Gamification (Oyunlaştırma) Tekniği ile İçerik Üretimi

Gamification (Oyunlaştırma) Tekniği ile İçerik Üretimi

Güçlü rekabet, her zaman yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına katkı sağlar. İşte oyunlaştırma tekniği de bu yaratıcı fikirlerden birisi olarak günümüz içerik pazarlama taktikleri arasında önemli bir yere sahip. Oyunlaştırma nedir derseniz bu kavramın gamification teriminden dilimize evrildiğini belirtmeliyiz.

Oyunlaştırma yöntemi, markalaşma sürecinizi desteklerken aynı zamanda daha fazla internet kullanıcısına ulaşmanızı sağlar. Esasında internet kullanıcıları üzerinde viral bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte elbette iyi bir içerik stratejisi ve kurgunun da şart olduğunu bilmeniz gerek.

İçerik pazarlama söz konusu olduğunda, ilgi çekici ve keyifli içerikler oluşturmanın birçok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Yeni nesil bir içerik pazarlama stratejisi olan gamification yani oyunlaştırma ziyaretçilerin dikkat süresini de oldukça arttırıyor.

Tüm dijital pazarlama tekniklerinde olduğu gibi burada da veriler ve çeşitli analizlerle yola çıkmalısınız. Böylece sizin için karanlık bir koridor gibi görünen ve ucunun nereye çıktığı belli olmayan bu yolu, doğru verilerle markanız için aydınlık hale getirebilirsiniz. Şimdi gelin tüm detaylarıyla gamification nedir bakalım.

Gamification Nedir?

Gamification (Oyunlaştırma) Tekniği ile İçerik Üretimi

Kullanıcı katılımını yükseltmek için kullandığımız gamification, kısaca oyun kuralları ve etkileşimlerini gerçek hayata taşımaktır. Oyun ile alakası olmayan bir alanda, bir iş sahasında oyun dinamiklerinden yararlanmayı ifade eder. Bu teknikle geliştireceğiniz uygulamalar sayesinde çok sayıda kullanıcının markanıza olan ilgisini yükseltebilirsiniz.

Gamification ile oyun dinamiklerini markanıza ya da özel bir ürününüze entegre edebilirsiniz. Marka sadakatini güçlendirmek için birebirdir bu noktada. Neden mi? Çünkü oyunlar hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde büyük bir etki alanına sahiptir. Özellikle online oyunlara yetişkinlerin gösterdiği ilgi kaçınılmaz bir gerçektir. Yetişkinlerin oyunlara ayırdığı zamanı göz önünde bulundurursak katılımı yükseltmesi bakımından oyunlaştırma içerik pazarlaması için güçlü bir strateji oluşturur.

Oyunlaştırma Yöntemi ile Nasıl İçerik Üretilmeli?

Oyunlaştırma Yöntemi ile Nasıl İçerik Üretilmeli?

Esasında oyunlaştırma tekniğini dijital pazarlamanın pek çok kolunda aktif olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte içerik pazarlamasına entegre etmek istiyorsanız arama motoru optimizasyonu (SEO), e-mail marketing (e-posta pazarlama) ve sosyal medya pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz.

İlk olarak teknolojinin sunduğu imkanları iyi analiz etmeli ve kullanmalısınız. Ayrıca birçok analize ve veriye de ihtiyacınız olacaktır.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Gamification; çeşitli ödüller, kuponlar kısaca kullanıcılarınızın ilgisini çekecek bir kurguda olmalıdır. Bu yüzden öncellikle ilgisini çekmek istediğiniz kitleyi belirleyin. Eğer bu adımı atlarsanız yaratmış olduğunuz gamification stratejilerinin markanızı hedeflediğiniz noktaya taşıması pek mümkün değil. Sonuçta ilk hedefiniz kullanıcı etkileşimi yakalamak olmalıdır.

Rakiplerinizin Stratejilerini Analiz Edin

Rakiplerinizin gamification çalışmalarını yakından takip edin. Hangi stratejileri ve teknolojileri kullandığını tespit edin. Burada rakiplerinizin başarı oranları önemli bir veri oluşturur sizin için. Aynı zamanda hangi ölçekleri kullandıkları, bütçe yönetimleri de size kendi yol haritanızı çıkartmanızda yardımcı olur.

Markanızı Analiz Edin – Kurgunuzu Gözden Geçirin

Rakipleriniz kadar kendi markanızı da tanıyor olmanız gerekiyor. Ancak bu sayede hedef kitleniz ile uyumlu gamification çalışmaları ortaya koyabilirsiniz.

