Position Zero Metinleri

Position Zero Metinleri

Google’da yapılan bir arama sonucunda, sonuçların en üstünde position zero metinleri kutu içinde karşımıza çıkarlar. Bu metinler, featured snippets veya sıfırıncı sıra olarak da adlandırılmaktadır. Google arama motoru, sıfırıncı sıra kavramını arama yapan kişilerin aradığı bilgiye en kısa sürede ulaşması için meydana getirmiştir. Böylece insanlar Google’da yaptıkları sorguların cevabını kolay ve hızlı bir şekilde alabilmektedir.

Google Zero Position Nedir?

Sıfırıncı sıra, arama motorunda aranılan konuyla alakalı web sitelerinden alınan cevapların sonuç sayfasında gözükmesidir. Position zero olan sıfırıncı sırada; cevabın alındığı web sayfasının bir özeti ve detayları, URL’yi kapsayacak şekilde yer alır. Web siteleri sıfırıncı sırada yer almak isterler.

Firmamız, web sitenizin SEO çalışmalarını en güzel şekilde gerçekleştirmekte ve taleplerinizi en iyi şekilde karşılamaktadır. Diyelim ki web sitenizin SEO çalışmasından sonra arama motoru sonuç sayfasının en üstünde yer aldınız. Ayrıca web siteniz son derece spesifik bir sorguya cevap vermiş olsun. Böyle bir durumda arama motoru sizin sitenizdeki metni, ilgili arama kelimeleriyle sıfırıncı sıra olarak kullanabilir.

Firmamıza yaptırdığınız SEO çalışmaları sonucunda, sitenizin arama sonuçlarının da üstünde yer alması position zero metinleri olarak tanımlanacaktır.

Sıfırıncı Sıra Metinler Nasıl Olmalıdır?

Web sitesi sahipleri, sıfırıncı sırada yer almanın önemini kavramış bulunmaktalar. Bu nedenle arama sonuçlarında en üstteki kutuda yer almak için yapılması gerekenleri merak etmektedirler. Firmamız web sitesi sahiplerinden sıfırıncı sırada yer almak isteyenlere destek vermektedir.

Bu arada önemli bir noktaya değinmek istiyoruz. Sıfırıncı sıra sonuçları, organik olarak üretilmektedir. Web sitelerinde bulunan bilgilerin Google’da arama yapılan konuyla alakası dikkate alınmaktadır. Google algoritması, yapılan sorguya dair web sitelerindeki sonuçları taramaktadır. Tarama sırasında en uygun sonucun hangisi olduğuna karar vermektedir. Google daha sonra sonucu kullanıcılara sıralı liste halinde sunar. İlk sayfada çıkan web siteleri, organik trafiğin nerdeyse tamamına sahip olur.

Bir web sitesinin içeriğinin position zero metinleri olarak yer alması için gerekli faktörleri aşağıda anlatalım:

Web sitenizin sıfırıncı sırada yer alması için arama sonuçlarında ilk sayfada yer almalısınız. Ayrıca ilk beş sonuç arasında bulunmanız gerektiğini belirtelim.
Web sitenizde yer alan içeriklerin konuya dair doğru bilgileri vermesi gerekir. Arama motorunda yapılan sorgunun tartışmasız doğru cevabı içerikte yer almalıdır. Bu nedenle ajans olarak web sitelerine içeri üretirken konuyla ilgisi olmayan bilgilere kesinlikle yer vermiyoruz.
Web sitenizde bulunan cevap, Google’ın istediği formatta olmalıdır. Ayrıca cevap doğru bir bilgi tablosu içerebilir. Böyle bir durumda Google sizi position zero metinleri olarak ilk başta gösterme konusunda daha istekli olacaktır.

Sıfırıncı Sıra ve Google Sesli Arama Özelliği

Günümüzde akıllı telefonlar sayesinde herkesin internet ile bağı daha kuvvetli olmuştur. İnternet kullanımı arttıkça insanlar daha pratik ve hızlı çözümler aramaktadır. Bu nedenle arama motorları sürekli kendini geliştirmeye çalışmaktadır.

