Hakkımızda Yazısı Nasıl Oluşturulur?

Hakkımızda Yazısı Nasıl Oluşturulur

Web sitelerini ziyaret edenlerin birinci kaynaktan firmaya dair bilgi edindikleri hakkımızda yazısı ikna edici olmalıdır. Çünkü herkesin zamanı çok ama çok kıymetli. Bunun yanında kimse kendini bile tanıtamayan bir firmadan hizmet veya ürün satın almak istemez. Nitekim yaptığı işin kıymetine, kalitesine ve önemine vakıf olmadığını veya özen göstermediğini düşünür. Peki günümüz dünyasında marka bilinirliği için hayati bir rol oynayan internetin gözbebeği hakkımızda yazısı nedir, nasıl yazılır? Bu içeriğin dili nasıl olmalıdır?

Hakkımızda Yazısı Nedir?

Hakkımızda Yazısı Nedir

Kurumsal bir firma açısından çok önemli bir içerik türü olan hakkımızda yazısı; kısaca o kurumun künyesidir. Tarihçesi, hizmetleri, faaliyet alanı, misyon ve vizyonunu tanımlayan bir yazıdır. Genellikle kurumsal bir dil ile samimi olarak kendini tanıttığı bir sayfadır. Bu yazı, ayrıntılı olarak firmanın hedef kitlesine kendisini tanıtma imkânı sunar. Güçlü ve doğru hazırlanmış bir hakkımızda yazısı geri dönüşüm oranlarını artırmaya yarar.

İyi hazırlandığında hakkımızda yazısı çok güçlü etkilere sahiptir. Öncelikle web sitesine gelen müşteri adaylarına güven verir. Markanın kullanıcı tarafından içselleşmesini sağlarken dolayısıyla müşteriyi ürün veya hizmet alışverişi yapma yolculuğuna sokar. Dolayısıyla bu içerik tek başına bile web sitesi geri döşüm trafiği oranını artırır özelliktedir. Özetle iyi hazırlanmış bir hakkımızda yazısı firmaya kayda değer katkılar sunarak sürdürebilir bir başarı sağlar.

Hakkımızda Yazısının Önemi ve Sağladığı Faydalar

Hakkımızda Yazısının Önemi ve Sağladığı Faydalar

Bireysel ilişkilerinizde kendini iyi ifade eden yeni karşılaştığınız biri hakkında ne düşünürsünüz? Bu soruya verilen cevapların büyük bir kısmı daha pozitif yaklaşıldığı ve ileride tanımak için fırsat verildiği yönündedir. Web sitelerinin hakkımızda yazıları da aynen böyledir. Çünkü web sitesini ziyaret eden her kullanıcı geleceğin müşteri adayıdır. Hakkımızda yazısı kısmını okuyunca şayet içselleştirebiliyorsa ürünler, hizmetler veya blog gibi diğer bölümleri ziyaret etmeye değer bulur.

Bunun yanında hakkımızda yazısı sadece ürün veya hizmet satışı yapılması amacıyla kurulan web siteleri için de önem arz etmez. Bir blog hakkımda yazısı da ne amaçla kurulmuş olursa olsun web sitesi için önemlidir. Bilgi veya hobi içeriklerini meraklıları ile buluşturan bir web sitesinin sahibinin kim olduğu, eğitimleri, bu sayfayı açma sebebi önemlidir. Çünkü herkes ne anlamda olursa olsun zaman ayırdığı bir şeyin mahiyetini merak eder. Değerli olup olmadığını önce bir tartar; güven veriyorsa yola devam eder.

Hakkımızda yazısı web sitelerine birden çok katma değer sağlarken, kullanıcıları şu şekilde yönlendirir:

 • Hakkımızda yazısı iyiyse ziyaretçiler e-mail veya bültene yönlenir.
 • Firmanın ürün veya hizmetine dair detaylı bilgi talebinde bulunur.
 • Markanın güncel hizmet veya ürünlerinden satın alır.
 • Web sitesinde var olan kaynaklardan yararlanabilir veya indirebilir.
 • İletişim bilgilerini alarak direkt irtibata geçer.
 • Rakipleri ile kıyaslarken öncelik verir ve değerlendirme sonrası siparişe yönlenir.