Tasarladığınız kurgunun tüm aşamalarına hâkim olmalısınız. Sürece başlarken ve süreç içerisinde kitlenizi nasıl yöneteceğinizi biliyor olmanız gerekiyor. Bu yüzden öncelikle bir kontrol ekibiyle tüm detayları gözden geçirin. Böyleye sistemdeki eksikleri daha kolay şekilde tespit edebilirsiniz.

Açık ve Anlaşılır Olun

Gamification içeriklerinizde; açık, anlaşılır olun. Her şeyi takip etmesi kolay bir şekilde kurgulamanız gerekiyor. Sonuçta kullanıcılarınızın ilgisini çekmek isterken sıkılmalarını istemezsiniz değil mi? Kafasında karışıklığa yol açacağınız kullanıcıların ilgilerini kaybetmeleri durumunda hedeflediğiniz başarı oranını yakalamanız mümkün olmayacaktır.

Hedeflerinizi Belirleyin

Daha işin başındayken hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Oyunlaştırma tekniği ile neler elde etmek istiyorsunuz? Elde etmek istediğiniz kâr oranı ve site ziyaretçi oranı ne? Daha da önemlisi gamification tekniğini kullanıcı sadakatine nasıl çevirebilirsiniz? Bu çalışmayı kalıcı bir etki ve bir markalaşma süreci olarak inşa ederseniz çok daha uzun süreli bir başarı elde edebilirsiniz.

Teknolojinin Nimetlerinden Yararlanın

Söz konusu içerik stratejilerinizi oluştururken mutlaka teknolojiyle içi içe tasarılar oluşturun. Bu sürekli değişen ve rekabetin daima yüksek olduğu bir zeminde ayakta kalmanıza olanak sağlar. Özellikle arttırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojilerinden yararlanın. Teknolojik altyapınızı geliştirerek özelleştirilmiş tasarılar ortaya koyabilirsiniz.

Oyunlaştırma Yöntemi Hangi Ürünler veya Hizmetlerde Kullanılabilir?

Oyunlaştırma Yöntemi

Esasında bir sektör ve ürün sınırlaması yapmak oyunlaştırmanın genel çalışma prensibine aykırıdır. Bu tekniği doğru stratejiler geliştirerek istediğiniz alana uygun şekilde entegre edebilirsiniz. Burada önemli olan konu, doğru hedef kitle için doğru tasarılarla ve içeriklerle yola çıkmanızdır.

Gamification tekniğini en çok perakende sektörü, havayolu şirketleri ve turizm firmalarının kullandığını görüyoruz. Bu sektörler genelde oyunlaştırma tekniğini çeşitli rütbeler kazanma ve kuponlar elde etme kurgusuyla hayata geçiriyorlar.

Unutmamanız gereken nokta ise şudur; oyunlaştırma tekniği geliştirmeye ve yaratıcılığa açıktır. Yani illaki denemiş ve olumlu sonuç almış uygulamaları tercih etmek zorunda değilsiniz. Kendi markanız ve ürünleriniz için yaratıcı fikirler ortaya çıkarabilirsiniz. Zaten elde etmek istediğiniz marka sadakatinin kapılarını açan ilk adım da budur.

Oyunlaştırma Yönteminin Faydaları

  • Her şeyden önce insanların sevgisini ve ilgisini kazanırsınız. Bu da zamanla “lovemark” olarak büyümenizde markanıza katkı sağlar.
  • Marka ile tüketici arasında samimi bir bağ geliştirir. Bu da daha uzun vadeli ve sürdürülebilir bir iletişimin anahtarıdır.
  • Marka ve müşteri arasında gelişen samimi bağ, marka sadakatinin temellerini atar.
  • Daha kısa vadede daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz; tanınırlığınız artar. Çünkü bu tarz ilgi çekici uygulamalar insanlar arasında viral olma özelliğine sahiptir.
  • Müşterilerinize başarı ve rekabet güdüsünü harekete geçirir. Etkili gamification çalışmalarınız, insanların bu duygularına hitap edeceği için onların daimî olarak markanızla faaliyet içerisinde olmasını sağlar.

Oyunlaştırma stratejileri, kullanıcıların marka ile etkileşimlerini farklı bir boyuta taşır. Bu da doğal olarak satın alma davranışları üzerinde olumlu bir etki gösterir. Yani yüksek rekabet ortamında, rakiplerinizi geride bırakmanızı, satışlarınızı arttırmanızı ve marka sadakati kazanmanızı sağlayan bir çalışmalar bütünüdür.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?