B2C Marka İçerik Üretimi

Adını sıklıkla duyduğumuz iş modellerinden biri, B2C iş modelidir. Business to Consumer, yani “işletmeden tüketiciye” anlamını taşır. Aklınıza gelebilecek e-ticaret markalarının tamamı bu ticaret modeline örnektir. Eğer markanız bu tür bir iş modeli içinde yer alıyorsa dijital pazarda rekabet avantajı elde etmenizi sağlayacak en önemli faktör içerik üretimi olacaktır. Hedef kitleyi iyi analiz etmek, onların ihtiyaçlarını ve arzularını duyabilmek, onlarla etkileşim kurabilmek… Tüm bunları dijitalde gerçekleştirebilmek için elinizdeki en güçlü kaynak, içerik üretimi!

b2c

Dijital pazarda başarının anahtarı, içerik üretimi stratejilerinin ne denli kuvvetli kurulduğunda gizlidir. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilmek ve satışlarınızı artırmak için doğru stratejiler izlemelisiniz. B2C markalar içerik üretimi sayesinde:

  • Sundukları ürün ve hizmetler için en doğru kitleyle en doğru şekilde iletişim kurar.
  • Kaliteli ve özgün içeriklerle desteklediği dijital platformlarıyla bilinirliklerini artırır.
  • Hedef kitlesiyle daha dinamik, canlı bir etkileşim kurar.
  • Markayı daha iyi tanıyan hedef kitlesi markaya daha çok güvenir.
  • Üretilen özgün içerikler elbette SEO performansını da artırarak markayı arama motorlarında en üst sıralara taşır.
  • Özellikle sosyal medya platformlarından akıllıca ve sistematik paylaşılan içerikler, hedef kitleyle organik bağlar kurmanızı sağlar. Bu platformlar aracılığıyla sizi bilir, sever ve dostlarına önerirler…

Tüm bunlarla birlikte doğal olarak satışınız yani kazancınız artacaktır. Daha önce hayalini bile kurmaktan çekindiğiniz pazarlarda, geniş kitlelere hitap ederek bir ivme yakalama fırsatı B2C Marka İçerik Üretimi sayesinde mümkündür. Yaratıcı metin yazarlarımız, bu süreçte sırtınızı yaslayabileceğiniz güvenilir ekip arkadaşınız olacak.

B2C Markalar İçin İçerik Üretim Stratejileri

b2c içerik üretimi

Her zaman söylediğimiz gibi, doğru stratejiler takip edildiğinde, her ürün ve hizmet kendi alıcısıyla buluşacaktır. B2C yani şirketlerden müşterilere ürün ve hizmet satışı olan bir ticaret modelinde ise müşterilerle iletişim kurmak çok daha kritiktir. Bu süreçte izlemeniz gereken stratejilere bir göz atalım:

1-İhtiyaç Analizi

Markanızı tanıyor musunuz? Hangi pazarda yer alıyor ya da yer almak istiyor? Önümüzdeki beş senede hedefleri nedir? Misyonu, vizyonu nedir? Ürünleri ve hizmetleri ona ne ifade ediyor? Bu ürün ve hizmetleri kimlerle, nerede buluşturmayı hedefliyor? Tüm bu soruların cevabı, B2C marka içerik üretim stratejleri belirlerken sizin pusulanız olacaktır.

2-Hedef Kitle Belirleme

İhtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi belirledikten sonra ürün ve hizmetlerinizi sunmak istediğiniz hedef kitlesini belirlemelisiniz. Bu kitleyi yakın bir arkadaşınız kadar iyi tanımalısınız. Ne yer ne içerler, canları sıkıldığında ne yaparlar, ilgi alanları, alışkanlıkları, arzuları, korkuları nedir? Bunları belirlemek için uzman bir ekipten destek almalı ve veri analizlerinin sonuçlarına sırtınızı dayamalısınız.