Arama motorları, insanların bilgiye ulaşma süresinin kısalması için yenilikler peşinde koşmaktadır. Google sesli arama özelliği bu sebeple ortaya çıkmış özelliklerden biridir. Sesli arama özelliği, pratik ve hızlı olduğu için gittikçe popüler hale gelmektedir. İnsanların çoğu akıllı telefonlarındaki sesli arama özelliğini kullanarak sorguladığı konuya ait sonuçlara ulaşmaktadır. Google sesli aramalar, çok hızlı şekilde sonuca ulaştırmaktadır.

Sıfırıncı sıra tam olarak bu konuda önem kazanmaktadır. Akıllı telefonunuzla sesli arama yaptığınızda, telefonunuzdaki asistan size arama sonucunu okuyacaktır. Sesli asistanın okuduğu bu sonuç, position zero metinleri olacaktır. Bu nedenle Google sesli aramalar, gün geçtikçe yaygınlaşırken içeriğinizin sıfırıncı sırada yer alması önem kazanmaktadır.

İçeriğin Position Zero Olması Nasıl Sağlanır?

Google sıfırıncı sıra, yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı web sitesi sahiplerinin istediği bir pozisyondur. Sıfırıncı sıra en çok ne, nasıl ve nerede sorularına cevap vermektedir. Bu nedenle Google sıfırıncı sırada yer almak isteyenler bu noktaya dikkat etmelidir. Firmamız müşterilere metin hazırlarken özellikle bu sorulara cevap verecek şekilde içerikler üretmektedir.

Sizde sıfırıncı sırada yer almak istiyorsanız, web sitenizde bu tarz sorulara uygun cevap veren içeriklere sahip olmanız gerekecektir. Bunun için firma olarak sizi en üst sıralara taşıyacak içerikler üretiyoruz. Böylece arama sonuçlarında doğal olarak yükselişe geçeceksiniz.

Sıfırıncı sırada yer almanız için uygun başlıkların kullanıldığı, doğru anahtar kelimelerin yer aldığı içeriklerinizi hızlı şekilde üretebiliriz. Siz de bu içeriklere sitenizde bol bol yer verebilirsiniz. Bu şekilde belki bir süre sonra içerikleriniz position zero metinleri olarak yer alacaktır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Position zero metinleri yani sıfırıncı metinlerdir. Google aramalarında, sonucun üzerindeki kutucukta beliren kısa cevaplar için kullanılmaktadır. Amaç, sorgu sahibinin aradığı cevaba hızlı ve basit bir şekilde ulaşmasıdır.
Aslında her konunun içerisinde Featured Snippet içerik bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse: Web sitenizde uzunca bir SEO içerikli metin olduğunu düşünün. Bu metnin konusu içerisinde mutlaka spesifik sorular yer almaktadır. Bu sorulara konu içerisinde yanıt vermeniz sitenizde Featured Snippet içeriklerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Bunun için yapmanız gereken ilk olarak SEO çalışmasıdır. Hem web sitesinin geneli için hem de konu içerikleri için SEO çalışması çok önemlidir. SEO çalışmasını doğru şekilde tamamlayın. Konu içerisinde kullanıcıların arayacakları spesifik sorulara, nokta atışı cevaplar vermeniz öne çıkan snippet oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Çünkü spesifik bir soruya ilk aramasında Snippet üzerinden cevap bulan kullanıcı, konuya dair merak ettiği diğer noktalar için de sizin sitenizi ziyaret edecektir. Kullanıcının dikkatini çekmek ve diğer sorgularında da sitenizi ziyaret etmesini sağlamak Snippet’ler ile çok daha kolay.
Çünkü SEO stratejiniz olmazsa Position Zero tüm işlevini yitirmektedir. Aynı şekilde Position Zero olmadığında da SEO stratejiniz zarar görecektir. Çünkü konunuz ilk sayfaya çıkmış bile olsa kullanıcı ilk konular arasında hangi konuda sıfırıncı sırayı görürse onu tercih edecektir. Tabii sıfırıncı sıraya çıkmış olan cevabınız da doğruyu işaret ettiği sürece.
Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?