Gölge Yazarlık Desteği

Bir yazarla tanıştığınızı var sayalım. O hiç anlatmadan neler yazıyor olabileceğini düşünürdünüz? Bir roman mı? Akademik yazılar ya da blog yazıları mı? Belki senaryolar yazıyordur ya da bir çocuk kitabı. İşte tüm bunları ve daha fazlasını sizler adına üretmek için yaratıcı metin yazarlarımız gölge yazarlık desteğiyle sizlerle…

Gölge Yazarlık Nedir?

Gölge yazarlar bir başka deyişle hayalet yazarlar, yazmak istenilen bir metni, başka bir kurum ya da şahıs adına yazan sessiz kahramanlardır. Hizmet verdikleri kurumların ya da kişilerin taleplerini de dikkate alarak profesyonel bir destek sunarlar. Hikayelerinizi, fikirlerinizi, ilhamınızı ortaya çıkarıp parlatıp süslerler. Yazım kurallarını, anlam bütünlüğünü ve eser sahibinin isteklerini pusula edinerek en güzel eserleri sizler için ortaya çıkarırlar.

Gölge Yazarlar Nasıl Çalışırlar?

Gölge yazarlık desteği sunan yazarlar belirli prensiplere özellikle dikkat ederek çalışırlar. Yazarlıkta ustalık gerektirdiği gibi aşağıdaki kurallara da bağlılık gösterirler.

 1. Gizlilik Anlaşması: Gölge yazarlar, müşterileriyle bir gizlilik anlaşması yapar. Bu anlaşma özellikle yazarın anonim kalması üzerine imzalanır ve müşterilerin isteklerine göre şekillenir.
 2. İhtiyaç Analizi: Analiz yapmadan yola çıkmıyoruz öyle değil mi? Önceliğimiz her zaman yaratıcı metin yazarlarımızdan destek talebinde bulunan sizlerin anlaşıldığına emin olmak. Talepler nedir, hedef kitlesi nasıl ve tüm bu çıktılarla marka kimliği uyum içinde mi? Ortaya çıkacak ürünün nasıl bir üslupta olması gerekiyor? Gibi gibi pek çok sorunun yanıtı alınarak yola çıkılır.
 3. Brief Almak: Markanın açıkça tanıtıldığı, proje detaylarının net bir şekilde özetlendiği, taleplerin ve arzuların belirtildiği, bütçe ve proje süresiyle ilgili diğer bilgileri de içeren detaylı bilgiler talep ederler. Yol haritalarını aldıkları briefle çıkartırlar.
 4. İçerik Hazırlığı: Hazırlık sürecinde gölge yazarlar, aldıkları brieflerden de hareketle ellerindeki proje için detaylı bir araştırma sürecine girerler. Yazarlık hizmeti talep edilen konuya dair tüm güncel bilgileri, trendleri, akımları tararlar. Rakipler analiz edilir. İçerikteki tüm bilgilerin doğru olması, uygun bir üslupta yazılması, markanın en güzel şekilde temsil edilmesi için kapsamlı bir araştırma yapılır.
 5. İçerik Üretimi: Briefler, talimatlar ve araştırma verileri doğrultusunda içerik hazırlanır. Genel bir taslak dosyası ilk kez bu adımda müşteri ile paylaşılır.
 6. Revizyon: Gölge yazarlar ilettikleri taslağa yapılan geri bildirimleri dikkate alarak oluşturdukları içeriği revize ederler. Taleplere ve geri bildirimlere göre içerik düzenlenir ve son halini alır.
 7. Teslimat: Anlaşmada belirlenen tarihte içerik müşteriye teslim edilir. İçerik, müşterinin talep ettiği iletişim kanallarından iletilir.
 8. Sürekli İletişim: Gölge yazarlar hizmet verdiği kurum ve kişilerle düzenli iletişimini sürdürür. Geri bildirimleri alarak, eserle ilgili yöneltilen ya da yöneltilebilecek soruların cevaplarını iletirler.

Son olarak en önemlisi, profesyonelliğe ve etik standartlara uygun hareket ederler. Müşterilerin talimatlarına sadık kalarak, derin bir güven ilişkisi kurarlar. Özel bilgiler ve başka birtakım bilgiler gizli tutulur.

Dijital Pazarlamada Gölge Yazarlığın Önemi

Gelelim esas konuya… Romanlar, hikayeler, blog yazıları… Yazıldı, çizildi. Gölge yazarlarımız profesyonel hizmetlerini sizlerin ilhamıyla buluşturdular. Peki, dijital pazarlamada gölge yazarlık ne işimize yarayacak? Hemen açıklayalım:

Yüksek Kalite İçerik Üretimi

Gölge yazarlar, kimi zaman marka yöneticilerinin dilinden de olmak üzere, hedef kitlenize en doğru şekilde hitap edebilecek profesyonel yazarlardır. Sahip oldukları uzmanlık ve kapsamlı deneyimler sayesinde yüksek kalitede içerik üretimi hizmeti sunarlar. Böylece marka kimliğine bir kalite katarlar ve hedef kitlesinin katılımını, sadakatini pekiştirirler.