Tüm yararları göz önüne alındığında hakkımızda yazısının üzerinde dikkatli çalışılması gereken bir içerik olduğu anlaşılabilir. Çünkü nihayetinde ziyaretçilerin firma yararına birçok aksiyon almasına bir tetikleyici olabilir. Dolayısıyla geri dönüşüm oranlarını artırır. Nitekim bunu sağlamasından en büyük avantajı ziyaretçiye; onun istek, ihtiyaç ve zevklerine hitap ettiği hissi verecek güven telkin etmesidir.

Hakkımızda Yazısı Örnekleri

Hakkımızda Yazısı Örnekleri

Birbirinden farklı amaçlara yönelik kurulmuş olan web sitelerinin hemen hemen hepsinde genelde bir hakkımızda yazısı vardır. Dolayısıyla sayı olarak on binlerce hatta yüzbinlerce hakkımızda yazısı örnekleri vardır denilebilir. Klasik olarak vizyon, misyon ve özgeçmiş gibi bölümlerden oluşan bu içerik, genelde çok uzun değildir. Kısa ve öz olarak ziyaretçiyi sıkmadan firmanın kendini tanıtma fırsatı yakaladığı bir yazıdır.

Web sitenizin hakkımızda yazısı için örnek bir çalışma yapılmasını istiyorsanız, öncelikle bazı konularda karar vermeniz gerekir. Mesela:

 • Bu bölümde yer almasını istediğiniz bilgiler nelerdir?
 • Ne kadar detaylandırmak istiyorsunuz?
 • Yapılandırmasının nasıl olmasını istiyorsunuz?
 • Bu bölümde resim olsun istiyor musunuz?
 • Yazım şekli ve yapısı firmanızın ruhunu yansıtacak mı?
 • Eklemesini istediğiniz fotoğraflar hangileri?
 • Bu bölümde firmanız veya ürünleri ile ilgili video eklemek ister misiniz?
 • Hakkımızda yazısı bulunan bölümü diğer sosyal medya kanallarına bağlayacak mısınız? Bunu hangi yoldan yapacaksınız?

Yukarıda da değindiğimiz gibi hakkımızda yazısı örnekleri oldukça zengindir. Ancak bazı durumlarda bu yazılar farklı sebeplerden dolayı istenen trafik akışını sağlamaz. Hatta web sitesi dizaynı için çok fazla emek ve bütçe ayrılmasına rağmen hedeflenen etkiyi yakalayamayanları sayısı da azımsanacak gibi değildir. Başarısız olarak tanımlanan bu örneklerin genelde bu duruma düşmesinin birkaç sebebi vardır. Bu sebepler:

 • Marka diline uyumsuz hazırlanmış olması.
 • Zayıf bir metin şeklinde üstünkörü düzenlenmesi.
 • Markaya uyumlu unsurlar içermemesi.
 • Web sitesi tasarımın genel itibariyle markaya uygun olmaması.
 • Samimiyetten uzak olması.
 • Sadece bilgi vermeye odaklanarak hazırlanması.

Eğer web sitenizin verdiğiniz emek ve masrafa değer olmasını istiyorsanız hakkımızda yazısı konusunda profesyonel bir içerik uzmanından yardım almalısınız. Aynı ilk defa görüştüğünüz ve elini sıktığınız bir kişinin size güven vermesini istediğiniz gibi siz de web sitenizle güven telkin etmelisiniz. Ziyaretçilere güven vermelisiniz ki sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilin. Ziyaretler ise detayları araştırmaya, ürün veya hizmet sayfalarını gezmeye ve alışverişe bu sayede teşvik olabilirler.

Blog Hakkımda Yazısı Örneği

Kişilerin düşüncelerini, hobilerini, duygularını aktardıkları web günlüğü tarzı içeriklere blog denir. Her yaştan ve ilgi alanında sayıları milyonları bulan blog yazarına rastlamanız mümkündür. Bir nevi halka açık günlük tarzı yazılan bu içeriklerdeki blog hakkımda yazısı da hedef kitleye ulaşmak için önemlidir. Çünkü ziyaretçileri okumaya ikna eden, davetkar ve güven telkin etmesi ilk adımı oluşturur.

Blog hakkımda yazısı firma sitelerine göre daha samimi, yerine göre espritüel ve konuşma tarzı şeklinde hazırlanabilmektedir. Şayet mizahi bir dille yazılmışsa çok hassas bir şekilde hazırlanması şarttır. Çünkü mizah keskin bir bıçak gibidir. Ziyaretçilerin yazılarla kendisini içselleştirebileceği kendinden bir şeyler bulacağı samimiyette olması gerekir. Ancak aşırıya gidildiğinde basit olarak algılanabilir. Bu yüzden bu tarzda bir üslup asla kullanılmamalıdır.

