Blog Nedir? Blog İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

Blog Nedir? Blog İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

Doyasıya okumaya, araştırmaya ve keşfetmeye olanak sağlayan bloglar; günümüzün içerik pazarlama stratejilerinde geniş bir alan kaplar. İşte bu yüzden blog içerik fikirleri; kurumsal ya da kişisel site fark etmeksizin herkesin gündemindeki konular arasında.

Blog okuyucu kitlesi küçümsenmeyecek kadar etkiye sahip. Dolayısıyla kullanıcıların dikkatini çekecek konular üzerinde yoğunlaşmanız gerekir. Siteniz için iyi bir yatırım olsa da stratejik davranmanız gerektiğinin altını çizelim. Elbette her şeyden önce blog nedir sorusunun yanıtını biliyor olmanız gerekiyor. Blog nedir bilirseniz ve blog türleri hakkında fikir sahibi olursanız, blog içerik fikirleri üretme konusunda çok fazla çaba harcamanıza gerek kalmaz. Sonuç olarak en iyi konu başlıklarını nereden ve nasıl ayıklayacağınızı öğrenmiş olursunuz.

Bu içeriğimizde blog konu başlığı altında size çeşitli blog içerik fikirleri sunduk. Sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak ve ilgi çekici blog içerikleri üretmek için bu fikirlerden yararlanabilirsiniz.

Blog Nedir?

Blog Nedir? Blog İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

2000’li yılların başında Web 2.0’ın hayatımıza girmesi ile birçok internet kullanım alışkanlığı şekil buldu. Kullanıcılar artık interneti daha aktif kullanabiliyorlardı. Bununla birlikte yeni bir içerik üretim platformu ortaya çıktı. Blog sayfaları böylelikle geçmişten günümüze hem kullanıcı kitlesini hem ze popülerliğini arttırarak çeşitli dönüşümlerle büyümeye devam etti.

Kelime anlamı olarak baktığımızda “ağ günlüğü” anlamına gelen blog ifadesi, ilk defa 1994 senesinde Justin Hall ile şekillenmiştir. 2000’li yıllardan sonra ise şu an bildiğimiz formata evrilmiştir. Günümüzdeki durumuna bakacak olursak gerek kişisel gerek kurumsal web siteleri için önemli bir bilgi ve trafik kaynağıdır. Çünkü blog içerikleri, organik bir ziyaretçi trafiği yaratması ile dijital pazarlamanın en masrafsız şeklidir.

Blog oluşturma maliyeti her ne kadar düşük olsa da blog üretiminin etkisi küçümsenemeyecek kadar büyüktür. Metin odağında çeşitli görsel ve videolarla desteklenen bloglar, günümüzde kullanıcıların diledikleri her türlü bilgiye ulaşmasını sağlar. Elbette işinize ve sitenizin türüne göre çeşitli blog türleri ve dolayısıyla farklı blog içerik fikirleri olduğunu söylemeliyiz.

Blog Çeşitleri Nelerdir?

Blog Çeşitleri Nelerdir?

Bloglar kendi içerisinde çeşitli dallara ayrılıyor. Genel olarak hepsinin amacı sitede bir ziyaretçi trafiği yaratmak olsa da bu amaca ulaşma yolunca farklı içerik stratejileri oluşturduklarını görebiliriz. Kullanıcıların bu blog türlerinden genel olarak beklentileri farklılık gösterir. Dolayısıyla blog içerik fikirleri üretmeden önce blog türü ve hedef kitle hakkında kapsamlı bir araştırma şart.

Kişisel Blog

Adı üstünde kişisel blog, tek bir internet kullanıcısının içerik üretimine dayalıdır. Çoğunlukla niş konular üzerine olan bu blog sayfalarının ziyaretçileri de sınırlıdır dolayısıyla. Blog sahibi, bu sayfa aracılığıyla belli bir konu üzerine bilgi aktarımı yaparken aynı zaman fikir ve görüşlerini de paylaşıyor. Bunun yanı sıra belli bir odağı olmayan blog sayfalarının da olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişisel bloglar daha ziyade trend olan konular üzerinden kullanıcılarına ulaşıyorlar. Ancak trend konu başlıklarındaki hızlı yükseliş ve düşüşler dolayısıyla bu sayfalarda daha fazla içerik üretiminin olması gerektiğini söyleyebiliriz. En azından site trafiğini yükseltmek isteyen kişiler için.

