Dikkat Çekici Başlıklar Nasıl Bulunur?

Dikkat Çekici Başlıklar Nasıl Bulunur

Dijital platformlarda yayınlanmak için oluşturulan her içerik için ilk önemli husus, dikkat çekici başlıklar olarak karşımıza çıkar. İster blog ister YouTube ister e-posta bülteni olsun; seçtiğiniz başlık içeriğinizin okunma oranını doğrudan etkiler. Peki, dikkat çekici başlıklar nasıl bulunur? Bir içeriğin başlığının ilgi çekici olması için ne yapmak gerekir? İlgi çeken bir başlık hangi özelliklere sahiptir?

Arama Motorlarının Gözdeleri

Unutmayın ki hangi platform için üretirseniz üretin arama motoru algoritmalarını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü arama motoru algoritmaları size beklediğinizden daha fazla bilgiyi sunar. Sizin yapmanız gereken bu bilgileri doğru bir şekilde analiz edebilmektir.

Arama motorlarını okuyucular/kullanıcılar ve kendi aranızda bir köprü olarak değerlendirebilirsiniz. Sonuç olarak ilgi çeken blog başlıkları ya da dikkat çekici içerik başlıkları için arama motorlarının öncüllerini bilmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz.

İdeal ve Dikkat Çekici Başlıklar Nasıl Olmalıdır?

İdeal ve Dikkat Çekici Başlıklar Nasıl Olmalıdır

 

İçerik uzmanlarına göre en ideal başlığı bulmanın sırrı, bu işe harcadığınız mesaidir. Bu yüzden içeriklerinizi oluşturmadan yapacağınız her araştırma ve inceleme büyük bir öneme sahiptir.

Başlığı bir filmin yayınlanmadan önce izleyiciye sunulan fragmanı olarak düşünebilirsiniz. Bu fragman ne kadar ilgi çekici ve elbette merak uyandırıcı olursa filmin izlenme oranı ve doğal olarak gişe hasılatı artar. Yani başlığınız içeriğinizin okunma oranını ve sitenizin tıklanmasını etkileyen birincil unsudur.

Başlığınız okuyucuya içeriğiniz hakkında bilgi vermeli; onun ihtiyaçlarına yönelik olmalı. Gelin dikkat çekici başlıklar oluştururken neler yapmalı; neler yapmamalısınız birlikte bakalım.

Anahtar Kelimeler Doğal Bir Şekilde Sunulmalı

Anahtar kelime kullanımı, başlıklar da dahil olmak üzere metnin ana hatlarını ifade eder. Bu yüzden en ilgi çekici başlığı bile oluştursanız eğer başlıkta anahtar kelimeye doğal bir şekilde yer vermediyseniz bu hedef kitlenizin içeriğe hızlı bir şekilde ulaşmasının önündeki en büyük engellerden birisidir. Elbette anahtar kelime başlığa uyumlu, akış halinde ve doğal bir şekilde yerleştirilmeli; abartılı olmaktan kaçınılmalıdır.

Hedef Kitle İçin Dikkat Çekici Olmalı

Hedef kitleniz sizin içeriklerinize ulaşsın; fayda sağlasın ve içerikleriniz arama motorlarında ön plana çıksın istiyorsanız başlıklarınızı hedef kitleniz için dikkat çekecek formda hazırlamalısınız. Burada atlamamanız gereken ilk husus, kullanıcıların belli bir anahtar kelimeyi referans alarak arama yaptığıdır. Yani kullanıcının ilgisini çekmek için anahtar kelimeye muhakkak başlığınızda yer vermelisiniz.  Bunun dışında hedef kitlenizin öncelikleri ve ilgi alanlarını da hesaba katmanızı tavsiye ederiz.

SEO Uyumlu Olmalı

Dijital platformlarda yayınlanan tüm içerikler için önemli bir husustur. SEO kurallarına göre dikkat çekici başlıklar, 50 ile 60 karakter arasında olmalıdır. Elbette anahtar kelime kullanımının önemi burada da karşımıza çıkar.

Yaratıcı Olmalı Ama Nasıl?

Yaratıcı ve özgün ifadeler geçmişten günümüze her zaman ilgimizi çekmiştir değil mi? Aynı durum başlık düzenlemelerinde de söz konusudur. Ancak gözden kaçırmamanız gereken nokta ise yaratıcılık ile abartıyı birbirine karıştırmamanız gerektiğidir. Yapılan araştırmalara göre abartılı ifadelere yer verilen düzenlenen başlıklar ile içerikler arasındaki uyumsuzluk, kullanıcılarda güvensizliğe neden olmaktadır. Dolayısıyla bu şekilde yapacağınız başlık seçimleri sonucunda şununla  karşılaşmanız mümkün.

