Featured Snippet Nedir? Ne İşe Yarar?

Featured Snippet Nedir? Ne İşe Yarar?

Dijital çağın en işlevsel ürünlerinden birinin arama motorları olduğu bir gerçektir. Kendini sürekli geliştiren bu sistemler, featured snippet gibi becerileriyle hayatları daha da kolaylaştırır. Sorulan soruya, arama sonuç sayfasında kısaca cevap veren sistem oldukça beğeni kazanmıştır. Çünkü kullanıcılar bu sayede sayfalarca gezmeden sonuca ulaşır. Örneğin ‘vizyondaki filmler’ yazdığında en yakınındaki sinemada hangi filmin gösterildiğini sonuç sayfasından öğreniyor.

Arama deneyimini çok yükselten bu uygulama kullanıcıların hayatını elbette kolaylaştırıyor. Fakat içerik sağlayıcıların da iştahını kabartıyor. Çünkü featured snippet içerisinde yer alma, organik trafiğe doping etkisi yaratıyor. Çünkü arama sonuç sayfasında (SERP) kısa özeti görenler, devamını da mutlaka tıklıyor.

Bu nedenle sonuç sayfasında kısa özetler sunabilen içerikler adeta ödüllendiriyor. İşletmeler de bu tür içerikler sağlayabilme adına kendini sürekli güncelliyor. Arama motorlarının istediği kullanıcı deneyimi yükseltme, bu tatlı rekabet sayesinde daha yukarılara taşınır.

Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet Nedir?

Google gibi arama motorlarının sorguyu, sonuç sayfasının en başında (sıfırıncı pozisyonda) özet halinde göstermesine featured snippet (öne çıkan içerik) denir. ‘Nasıl, nedir, nerede, kim?’ gibi sonucu belli soruların arama sonuç sayfasında gösterilmesidir. Sonuç sayfasındaki kısa açıklamadan sonra daha fazlasını öğrenmek isteyenleri ilgili içeriğe yönlendirir. Yukarıdaki görselde bir featured snippet örneği bulunuyor. Yaratıcı Metin Yazarı emeği bir içerik, ”duygusal yeme bozukluğu” anahtar kelimesinde öne çıkan içerik olarak sıfırıncı pozisyonda yer alıyor.

Arama motorları, kullanıcılardan gelen milyarlarca veriyi derleyerek yol alıyor. Bugünkü evrimlerini kullanıcı deneyimine verdikleri öneme borçlular. Snippet sonuçlar da kullanıcıların deneyimini artırım için geliştirildi.

Bu gelişmeler sayesinde arama sonuç sayfaları artık çok hareketli. Örneğin bir kullanıcı ‘en kolay 5 egzersiz’ araması yaptığında listeler halinde sonuçları görebiliyor. Yeni filmler yazdığında yakındaki sinemada hangi filmin hangi seansta olduğunu görebilir. Merak ettiği bir ünlünün yaşını sayfalarca gezmeden anında öğrenebilir. İnternetteki kolaylığın en hızlı yansıması bu sistemdir. Ve bu sitem kendi içinde bazı türler barındırır.

Featured Snippet Türleri Nelerdir?

Featured Snippet Türleri Nelerdir?

Arama motorlarının sonuç sayfasında insanlara doğrudan ulaşım elbette çok önemlidir. Özellikle işletmeler bu tür içerikler hazırlayabilme adına birbirleriyle yarışır. Fakat burada önemli olan, hangi içerikle, hangi soruya cevap verileceğidir. Bu da doğru analizle mümkün. Fakat özellikle Google’da bilinen bir özellik var. Featured Snippet sonuçları sağlayan bir içerik her zaman aynı kalmaz. Daha iyi deneyimler sunanlar öne çıktıkça gösterilen içerik de değişebilir.

Bu bağlamda hangi içerikle hangi hedef kitleye ulaşılacağı bilinmelidir. Fakat öncelikle snippet türlerini bilmekte yarar var. Liste şöyle;

