Blog Yazısı Örnekleri

Blog Yazısı Örnekleri

Aradığımız soruların cevapları ve ilgi çekici bilgilerin kaynağı olarak günümüzde blog yazısı örnekleri büyük bir ilgi çekiyor. Özellikle kullanıcıların artık sorularının tamamını arama motorlarına yönelttiği bu günlerde siz de blog sayfanız için en doğru konuları belirleyemeye özen göstermelisiniz. Peki, ilgi çekici blog konuları nasıl belirlenir? Blog konularınızı belirlerken nelere dikkat etmeli ve hangi noktaların üzerinde durmalısınız? Cevapları merak ediyorsanız gelin birlikte yanıt bulalım.

İlgi Çekici Blog Konuları Nasıl Belirlenir?

Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

İlgi çekici blog konuları söz konusu olduğundan aslında ilk yapmanız gereken sınıflandırmadır. Sınıflandırma derken neyi kastediyor diyorsanız konuyu biraz açalım. Burada belirtmek istediğimiz husus, hedef kitle seçimidir. Elbette hedef kitleniz kadar yazılarınız ile elde etmek istediğiniz amaç ve hedefler de önemlidir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Siteniz için blog yazısı örnekleri oluşturmadan önce ilk yapmanız gereken hedef kitlenizi belirlemek olmalı. Neden mi? Çünkü arama motoru algoritmaları bizden artık net ve açık olmamızı istiyor. Yani aynı anda herkese ve her konuya hitap edecek genişlikte bir blog sayfası getirdiği avantajlar kadar dezavantajlara da sahiptir. Bu yüzden öncelikle hedef kitlenizi belirleyin.

 • Adım bir; hangi sektöre ve neden blog içerikleri üretmek istiyorsunuz?
 • Adım iki; ulaşmak istediğiniz kişilerle sınırlı mı kalmak yoksa kendinizi daha da büyütmek mi istiyorsunuz?
 • Adım üç; belirlediğiniz hedef kitlenin ilgi alanları nelerdir?
 • Adım dört; üretmek istediğiniz içerikler, hedef kitlenizin hangi ihtiyaçlarına yönelik olacak?
 • Adım beş; içeriklerinizin hedef kitlesinin demografik dağılımı nedir?

İhtiyacınız olan bu sorulara açıklıkla cevap verebilmektir. Ancak unutmayın ki dijital evren en az sizin kadar canlı ve hareketlidir. Yani bu isteklerinin ve ihtiyaçlarının kullanıcı taleplerine göre zamanla değişebileceği anlamına gelir. Kesinlikle durağan bir yapısı yoktur. Bu yüzden sorularınızı zamana yayarak cevaplandırmalı ve arama motoru algoritmalarını ciddiye almalısınız.

Arama motoru algoritmalarını iyi bir şekilde takip ederek aslında hem hedef kitlenize ulaşabilir hem hedef kitlenizin taleplerini ve ilgilerini analiz edebilir hem de okuyucu dostu içerikler üretebilirsiniz. Hedef kitlenizi belirlerken bu aşamada arama motoru algoritmaları en iyi dostunuz olmalıdır.

Yazılarınızın Amacını Belirleyin

Kullanıcılar artık cevaplarına daha hızlı ulaşmayı istemekle birlikte güvenilir kaynaklara yöneliyorlar. Bu yüzden iyi blog yazısı örnekleri ortaya çıkartmayı hedefliyorsanız yapacağınız şeylerin başında kesinlikle yazınızın bir amacı olmalıdır.

Blog yazılarının amacı, okuyucularının sorularını cevaplandırmak ve meraklarını gidermektir. Bu noktada kaçırmamamız gereken üç ana unsur var. Bu noktalara dikkat ederek arama motoru algoritmalarını yani okuyucunuzu memnun edebilirsiniz. Böylece arama motorlarının sitenizi sevmesini sağlar ve bu uçsuz bucaksız dünyanın baş sıralarında yer almayı başarabilirsiniz.

 1. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve taleplerine yanıt verin.
 2. Okuyucularınızı bir eyleme yönlendirin.
 3. Okuyucularınızla doğrudan açık bir iletişimde bulunun.

Bu saydığımız noktalara dikkat ederek okuyucularınızın ihtiyaçlarına yönelik içerikler hazırlayabilirsiniz.

Blog Yazısı Örnekleri

Konumuz blog yazısı örnekleri olunca okuyucu dostu içeriklerin nasıl hazırlanması gerektiğinden bahsetmeden geçmeyeceğiz. Ama buraya kadar gelmişken gelin sizler için günümüzde en çok talep gören ve ilgi çekici blog yazısı örnekleri neler bakalım.

