Online İçerik Yazarlığı Nedir?

Online İçerik Yazarlığı Nedir

Yazmak tamam bir de bunu online içerik yazarlığı olarak yapmak? İşte kafaları müthiş karıştıran konu hakkında bilmeniz gereken tüm gerçekler.

Bilgi kirliliğini bir kenara bırakın ve gerçekten online içerik yazarlığı becerisinin tüm kapsamını bizimle öğrenin.

Konuyu bölerek alt başlıklarını değerlendirerek izah etmek anlaşılır olmasını sağlayacak unsurlardan biri. Bu yüzden bu teknikle ilerleyeceğiz. Soru 1 hazırsanız geliyor.

İçerik Nedir?

Dijital platformların tamamında yayına alınan çalışmalar bütününe içerik denir. Yani aslında web sitesi de içeriktir, sosyal medya hesabı da içeriktir, reklam çalışmaları da birer içeriktir. Big content olarak sınıflandırma yapalım. Bu platformlar ve alanlar büyük içeriklerden oluşur. Küçük içerikler ise kömür madeninden çıkartılan elmaslara benzer. Content writer ve creative content writer tam olarak burada devreye girer.

O harika fikirleri, kelimelere dökerek bir yol haritası ve bilgi topluluğu oluşturur. Editöryal içeriği de bu noktada elmasımız olarak tanımlayabiliriz. Elmas madenciliği bir zanaattır. Bu zanaat en hızlı ve en etkili biçimde online Big contentlerde gerçekleştiği için karşımıza online içerik yazarlığı tanımı çıkar.

Yani tüm sahamız onlinedır ve online olarak elmaslarımızı işleriz.

Online içerik yazarlığı, henüz konuya giriş yapmışken bile size hazine bulmayı anımsattıysa devamından çok daha fazla keyif alacağınızı garanti ediyoruz. Sağlam adımlarla birlikte ilerleyelim o halde.  Ne olduğunu tanımladığımız online içerik yazarlığı becerisinin nasıl yapıldığına da göz gezdirelim.

Online İçerik Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Online İçerik Yazarlığı Nasıl Yapılır

 

Online içerik yazarlığı, fakültelerde öğretilebilen bir edimin olmadığından öğrenme sürecinde yüksek efor sarf etmeniz gerektiğini en başta söylememiz gerekiyor. Çünkü ne yazık ki coğrafyamızın akademik birimlerinde yazma becerisi ve bu becerinin analizlere dayalı uygulamalı dersleri verilmiyor.

İçerik Yazarlığının Okulu Yok!

Fakültede en fazla kompozisyonlar,  dönem ödevleri ve bitirme teziniz ile deneyimleyebileceğiniz yazma eylemi, dijital mecralarda çok daha farklı bir sürece tabi tutuluyor.

Hızlı Olan Kazanır!

En az internetiniz kadar hızlı olmak zorundasınız. Hız sadece kelimeleri oluşturmak için tuşlara basmanız için değil,  düşünmeniz analiz etmeniz ve kurgulamanız için de gerekli olan en temel becerilerden biri.

Dil Bilimden Güç Al!

Bir diğer kesin gereklilik, üretim sağladığınız dili gerçekten çok iyi bilmeniz. Türkçe üzerinden ilerleyelim. Soru işaretlerinin, noktanın ve virgülün nerede kullanıldığını biliyor musunuz?

Peki, iki noktalar, üç noktalar ve heyecanı doruklara çıkaran ünlem!

Bu soruya hiç düşünmeden evet cevabını verebilirsiniz ancak yapılan araştırmalar ve son üç yılda yazarlık eğitimlerinin yetiştirebildiği kalifiye sınıfına dâhil yazarlar gösteriyor ki yüzde seksenimiz bu işi bilmiyoruz.

Kelimenin kökünü, ekini, yapımını, çekimini bir kenara koyun. Nokta ve virgül kullanımı konusunda büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Peki, imla kurallarını nasıl öğreneceksiniz?

Sadece uygulama ile öğrenilir. Yıllarca gördüğünüz Türkçe dersinin nihayetinde hala bu beceriyi kazanmadıysanız tekrar tekrar kullanım alanları:  yazmanıza veya ezber yapmanıza gerek yok demektir. Böyle öğrenemediğimizi artık hepimiz biliyoruz.

Çirkin taslaklarımızı ve kusurlarımızı önümüze alıp adım adım öğrenme işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Zamanlama noktasında net bir zaman dilimi belirtmek gerekirse her gün üretimle minimum altı ayda gerçekten online içerik yazarı olduğunuzu iddia edebilir hale gelebilirsiniz.

Yani 10 günlük bir eğitim alıp ben profesyonelim demeniz sadece kendinizi kandırmanızdan ibaret olacaktır. Lütfen bunu yapmayın.

Kanayan yaralarımıza parmak bastıktan hemen sonra üst düzey beceri ve efor isteyen bu yeni meslek grubunun emekçileri ne kadar kazanç sağlar, online içerik yazarlığı iyi bir meslek tercihi midir rakamlar üzerinden değerlendirelim.