Kurumsal web sitesi hakkımızda yazısı ile kıyaslandığında daha rahat bir üslupla hazırlanması blog hakkımızda bölümlerini bir kıstasa bağlamayı zorlaştırır. Ancak her ne kadar özel bir üslubu olsa da yine de kişinin kim olduğu, eğitimi, tecrübesi, web sitesini açmasının nedeni, hedefleri vb. bilgileri içermesi gerekir. Aksi takdirde sadece ilgi duyduğu için hiçbir temele yani eğitim ve tecrübeye dayandırılmayan duygu ve fikirler pek ilgi görmez. Özetle blog sayfanız hedef kitleye ulaşmaz.

Firma Hakkımızda Yazısı Örneği

İkna etmek! Hangi amaca hizmet ederse etsin ikna etmek bir “toplumsal etkileme” tekniğidir. Firma hakkımızda yazısı da simgesel veya akılcı yollarla firmanızın ürün veya hizmetlerini ziyaret etmeye ikna etmek için atılan ilk adımdır. Amacın web sitesinin trafiğini artırmak olduğu düşünüldüğünde bu uğurda kullanıcıyı bir nevi tatlı bir zorlamadır. Sınırında yapıldığında bu zorlama tekniği ilgi çekici hale gelir. Ancak aşırı durumda tam tersine sonuçlar verir. İşte firma hakkımızda yazısı örneği bu tatlı çizgide duracak bir üslupta olmalıdır.

Hakkımızda yazısı firmaya dair bir duruş sergilerken bu bir nevi internetteki kimliğinizdir. Sunduğunuz hizmet veya ürünler, çalışanlarınız hakkında temel bilgiler yer almalıdır. Bunun yanında, tecrübeniz, rakiplerinize göre farklarınız, kuruluş hikayeniz, şirketinizin temel değerleri ve kurum kültürünüz de bu yazıda yer almalıdır. Özet geçilen bu bölüm bir solukta ziyaretçiyi düşündürmeli ve web sitesinde gezinmesi için ikna etmelidir. Bu yüzden etkileyici bir üslupta yazılmalıdır. Dünya devi işletmelerin hakkımızda sayfasını okursanız tabiri caizse “call to action” etkisi yaratır. Ziyaretçinin firma hakkındaki açlığını bir çırpıda dindiriverir.

Hakkımızda Yazısı Nasıl Yazılır?

Hakkımızda Yazısı Nasıl Yazılır?

Üst bölümlerde kurumlara sağladığı katkılardan dolayı öve öve bitiremediğimiz hakkımızda yazısı bazen hak ettiği değeri bulamıyor. Oysa günümüz dünyasında herkesin elinde bir telefon olduğunu düşünürsek, pazarda var olmanın tek yolu web sitesine gereken değeri vermek. Bunun da yolu güçlü ve ikna edici bir hakkımızdaki yazısı hazırlamaktan geçer. Bu durumda hakkımızda yazısı nasıl yazılır? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

İkna edici ve doyurucu bir hakkımızdaki yazısı için öncelikle temel şu soruları cevaplamanız gerekir:

 • Firmanızın kuruluş hikayesi nedir?
 • İşinizin kısaca tanımı nedir?
 • Ürün veya hizmetlerinizi özel ve rakiplerinizden farklı kılan özellikler nelerdir?
 • Markanızın inanç ve değerleri nelerdir?
 • Potansiyel müşterilerin sizi tercih etme sebebi sizce nedir?
 • İşinizi yaparken nelere önem verirsiniz?
 • İşinizi nasıl yapıyorsunuz?

İçerik hazırlanırken sadece firma hakkında bilgi veren bir içerik olmaması gerektiği bilinmelidir. Çünkü aynı zamanda ziyaretçilerin marka ile duygusal bağ kurabilecekleri bir yazı olmalıdır. Böyle olduğu sürece potansiyel müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılayabileceği güven hissini verir. Trafik sağlayıcı, eksiksiz, etkileyici ve kullanıcı dostu bir içerik doğru olarak tanımlanır. Doğru bir hakkımızda yazısı için bazı adımların atılması gerekir. Bu adımlar ve püf noktalar şu şekildedir:

