SEO Özgün İçerik Kuralları Nelerdir?

Dijital dünyanın taçsız krallarından biri olan SEO özgün içerik, var olma mücadelesinde olan bireysel ve kurumsal web sitelerini hedef kitleye bağlayan bir köprü gibidir. Çünkü herhangi bir konu ile ilgili hazırlanan yazılı, işitsel ve görsel bu imgeler hizmet, ürün veya markayı tanıtır.

Günümüzde kullanabileceğimiz sosyal medya paylaşımları, galeriler, podcastler, SMS’ler, reklam panoları ve web sayfaları gibi birçok içerik türü vardır. Ancak SEO özgün içerik son zamanların en iddialı marka bilinirliği çalışmaları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla tüm dijital içerik üreticileri ve web sitesi sahipleri için ilgi odağı haline getirmektedirler. Peki, özgün içerik, nasıl yazılır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İster bir dijital içerik üretici olun, isterseniz bir web sitesi sahibi, bu konu ile yakından ilgileniyor olmalısınız. İşte siz bu konu ile alakalı detaylar;

Özgün İçerik Nedir?

Günümüz insanı zamanı, hayatı, kaynakları ve bilgiyi hızla tüketiyor. İnternete girdiğimizde dünya çapında gün içinde binlerce hatta milyonlarca içerik yayınlanmaktadır. Şahsen kendimden örnek vermem gerekirse ilgi çekici bir içeriğe denk geldiğim zaman sadece kendim okumakla kalmıyor faydalanmasını istediğim yakınlarıma da gönderiyorum. İşte SEO özgün içerik, yazarın üslubu, tarzı, içindeki bilgisi ve daha önce bir yerde yayınlanmamış olmasıyla dikkat çeken içeriklerdir. Google arama motorları tarafından önceden taranmamış yani alıntı olmayan metinlerdir.

Yazarın konuya hakim olmasıyla daha da değerlenen SEO özgün içerik, arama motorları optimizasyonu sağlanan içerikler olmasıyla web sitenizi üst sıralara taşır. Böylelikle her ihtiyaç veya istediğini arama motorlarında taramaya alışmış kullanıcılar tarafından keşfedilir. Ardından ise kullanıcıyı web sitesini ziyaret etmek için davet eder ve satın alma hareketi için teşvik eder. Nitekim son yıllarda adından bu kadar çok bahsedilmesindeki nedende budur.

Özgün İçerik Nasıl Yazılır?

Daha önce kimsenin kullanmadığı cümlelerle anlatılan bilgiler her zaman ilgi çekicidir. Aynı kendine has özellikleriyle milyonlarca insandan ayrılan kişinin hakikati gibi karşısındakine reali yansıtır. Merak uyandırır, ilgi çeker ve davetkardır. İşte özgün içeriklerde web sayfanız için bu etkiyi yaratır. SEO özgün içerik ise arama motorları tarafından tarandıktan sonra içeriği ve dolayısıyla web sitenizi üst sıralara çıkartır. Dolayısıyla hedef müşteriye ulaşmak için ekstra şans verir.

Özgün içeriklerin nasıl yazılacağını adım adım incelediğimizde karşımıza şu şekilde bir liste çıkar;

 • Öncelikle özgün bir konu bulunması ve konu hakkında detaylı araştırma yapılması.
 • İçerik yazımı için bir plan çıkartılması ve alt başlıkların belirlenmesi.
 • Doğru kaynaklardan alınan bilgilerin yazarın kendi üslubu ve bakış açısıyla aktarması.
 • Yüksek okunabilirlik özelliği ile doğal bir akış sağlanması.
 • SEO yönergelerini takip edilmesi ve doğru anahtar kelime dağılımı yapılması

Şayet kaliteli bir SEO özgün içerik hazırlanırsa kazan-kazan(win-win) diye tanımlanan iki taraflı kazanımlar açığa çıkar. Dolayısıyla içeriğinizin kalite skoru yükselir ve etki alanı genişler.

SEO Özgün İçerik Oluşturmayı Önemsiyor mu?

SEO özgün içerik oluşturmayı önemsiyor mu?

