C2C Marka İçerik Üretimi

Düşünün ki çocuğunuz için internetten bir oyuncak sipariş ettiniz. Çocuğunuz oyuncağını çok sevdi ve sınıf arkadaşıyla paylaştı. Sınıf arkadaşı da akşam eve döndüğünde ailesinden bu oyuncağı almasını istedi. İşte C2C (Customer to Customer) iş modeli, en basit haliyle tam da bu oluyor. Tüketicinin, bir başka tüketiciyi, ürünü veya hizmeti satın almaya teşvik etmesi! Ancak sizin markanızı öne çıkaracak stratejileri geliştirmek maalesef çocuk oyuncağı değil…

c2c

Dijital pazarlama sürecinde ürün ve hizmetlerinize uygun, en doğru stratejileri geliştirmeyi gerektiriyor. Bu aşamada içerik üretimi de diğer bütün iş modellerinde olduğu gibi pazarlama stratejilerimizin göz bebeği. C2C marka içerik üretimi hizmetleriyle yaratıcı metin yazarlarımız, ürün ve hizmetlerinizin tüketiciler tarafından da organik bir şekilde pazarlanmasını sağlıyor. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken birkaç temel adımı sizlerle paylaşıyoruz:

Hedef Kitleye En Uygun İçeriklerin Üretilmesi

Hedef kitle, hedef kitle, hedef kitle! Bu süreçte can damarınız elbette hedef kitleniz olacak. Çünkü aslında en büyük mesele, ürün ve hizmetlerinizi pazarlamakta onları harekete geçirebilmek! Bunun için öncelikle onları çok yakından tanımalı, ihtiyaçlarını, arzularını anlamalı ve onları harekete geçirebilecek en doğru yöntemleri belirlemelisiniz. Üretilen içeriklerin hedef kitlenizle uyumlu olması bu iş modelinde her şeyden önemli olacaktır. Onların tercihleri, onların üslubu, onların kararları ve yaratıcı metin yazarları tarafından onlar için hazırlanmış en kaliteli içerikler… Hepsi, doğru zamanda bir araya gelmeli.

İlgi Çekici ve Çeşitlilikte Sınır Tanımayan İçerikler

Dijital pazarı gözünüzün önünde canlandırın. Ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamaya çalışan yüzlerce marka, ondan daha da çok çeşitte ürün/hizmet ve hepsinden çok binlerce tüketici! Kalabalık, rekabetçi, acımasız bir dünya… Yine de gözünüz korkmasın. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de işin uzmanlarıyla bir araya geldiğinizde tüm bunlar korkutucu olmaktan çıkıyor ve keyifli bir hal alıyor. Bu süreçte, tüketicilerin ilgisini çeken, sunduğunuz hizmetleri eğlenceli ve çekici hale getiren içerikler üretilmeli. Ayrıca hedef kitlenizdeki herkese hitap edebilmesi adına içeriklerinizde yaratıcı metinler, infografikler ve videolar mutlaka yer almalı. Gerektiği takdirde farklı formatlar geliştirilmeli ve bunlar bir sürece yayılarak, sistematik bir şekilde yayınlanmalı. Bunun için elbette gündemin sıkı takipçisi olmalısınız. Bunlar için ayıracak o kadar vaktim yok diyorsanız, neyse ki yaratıcı metin yazarlarımızın sizin için ayıracak bolca vakti var!

Sosyal Medyadan Bahsetmiş Miydik?

Bahsetmediysek geç bile kaldık. Tabi ki tüm bu içeriklerin “customer to customer” dolaşacağı en bereketli platformlar sosyal medyada mevcut. Tüketicilerin sıklıkla vakit geçirdiği, sizin de hedef kitlenize ve çok daha geniş kitlelere ulaşabileceğiniz en önemli mecra, sosyal medya platformları. Tüketiciler en çok bu platformlarda birbirleriyle ve markanızla bir araya gelip etkileşim kurabiliyor. C2C marka içerik üretiminde, sosyal medya platformlarının bizlere sunduğu beğenme, paylaşma butonları, yorumlar, etiketler… her biri stratejilerimizin kritik parçalarını oluşturuyor.

Etkili İçerik Pazarlama Stratejileri Belirlenmesi

c2c içerik

En başından beri dilimizden düşmeyen bu stratejileri nasıl oluşturuyoruz? Hangi stratejiden bahsediyoruz? Nedir bu kadar stratejik olan, değil mi? Düşünün ki büyük emeklerle markanızı, ürün ve hizmetlerinizi temsil eden harika içerikler hazırladınız. Hepsi çok yaratıcı, büyük emeklerle hazırlandı ve sizi çok heyecanlandırıyor. Dijital dünyayla tüm bunları paylaşmak için büyük bir heves içindesiniz. Hepsini birer birer paylaştınız ve ortada ne bir etkileşim ne de içinizdeki heyecandan bir kırıntı gözüküyor… İşte bunun sebebi, oyunu kurallarına göre oynamamış olmanızdır. Halbuki üretilen her içeriğin, hedef kitlelerine, gündeme, ürün/hizmetlerin niteliğine ve paylaşılacağı platformların algoritmalarına göre paylaşılması gerekir. Tüm bunlara ve çok daha fazlasına özen göstererek, planlı ve stratejik hamlelerle harekete geçmelisiniz. Bunun için etkili içerik pazarlama stratejileri (iç link) geliştirmek şart!

