Google Keşfet (Discover) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Keşfet (Discover) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin olmadığı yıllarda, bir şeyleri keşfedebilme, kaşif olabilme hayli zordu. Ama şimdi hem internet hem sosyal medya hem de Google Keşfet gibi uygulamalar sayesinde herkes bir kaşife dönüştü. Elbette günümüzün kaşifleri, yeni kıtalar keşfetmiyor. Fakat çevresinde olup bitenlere ve özellikle de alaka düzeyine göre sınırsız bilgi ve içeriğe ulaşabiliyor.

Bu durum, kullanıcılar için kolaylık ve yeni dünyalara açılan bir kapıyı ifade eder. Fakat dijital pazarlamanın altın çocuğu olan içerik birçok işletmenin öne çıkmasını sağlıyor. Keşfet’te yer alan bir içeriğin yönlendirdiği ürün bir anda satış patlamasına neden olabilir. Fakat bu dizinde yer almanın yolu sihirli değnek değil. Doğru yöntem, azim ve sabırla bir içeriğinizin Google Keşfet akışında yer alması işten bile değil.

Google Discover Nedir?

Google Keşfet (Discover) Nedir?

İnternet dünyasının büyük oyuncusu Google, özellikle mobil kullanıcılara yönelik Discover (yani kaşif) ismini verdiği uygulamayı hizmete sundu. Bu hizmet, Android yazılım kullananların telefonlarına otomatik yükleniyor. Diğer kullanıcılar ise Google uygulaması üzerinden hizmetten yararlanabiliyor.

Uygulamayı kullanabilmenin yolu, Google hesabı ile giriş yapmak. Ardından uygulamanın ana sayfasında ‘Google Keşfet’ bölümü açılıyor.

Burada kullanıcıların ilgisini çeken, haber farklı blog ve video içeriklerini bulmak mümkün hale geliyor. Bu bölüm, kullanıcının e postalarından, arama motoru kullanımına kadar internet hareketlerinin tamamını takip ediyor. Kısa sürede kullanıcının alaka düzeyini belirliyor ve ona uygun içerikler göstermeye başlıyor.

Burada kullanıcının ilgi alana ve alaka düzeyi kadar yaşadığı yer ve alışveriş alışkanlıkları da önemli bir yer tutuyor.  Çünkü akış içerisinde kullanıcının ilgisini çekebilen tüm içeriklere yer veriliyor.

Haliyle keşfet akışı içinde yer almak işletmeler için çok önemli. Çünkü alaka düzeyi ile ilgili tüm kullanıcılara doğrudan ulaşma anlamını taşıyor.

Kullanıcılar da akışlarında yaşadığı şehrin haberlerini, son yaptığı alışverişten yola çıkarak akışına gelen bir indirim haberini kaçırmıyor. Kısaca Google Keşfet için, kullanıcıların hayatını kolaylaştıran, görünmeyen bir asistan demek mümkündür.

Google Keşfet (Discover) Nasıl Kullanılır?

Google Keşfet (Discover) Nasıl Kullanılır?

Her gün milyarlarca insanın etkileşime geçtiği Google’ın bu hizmetinin nasıl kullanılacağına dair iki yönlü bir cevap mevcuttur. Keşfet, kullanıcılara asistanlık yaparak onların hayatlarını kolaylaştıran bir araç. Fakat işletmeler ve internette ön plana çıkmak isteyenler için de müthiş bir mecra.

Haliyle tüm Google ürünlerinde olduğu gibi hizmetin kullanımı kullanıcılar için son derece basit. İzlenmesi gereken adımlar;

  • Eğer Android telefon kullanıyorsanız tarayıcıyı açmanız yeterli.
  • Yine bazı Android telefonlarda sola kaydırma özelliği ile Keşfet’e ulaşabilirsiniz.
  • Diğer cihazlarda Google uygulamasını yükleyin ve Google hesabı ile giriş yapın.

Bunları yapan kullanıcılar artık Google keşfet hizmetini kolaylıkla kullanabilir. Ayrıca hizmet, kullanıcılara akışı özelleştirme olanağı da sunuyor. Örneğin tuttuğunuz takımla ilgili haberlere artık arama yapmadan ulaşabilirsiniz.