 • Nedir, nasıl yapılır içerikleri,
 • Güzellik, kozmetik ve cilt bakım rutinlerine ele alan içerikler,
 • Gündeme dair güncel bilgileri kapsayan içerikler,
 • Pratik yemek ve tatlı tariflerini içeren içerikler,
 • Sağlık sektörünü kapsayan çeşitli rahatlıkları ve tedavi yöntemlerini ele alan içerikler günümüzde kullanıcıların en sık yaptığı aramaları kapsayan blog yazısı örneklerini bize gösterir.

Okuyucu Dostu Blog Yazıları Nasıl Yazılır?

Eğer içerikleriniz hem okunsun hem de arama motorunda ilk sırlara çıksın istiyorsanız kesinlikle okuyucu dostu içerikler oluşturmalısınız. Zaten okuyucuyu memnun etmek arama motorunu memnun etmek olduğundan ötürü hedef kitlenizin taleplerine ne kadar yönelir ve sorularına ne kadar açık, kullanılabilir cevaplar getirirseniz o kadar iyi blog yazısı örnekleri oluşturabilirsiniz.

Güçlü ve İlgi Çekici Başlık Seçimi

Başlık, okuyucunun ilk dikkatini çeken unsurdur. Siteye girmeden önce oluşturduğunuz başlık ile okuyucunun sitenize girmesini ve yazınızı okumasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden oluşturacağınız içeriğin kapsamına göre başlık seçimini doğru yapmalısınız. Bizden size tavsiye bu aralar özellikle snippet mantığında ele alınan içerikler hem okuyucuların hem de arama motorlarının gözdesi. Yani başlıklarınızı buna göre ele alırsanız istediğiniz sonuçlara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Üslup Kadar Metnin Formu Da Önemli

İçeriğinizi oluştururken kesinlikle net ve açık olun. Okuyucularınıza istedikleri bilgileri sunun ve içeriği uzatmak için gereksiz bilgi paylaşımı yapmayın. Bu kesinlikle yapacağınız son şey bile olmamalıdır. Üslubu ve içeriği doğru tayin ettikten sonra ise metnin formuna dikkat etmelisiniz. Biliyorsunuz okuyucular çoğunlukla metnin tamamını okumak yerine göz gezdirir ve aradığını bulamazsa siz en kaliteli içeriği oluşturmuş olsanız dahi siteyi maalesef terk eder. Buna izin vermemek için;

 • İçeriğinizi sınıflandırın.
 • Kısa ve net bir giriş paragrafı düzenleyin.
 • Anahtar kelimeleri kesinlikle doğru yerde ve doğru şekilde kullanın.
 • Ara başlıklar, en uzun içeriklerde bile okuyucuyu yönlendirir. Etkisini kesinlikle hafife almayın ve doğru ara başlıklar ile metni daha okunabilir kılın.
 • Maddelemeler kesinlikle daha kolay bir okuma sağlar ve okuyucuları memnun eder. Gerekli yerlerde maddeleme kullanmaktan kaçınmayın.
 • Kesinlikle metni bağlayan bir sonuç paragrafı düzenlemeyi ihmal etmeyin.

Okuyucunun Beklentilerini Karşılayın

Okuyucularınıza değer verin böylece arama motorları tarafından değer görebilirsiniz. Arama motorlarının tek bir gözdesi vardır. O da kullanıcıdırlar. Yani kullanıcıları ne kadar memnun eder ve beklentilerini karşılarsanız istediğiniz sonuçlara o kadar hızlı ulaşabilirsiniz.

Doğru ve Kullanılabilir Bilgiler Sunun

İyi blog yazısı örnekleri her zaman yararlı içeriklerden oluşur. Burada amaç, kullanıcıda doyum sağlamak ve onun sorularına cevap bulabilmektir. Yani siz okuyucunuza ne kadar değer verir ve ne kadar kaliteli bir içerik kaleme alırsanız, arama motorlarından da o kadar ilgi görür; üst sıralara o kadar hızlı çıkarsınız.

Eğer içeriğimize baştan sona göz attıysanız artık blog sayfalarınız için ihtiyacınız olan her şeyi biliyorsunuz demektir. Unutmayın ki önemli olan her zaman kullanıcılardır ve arama motoru algoritmaları her zaman kullanıcı ihtiyaç ve taleplerini göz önünde bulundurur. Siz de dijital dünyanın içerisinde blog yazılarınızla görünür olmak istiyorsanız okuyucunuza değer vermelisiniz. Bu değeri de elbette oluşturduğunuz içeriklere yansıtmalısınız. Ayrıca bizden tavsiye farklı içerik kanallarını bir arada kullanmak size çoğu zaman avantaj sağlar. Buna örnek olarak blog sayfanız ile bir Instagram hesabınızın ya da YouTube kanalınızın olmasını örnek verebiliriz.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?