Online İçerik Yazarı Ne Kadar Kazanır?

Online İçerik Yazarı Ne Kadar Kazanır

 

İçerik yazarlığının birden fazla türü ve alt kolları vardır ancak değerlendirmenin genelde 100 kelime fiyatlandırma ile ilerlediği taraf olan SEO uyumlu içerik yazarlığında kazanç ortalama 2000-7000 TL arasında değişir.

Kazancın değişimi sizin üretimlerinize ve hızınıza bağlıdır.

Yeni başlayanlar için ortalama olarak 4000 TL kazanç elde edecek üretim sağlamak mümkündür. İvme kazanıldıkça bu kazanç freelancer içerik yazarlığı için 7000+ TL olarak karşımıza çıkar.

Profesyonel İçerik Yazarı Ne Kadar Kazanır?

Profesyonel yazar,  firmayı en az yıpratan yaptığı işe hakim hızlı ve çözüm odaklı çalışmayı benimsemiş yazardır. Yine performansına bağlı olarak aylık kazancı 20.000 TL ve üzeri olabilir.

Ne yaparsak bu rakamlarda kazanç elde edebiliriz?

Hadi temel beklentilere bakalım:

İçerik Yazarı Nasıl Olmalı?

İçerik yazarlığı yapmak için bilmeniz gerekenler bir yana bir de daha en başında sahip olmanız gereken özellikler var.

  • Temel bilgisayar kullanım becerisine sahip olmak,
  • Hızlı klavye kullanabilmek,
  • Dil bilgisi kurallarını bilmek,
  • Okuma ve araştırma becerisine sahip olmak,
  • Yaratıcı düşünme becerisine sahip olmak, öncellikle beklenilen yetkinliklerdendir.

Bunlardan en önemlisi; okumak, araştırmak ve kesinlikle bir bilgisayarınızın olmasıdır.

Cep telefonu ile yazarlık yapamayacağınızı, internetiniz yoksa yazarlık yapamayacağınızı ve kendinize ait bir alanınız yoksa yazarlık yapamayacağınızı üzülerek belirtmek istiyoruz.

Sessizlik ve odaklanma ile harika işler çıkarabilirsiniz ancak dağılmaya çok müsait bir zihinden harikalar çıkmaz.

Online İçerik Yazarı Olmak İstiyorum!

Online İçerik Yazarı Olmak İstiyorum

 

Tüm zorluklarına ve sorumluluğuna rağmen içerik yazarı olmak için yanıp tutuşuyorsanız buraya odaklanın. Sizi temin ederiz ki iyi kazançların ve bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyorsunuz.

Standart bir işleyişte asla merak etmediğiniz ya da dikkatinizi çekmeyen her şeye müthiş bir merak duyacaksınız. Tabii ki  kendinizi yer yer Müfettiş Gagged gibi hissedeceksiniz.

Hatta bazıları online içerik yazarlığı yaparken sizin yürüyen bir ansiklopedi olduğunuzu söyleyecek. Her ortamda konuşacak bir sözünüz olacak. Ve bazen de çok bilmiş biri olduğunuzu söyleyecekler. Sorun etmeyin, oluyor böyle şeyler.

Fakat kelimelerle geçirdiğiniz zamanın size öğretecekleri ve pencerenizin genişleyen açısı ile kıyaslayın.  Nitekim insanların ne dediğinin değil sizin ne kadar geliştiğinizin önemli olduğunu söyleyeceksiniz.

Tam burada gerçekten işi nerede öğrenebilirim dediğiniz yerde “Yaratıcı Metin Yazarı” ile yola çıkmanızın vakti gelmiş demektir.

Yaratıcı Metin Yazarı ile parlak zihinler ve tıkır tıkır işleyen parmaklar dünyasına dahil olursunuz. Freelancer olarak çalışsanız dahi,  sözleşme kapsamında çalışırsınız. Ve tüm haklarınız yasalarca korunuyor. Endişelenmeyin mağdur olmak kaderiniz olmayacak.

Öğrenmeye uygun olup olmadığınız ön çalışmalarda tespit edildikten hemen sonra eğitimlere alınırsınız. Sizden bu eğitimler için herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Bunun sonsuza kadar  böyle devam edebilmesi için harika  öğrencilerin yolumuzu aydınlatması şartı ile tabii ki!

Yaratıcı Metin Yazarı ile çevrimiçi içerik yazarı olmaya hazırım diyenleri hemen başvuru bölümüne alalım.

Hala soruları olanları da blog bölümünün sıkı takipçisi olmaya davet ediyoruz. Tüm soruların cevapları var ve evet hepsini vereceğiz. Online içerik yazarlığı hakkında hazırlanan bu yazı hipnotik yazım tekniği ile kaleme alınmıştır.

Teknik ve metin hakkında tüm değerlendirmelerinizi yorumlarda görmekten onur duyarız.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?