E-Ticaret Ürün Açıklamaları

Müşteriler ve arama motorları için e-ticaret ürün açıklamaları çok önemli konulardır. SEO uyumlu ve ziyaretçilere gerekli içeriği sunabilen ürün açıklamaları, e-ticaret sitelerinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken nokta, arama motorunun ve ziyaretçilerin memnun kalacağı içeriklerin yazılmasıdır. Firmamız bu alanda size en kapsamlı ve kaliteli hizmeti sağlamaktadır.

E-Ticaret Sitenizde Kullanıcılara Bilgi Vermenin Önemi

Ürünle ilgili içerik yazarken ürünün detayları anlatılabilir. Sitedeki ürünü, muadillerinden ayıran özellikler belirtilebilir. Bunun için ürünün temel bileşenlerini, özelliklerini, avantajlarını dile getirmekte fayda vardır.

Ticaret sitesindeki ürünün ne zaman ve hangi şartlarda kullanılması gerektiğini açıklamak yerinde olur. Ürünün son kullanma tarihi hakkında bilgiler verilebilir. Sitede yer alan ürünün uzun bir süreçte kullanılacak bir ürün olup olmadığı.

belirtilebilir. Ayrıca dönemsel bir ürün veya bir seyahat sırasında kullanılacak bir ürün olup olmadığı açıklanabilir.

İnsanların satın alacakları ürünü nerede kullanacakları e-ticaret ürün açıklamaları yapılırken anlatılabilir. Çünkü ürün iç mekânda ya da açık havada kullanılabilir. Belki ürünün kullanılabileceği özel bir yer olabilir. Bu nedenle ürünün kullanılacağı yerle ilgili açık ve sade bir anlatım kullanmak gereklidir.

Eğer teknolojik bir cihazı açıklamak gerekiyorsa, müşterilere ürünün çalışma prensibinden ve kullanma talimatından bahsetmek gerekebilir. Aslında içerik içinde ürün ne olursa olsun çalışma ve kullanma şekli hakkında müşterilere bilgi vermek yerindedir.

Siteyi ziyaret eden kişilere ürünü satın alma nedenlerinden bahsedilebilir. Ürün satın alınarak kişinin hayatını kolaylaştırdığı ve problemlerini çözdüğü belirtilebilir. E-ticaret ürün açıklamaları yapılırken ürünün hedef kitlesinden bahsetmek önemlidir. Bu önemli detay, ürünün hangi cinsiyete ve yaş aralığına sahip olduğunu gösterir.

E-Ticaret Ürün Açıklamalarında Doğru Bilgi

Genel olarak içerik yazarken kaçınılması gereken bazı kelimeler vardır. Kaçınılması gereken kelimelere metinlerde sıkça yer veriliyorsa başka alternatif kelimeler bulmayı önermekteyiz. Siteyi ziyaret eden müşterilere metin içerisinde “satın al” gibi bir cümle kurmak doğru olmayacaktır. Metni yazarken müşterilerin sitedeki ürünlerden satın alacakları farz edilerek bir üslup kullanılmalıdır.

Ayrıca ürünün açıklandığı içeriklerde dürüst olmak gerekirse veya kelimenin tam anlamıyla gibi ifadeleri kullanmamakta fayda vardır. E-ticaret ürün açıklamaları yapılırken boşluk dolduran bu kelimelerin kullanılmasına ihtiyacınız yoktur.

İfadeler, net ve doğru olmalıdır. Sosyal medya platformlarında kullanılan müthiş veya çok mükemmel gibi kelimeleri ürün tanıtımı içeriklerinde kullanmak doğru olmayacaktır. Siteyi ziyaret eden kişilerin ürünlerin müthiş olup olmadığına karar vermesine izin vermek daha doğru bir yoldur.

Günümüzde internette gezinen kullanıcıların çoğu sitelerde bulunan her cümleyi okumamaktadır. İnsanlar site sayfalarını hızlıca incelemektedirler. Bu nedenle ürünler için içerik yazarken hızlıca göz atılabilecek, okunması rahat özellikte olması önemlidir. E-ticaret ürün açıklamaları yapılırken aşağıdaki hususlara dikkat etmekte fayda vardır:

Ziyaretçilerin dikkatini çekmek için alt başlıklar kullanılmalıdır.
Açıklaması yapılacak ürünlerin özellikleri ve avantajları maddeler halinde yazılmalıdır.
Cümleler anlaşılır, sade ve keyifle okunacak şekilde yazılmalıdır. Ayrıca içeriğin yazı fontları ziyaretçilerin okuyacağı ebatta seçilmelidir.
Ürünleri dikkat çekici hale getirmek için görsellerden yararlanılmalıdır.