Keşfet bölümü, insanlara büyük kolaylık sağlıyor, dolayısıyla her gün milyarlarca insanı etkileşime geçiyor. Bu kadar göz önündeki bir yerin işletmeler için de bir fırsat olduğunu bilmek gerek. Fakat işletmeler için Google Keşfet kullanmanın yukarıdaki gibi bir tarifi yok. Bunun için işletmenin doğru yolu bulması ve o akışın içine girebilmenin yolunu bulması çok önemli. Her işletme bunu kendi öz becerilerini kullanarak yapabiliyor. Fakat özellikle rekabetin çok yüksek olduğu bu bölümde profesyonellerden yardım alınması çok daha mantıklı bir karar olabiliyor.

İçerikler Google Discover’a Nasıl Düşürülür?

Arama sonuçlarında ilk sırada yer alma, Google Trend akışına girme gibi ifadeler çoğu işletmecinin iştahını kabartan bir durumdur. Bu avantajlar anlatıldığında çoğu işletmeci ‘hemen ben de birinci sırada çıkayım, trendlere düşeyim’ istiyor. Fakat bu işlem o kadar kolay değil. Aklı başında her dijital pazarlama ya da optimizasyon uzmanı, bu vaatle yola çıkamaz. Trend akışında yer almanın da birinci sırada yer almanın da formülü var. Fakat bu formüller her uygulandığında her zaman aynı sonucu vermiyor. Zaten Google da ‘akışta yer almanın mantığını’ doğrudan açıklayamıyor. İşin içine robotların da girdiği bu alan hayli karmaşık. Dolayısıyla Google Keşfet içerisinde yer almanın doğrudan garanti bir yolu yok. Yazının girişinde söylediğimiz gibi bunun için doğru yöntem, azim ve sabırla çalışma yürütmek şarttır.

Bunun için dijital pazarlamanın başrol oyuncusu ‘içeriğe’ güvenmek dışında bir seçenek yok. Bir asırdan fazladır insanların dikkatini çekerek onlara bilgi sunmayı, sonucunda da satış yapmayı sağlayan içerik keşfet akışının da en önemli aktörü. Google’ın her gün milyarlarca kez etkileşime girilen keşfet akışında yer almak için de ‘benzersiz içeriklere’ ihtiyacınız var. Sadece benzersizlik de yetmiyor. Kullanıcıların deneyimlerini artıran, tüketmekten memnuniyet duydukları dolu dolu içerikler olmalı. Görseller, videolar, daha derli toplu bilgiler ile ‘hap gibi’ içerikler bu konuda büyük önem taşıyor.

İçerikler için Google Keşfet’in Önemi

İçerikler için Google Keşfet'in Önemi

Google keşfet için içerik elbette çok önemli. Fakat içerikler için de ‘keşfet’in önemi var. Çünkü bu alan, milyarlarca insanın önüne açılan kocaman bir vitrin. Ve bu vitrinde ürün sergilemenin bir bedeli yok. Tek yapılması gereken doğru adımları izlemek. Bunun anahtarının ‘içerik’ olduğunu söylemiştik. İçerik üretimi sadece bir rutini yerine getirmekten ibaret değildir. Üretilen içeriğin tüketilmesi de çok önemlidir. Keşfet, tüketime teşvik eden harika bir alandır. Dolayısıyla içerikler için Google Keşfet akışının önemi şöyle sıralanabiliyor:

  • Trafik artışı
  • Markalaşma adımları

İlk olarak, içeriğin temel amacı, trafiği artırmaktır. Aramalarda ilk sırada çıkmak elbette trafik için elzem bir durumdur. Fakat bir içerik akışta görüldüğünde bu müthiş bir trafik artışını beraberinde getiriyor. İkinci olarak ise özellikle markalaşma adımlarını yeni yeni ilerleten işletmelerin içeriğinin akışta yer alması markalaşma adına önemli bir gelişmedir. Bir blog sitesinin ya da içeriğin Google Keşfet akışına düşmesi, kullanıcılar üzerinde olumlu izlenimler bırakıyor.

Teknoloji alanında kaşif olmak için önce Google’ı iyi tanımak gerekir. Bu tanıma sürecinde ise Google Keşfet tecrübeli, donanımlı bir rehber olarak görünür olmak isteyen herkesin yanında olur. İnternette diğer insanlara, kullanıcılara selam vermek kolaydır. Ancak onların bu selamı dikkate alması için içeriğe tutunarak bir keşif macerasına çıkmak ve adımları sağlam atmak gerekir.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?