Günümüzde günlük içerik yayınlama maliyetlerinden kaçan birçok web sitesinde özgün içerik yerine kopyala-yapıştır olarak geçen alıntı içerikler yayınlamaktadır. Oysa SEO özgün içerik arasında güçlü ve doğrudan bir bağlantı vardır. Ve dolayısıyla faydadan çok web siteleri için zarar getirir. Çünkü gelişmiş Google algoritmaları sayesinde içeriği ilk yayınlayan içerik orijinal kabul edilmektedir.

İşte özellikle içerikler SEO yönergelerine göre hazırlanmış ise web sitesini Google index listesine aldırır. Bunun yanında kopya olarak ikinci veya daha fazla kez yayınlayanlar için durum böyle değildir. Kopya bir içerik ne kadar zengin görsellerle beslenirse beslensin Google arama motorlarında üst sıralarda yer alamaz. Çünkü SEO için kaliteli ve özgün içerik olmazsa olmazlar arasında diyebiliriz. Dolayısıyla web sitesi sahipleri tarafından önemsenmeli ve profesyonelce hazırlanması için gereken adımlar atılmalıdır.

Kaliteli İçerik Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir araya geldiğinde büyük farklar yaratan ikililerden biri olan pazarlama ve içerik, dijital dünyanın parlayan yıldızıdır. Özellikle SEO özgün içerik hedef kitleye pratik ve hızlı olarak hitap etmenin ve marka sesini duyurmanın en etkili adımıdır. Ancak kaliteli bir içerik oluşturmak için gereken püf noktaları bilmek ve bunlara göre hazırlamak gerekir. Bu dikkat edilmesi gerekenleri sıralamam gerekirse;

 • Hedef kitleye uygun hitabet kullanılmalıdır.
 • Sektöre uygun içerikler hazırlanmalıdır.
 • Anahtar kelime seçimleri doğru olmalı ve yoğunluğu iyi ayarlanmalıdır.
 • Dil seçimi yalın ve okunurluğu yüksek olmalıdır.
 • İçeriğin kurgusu doğru şekilde yapılmalıdır.
 • Okuyucuyu sıkmayacak bir üslup kullanılmalıdır.
 • Noktalama ve yazım kurallarına uyulmalıdır.
 • Uygun görsellerle beslenmelidir.
 • Linkleme yaparak trafik artırılmalıdır.
 • İlgi çekici ve konu ile alakalı başlıklar seçilmelidir.
 • Kullanıcıların yorumların açık içerik formatı kullanılmalıdır.
 • Özgün olmalıdır.
 • Diğer SEO yönergelerine uyulmalıdır.
 • Kelime sayısı en az 600 kelime tutulmalıdır.

Kaliteli bir SEO özgün içerik hazırlayabilmek için editörün sektör ile ilgili güncel bilgilere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kaleminin kuvvetli olması, anahtar performans göstergelerini anlaması gibi başka özelliklerin de bulunması gerekir. Böylelikle ultra kaliteli bir içerik hazırlama şansı yakalanır. Dolayısıyla etki alanı genişler ve hedeflenen kullanıcıları siteye çeker.

Kaliteli içerik oluşturmanın püf noktaları

İçerik yazarken ayrıca hangi konulara bağlantı verileceği önceden belirlenmelidir. Böylelikle konuyu şekillendirirken daha doğal bir akış yakalanabilmektedir. İçeriklerin kullanıcıları siteye reklam yapmadan doğal olarak davet eden metinler olduğu düşünüldüğünde üslupta çok önemlidir. Kullanıcıların zihnine kazınacak ve duygusal bağ oluşturacakları ifadeler ise oldukça ilgi çekicidir. Profesyonel desteği ile aldığınız SEO özgün içerik ile hedeflenen etkileri kısa sürede alabilirsiniz. Nitekim konu ile ilgili detaylara sahip bir yazar kendine olan güven ile kalemini daha iyi konuşturur. Ve beraberinde fark yaratan içerikler çıkartabilir. Dolayısıyla doğru ve kaliteli bilgi sunan içerikler kullanıcılara güven verir. İşte bu anlamda profesyonellikte oldukça önemlidir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?