İçerikte Doğru Psikolojiyi Oluşturun

İnsanlar ürün satın alırken gönüllü olsalar da içten içe suçluluk psikolojisi de hissedebilmektedirler. İşte ürünler hakkında bilgi verilen metinlerde bu suçluluk psikolojisi engellemek gerekmektedir. Böylece ziyaretçilere satış yapmak daha kolay olacaktır. Yazılacak ürün açıklamalarında ziyaretçilere güven verilmelidir. Ziyaretçiler ürünü satın aldıktan sonra mutluluk duymalıdır.

Siteyi ziyaret eden insanların alışveriş yaparken rahat hissetmeleri için e-ticaret ürün açıklamaları aşağıdaki gibi yapılabilir:

Sunulan teklifin koşulsuz bir pazarlık olduğu hissettirilebilir. Sitedeki ürünü alan kişinin bu pazarlığı yakalayan şanslı kişilerden olduğu anlatılabilir.
Tek bir defaya mahsus bir teklif olduğu ve kaçırılmaması gerektiği belirtilebilir.
Ürünü anlatırken ziyaretçilerin kendilerini özel hissetmesi sağlanabilir.
Sitedeki ürünün satın alınmasıyla kişilerin elde edeceği tasarruf anlatılabilir.
Ürünün farklı kullanım alanları varsa bu konuya da vurgu yapılabilir.
Ürünün kime, ne zaman ve ne için uygun olduğuna açıklama kısmında mutlaka yer verilmelidir.

SEO Uyumlu İçerikler

Günümüzde insanların çoğu, ürün satın almak için arama motorlarını kullanmaktadır. Bu nedenle ürün açıklamaları yaparken arama motorları için optimize etmeye dikkat edilmelidir. İçerikleri yazarken SEO kurallarına dikkat edildiği kadar ürünün hedef kitlesi göz önünde tutularak yazılmalıdır.

Ürün ile ilgili içerik yazarken anahtar kelimelerin ölçülü ve yerinde kullanılması önemlidir. İçeriğe anahtar kelime yerleştirirken metni anahtar kelimeler ile boğmamak gerekir. Siteyi ziyaret eden insanların ihtiyaç duyabileceği bilgiler sade, net ve açık bir dille yazılmalıdır. Ayrıca anahtar kelimeler başlıkta, alt başlıklarda, görsel açıklamalarda kullanılmalıdır.

Firmamız ile iletişime geçerek siz de e-ticaret ürün açıklamalarınız için en kaliteli ve SEO uyumlu metinlere kavuşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken firmamıza taleplerinizi belirtmektir.

Sık Sorulan Sorular

Ürün açıklaması, e-ticaret sitenizin kalbidir. Pazarlamayı amaçladığınız ürünleri tanıtmak için kullanılır. Doğru kelimeler kullanılarak, kimin için yazıldığı dikkate alınmalıdır. İlgilisini etkileyecek şekilde yazılan özgün ürün açıklamaları müşteriler için ikna edici olacaktır.
E-ticaret sitelerinde ürün açıklamaları net olmalıdır. Kullanıcıya direkt olarak ürün tanıtılmalı ve ürünün pazarlandığı unutulmamalıdır. Daha önce analizini yapmış olduğunuz anahtar kelimeleri de doğru oranda kullandığınızda ürün açıklamanız pek çok müşterinin sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır.
Ürün açıklaması yazarken dikkat edilecek ilk nokta, konunun yalnızca ürünle alakalı olmasıdır. Gereksiz kelime kullanımından kaçınılmalı, verilmek istenilen mesaj direkt olarak verilmelidir. Ayrıca ürün açıklamasında, ürünü pazarladığınızı unutmayın. Alıcıyı harekete geçiren cümleler kurmaya özen gösterin.
Ürün açıklamasında kullanılması gereken ilk öge, görsellerdir. Görsel, dikkat çekicilik için önemli bir kriterdir. Ürünün özelliklerine ve avantajlarına dair bir liste hazırlanmalı ve bu liste, ürün açıklamasında bulunmalıdır. Yazıların alt başlıklara ayrılması da önemli bir detaydır. Her şeyden önemlisi ise yazı fontudur. Gözü yormayacak sade ve şık bir yazı fontu, ürünü cazip gösterecektir.
SEO uyumu için en önemli husus şüphesiz ki anahtar kelimelerdir. Fakat ürün açıklaması çok uzun olmayacağından SEO odağı için bol bol anahtar kelime kullanmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü SEO uyumlu bile olsa okunabilirlik açısından kullanıcı ekseninde olmayan metinler doğru anlaşılmamaktadır. Bu nedenle SEO odaklı ürün açıklamaları, anahtar kelimelerin kullanıldığı fakat yerinde ve hedef kitlesine göre kullanıldığı içerikler olmalıdır.

Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?