Bu tür kişisel blogların okuyucuları azımsamayacak kadar fazladır. Nitekim kişisel blog içerik fikirleri daha çok okuyucuların tercihlerine göre şekillenmektedir. Kişisel bloglarda iki farklı yol izleyebilirsiniz.

Eğer niş bir konu üzerinden paylaşım yapıyorsanız, hedef kitleniz daralacaktır. Bu yüzden öncellikle hedef kitlenizi tespit etmeli ve onların merak ettikleri üzerine içerik planlaması çıkarmalısınız.

 • Konu başlıklarını listeleyin.
 • Nedir, nasıl yapılır içerikleri ile ilk olarak konunun detaylarını okuyucularınızla paylaşın.
 • Konunun trenlerini takip edin ve buna paralel olarak içerik üretin.
 • İçeriklerinizde samimi bir dil kullanın ve kendi tecrübelerinizi, değerlendirmelerinizi aktarmaktan çekinmeyin.
 • Yorumlar kısmını aktif etmelisiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden de bir hesap açmalısınız. Bu sayede kullanıcılarınızla aktif bir etkileşim yaratabilirsiniz. Bu sayede daha hızlı bir şekilde tanınır bir blog sayfasına sahip olabilirsiniz.
 • Düzenli olarak içerik üretimi yapmalı ve okuyucularınızın sorularını yanıtsız bırakmamalısınız.

Eğer belli başlı bir konu aralığınız yoksa direkt trend başlıklar ile işe başlayabilirsiniz. Bu noktada anahtar kelime analizlerini incelemelisiniz. Aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.

 • Blog sayfanızda konu başlıklarını içeren menüler oluşturmalısınız. Bu kullanıcıların aradıklarını daha kolay bulmalarını sağlayan kullanıcı dostu bir uygulamadır.
 • Trend konu ve anahtar kelimeleri sıkı takip edin.
 • Google Keşfet’e düşmek için SSS mantığında soru-cevap tarzı içerikler hazırlayabilirsiniz.
 • Rakip sitelerin içeriklerini inceledikten sonra hacim ve kalite yönünden daha zengin içerikler üretmelisiniz.

Temasal Blog

Çoğunlukla konunun uzmanları tarafından belirli bir konuya odaklanan blog sayfalarına temasal adı verilir. Temasal bloglarda herhangi bir sınır yoktur. Yani sağlık, edebiyat yahut sadece şiir, teknoloji veya pazarlama gibi bağımsız konularda olabilir.

Temasal blog içerik fikirleri için önce hedef kitle sonra anahtar kelime analizi yapın. Sayfanızda mutlaka evergreen içeriklere (ölümsüz içerikler) yer verin. Özellikle yeni başlayanlara tavsiyemiz, konunun öncellikle temellerinden hareket etmelisiniz.

Bu sitelerin kullanıcılarının amaçlarından birisi, aynı ilgi alanına sahip insanlarla tanışma fırsatı yakalamak istemeleridir. Bu yüzden kullanıcıların birbiriyle etkileşim kurabilecekleri bir panel oluşturabilirsiniz.

Topluluk Blog

Topluluk blogları, diğer blog türlerinden biraz daha farklıdır. Genel olarak üyelik sistemi ile ilerler. Burada içerik paylaşımlarını kullanıcılar yapar. Bu paylaşımları denetleyen kullanıcılara, admin adı verilir. Topluluğun amacına ve türüne göre ilgi çekici konular üzerinden içerik paylaşımı yapabilirsiniz.

Kurumsal Blog

Müşterilerle etkileşim kurmak açısından blog sayfaları oldukça etkilidir. Sektörünüze göre hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve internette aramasını yaptığı konu başlıklarına bloglarınızda yer verebilirsiniz. Bu noktada hizmet ya da ürünleriniz hakkında bilgi paylaşımı yapmalısınız.

