Instagram’da Satış Arttırma Amaçlı Post İçerik Fikirleri

Alışveriş yapma eylemi günümüzde artık mağaza mağaza dolaşmaktan çıkıp parmakların ucuna yerleşti. Zevkli olan bu eylem, geldiği kolay noktayla daha da zevk hale geldi. Bu durumun normalleşmesinde sosyal medyanın büyük bir katkısı vardır. Özellikle Instagram, satışların yapıldığı en önemli platformlardan biridir. Bundan dolayı biz de bu yazımızda Instagram’da satış arttırma taktiklerini sizlere sunmak istedik.

Instagram uygulaması günde milyonlarca kişinin uğrak noktası. Kimimiz daha sabah gözünü açar açmaz bu uygulamaya bakarken kimimizin de gözlerinin gün içerisinde son kez gördüğü şeyler buradadır. Bundan dolayı, insanın hayatına bu denli entegre olan bir uygulamada satışınızı arttırmak neden mümkün olmasın?

Instagram’da Satış Arttırma Tahmin Ettiğinizden Daha Kolay

Instagram aslında günümüzdeki alışveriş caddeleriyle eşleştirilebilir. Yaşadığınız şehri düşünün. Buna ek olarak yaşadığınız şehrin en işlek caddesini gözünüzün önüne getirin. Bu caddede birbirinden farklı ürünlerin satıldığı mağazalar vardır değil mi? Kıyafet, elektronik eşya, mutfak eşyası… Aradığınız her şeyi bu caddelerde bulmamanız imkânsız! İşte, Instagram da yaşadığınız şehrin en işlek caddesi! Aradığınız her şey ama her şey burada mevcut. Vazgeçilemeyişi de bundandır.

Nasıl ki tüm mağazaların bulunduğu en işlek caddeden alışveriş yapmadan gitmek imkânsızsa Instagram uygulamasından da alışveriş yapmadan çıkmak o kadar imkânsız. Bu da bu uygulamada yapılan satışların yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Peki, siz Instagram’da satış yapmak ya da yaptığınız satışları arttırmak mı istiyorsunuz?

O halde Instagram’da satış arttırma için post içerik fikirlerine bir göz atın!

Hedef Kitlenizi Belirlemek Instagram’da Satış Arttırma İçin Önemli

instagramda satış arttırma

‘Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez.’ Belki bu sözün bu içerikte ne aradığını düşünebilirsiniz. Aynı zamanda Instagram’da satış arttırma ile ne akası olduğunu da merak edebilirsiniz. Fakat bu söz ile satış yapmanın manası aynıdır. Yani eğer siz satış yapmaya başladıysanız ama bu satışlar belirli kişilere hitap etmiyorsa sizin de amacınız yok demektir. Çünkü eğer bir satış gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

  • Hedef kitleniz kim olacak? Çocuk grubu mu? Erkekler ya da kadınlar mı? Gelir seviyesi yüksek olan kişilere mi? Bu gibi sorular size hedef kitlenizi oluşturmada yardımcı olacaktır.

Satış yapmayı bir kenara bırakın ve sadece müşteri olduğunuzu hayal edin. Bir Instagram sayfası ilginizi çekti ve sayfaya girdiniz. İnceliyorsunuz… Beğendiğiniz birkaç çanta gördünüz. Kimisinin fiyatı çok düşükken kimisi de aşırı pahalı.

Şimdi de maddi durumunuzu düşünelim. Ne çok zengin ne de yoksulsunuz. Orta gelirli biri olduğunuzu farz edelim. Bu Instagram profilini gördüğünüzde buradaki çantaların fiyatları kafanızı karıştırdı değil mi?

Bir Instagram profilini takibe almak o markadan yapacağınız alışverişin devamının geleceği anlamını taşımaktadır. Peki, bu çanta markasının kafanızı karıştıran fiyatlarını gördükten sonra bu profili takibe almalı mısınız, almamalı mısınız? Buradaki çantalar sizin bütçenize göre mi değil mi? İkilimde kalırsınız değil mi? Bundan dolayı, satış yapan kişi pozisyonuna geçtiğinizde de bu ikilemi düşünerek hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. Böylece potansiyel müşterilerin kafalarını karıştırmadan satışınızı yaparsınız.

Hashtag Kullanımınızı Özelleştirmeyi Düşündünüz Mü?

Instagram’da büyük kitlelere ulaşmak için hashtag kullanmanın önemini artık hepimiz biliyoruz. Peki, doğru hashtag kullanımını biliyor muyuz? Kendinize özel hashtag oluşturmayı hiç düşündünüz mü?

Önceliğimiz doğru hashtag kullanımını açıklamak olsun. Çünkü doğru hashtag kullanımı sizi iyi sonuçlara götürecektir. Aşağıda yer alan maddelerde Instagram’da satış arttırma için hashtagleri doğru bir şekilde nasıl kullanacağınız yer almaktadır.