Geri Bildirimler Hiç Bu Kadar Önemli Olmamıştı

içerik c2c

Kullanıcı deneyimini bir pazarlama stratejisi haline getiren C2C iş modelinde geri bildirimler de bir hayli önemli. C2C Marka içerik üretimi sürecinde, yaptığımız güncellemeler ve geliştirme stratejilerini en çok geri bildirimler şekillendiriyor. Ürünleriniz özellikle sosyal medyada ve e-ticaret sitelerinde nasıl yorumlar aldı? En çok nesi sevildi? Neyi, niçin eleştirdiler? Tüm bunlar üretilen içerikleri şekillendirmekte yol haritası niteliği taşır. Kimi zaman aldığınız güzel bir yorum, pazarladığınız ürünün sloganı, aldığınız bir şikâyet ise ürününüzün gelişmiş versiyonunda tüketiciyi satın almaya teşvik eden harekete geçirici cümlesi olabilir! Bu yüzden aldığınız geri bildirimler özenli ve sistematik bir şekilde analiz edilmeli ve bu doğrultuda sağlam bir yol haritası hazırlanmalı.

Kampanyalar, Yarışmalar, Ödüller

Beynin ödül mekanizmasını çalıştırmak hiç bu kadar çok kazandırmamıştı! Ürün ve hizmetlerinize uygun üretilen içerikler, çeşitli kampanyaları, keyifli rekabet ortamı sunan yarışmaları ve ödülleri -yani sizin ürünlerinizi- de içermeli. Bu süreçte, gündemi de takip ederek markanızın aktif yer aldığı sosyal medya platformlarında çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Böylece ürünleriniz, tüketicilerin zihninde kazanılması gereken bir ödül olarak kodlanacaktır. Öte yandan, bu tür etkileşim stratejilerinde kelimelerin gücü her zaman olduğundan daha kritiktir. Alan sınırlı, zaman kısıtlıdır. Bu sebeple hazırlanan içeriklerde kullanılan her bir virgül dahi bir elmas niteliğindedir. Bu kritik içeriklerin üretimini, yaratıcı metin yazarlarımıza gönül rahatlığıyla teslim edebilirsiniz.

İşin En Sıkıcı Ama En Kritik Tarafı: Veri Analizi

Binlerce verinin arasında kaybolmayı kimseler istemez… Ancak veri analizi her sektörde olduğu gibi bu işin de önemli bir parçasıdır. Ürettiğiniz içeriklerle aldığınız her tür etkileşim aynı zamanda sizlere kıymetli bir veri kaynağı sunar. C2C markalar için içerik üretirken de bu hazineden faydalanmak gerekir. Eldeki tüm veriler, uzman kişilerce analiz edilmeli ve bir sonraki stratejiler bu yönde belirlenmelidir. Veri analizleri, içeriklerin daha etkili üretilmelerini ve çok daha geniş kitlelere ulaşmayı sağlar. Hataları telafi etmekte, bir sonraki içeriklere bir fark ve değer katmakta size yol gösterir.

SEO’suz Olur mu? Asla!

c2c içerik marka üretimi

Arama motoru optimizasyonu kısaca SEO işte yine karşımızda. Daha doğrusu yanımızda! Dijital dünyada marka bilinirliğini artıran, sizi arama butonlarının baş tacı, bilinen yüzü yapan SEO’suz yola çıkılır mı? Asla… Bu yüzden üretilen tüm içeriklerin SEO ile uyumlu olması en temel şarttır. İlgi çekici içerikler, uygun anahtar kelimelerle ve doğru başlıklarla hazırlanmalı. Aksi takdirde, örneğin hafta sonu çıkacağı tatil için bir sandalet arayan kullanıcının, sizin markanızın sandaletine denk gelmesi için Google’da epey vakit geçirmesi gerekecek… Ve bildiğiniz üzere, kimselerin artık hiçbir şey için o kadar vakti yok.

Yukarıda gördüğünüz stratejiler ve buralara sığdıramadığımız pek çok başka teknik detayıyla uzmanlık gerektiren C2C marka içerik üretimi sürecinden sizlere kısaca bahsettik. Bu süreçte, sektördeki değişimlere ve trende uyum sağlamak, tüketicilerin nabzını tutmak ve sürekli aktif olmanın çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Ayrıca tüketicilerin birbirleriyle kurduğu iletişim yanında sizlerin de onlarla kuracağı iletişim, her türlü etkileşim kritik önem taşır.  Yaratıcı metin yazarlarımızın desteğiyle, hedef kitlenizle etkili bağlar kurmanızı sağlayan, tüketicilere de bir değer katan, ilgi çekici, harekete geçirici içeriklerle sizler de dijital dünyada yerinizi almaya artık hazırsınız.

Kaynak

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?