Content First Design Neden Önemli?

Content First Design Neden Önemli?

İnternetin, insan hayatına kazandırdığı birçok terimin arasında belki de en önemlisi content first design, yani içerik öncelikli tasarımdır. Bu terim, kullanıcılar için, ‘kolay kullanım, eksiksiz deneyim, memnuniyet’ gibi şeyler ifade ediyor. Fakat bu tanım işletmeler için adeta hayati düzeyde bir tanımlama. Artık internette var olabilmenin temel taşının içerik olduğu pek çok kişi için aşikâr bir durum. Web sayfasının tasarımına içeriği almayı ifade eden bu terim de kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunuyor.

E ticaret sitelerinden, haber yayını yapanlara, blog sitelerinden, hizmet sektörüne kadar her alanda içeriğe ihtiyaç vardır. Content first design içeriğe uygun web sayfası ile kullanıcıya rahat, kolay ve istediğini istediği yerde bulabildiği bir deneyim sunmayı amaçlar. Bu aslında bir dükkanı dizayn etmeye benzer. Nasıl ki, doğal köy ürünleri satan bir işletmenin dekoru ile otomobil galerisininki farklı ise burada da aynısı geçerlidir. Çünkü içerik öncelikli tasarım ile kullanıcının istenilen ürün ya da hizmete odaklanması daha kolaydır. Peki bu bahsedilen kavramın detayları nelerdir? Hadi buna bir göz atalım.

Content First Design (İçerik Öncelikli Tasarım) Nedir?

Content First Design (İçerik Öncelikli Tasarım) Nedir?

İnternet, insanların hayatına girdi ve hızla evrimleşti. Fakat internetin temeli olan ‘kullanıcı trafiği’ içerik temeli etrafında şekillendi. En kaliteli ürünü satan değil, en iyi içeriği sunanlar bir adım öne geçti. E ticaret siteleri sadece dijital bir vitrin olarak işlevsiz kaldı. İnsanlar, ürünlerle birlikte bilgi de istediler. Ürünün çevreye etkisinden, tarihsel gelişimine kadar birçok bilginin yer aldığı içerikler, dijital pazarlamanın temelinde yer alıyor.

İçeriğe verilen bu önem, web sayfalarının tasarımlarını da etkiledi. Çünkü süslü sayfalarda büyüleyici fotoğraflarla yapılan satışlar artık eskisi kadar rağbet görmüyor. Hal böyle olunca da içeriğin çevresinde kullanıcının işini kolaylaştıran, her şeyin yerli yerinde olduğu tasarımlar kaçınılmaz oluyor. İşte content first design burada devreye giriyor.

Üstelik içerik öncelikli tasarım sadece web sayfası için de geçerli değil. Ürünün ambalajından broşürlerine, sosyal medya paylaşımlarından kataloglarına kadar bir bütünlük sağlanmalıdır. Tüm tasarımın içeriğe uygunluğu önemlidir. Örneğin, bir limon kolonyasının ambalajında leylak görseli kullanılamaz. Dolayısıyla içerik öncelikli tasarım, üründen web sayfasına kadar tüm süreçlerin, odağa içeriğin alınarak yapılmasıdır.

İçeriğin içinde yer alan satırlar kullanıcı ile buluşmadan evvel tasarımın içeriğin ne hakkında olduğuna dair ipucu vermesi içerik odaklı tasarımın özüdür.

İçerik Öncelikli Tasarımın Trafiğe Etkisi

İçerik Öncelikli Tasarımın Trafiğe Etkisi

Dijital pazarlama, özellikle veriye ulaşım konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bir işletme için de kullanıcı verilerini ve geri bildirimlerini doğru değerlendirmek hayati bir özelliktir. Content first design de veri analizine dayanan önemli bir aşamadır. Bu aşamada yapılan işten, sunulan ürün ya da hizmete kadar önemli veriler gereklidir. Mesela sadece bir blog sitesi işletiyorsanız sunduğunuz ürün yazıdan ibarettir. Dolayısıyla yazının sağlıklı okunması, başlıkların eksiksiz olması, görsellerin açıklayıcı olması beklenir. Haliyle tasarım da buna göre yapılmalıdır.

