İçerik Pazarlaması Kapsamında Kurumsal Web Sayfası İncelemeleri

Kurumun kendini ifade ediş biçimine kurum kültürü denir. Kurumsal web sayfası incelemeleri yapmaya niyet ettiğimizde başlangıç noktamız burası olmalı diye düşünüyoruz. Eğer kurumsal bir web sitesinden ve kurumsal içerik pazarlama bileşenlerinden bahsedeceksek ilk işimiz kurumun ‘’burada işler böyle işler’’ dediği o genel tanımı tespit etmek olmalıdır.

İçerden dışarıya doğru dağılan kültür öncelikle şirketin içinde yerleşmiş olmalı ve daha sonra tüm kanallarında ‘’ağız birliği’’ ile ifade edilmelidir.

Ağız birliğini şu alanlarda yapmalıyız:

Kurumsal web sayfaları

Online kataloglar

Basılı kataloglar ve pdf’ler

Şirket sosyal medya hesapları

Şirket istihdamı için açılan iş ilanları

Aksi; ne dediğinden emin olamadığımız markalarla karşı karşıya kalmamıza ve onlara asla güvenmemize neden olur.

Her şirket, parmak izi gibidir. Kendine has, özgün ve yaşayan canlı bir organizma kapsamında değerlendirilmelidir. Eğer ezber bozamıyorsak çok uzun yıllar sürecek güzel bir ömürden bahsetmemiz mümkün olmaz.

Biz bu içerikte kurumsal web sayfası incelemesi yapacağız. Hepimiz için konu başlıklarını anlamlı hale getirmek de bu yolla mümkün olacaktır inancındayız.

Kurumun kültürünü anlamak ve tasarımdan içeriğe aktarmak hususundan başlayalım:

Kurumsal Web Sayfası

Kurum Kültürünü Anlamak

Terrence Deal ve Allan Kennedy Corparate Cultures kitabında dört farklı kurum kültürü inceler. Bu dört bakış açısı orada işlerin nasıl işlediğini anlamanıza yardım edecektir.

Sıkı Çalış Sıkı Eğlen Kültürü: Restoranlar ve genelde yazılım şirketleri bu kültürü benimserler. Hep yoğun çalışmak zorunda olmanın bir ödülü olmalıdır. Bu nedenle çalışmanın sınırı olmadığı gibi çoğu zaman eğlenmenin de sınırı olmaz. Hızlı geri bildirim ve ödül sistemi işler. Genelde risk oranı düşüktür.

Risk oranının düşük olması da eğlenceye zaman ayırmayı biraz açıklıyor gibi .

Süreç Kültürü: Bankalar ve sigorta şirketlerinin genel kurum kültürü bu şekilde inşa edilir.

Şirketin Üzerine İddiaya Gir Kültürü: Ödülün ve yüksek riskin olduğu şirketlerde genellikle bu kültür hakimdir. Pazarlama, Dijital pazarlama gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketleri baz alabiliriz.

Kabadayı Maço Kültür: Sert iş akışları ve yüksek risk durumlarında şirket kültürü bu noktaya evrilir. Hızlı geribildirim vermek ödül ve  yüksek risk  her departmanda  mevcuttur. Bu alana cerrahları, spor dallarını emniyeti ekleyebiliriz.

Şirketin içinde oturan bu dört kurum kültüründen birini dışarı yansıtırken nasıl hareket edeceğiz?

İçeriklerimizi nasıl düzenleyeceğiz ve bizi hedef kitlenin tam olarak anlamasını nasıl sağlayacağız? Kurumsal web sayfası konusunu gerçekten halledecek miyiz?

Elbette adım adım gideceğiz. Karşımızdaki şirketin kurum kültürün yukarıdaki maddelerden sentezlediğimize göre kurumsal kimlik bileşenlerine bakarak kurumsal web site parçalarını yerine koyma işlemine geçebiliriz.

Kurumsal Web Sayfası

Kurumsal Kimlik Bileşenleri

Web sayfası tasarımlarının değerlendirmesi konusundaki çalışmalara bakıldığında; dikkat çekici, görsel unsurlardan çok bilgi içeriği ve kullanım kolaylığı kriterlerini sağlamanın temel işlevler olarak algılandığı gözlenmektedir. Nitekim Kent ve Taylor, günümüzde pek çok web sayfasının dayandığı yaratıcı grafiklerden çok bir web sayfasının etkisini yönlendirenin içerik olduğunu vurgulamaktadırlar.

(Kent ve Taylor, 1998: 330).

Yani; sadece tasarım yetmez, kurumsal kimlik ve kurumsal web sitesi için içerik çok önemli bir unsurdur.

Kurumsal Kimlik İnşasının Etki Alanları

Yukarıda görülen tabloda kurumsal kimlik inşası sürecinin tüm adımları yer alıyor.

Bu soruların tamamı şirket tarafında cevaplandıktan sonra kurumsal web sayfası işlemi aktif edilir. Elbette entegreli çalışma gerçekleştirmek sonuç olarak ortaya başarılı kabul edilen bir vitrin çalışması çıkartmamızı sağlıyor.

Özetle şunu söyleyebiliriz. Kurumsal web sayfasının tasarlanması kurum kültürüne bağlı olarak gitmediğinde çok fazla anlam ifade etmemekle birlikte marka değerine de büyük zarar veriyor.

Kurum kültür ögelerinin tasarımdan reklam çalışmalarına her alana yayılabilir özellikte olması gerekir.  Bu incelemeler başarılı web sayfaları ve elbette başarılı kampanyalar yürütmenizi sağlar. Yanı sıra başarılı içerik pazarlaması yapmanızı sağlıyor.

Dijital görünürlüğünüzü arttırmaya karar verdiğinizde öncelikle kurumsal süreçlerinizi gözden geçirmeniz yarı yolda kalmamanız için çok önemli.

Linkedın‘de kurumsal süreçleri aydınlatacak içeriklerimiz var. Göz atın! Konu hakkında  soru işaretleriniz olursa bir telefon uzağınızdayız.

 

 

 

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?