Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama ile hayatımıza onlarca terim girdi. Siz de arama motorları, algoritmalar, SEO, web sitesi trafiği, B2B, B2C ve kullanıcı deneyimi terimleri ile muhtemelen sık sık karşılaşmışsınızdır. İnternet dünyasında barınmak için ise bu terimlerin bilinmesi şart. Çünkü ister kurumsal ister bireysel kullanıcılar olun kimse çağa Fransız kalmak istemez. Kullanıcı deneyimi de son dönemlerde en fazla duyulan kavramlardan biridir. Peki bu kavram tam olarak nedir, önemi ve sağlaması gereken kriterler nelerdir? Dijital çağa ayak uydurmak isteyenler için detaylar içeriğimizde.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Herhangi bir mobil uygulama veya web sitesi sahibiyseniz “kullanıcı deneyimi nedir?” sorusunun sıkça sorulan bir soru olduğuna aşinasınız demektir. Dolayısıyla detayları edinmek için sizde cevabını merak ediyor olmalısınız. İngilizce “User Experience” kelimesinin kısaltılması olan “UX” ile anılan bu kavram markanızın algısına şekil veren faktörlerden biridir. Çetin rekabet şartlarında dijital pazarlama dünyasında yer edinmenize katkı sağlayan bir araçtır.

Kullanıcı deneyimi ürün veya hizmetlerinize müşteri yönlendirmek için pratik ve etkin bir adımdır. Kısaca müşterilerin beklentisini öngörmek ve beklentilerini karşılamak adına atılan adımlardan biridir. Adından da anlaşılacağı gibi bir müşterinin hizmet, ürün, sistem veya servisi kullanırken hissettiği duyguları ve davranışını ifade etmektedir. Yani müşterinin aldığı hizmet, ürün veya kullandığı bir servis aşamasında tecrübe ettikleridir. Mesela bir kullanıcının internetten bir mobil uygulama indirme aşamasını ele alalım. Bu uygulamayı ulaşması, etkileşimde bulunması, kullanması ve indirmesi kullanıcı deneyimine örnek gösterilebilir.

Ürün, hizmet ve bilgi servis eden her web sitesi kullanıcılarının deneyimini önemser. Bu yüzden kullanıcı deneyimi pratikleri yapması gerekir. Kullanıcı pratiği kullanıcıların bu deneyimlerini iyileştirmeye odaklanan çalışmalardır. Eğer siz kullanıcının memnuniyetini artırırsanız bilinirliğiniz artar. Tabiri caizse kullanıcı deneyimini yükseltirseniz daha tercih edilir hale gelirsiniz. İşte kullanıcı deneyimi; kullanıcıların tecrübelerini iyileştirebilmek adına endüstriyel, etkileşim tasarımı, grafik, pazarlama ve mühendislik gibi birçok unsurun bulunduğu bir çalışmadır.

Arama Motoru Algoritması Neden Kullanıcı Deneyimini Önemser?

Arama Motoru Algoritması Neden Kullanıcı Deneyimini Önemser?

Bir web sitesi ne amaçla kurulmuş olursa olsun temel amacı bellidir. Bu amaç siteye mümkün olduğu kadar ziyaretçi çekmek ve burada kalma süresini uzatmaktır. Eğer hizmet veya ürün satıyorsanız sitenizde bir kullanıcı ne kadar uzun kalırsa satın alma yolundaki yolculuğu da o kadar uzun sürer. Yahut bilgi dağıtıyorsanız, kullanıcının kaldığı süre kadar amacınıza ulaşırsınız. Bunu da sağlamanın yolu ziyaretçilerinizin kolay kullanabileceği, doğru ve pratik bir web sitesi kurmaktır.

Arama motoru algoritmaları ise kullanıcıların istedikleri bilgi, ürün veya hizmete en pratik, kısa zamanda ve güvenli bir şekilde ulaşmayı sağlar. İşte firmalar bu kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmayı başarıyorsa aramalarda ön sıralarda yer alır. Ancak ön sıralarda yer almanız için arama motorunun algoritmalarında belirlenen sıralama faktörlerinin de karşılanması gerekir. Şayet marka, ürün veya web sitenizin bilinirliği artırmak istiyorsanız kullanıcılarınızın deneyimini iyileştirmelisiniz.

Arama motoru algoritmalarında ön sıralara geçmek için ise kriterler sürekli yenilenmektedir. Dolayısıyla SEO gereksinimleri değişmektedir. Bu durumda mesela arama motorları algoritmalarında kullanıcı deneyimini artırarak sizi ön sıralara taşıyan SEO çalışmalarınız 3 yıl sonra yeterli olmayacaktır. Ayrıca algoritmaların çalışma sistemi çoğu kişiye karışık gelir. Ancak birkaç temel özellik ile kolayca anlaşılabilir. Algoritmalarda kullanıcı deneyimini yükseltmek için dikkat edilmesi gereken kriterler:

  • Kaliteli içerik
  • Arama amacına hizmet etmek
  • Web sitesinin tasarımı ve yapısı
  • Anahtar kelime optimizasyonu
  • Kullanıcı deneyimi yükseltmek
  • İstikrarlı olarak yeni ve özgün içerik
  • Mobil uyumluluk
  • Site güvenliği
  • Sayfa yüklenme hızı
  • Geri bağlantılar