En önemli avantajı, müşterileriniz ile aranızda herhangi bir aracı olmadan iletişim kurabilmenizdir. Marka değeri yaratmada oldukça önemli bir araçtır. Blog içerikleri sayesinde doğal bir ziyaretçi trafiği oluşturabilirsiniz.

Kurumsal blog içerik fikirleri oluşturmak için öncellikle hedef kitle analizi yapın. Uzun vadeli bir içerik stratejisi oluşturun. Doğru anahtar kelimeler sayesinde doğal trafik akışınızı hızlandırabilirsiniz. Tek bir içerik türüne bağlı kalmanıza gerek yok. Bilgi içeren “nedir-nasıl yapılır” içerikleri ya da soru-cevap formatında SSS’ler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı etkileşimini arttırmak için trend konu başlıklarına yer verip ürünlerin kullanım tüyoları hakkında içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin sizi daha samimi bulmasını sağlayabilirsiniz.

Blog İçerikleri Ne İşe Yarar?

Blog İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

 • Organik ziyaretçi sayınızın artmasını sağlar.
 • Kalıcı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen bir içerik pazarlama türüdür.
 • Müşterilerinizle samimi bir bağ kurmanızı sağlar. Böylelikle sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.
 • Bir marka dili ve marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Arama motorlarının gözünde kullanıcı dostu bir site olarak değerlendirilirsiniz ki bu sayede internet aramalarında üst sıralarda yer alırsınız.
 • Kaliteli içerik üretimleri sayesinde dijitaldeki algoritma değişiklikleri sizi minimal ölçüde etkiler.

Blog İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

Blog İçerik Fikirleri Nasıl Bulunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek çok farklı blog türü var. Dolayısıyla blog içerik fikirleri üretirken öncelikle bu içerikleri kimler için hangi amaçla üreteceğinize karar vermelisiniz. Sonrasında blog içerik fikri bulma yöntemlerine odaklanabilirsiniz:

 • Hedef kitlenizi tespit edin. Hedef kitlenizin internet aramalarını analiz edin.
 • Okuyucularınızın internet aramalarını listeleyin.
 • Rakiplerinizin içeriklerini ve blog sayfalarını inceleyin.
 • İçerikleri üreteceğiniz alana dair gündemi ve trend başlıkları takip edin.
 • Anahtar kelime analizleri için çeşitli araçlardan destek alabilirsiniz.
 • Algoritmalar için içeriklerin kelime sayıları önemli bir kriterdir. Elbette içeriklerinizin rakiplerinizinkinden daha kaliteli olması gerekir. Bu yüzden hacimli ve kaliteli blog içerikleri üretmeye gayret edin.
 • Sosyal medyada aktif olun. Bu sayede hem gündemi hem de hedef kitlenizi yakından takip edebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizle etkileşim halinde olun. Onların olumlu-olumsuz geri dönüşlerini önemseyin.
 • Yaratıcı ve kreatif çalışmalar artık daha fazla dikkat çekiyor. Bu tarz içerikler oluşturarak daha fazla ilgi çekebilirsiniz.
 • İçerikler uzun dahi olsa içeriklerinizin ilgisini devamlı hale getirebilmek için storytelling tarzında bir yazım dili benimseyebilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse blog içerikleri, günümüzde web sitelerinin vazgeçilmez parçaları arasındadır. Hem etkili bir pazarlama yöntemidir hem de müşterilerinizle samimi bir bağ geliştirmenize olanak tanır. Bu kapsamda hedef aldığınız müşterilerinize ulaşmanız ve bir marka kimliği oluşturmanızda hatırı sayılır değere sahiptir. Elbette içeriklerinizin doğru bir strateji ve planlama ile oluşturulması; doğru hedef kitleye hitap etmesi gerektiğinin altını çizmeliyiz. Bu noktada etkili blog içerik fikirleri ile sayfanızı zenginleştirmeli ve kaliteli içerik üretimine odaklanmalısınız.

Son Gönderiler

Kitle Toplumu Teorisi Nedir?

Kitle toplumu teorisi, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Ve özellikle medyanın toplum üzerindeki etkilerini inceleyen bir iletişim teorisi çerçevesidir. Bu

Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?