”Eğer kullanıcılarınız içeriğinizden doyum almazsa bu sitenizin gözden düşmesine neden olabilir.”

Yaratıcı başlık seçimleri yaparken buna emek harcamalı ve hedef kitlenizi etkileyecek; yönlendirecek bir havaya sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

 Siz; Anlaşılır ve Güçlü Olmalısınız

Kuracağınız anlaşılabilir ifadeler, arama motoru algoritmalarının taleplerinin başında gelir. Bu noktada; anlaşılır, açık ve doyurucu olmak için doğru  başlık seçimi yapmanız gerekiyor. Ama bu vurucu bir etki bırakamayacağınız anlamına da gelmez. Aynı anda hem açık hem de güçlü vurgulara sahip bir başlık seçimi harikalar yaratır.  Yazınızı ve dolayısıyla sitenizi üst sıralara taşır.

Okuyucuyu Metni Okumaya Teşvik Etmeli

Yönlendirici bir etki dikkat çekici başlıkların en temel özellikleri arasındadır. İlgi çekici başlıklar ortaya çıkarırken eyleme yönlendirici; harekete geçirici ifadeler her zaman kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alır.

Kullanıcıların İhtiyaç ve Taleplerine Cevap Vermeli

Gelelim son ve en önemli noktamıza; kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerine cevap vermek. Dikkat çekici başlıklar oluşturmanın amacı, kullanıcının içeriği incelemesini teşvik etmek ve yönlendirmektir. İşte tam da bu yüzden hedef kitlenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz etmelisiniz. Tabi ki başlıklarınızı bu doğrultuda oluşturmalısınız.

Yukarıda sıraladığımız bu hususlara dikkat ederek hazırlayacağınız her başlık size başarı kazandıracak. Doğru seçimleriniz hem kullanıcıların hem de arama motorlarının gözdeleri arasında yer alacaktır. Haydi şimdiden işe koyulun ve en iyi sonuçları ortaya çıkartmak için araştırmalara başlayın.

Doğru Başlık Seçimi İçin Tavsiyeler

Bu bölümde yararlanacağınız kaynakları ve  kaynak dönüştürmeyi anlatacağız.

İlk önerimiz Google trend  kullanımı. Burada güncel iç görüleri elde edebildiğiniz gibi sonsuz bir arşivle de karşılaşacaksınız.

www.thinkwithgoogle.com adresinden iç görü ve fikirlere ulaşabilirsiniz.

Örneğin yaz boyunca  global etkide trend  olarak uygun fiyata kalite başlığını gördünüz. ”Hem ucuz hem kaliteli olmak size  ne  kazandırır?” başlığı dikkat çekmek için harika  bir tercih olabilir.

Pahalıyız ama buna değiyoruz, şeklinde spesifik bir çıkış yapabilirsiniz.

Ucuz ama  asla  dayanıksız olmayan 10 ürün listesi yapıp ürünlerinizin ucuz ama dayanıklı olduğunu anlatabilirsiniz.

Rakiplerim Neler Yapıyor?

Bir sakız reklamının efsane sloganı vardı, hatırlayalım ” Nazar etme ne  olur, çalış senin de  olur”  Rakip izlemesi dediğimiz durum  yanlış anlaşılmaya çok müsait olsa da gerçek tam olarak o efsane  sloganda olduğu gibidir. Nazar  etmeyin, çalışın ve  daha iyisini yapın. +1 katkı sıfır  katkıdan her zaman üstün.

Ben Olsam Bunu Okur Muyum?

Pazarlama  eğrilerinin başlangıç noktası problem tespitidir. Problem doğru tespit  edilmezse alıcı kaynağa  çözüm ulaştırmak ve  sunum  yapmak anlamsızdır. Bu nedenle  problem okuma sanatçısı olmanız gerekiyor.

Siz olsanız bu içeriği hangi sebeple  okurdunuz? Siz olsanız o ürünü neden alırdınız? Gerçekten buna değer mi?

Zamanımı verdiğim bu şey  bana  bir şey  kattı mı sorusunu objektif olarak kendimize  sorup bunu yine  objektif bir biçimde cevaplayalım.

Evet  biz de  tam böyle düşünmüştük. Sağlam gerekçelere  ve anlamlı nedenlere ihtiyacınız var. Problemi okuyun, çözümü üretin talep edilen olun üstelik başlıktan itibaren.

 

 

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?