 • Hakkımızda bölümünün açık, net ve bir o kadar sade bir tasarımla hazırlanması gerekir. Bu bölümü ziyaretçi kolayca bulabilmelidir. Aksi takdirde web sitesini gezmeye devam etmez.
 • Şirket kültürünün mihenk taşı olan değerleri, misyon ve vizyonu gibi unsurlara yer verilmelidir. Çünkü müşteriler için firmanın değerleri önemlidir, dolayısıyla öğrenmek ister.
 • Firmanın fark yarattığı noktalara değinilmesi gerekir. Ürün veya hizmetin neden öne çıktığı kısa ve ilgi çekici bir şekilde potansiyel müşteriye aktarılmalıdır. Mesela ilk fikir nasıl doğdu, hangi aşamalardan geçilerek bu duruma gelindiği gibi kısa hikayeleştirmeler yapılmalıdır. Bu bilgi aktarımı yapılırken mütevazi bir üslupla anlatılması samimiyet açısından önemlidir.

Hakkımızda Yazısı ile İlgili Diğer Püf NoktalarHakkımızda Yazısı ile İlgili Diğer Püf Noktalar

 

Hakkımızda yazısı hazırlanırken ayrıca bu kısımlara dikkat edilmesi etkilerini artırabilmektedir:

 • Personeller hakkında kısa bir açıklama yapılması önerilmektedir. Böylelikle ekip ruhu hem çalışanlara hem de potansiyel müşteriye aktarılmaktadır. Personel açısından bu durum motive edici olurken, müşteriyi de olumlu yönde etkiler. Mesela tüm ekibin bulunduğu bir fotoğraf etkili olur.
 • Hakkımızda yazısı ilgi çekici bir şekilde kaleme alınmalıdır. Farklı başlıklar atılması dikkat çeker. Ancak anlamsız olması bir anda potansiyel müşteriye geri adım attırır.
 • Dil seçiminde öncelikle hedef kitle ele alınmalıdır. Mesela hedef kitleniz gençler ise biraz daha esprili bir üslup seçilmelidir. Şayet profesyonel ve yetişkinlere hitap edecekseniz resmi bir dil seçmenizde yarar var. Bunun yanında hangisini seçerseniz seçin kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız.
 • Şirketinizin başarı ve gelişmelerinden bahsetmelisiniz. Mesela doğru ve ilgi çekici veriler ışığında aldığınız ödüllerden bahsedebilirsiniz. Müşteride güven oluşturacak bu bilgilerde aşırı övünme tarzında bir üsluba asla yer vermemelisiniz.
 • Hakkımızda bölümünde video veya resim ile canlandırma yapabilirsiniz. Görsellerin daha hızlı algılandığı düşünüldüğünde bu dikkat çekici bir tarz yaratabilmektedir.
 • Abartılı, uzun ve sıkıcı cümlelerden kaçınmalısınız. Çünkü çok uzun metinler potansiyel müşterinizi kaçırabilmektedir.
 • İletişim bilgilerinizle ilgili kısa bir bilgi eklemelisiniz. Müşterilerinizin size rahatlıkla ulaşabileceğinize dair vurgu yapmalısınız.
 • Sosyal medya bağlantılarına dair ikonlar koymayı unutmayın. Çünkü sosyal medya platformlarından birine daha fazla ilgisi olan bir potansiyel müşteriyi bu sayede çekebilirsiniz.
 • Müşteri yorumları her zaman yeni müşterilerin ilgisini çeken bir bilgidir. Bu yüzden hakkımızda bölümünde kısa bir cümlede değinebilirsiniz.
 • Belirli aralıklar ile bu bölümü güncelleyiniz. Markanız hakkındaki olumlu gelişmelere ara ara yer vererek bu güncellemeleri yapabilirsiniz.

Özetle bir hakkımızda yazısı firmanızın veya sizinle ilgili ilk vurucu bilgileri vermesiyle eşsiz bir yol göstericidir. Doğru yazılan bir hakkımızda yazısı düşünemeyeceğiniz kadar büyük katkılar sağlar. Dünyaca ünlü SEO otoriterlerine göre bu içeriğin doğru hazırlanmasında iki temel vardır. Biri ziyaretçilerin neler bilmesini istediğiniz, ikincisi ise ziyaretçilerin firmanız hakkında neler öğrenmek istediğidir. İşte bunları göz önünde bulundurduğunuz takdirde hedef kitlenizi çekecek hakkımızdaki yazısının sağlam temellerini atmış olursunuz.

 

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?