Kullanıcı deneyimi, arama motorları algoritmalarındaki sıralamada önemli bir kriterdir. Sitenizin tıklanma sayısı, siteden çıkma oranları ve sitede kalma süreleri belirleyicidir. Çünkü siteye belli oranda ziyaretçi çekemiyorsanız veya sitede kalma süreleri kısa ise arama motoru sizin yanlış içerikler yüklediğinizi düşünür. Yani amaca hizmet etmeyen bir web siteniz var demektir.  Bu durumun önüne geçmek için SEO, anahtar kelime çalışmaları ve diğer istenen içerik kriterlerini sağlamalısınız. Ancak bu şekilde arama motorlarında üst sıralara gelebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Odaklı İçerik Nasıl Yazılmalıdır?

Kullanıcı Deneyimi Odaklı İçerik Nasıl Yazılmalıdır?

Zaman herkes için çok ama çok değerli. Dolayısıyla tüm kullanıcılar istedikleri ürün, hizmet veya bilgiye hemen ulaşmak istiyor. Web sitesi sahipleri de potansiyel müşterilerinin yani kullanıcılarının bu isteklerini karşılamak için birbiri ile adeta yarışıyor. Bunu sağlamak için öncelikle web sitenizde yayınlanan içeriklerin nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sonucun başarılı olması için her iki tarafı tatmin edecek mahiyette içerikler hazırlanması gerekir.

Kullanıcı deneyimi odaklı bir içerik hazırlamak için öncelikle bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarının ne olduğu öncelikle analiz edilmelidir. Bu analiz ile başlayan süreci sıralamak gerekirse kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

Analiz Süreci

İçerik hazırlarken öncelikle kullanıcıların istek ve beklentilerinin ne olduğu bilinmelidir. İçerik hazırlanırken web sitesi sahibinin ve içeriği sağlayan kişinin kafasındaki tüm soruları cevaplaması gerekir. Böylelikle tespit edilen bu istek ve beklentileri yönelik içi dolu, her iki tarafı da tatmin edecek içerikler hazırlanabilmektedir. Bu sayede revizeler minimalize edilirken, her iki tarafından beklentilerinden kaynaklanan stres düşer.

Araştırma Süresi

İçerik hazırlamadan önce titizlik gerektiren araştırma süreci, yazının kalitesini belirler. Günün gerisinde kalmayan bilgiler içermesi kullanıcılarınızın deneyimini artırması açısından değerlidir. Özel bir konu hakkında kaleme alınıyorsa detaylara yer verilmelidir. Unutmayın kalite detaylarda gizlidir.

Yazım Süreci

Araştırma sonucu elde edilen bilgilerin analiz edilerek damıtılması gerekir. Çünkü salt bilgi ile kaleme alınan bir içerik doyurucu olmaz. Kullanılan dilin ve yazım tekniklerinin okunurluktaki payı ise büyüktür. Çok fazla teknik detaylar veya çok fazla bilinmeyen kelimeler kullanılması, okuyucunun yazıdan kopmasına neden olur.

Sunum Süreci

İçeriğin hedeflenen trafiği sağlaması için başlığından, paragrafına, anahtar kelime seçiminden oranlarına kadar birçok SEO kriterine dikkat etmek gerekir. Kullanıcı odaklı bir içerik için SEO kriterlerinin sağlanması ile kullanıcı deneyimini yükselten bir değere sahiptir. Dolayısıyla reklam ve iş birliği olanakları tanıyan site trafiğini sağlaması anlamına gelir.

Dijital dünyada kullanıcıların deneyimi ile içerikler iç içe geçmiş iki değerli kavramdır. Birbirleri ile etkileşimde olan bu unsurlar bir noktada birbirlerini sınırlandırır veya geliştirir. İçerik yazarlarının kullanıcı deneyimini artıracak içerikler üretmesi web sitesinin tıklanma oranlarını yükseltirken arama motorlarında üst sıralara taşır. Dolayısıyla hazırlanan içeriklerin kullanıcı deneyimini yükseltecek kriterlerde hazırlanması önem taşır. Aksi takdirde web sitesi için harcanan zaman da para da boşa gider. Onu bırakın firmanız rekabette geride kalır, pazarda rakipleriyle baş edemez hale gelir.

Marka, ürün ve hizmet bilinirliği için hayati önem taşıyan kullanıcı deneyimi ve içerikler ısrarla üzerinde durulması gereken dijital pazarlama araçlarıdır. Şayet doğru ve etkin şekilde kullanılırsa tahmin edemeyeceğiniz şekilde sizi üst sıralara taşıyabilir. Geleneksel pazarlama tekniklerine göre yüksek bütçeleri ve zamanı harcamadan hedefinize ulaştırır. Bunun yanında bilmelisiniz ki günümüzde kullanıcıların deneyimi odaklı bir içerik isteğe bağlı sahip olunması gereken bir şey değildir. Günümüz dünyasında sürdürebilir marka veya iş için bir zorunluktur.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?