 • Paragraf Açıklamalar: Bir soruya en net cevabı veren türdür. Bu nedenle çok sık rastlanıyor. İçeriğin ilgili soruya cevap veren tek paragraflık bir açıklama ve linkle birlikte veriliyor.
 • Listeleme: Örneğin tarih boyunca en çok beğenilen 10 film araması liste şeklinde gösteriliyor. Buna araç temizlemenin en kolay 5 yolu gibi sayısız örnek eklenebiliyor.
 • Tablolar: Özellikle kıyaslamaya dayalı arama sonuçlarında en etkili sonucu veriyor. Örneğin en popüler telefonların özelliklerinin verildiği tablolar buna örnektir.
 • Videolar: Arama sonuç sayfalarında videolar da görülüyor. Doğru içerikle videonuzu doğrudan hedef kitleye ulaştırabilirsiniz.
 • Tarifler: ‘Nasıl yapılır?’ sorusuna verilen cevaplardır. Örneğin bir yemek tarifi featured snippet sonuçlar arasında görülebiliyor.
 • İlişki/yaş durumları: Özellikle ünlülerle ilgili ‘kiminle evli, yaşı kaç?’ gibi sorulara bu arama sonuçlarında cevap veriliyor.

Pek çok sorunun cevabı bu sistemde yer alır ve kullanıcılara sunulur.

Featured Snippet’e Çıkmanın Avantajı Nedir?

Featured Snippet'e Çıkmanın Avantajı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları hep zirveyi hedefleyenlerin tercihidir. Öncelikle ilk sayfada, çalışmaları ilerleterek ilk sırada çıkmak hedeftir. Bunun için de doğru adımları atmak ve sabırlı davranma çok önemlidir.  Sabırlı ve düzenli çalışma ile birinci sıra da featured snippet ile en yukarılarda çıkma mümkündür.

Avantajlarını sıralamaya başlarken de ‘bir ödül’ olduğu söylenebilir. Çünkü, sabırla yürütülen çalışmaların karşılığı adeta snippet içeriklerde yer almaktır. Herhangi bir içeriğiniz bu kategoride değerlendirildiğinde organik trafiğe adeta doping etkisi yapar. Sayfanın ziyaretçi sayısı artar. Bu artış, iç bağlantılar ve doğru içeriklerle yönlendirildiğinde cirolara yansır. Featured Snippet avantajları şöyle sıralanır;

 • Görünürlük/trafik: İçeriğiniz en üstte görünüyor. Bu da daha fazla trafik anlamını taşıyor. Görünürlüğünüzün artması, size açılan yeni kapıları işaret ediyor.
 • Güvenilirlik: Arama sonuçlarına içeriğinizin bu şekilde kaynak gösterilmesi güvenilirliğinizi artırıyor.
 • Otorite: Site otoritesi SEO için önemlidir. Bu tür içerikler, otoritenizi yükseltiyor.,
 • Marka Bilinirliği: Bir işletmenin en büyük amaçlarından biri olan marka bilinirliği, featured snippet kategorisindeki içerikler sayesinde mümkün.

Bir İçerik Aramalarda Nasıl Öne Çıkarılır?

Arama motoru için yapılan optimizasyon çalışmaları sistemli ve sabırlı yürütülmediğinde başarıya ulaşmaz. Fakat bir kez doğru neticeyi alanlar, sistemlerini daha da ilerletmeye çalışır. Aramalarda üst sıralarda yer alma, ticarette istenen neticelere ulaşmayı sağlıyor. Bunun için de doğru stratejilerin, doğru şekilde yürütülmesi çok önemli. Doğru hedef kitlenin, doğru içeriklerle buluşması bir bağ oluşturur. Bu bağ ticarete yansıdığında uzun süreli işbirlikleri mümkün. İnternetin icadından bu yana büyüyen markaları bir düşünün. 20 yıl önce olmayan işletmeler şimdi dünyaya ürün satıyor. Bunların hepsini doğru stratejilere borçlular.

Bu yolda ilerleme adına içeriklerle ön plana çıkma çok önemlidir. Bunun için basit ama önemli adımlar sabırla ilerletilmelidir. İçeriklerinizin featured snippet ile ön plana çıkması için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Doğru Anahtar Kelime Bulun: Bu sonuçlarda gösterilen sonuçların analizini yapın. Doğru anahtar kelime üzerine yoğunlaşarak rakiplerinizi analiz edin.
 • Cevabınız Net Olsun: Lafı dolandırmayın. Anahtar kelimenize en net ve en doyurucu cevabı siz verin.
 • İçerik Türünü Belirleyin: Sorunun cevabını destekleyen liste ve tablolar kullanın.

Elbette bunlarla birlikte teknik SEO hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede arama motorlarına hazırladığınız içeriğin featured snippet öğeler içerdiğini söylemek mümkün olur. Böylece içeriklerinizi daha fazla kitleye ulaştıran adımlar atabilirsiniz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?