  • Hashtaglerinizde boşluk bırakmamalısınız. Boşluk bıraktığınız takdirde Instagram bunu hashtag olarak algılamayacaktır.
  • Eğer hashtaglerinizin herkese ulaşmasını istiyorsanız satış profilinizi gizli tutmamalısınız. Gizli hesap kullanırsanız sadece sizi takip eden kitleyle yola devam etmek zorunda kalırsınız.
  • Instagram, postlarda bolca hashtag kullanmaya izin vermektedir. Fakat siz bu hakkınızın hepsini kullanmayın. Çünkü Instagram, hesapları bir kategoriye sokuyor. Fazla hashtag kullanımı sizi farklı alanlara da götüreceğinden Instagram’ın kafasını karıştırmış olursunuz.
  • Gereğinden fazla hashtag kullanımı aynı zamanda acemi satış sayfası imajı yaratmaktadır.

Tüm bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde Instagram’daki satışlarınız artacaktır. Bunlara ek olarak, kendi hashtaginizi yaratmak da satışlarınızı arttırmada etkin bir rol oynar. Kendi hashtaginizi nasıl oluşturacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin. Gayet basit. Burada bahsettiğimiz olan kendi markanızın ya da ürününüzün ismini hashtaglerde kullanmanız. Bunların haricinde kendi yarattığınız herhangi bir kelime de olur. Fakat herkesin bileceği kelimelerde tag oluşturmanız işinize daha çok yarayacaktır.

Kendi Hashtaginizi Oluşturmanın Amacı Nedir?

Bunu yapmanızın amacı alıcı ile aranızda bir bağ oluşturmak. Yani, hashtaginizi gören takipçileriniz sizi hemen tanıyacaklar. Hatta sizden aldıkları hizmeti kendi profillerinde paylaştıklarında sizin etiketinizi kullanacaklar. Böylece bir akım oluşturarak daha fazla akılda kalacaksınız.

Sattığınız Ürünü Günlük Hayatınıza Entegre Ettiğinizi Gösterin

Instagram uygulaması aslında sahte bir hayatı simgeliyor. Özellikle Influencerların çoğalmasıyla bu durum ortaya çıktı. Sosyal medya fenomeni diye de adlandırdığımız bu kişilerin çoğu aslında kullanmadıkları ürünleri tanıtıyorlar. Haliyle bu da takipçilerde güvensizliğe sebep oldu. Bundan dolayı siz Instagram’ın bu tarafında değil, gerçekçi olan tarafında durmalısınız.

Instagram’da satış arttırmanın en önemli unsurlarından biri yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerçekçi olmaktır. Bu sebeple paylaşacağınız postlarda ürünlerinizi kendi günlük hayatınızda kullandığınızı gösterin. Bunu storylerle de destekleyebilirsiniz.

Geri Bildirimli Instagram Postları Her Zaman Kurtarıcıdır

 

Sosyal medya araçları geri bildirimi her zaman sever. Çünkü bu uygulamaların amaçları zaten insanların birbiriyle sürekli etkileşim halinde olmalarını sağlamaktır. Bundan dolayı da etkileşimi çok olan sayfalar hep ön plandadır.

Hedefiniz Instagram’da satış arttırma ise siz de takipçilerinizle etkileşim halinde olmalısınız. Peki, bu etkileşimi nasıl yakalayabilirsiniz?

Postlarınızı geri bildirimli olarak tasarlarsanız istediğiniz etkileşimi ve satışı elde edersiniz. Bu geri bildirimi de insanlara soru sorarak sağlayabilirsiniz. Örneğin, takı sattığınız bir Instagram sayfanız var. Burada insanların postlarınıza yorum yapmasını sağlamanız için soru sormanız gerekmektedir. Attığınız postta iki farklı tarzda küpe fotoğrafı koyarak ‘Bugünün modu sizce ne?’ gibi bir soru sorabilirsiniz. Küpelerden biri bir akşam yemeğine çıkmak için yeterince ışıldarken diğeri de bohem tarzda bir küpe olabilir. Sorduğunuz soruyu ve küpeleri gören takipçileriniz bu fotoğrafa yorum yapmadan duramayacaklar.

Kısa Videolar Gündemin En Popüleri

instagramda satış arttırma

Sizler için hazırladığımız post içerik fikirleri kapsamında kısa videolar da yer almaktadır.

Kısa içerikler hem üretici hem de tüketici için kurtarıcıdır. Çünkü artık bir şeylere odaklanma süremiz oldukça kısa. Bu kısa videolarda dilediğiniz durumu birkaç saniyede açıklayabilirsiniz.

Ürünlerinizin yapılış aşaması, kendi hayatınızda kullanım şekliniz, kullanıcılardan gelen videolar… Hepsi Instagram’da satış arttırma için önemli detaylardır.

Instagram’da satış arttırma aslında bu kadar basit tekniklerle mümkündür.

Bizi takip ederek Instagram da dahil olmak üzere içerik üretebileceğiniz her platformun aldığı güncellemelere hâkim olabilirsiniz. Güncellemelere hâkim olmanız, satış oranınızı arttırmanızda büyük rol oynayacaktır.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?