Yoğun İçerik Üretimi

Markaların yoğun dönemlerinde, dijital pazarlama stratejilerinin hızlandırıldığı geçiş dönemlerinde, gölge yazarlar imdadınıza yetişir. Profesyonel hizmetleriyle süreci hızlandırmanıza yardımcı olurlar ve hem kaliteli işler üretir hem de yükünüzü hafifletirler. Bu süreçte ekonomik olarak da tasarruf etmenizi sağlarlar.

İçerikte Çeşitlilik

Gölge yazarlar, oldukça kapsamlı bir alanda içerik üretimi hizmeti verebilirler. Blog yazılarından makalelere, sosyal medya içeriklerinden, infografiklere ve reklam metinlerine… Pek çok alanda kurtarıcınız olmak için yaratıcı metin yazarlarımız gölge yazarlık desteği sunar. Rekabetçi dijital dünyada hedef kitlenizi kaliteli ve çeşitli içeriklerle buluştururlar.

SEO Dostu İçerik Üretimi

Dijital pazarlamanın can damarı SEO! Gölge yazarlarımız hazırladıkları içeriklerin SEO ile uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat ederler. Anahtar kelimelerin kullanımı, başlıklar, cümlelerdeki kelime sayıları vb. pek çok detayı göz önünde bulundurarak içerik hazırlarlar. SEO standartlarını mutlaka bilirler ve arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olurlar.

Hedef Kitleye Uygun İçerik Üretimi

Profesyonel yazarların çok iyi bildiği bir diğer husus da hedef kitleye uygun içerikler üretebilmektir. Markanızı anlar, istek ve ihtiyaçlarınızı özümser ve hedef kitlenizi yakından tanırlar. Üretecekleri tüm içerikleri de hedef kitleye uygun bir tonda hazırlarlar. Onların ilgilerini çekebilecek ve potansiyel müşterilere de kapı açabilecek şekilde içerikleri hazırlarlar.

Hızlı Dönüşler ve Revizeler

“Bizim bir iş vardı? Son durum nedir?” Gölge yazarlarımız bu soruların muhatabı değildir. Kalabalık ve rekabetçi dijital dünyada en büyük kurtarıcılarınızdan biri gölge yazarlar olacaktır. Gündemi yakalarlar, geri bildirimlerinizi hızlıca işleme alırlar ve acil taleplerinize hızlı çözümler sunabilirler. Acil kampanyalar, çıkan son trende uyumlu içerikler, özel etkinlikler… Esnek çalışma prensibi benimseyen gölge yazarlarımız tüm bunlar için çoktan işe koyuldu bile.

Gölge Yazarlıkta Gizlilik Prensipleri ve İlkeler

Bu konuya bir kez daha değinmekte fayda var öyle değil mi? Nihayetinde gizliliği esas alan bir işten bahsediyoruz. Gölge yazarlıkta esas; saygı, güven ve en önemlisi dürüstlüktür. Bu süreçte gölge yazarların hangi prensiplerle çalıştığına hızlıca göz atalım.

 • Gizlilik: Müşteriyle paylaşılan tüm bilgileri gizli tutmak gölge yazarın sorumluluğudur. Proje sürecinde içeriklerle, izlenen stratejilerle ilgili hiçbir bilgi üçüncü taraflarla paylaşılmaz.
 • Kalite ve Doğru İçerik: Gölge yazarlar en kaliteli olanı esas alırlar ve bu yönde içerik üretirler. Yazılan içeriklerde yer alan tüm bilgiler araştırmalar sonucu elde edilen, doğru ve güvenilir bilgilerdir.
 • Özgünlük: Telif hakkı kurallarına dikkat eden profesyonel yazarlar, ürettikleri içeriklerde özgünlüğe her şeyden çok önem verirler. Alıntı yaparken kaynak belirtme vb. teknik detayları kusursuz şekilde uygularlar.
 • İletişim ve İş Birliği: Müşterilerle açık ve net bir iletişim biçimini benimserler. Özellikle müşteriden gelen geri bildirimler iş birliği kurulabilmesi için çok kıymetlidir. Proje sürecinde verimli ilerleyebilmek ve iş akışını sağlamak için gölge yazarlar kaliteli iletişime ekstra özen gösterirler.
 • Yasal ve Hukuki Süreç: Gölge yazarlar, telif hakları, tüketiciyi koruma yasaları ve ilgili diğer yasal düzenlemelere uygun bir iş ahlakıyla çalışırlar.

Artık “Ghost Writer”larımızı daha yakından tanıyoruz. Yukarıda bahsi geçen pek çok konuda uzmanlığını kanıtlamış gölge yazarlarımızın işi biraz zor değil mi? Marka içerik üretimi sürecinde yoğun işlerinizi teslim edebileceğiniz gölge yazarlar sahip oldukları üstün deneyimlerle bu süreci sizler için çok daha kolay hale getirirler.  Özellikle dijital pazarlamada içerik üretim sürecinin göz bebekleri, profesyonel gölge yazarlarımızla, yaratıcı metin yazarı ekibi olarak hizmetinizdeyiz. Rekabetçi dijital pazarda, stratejilerinizin verimini artırmak ve marka bilinirliğinizi kuvvetlendirmek için gönül rahatlığıyla gölge yazarlık desteği alabilirsiniz.

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?