Fakat bir e ticaret sitesi işletiyorsanız, o zaman ürün kıyaslama, filtreleme, büyük görsel, kullanıcı yorumları gibi modülleri de eklemelisiniz. Fakat burada da iş bitmiyor. Yani yalnızca kuru bakliyat satan bir işletmeniz varsa o zaman kıyaslama seçeneğine ihtiyacınız yok. Ancak dijital ürün satıyorsanız kullanıcıya kıyaslama imkanı sunmalısınız. Kullanıcıya önemli deneyimler sunan bu tasarımın elbette kullanıcı trafiğine etkisi var. Content first design ve trafiğe etkilerinden şöyle bahsetmek mümkün:

  • Arama motorunda bulunma: Elbette sadece tasarımla bu mümkün değil. Fakat odağa içeriğin alındığı bir tasarım, arama motorlarında her zaman bir adım öndedir. Çünkü kullanıcı içeriğe arama motorları sayesinde ulaşıyor.
  • Yüksek kullanıcı deneyimi: Tasarımı ile kullanıcının işini kolaylaştıran bir site akılda kalıcıdır. Haliyle memnun kalan müşteri gibi, kullanıcının yeniden geri dönme ihtimali yüksektir. Content first design sayesinde yüksek kullanıcı deneyimi mümkün.
  • Tavsiye ve markalaşma: İnsanlar, memnun kaldıkları her şeyi, yayma eğilimindedir. Kullanıcıya iyi deneyimler sunan içerik odaklı bir tasarım, markalaşma açısından da son derece önemlidir. Çünkü tavsiye marka bilinirliğini artıran en önemli etkendir.

İçerik Öncelikli Tasarım Hangi Sitelerde Tercih Edilmelidir?

İçerik Öncelikli Tasarım Hangi Sitelerde Tercih Edilmelidir?

İnternette yer almanın anahtar noktası içeriktir. Doğru içeriği üretip, doğru şekilde sunan kişiler ya da markalar her zaman fark yaratıyorlar. Elbette bunları tek başına içeriğe bağlamak doğru değil. İçerik ne kadar iyi olursa olsun, doğru tasarımla sunulmadıktan sonra ne önemi var? Haliyle ‘Content first design hangi siteler için gereklidir?’ sorusuna ‘herkes için’ cevabı kolaylıkla verilir.

İnternette var olup, insanlara ulaşmak isteyen herkes ve her işletme içeriğe önem vermelidir. Fakat içeriği de daha iyi sunabilmek için buna uygun bir tasarım seçmelidir. Kullanıcının istekleri ve deneyimleri dikkate alınmalı ve bu istekler yerine getirilmelidir. Örneğin bir e ticaret sitesi düşünüyorsanız sayısız kategoriye sahip olacağınız kesindir. İyi bir planlama ile tasarımı mağazanızın içeriğine göre hazırlamalısınız. Bunun için de analizler, gözlemler ve değerlendirmelere ihtiyacınız var. Ya da bir gezi blogu sahibiyseniz, görsel ve video olmadan içeriklerinizin ilgi görmeyeceğini tahmin etmek zor değil.

Web Site Tasarımında Content First Design Neden Önemli?

İnternette yer almayı amaçlayanların çoğunun temel amacı işletmesini büyütmektir. Bu büyümenin yolu da kullanıcı deneyimini yükseltmekten geçiyor. İşte bu aşamada content first design devreye giriyor. Kullanıcı deneyimini yükseltmek içerikten, içeriği doğru sunmak da tasarımdan geçiyor. İşte bu nedenle içerik öncelikli tasarım işletmeler için hayati önemlidir.

Bu aşamada tasarımdan planlamaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirmek gerekiyor. Kullanıcıya her şeyi eksiksiz sunma için eksiksiz bir planlama yapılmalı ve testlerden geçirilmelidir. Geri bildirimler hızla değerlendirilmelidir. Elbette bu kriterler yerine getirildiğinde bir mucize gerçekleşmeyecek.  Fakat kullanıcı deneyimi üst planda tutularak geliştirme sürekli devam etmelidir. Bu alanlarda sabırla ve ısrarla yürütülen çalışmalar mutlaka iyi sonuçlara ulaşıyor. Burada yapılmaması gereken, web sayfasını ‘bir tanıdığa’ değil, profesyonellere yaptırmaktır. Çünkü profesyoneller, tüm planlamayı en ince detaylarına kadar yaparlar.  Buna content first design yani içerik öncelikli tasarım da dahildir.

İçerikler internette işletmelerin ya da bireylerin kendini ifade ettiği, derdini anlattığı ve diğer kullanıcıları ikna etmeye çalıştığı yazılı ürünlerdir. Bir web sitesinde ne yapıldığı, nasıl yapıldığı tasarımdan ziyade içerik ile anlatılır. İçerik gereken bilgiyi kişiye verir. Bu nedenle başarının kilidi içeriktedir. Tasarım da tema olarak kendisine içeriği alır. Bu sayede web sitesindeki her parça uyum içinde var olur, kullanıcının ilgisini çekmeyi başarır.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?