3-     Kaliteli, Özgün İçerikler Üretin

Dijital platformların hangisinde/hangilerinde yer alacaksınız? Bu platformlarda nasıl içerikler üretmelisiniz? İhtiyaç analizi ve hedef kitleyi belirlediniz. Bu harika… Ancak sonrasında gündeminizde, sizi en çok meşgul etmesi gereken meseleler bunlar olmalı. Markanız için stratejik önem taşıyan platformları, hedef kitlenizin kullanmayı en çok tercih ettiği platformlardır. Buralarda ise rekabet avantajı elde edebilmek için kaliteli içerikler üretmeniz gerekir. Bu içerikler markanızın kimliğine, misyonunuza, hedef kitlenizin beklentilerine göre şekil almalıdır. Yaratıcı metin yazarları markanızın ve hedef kitlesinin beklentilerini anlar, onları ustalıkla aynı sayfada buluşturur.

4-Sosyal Medyanın Kurdu Olun!

b2c içerik

B2C markalar için en iyi pazarlama platformlarından biri şüphesiz ki sosyal medya platformlarıdır. Hedef kitlenizin de aktif olduğu platformları keşfedin! Sektörde rekabet avantajı elde edebilmek için önce bu platformları tanımanız gerekir. Paylaşımlar yapın, etkileşim yöntemlerini keşfedin. Daha derinlere daldıkça fark edeceksiniz ki binlerce kişi, yüzlerce farklı stratejiyi kullanıyor. Gündem sürekli değişiyor. Her gün yeni bir marka adını duyuruyor, influencer’ların elinde yepyeni bir ürün görüyoruz. Göz korkutucu geldiğini biliyoruz.  Bu yüzden strateji geliştirme meselesini işin uzmanına bırakın. Yaratıcı metin yazarları sizin için en doğru etkileşim stratejilerini belirlesin. Beğenilerin, yorumların, paylaşımların keyfini sürmek size kalsın!

5-SEO, SEO, SEO… Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Can Dostunuz Olsun

Yukarıda bahsettiğimiz bütün adımları kafanızda canlandırın. İhtiyaçlarınızı gördünüz, sınırsız dijital dünyada kendinize bir hedef kitlesi belirlediniz, web siteleri kurdunuz, içerikler ürettiniz, sosyal medya platformlarına dalış yaptınız. Peki bunları kim görünür kılacak dersiniz? Elbette can dostumuz SEO… Yani hazırladığınız bütün içeriklerin arama motorları için optimizasyon işlemini yaptırmalısınız. Anahtar kelimeler, açıklamalar, başlıklar, görseller ve daha pek çok içerik unsuru SEO’nun elinden geçmeli. Böylece arama motorlarında en üst sıralarda yer alabilirsiniz ve insanlar sizi görmeye başlar. Hatta hedef her zaman ilk önce sizi görmeleridir.

6-Güncelleme, Değerlendirme, Geri Bildirim!

içerik üretimi b2c

Düşünün ki bir şirket sahibisiniz ve şirketin herhangi bir departmanında harika bir ekip kurdunuz. Herkes proaktif, özverili ve uyum içinde çalışıyorlar. Peki iş koşulları, ürünler ve hizmetler değişirse, akıp giden zaman onların metotlarını eskitir ya da geçersiz hale getirirse ne olacak? Güzelim ekip belirsizlikler okyanusunda boğulup gitmemeli öyle değil mi? Performansları değerlendirilmeli, eğitim görmeliler, geri bildirimlerle daha da geliştirilmeliler. Şimdi markanız için hazırladığınız web sitesindeki içerikleri, sosyal medya platformlarındaki tüm hesaplarınızı bu çalışanlar gibi düşünün. Mutlaka takibi yapılmalı, güncellenmeli ve geliştirilmeliler. Alınan geri bildirimler ise sizin iyileşme ve dönüşüm yolculuğunuzun pusulası olmalı.

Hedef kitlesini büyütmek, potansiyel müşterilere ulaşmak, marka bilinirliğini artırmak gibi sayısız fayda sunan ve yukarıda da görüldüğü gibi pek çok stratejik uygulamayı gerektiren B2C Marka İçerik Üretimi çalışmalarında yaratıcı metin yazarlarına güvenin.

Kaynak

  • Dudhela M., Chaurasiya H., (Ekim 2020). A Study of Content Marketing Strategy in E-Commerce with Respect to B2C.
  • Gedik, Yasemin, İçerik Pazarlaması: Teorik Bir Çerçeve, Türk Yönetimi ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi, Cilt 1, Sayı 1, 2020
Bize Ulaşın
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?