilmek için öncelikle indexlemenin ne olduğu ve sıralamaya girebilmek için ne yapmak gerektiğini bilmeniz şarttır. Bu yazımızda Google indexle de yer almak için yaptığım araştırma ve çalışmalar ile ilgili deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Şayet merak ediyorsanız yazıma Google index tanımını yaparak başlıyorum.

Google Index Alma Ne Demek?

Web sayfanızın, arama motorları tarafından bilinen tüm web sayfalarının listelendiği Google index içerisinde yer alması oldukça önemlidir. Çünkü aksi takdirde siteniz Google veri tabanında yer alamaz. Yani arama motorları sonuç sayfası olan SERP’te yer alamazsınız. Özetle kullanıcılar sizin ürün veya hizmetinizle ilgili bir arama yaptığı zaman sonuçlarda, rakiplerinizin web siteleri ile birlikte listelenmezsiniz. İşte Google index alma, arama motorlarının tüm web sitelerini listelediği listede yer almanızdır.

Google arama motorları üzerinden kullanıcılara ulaşmak istiyorsanız web sayfanızın bu indexlemeye girmesi şarttır. Google’ın dünyada en fazla kullanılan arama motorlarından biri olduğunu düşündüğümüzde Google index almanın önemini daha iyi kavrayabilirsiniz. Bu listeye girmediğinizde aramalarda üst sıralarda yer almayı bırakın arama sonuçlarında bile hiçbir şey şekilde görünmezsiniz. Ancak sizin web sitesi adresiniz taranırsa çıkarsınız. Yani Google aramaları kaynaklı potansiyel bir müşteri yakalayamazsınız.

Google Index Alma Yöntemleri Neler?

Google index alma yöntemleri neler?

Çoğu kişi için Google index alma karmaşık ve çözülmesi zor bir süreçtir. Özellikle bu listeye girmenin önemini kavrayanlar için en kısa zamanda sağlanması gereken bir koşul olduğu düşünüldüğünde bu daha da zorlaşır. Ancak bazı kullanıcı dostu araçlar ile sağlanması imkansız değildir. Basit ve yaygın olarak yapılan Google index yöntemlerini merak ediyorsanız şu şekilde sıralayabilirim;

 • Sosyal medya optimizasyonu:Web sitenizde paylaştığınız içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, ziyaretçilerin sayfanızı hızlıca ziyaret etmesini sağlar. Böylelikle arama botları sayfanızı daha hızlı keşfeder.
 • Backlink çalışması:Ziyaretçi sayısı artırmak için bir web sitesine backline çalışması yapmanız aramalarda sizi öne çıkartır.
 • Görsel alt metinleri:İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin alt metin açıklamalarının odak anahtar kelimelerden oluşması, aramalarda öne çıkmaya yardımcı olur. Dolayısıyla Google index içerisinde yer alma şansınız artar.
 • Meta açıklaması: İçerik veya web siteniz hakkındaki özetler olan metaların doğru formda olması ve anahtar kelimelerden oluşması gerekir.
 • H1 başlık düzenlemesi: Anahtar kelimelerden oluşan doğru başlık düzeni, web sitenizin arama motorlarında listelenmesinde etkili bir çalışmadır.
 • SEO uyumlu URL: SSL sertifikalı ve anahtar kelimelerden oluşan URL seçimi, web sitenizin görünürlüğünü artırır.
 • Anahtar kelime seçimi: Düşük rekabet içeren anahtar kelime seçimleri, web sitenizin aramalarda daha hızlı ve üst sıralarda yer almasını sağlar.
 • İstikrarlı ve doğru içerik çalışması: Arama motoru algoritmalarının keşfedeceği kriterlerde içeriklerin istikrarlı olarak yayınlanması gerekir.
 • Site hızı optimizasyonu: Site hızı en önemli Google indexalma çalışmalarından biridir. Sitenizin hızını test ederek gereken düzenlemeleri yapmanız oldukça yararlıdır.
 • Sitenin güncelliği: Sitenizin eklentileri, içerik yayını ve sertifikaları ile güncel tutulması etkili bir görünürlük çalışmasıdır.
 • Pingleme: Pingleme sorunlarınızı çözerek içeriklerinizi yayınladığınız an arama motorları tarafından ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Site haritası:Site içeriklerinizi en hızlı biçimde arama motorlarına aktarmak istiyorsanız site haritası oluşturmak en etkili yoldur.

Yukarıda sıraladığım index alma yöntemlerini geliştirilen araçlar ile yapabilirsiniz. Ancak bir işin uzmanının size zaman, verimlilik ve ekonomiklik açısından avantajlar sunacağı bir gerçek.

Index Almada İçerik Yazmanın Önemi Nedir?

Web sitenizin Google index listesine eklenmesi ve veri ambarlarına kaydedilmesi için içerik çok önemlidir. Çünkü SEO kriterleriyle doğru yazılan bir içerik, botların analizinden başarıyla geçebilmektedir. Bunun anında bu botlar taradıkları her web sitesinin site yapısı, içerikleri, görselleri, anahtar kelimeleri gibi birçok kriteri aynı anda gözden geçirir. Analiz sonucu ise sağlanan verilerle dizine eklenmektedir. Ardından ise kullanıcılara sunulmaya hazır hale getirilmek üzere veri tabanına depolanmaktadır.

Şayet web sitenizde yayınladığınız içerik yüksek kaliteli ise indexte yer alabilirsiniz. Bunun yanında şayet sayfanızda düşük performanslı içerikler varsa kaldırmanız yararlı bir yaklaşımdır. Böylelikle Googlebot sayfanızdaki kaliteli içeriklere odaklanabilmektedir. Nitekim SEO kurallarına uygun, anlam bütünlüğü olan, özgün, doğru anahtar kelimelerin kullanıldığı ve dikkat çekici bir içerik kalitelidir. Kaliteyi de hem Google arama motorları algoritmaları, hem de kullanıcılar sever. Ve sayfanızın trafiği artar

Nasıl Hızlı Index Alırım?

Nasıl hızlı index alınır?

Nasıl Hızlı Index Alırım?

Web sitesi sahipleri Google index içerisinde hızlı olarak yer almak ister. Böylelikle hedefledikleri web sitesi trafik dönüşümüne kavuşabilir ve satışlar gerçekleştirebilirler. Özellikle web siteniz yeniyse listeye girebileceğiniz hızlı çözümler ararsınız. Google arama motoru sonuçlarında hızlı yer almanızı sağlayabilecek yöntemleri şu şekilde sıralayabilirim;

 • Sosyal profillerinizi Google index için optimize etmek.
 • İçeriklerinizi index’e göre optimize etmek.
 • Arama motorlarına web sitenizin ismini kaydetmek.
 • Google Analytics’i kullanmak.
 • Site haritanızı oluşturmak ve Google webmaster’a kaydetmek.
 • İç linkleme yapmak.
 • Dizine ekleme API’sini kullanma
 • Google search console Url denetimi yapmak

Hızlı Google index girme yöntemleri artırılsa da en etkili olan teknikler yerini korumaktadır. Bunlardan biri ve en etkilisi içeriklerdir. Doğru ve kaliteli içerik hazırlayan bir editör veya ajans ile çalışmanın önemi de tam manasıyla burada yatar.

Index Almak İçin İçerikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli ve istikrarlı içerik marka ve site bilinirliğinize değer katan çalışmalardır. Googlebot  İçerik çalışmasının başarılı olması açısından sosyal medyada paylaşılması da etkisini artıran bir adımdır. Ancak SEO dostu bir içerik almanız şarttır. Böylelikle index alabileceğiniz içerik  çalışmaları yapabilirsiniz. Şayet index almak için içerikte nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız yardımcı olmak için deneyimlerinden çıkardığım tüyoları şu şekilde sıralayabilirim;

 • İlgi çekici bir içerik hazırlamalısınız. Bunu sağlamanın ilk yolu hedef kitlelerinize hitap edecek içerik hazırlayarak başarabilirsiniz.
 • İçeriklerinizi periyodik olarak yayınlamanız gerekir.
 • Doğru anahtar kelimeler seçmeli ve dağılımını arama motorlarının istediği kriterlerde yapmalısınız.
 • İçeriğinizin başlık düzeni ve kurgu düzeninin, arama motorları algoritmalarına girecek şekilde olması özen göstermelisiniz.
 • Site ziyaretçilerini sıkmayacak bir dil kullanmalısınız.
 • İçerik ile alakalı ilgi çekici görseller kullanmaya çalışmalısınız.
 • Link vererek içeriğinizi zenginleştirmelisiniz.
 • Hazırladığınız metnin doğru ve güncel bilgiler vermesine özen göstermelisiniz.

Dünya nüfusunun % 60.1’lik kısmının internet % 67.1’lik kısmının ise mobil araç kullandığını düşündüğümüzde, doğru içerik yayınlamanın önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Beraberinde de  içeriklerin işinin uzmanı bir ajans veya editörden yardım alarak hazırlanması daha fazla önem kazanır.

Özetle; çok hızlı gelişen çevrimiçi büyüme, yine çok hızlı içerik tüketimine neden olur. Google index içerisinde yer almak dünya çapında bilinirlik sağlamada en hızlı yoldur. Nitekim günümüzde bir firma veya markanın s başarısında etkili bir adımdır. Önceleri olsa da olur olmasa da olur bu reklam aracı, günümüzde bir zorunluluktur.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?